Kenai Peninsula Racing Lions hold stock car races

The Kenai Peninsula Racing Lions - Circle Track Division held stock car races Saturday at Twin Cities Raceway. The results follow:

Mini-Stock

Qualifying - 1. Andy Kircher, 22.59 seconds; 2. Joel Williams, 22.79; 3. Gene Pool, 23.38; 4. Carl Liebes, 23.42; 5. Austin Wheeler, 23.61.
Heat 1 - 1. Kircher; 2. Wheeler; 3. Liebes; 4. Pool; 5. Williams.
Heat 2 - 1. Wheeler; 2. Kircher; 3. Liebes; 4. Pool; 5. Williams.
Feature - 1. Wheeler; 2. Kircher; 3. Pool; 4. Liebes; 5. Williams.

A-Stock

Qualifying - 1. Andy Williams, 21.58; 2. Jon Jensen, 21.63; 3. Keith Jones, 21.85; 4. Jake Savely, 22.03; 5. Jimmy Gatienby, 22.40; 6. Jimmie Hale, 22.65; 7. Jake Hagedorn, 22.76; 8. Dustin Bass, 22.86; 9. Candice Detjens, 23.33; 10. Stephen Moreth, 23.37; 11. Tim Detjens, 23.61.
Heat 1 - 1. Jensen; 2. Jones; 3. Savely; 4. Williams; 5. Hale; 6. Bass; 7. Hagedorn; 8. Moreth; 9. T. Detjens; 10. C. Detjens; 11. Gatienby.
Heat 2 - 1. Savely; 2. Bass; 3. Hale; 4. Williams; 5. Jensen; 6. Moreth; 7. T. Detjens; 8. Hagedorn; 9. C. Detjens; 10. Jones.
Feature - 1. Savely; 2. Jensen; 3. Hale; 4. Bass; 5. T. Detjens; 6. Williams; 7. Moreth; 8. Hagedorn; 9. Jones; 10. C. Detjens.

B-Stock

Qualifying - 1. Jared Nissen, 21.00; 2. JC Herbst, 21.39; 3. Butch Savely, 21.42; 4. Kenneth Carlock, 21.43; 5. Dan Detjens, 21.64; 6. Cody McGahan, 21.73; 7. Mike Morgan, 22.12; 8. Kenneth Johnson, 22.39; 9. Garrett Collins, 22.56.
Heat 1 - 1. Nissen; 2. Carlock; 3. Collins; 4. Herbst; 5. McGahan; 6. Morgan; 7. Detjens; 8. Johnson; 9. Savely.
Heat 2 - 1. Nissen; 2. Detjens; 3. Carlock; 4. Herbst; 5. Morgan; 6. Collins; 7. Johnson; 8. Savely.
Feature - 1. Nissen; 2. Herbst; 3. McGahan; 4. Collins; 5. Morgan; 6. Carlock; 7. Johnson; 8. Savely; 9. Detjens.

Late Model

Qualifying - 1. Joey Essex, 18.19; 2. Frank Soares, 18.41; 3. Mike Devaney, 18.49; 4. Shawn Hutchings, 18.98; 5. Roy Morris, 19.38.
Heat 1 - 1. Essex; 2. Soares; 3. Hutchings; 4. Devaney; 5. Morris.
Heat 2 - 1. Soares; 2. Hutchings; 3. Devaney; 4. Essex; 5. Morris.
Feature - 1. Devaney; 2. Hutchings; 3. Essex; 4. Soares; 5. Morris.

More

Chugiak’s Snell wins Gatorade Player of Year

Chugiak senior Derryk Snell won the Gatorade Alaska Boys Football Player of the Year on Monday.

Read more

Kenai 3rd at Big Lake; SoHi hockey loses in OT to cap winless trip to Fairbanks

The Soldotna hockey team wrapped up a winless road trip to Fairbanks on Saturday afternoon with a 3-2 overtime loss to Lathrop.

Read more

Region wrestling roundup: Homer 3-peats at Kachemak Conference wrestling meet

For a third straight year, the Kachemak Conference wrestling championship went to the Homer Mariners, but the accomplishment was a first in school history.... Read more