Beck, Smith win Homer High Triathlon

Jens Beck and Corrie Smith won the Homer High Triathlon on Saturday in Homer. The event featured a 1,000-yard swim, 15-mile bike and five-mile run.

Beck finished in 1 hour, 24 minutes and 13 seconds, while runner-up Greg Martin crossed at 1:47:50. Beck was so good that he was able to beat the first team - Good Enuff - across the line. Good Enuff finished at 1:47:08.

Smith crossed at 1:52:10, while Marie Schmidt was at 1:55:21.

Homer High Triathlon
Men's results
1. Jens Beck, 1 hour, 24 minutes, 13 seconds; 2. Greg Martin, 1:47:50; 3. Kyle Wentz, 1:50:56; 4. James Reid, 1:57:18; 5. Michael Stangel, 1:57:28; 6. Brian Sorbel, 1:57:53; 7. Michael Newell, 2:03:54; 8. David Martin, 2:04:34; 9. Christopher Boss, 2:06:55; 10. Joel Wright, 2:08:22; 11. Ed Banas, 2:08:55; 12. Peter Roedl, 2:15:58; 13. Christopher Hepp, 2:21:15; 14. Mark Laker, 2:24:39; 15. Nathanael Hardy, 2:25:04; 16. Deland Anderson, 2:26:56; 17. Tony Oliver, 2:28:22; 18. Liu Tian-En, 2:28:32; 19. Mark Nagle, 2:41:36; 20. James Nagle, 2:41:56; 21. Miron Martishev, 2:48:16.
Women's results
1. Corrie Smith, 1:52:10; 2. Marie Schmidt, 1:55:21; 3. Angie Brennan, 1:58:34; 4. Katie Buss, 2:07:47; 5. Donna Boss, 2:09:32; 6. Barbara Baysinger, 2:09:36; 7. Gloria Clendaniel, 2:10:45; 8. Kristin Morrow, 2:16:14; 9. Alice Anderson, 2:21:26; 10. Lydia Arndt, 2:23:29; 11. Oriana Badajos, 2:24:08; 12. Ingrid Harrald, 2:24:08; 13. Dana Olesch, 2:25:16; 14. Taylor Iredale, 2:30:45; 15. Emily Schmidt, 2:32:47; 16. Christine Anderson, 2:35:57; 17. Lauren Kuhns, 2:47:21; 18. Katie Schmidt, 2:54:40; 19. Abby Brant, 2:56:33; 20. Akane Fujimura, 3:32:24.
Team results
1. Good Enuff (Liz Villarreal, Derek Reynolds, Catriona), 1:47:08; 2. Awesom E's (Elysha Chapple, Emily Sloth, Elizabeth Roedl), 1:50:20; 3. Iron Girlz (Carmen Stephl, Lanie Hughes, Krystin Habighorst), 2:06:41; 4. Break a Leg (Emilie Otis, Emilie Otis, Heather Renner), 2:09:00; 5. Team Lewis (Courtney Lewis, Rob Lewis, Daniel Lewis), 2:11:10; 6. Rob's Handicap (Ruth Sensenig, Rob Rurka, Annie Ridley), 2:14:07; 7. Team HS Girls, 2:17:18; 8. Dream Team (Dan Miotke, Krista Etzwiler, Amanda Moitke), 2:18:07; 9. The Energizer Bunnies, 2:26:59; 10. Team HS Boys (David Ware, Thomas Vanek, Traven), 2:33:22; 11. Die to Tri (Cassie Collins, Holli Watkins, Nicole Butler), 2:51:59.

 

More

Tue, 02/21/2017 - 00:50

Fat Freddie’s Bike Race and Ramble results posted

Twenty-eight riders showed up for the first Fat Freddie’s Bike Race and Ramble on Sunday in the Caribou Hills at Freddie’s Roadhouse.... Read more

Tue, 02/21/2017 - 00:21

Davis runs in 5th place in Iron Dog

Cory Davis of Soldotna and Ryan Simons of Alberta were in fifth place in the Iron Dog snowmachine race Monday night.

Read more
Tue, 02/21/2017 - 00:21

Ninilchik girls, boys pull off sweep at Nikolaevsk

The Ninilchik girls and boys basketball teams pulled off a Peninsula Conference sweep Monday in Nikolaevsk.

Read more

Iron Dog roars off

The Iron Dog set off from Wasilla on Sunday for the 2,000-mile snowmachine race, with Corey Davis of Soldotna and Ryan Simons of Alberta moving... Read more