Peninsula runners sweep ACS Class Challenge

Kenai Peninsula runners swept the Anchorage Christian Schools Class Challenge on Friday at Cheney Lake in Anchorage.

 

Kenai Central's Hope Steffensen won the girls junior-senior race at 12 minutes, 6 seconds, while Kenai's Allie Ostrander won the freshman-sophomore at 11:25.

Seward's Miles Knotek won the boys junior-senior race at 10:10, while Skyview's Micah Hilbish won the freshman-sophomore at 10:17.

ACS Class Challenge 3K
Cheney Lake
Girls junior-senior
1, Steffensen, Hope, Ken, 12 minutes, 6 seconds. 2, Beeson, Bailey, Ken, 12:06.30. 3, Ostrander, Taylor, Ken, 12:22.30. 4, Wilson, Kailey, Kenny Lake, 12:24.10. 5, Schmitz, Kelly, NP, 12:35.60. 6, Davis, BethAnne, Gra, 12:43.70. 7, Trujillo, Claire, Gra, 12:43.80. 8, Trujillo, Anna, Gra, 12:44.10. 9, Murtiff, Mickey, Eie, 12:44.30. 10, Lisac, Jorden, Dil, 12:50.00.
Other Peninsula finishers
11, Schmitter-Schrier, Noelle, Ken, 12:54.50. 13, Hutchinson, Hannah, Sky, 13:11.60. 15, Kiefer, Carolyn, Ken, 13:16.90. 16, Dyer, Laura, Sew, 13:18.30. 20, Winter, Chelsea, Sky, 14:01.70. 28, Turner, Mariah, Hom, 14:25.70. 30, Mastolier, Valerie, Hom, 14:44.10. 32, Mucha, Bree, Sol, 14:54.60. 33, Berry, Meg, Sew, 14:59.80. 34, Merkes, Maranda, Sol, 15:00.00. 37, Lee, Logann, Ken, 15:14.20. 40, Herbert, Maggie, Sew, 15:25.00. 43, Zweifel, Catie, Sew, 15:57.50. 46, Hood, Annie, Sew, 16:15.40. 50, Sandahl, Leah, Ken, 16:31.80. 51, Wensley, Morgan, Ken, 16:32.00. 53, Farrington, Allison, Sky, 16:40.50. 54, Ernst, Annaleah, Nik, 16:49.10. 55, Colton, Ruscia-lea, Nik, 16:50.50. 57, Holben, Shelbe, Sky, 17:06.10. 59, Dotomain, Ava, Sew, 22:14.20.

Girls freshman-sophomore
1, Ostrander, Allie, Ken, 11:25.00. 2, McCormick, Danielle, Sol, 12:17.40. 3, Ohitnicky, Colette, Holy Family, 12:23.10. 4, Hamberger, Sara, Cordova, 12:28.43. 5, Ohotnicky, Ann, Holy Family, 12:49.70. 6, Wygant, Tessa, Kenny Lake, 12:51.20. 7, Maslen, Kendal, Gle, 12:51.60. 8, Applegate, Cheyenne, Gra, 12:51.90. 9, Arnold, Elle, Gra, 12:52.30. 10, Davis, Jodi, Gra, 13:06.80.
Other Peninsula finishers
15, Jantzi, Pam, Hom, 13:27.30. 16, Soistman, Cassidy, Hom, 13:30.20. 19, Fox, Sadie, Soldotna High, 13:40.30. 20, Barnwell, Isabel, Sew, 13:42.80. 21, Duran, Kirsten, Ken, 13:47.10. 22, Pfeiffenberger, Alice, Sew, 13:56.60. 28, Braun, Josephine, Sew, 14:23.70. 32, Seneff, Rebecca, Hom, 14:32.10. 34, Peters, Mattea, Hom, 14:47.80. 39, Dorvall, Nianiella, Niko, 15:16.50. 43, Valenzuela, Mary, Sol, 15:29.70. 44, Knackstedt, Katy, Ken, 15:31.80. 46, Schindler, Beverly, Ken, 15:32.70. 49, Estes, Brooke, Sew, 15:41.80. 56, Klaich, Kilina, Niko, 16:07.69. 58, Brockman, Emily, Sew, 16:08.67. 60, Fisher, Kaylee, Sky, 16:43.03. 61, Newberry, Sarah, Sol, 16:51.48. 65, Atwood, Audra, Sew, 17:33.50. 66, Knotek, Kara, Sew, 17:44.40.68, Ross, Rachel, Sol, 18:06.80. 72, Mitchell, Sakota, Homer High, 21:45.40. 73, Kulikov, Hionia, Niko, 22:01.70. 74, Fuller, Morgan, Hom, 22:46.90. 75, Kant, Callie, Sol, 25:14.80.

Boys junior-senior
1, Knotek, Miles, Sew, 10:10.07. 2, Klein, John, Gra, 10:16.17. 3, Tedrick, Daniel, ACS, 10:26.52. 4, Janorschke, Sam, Sky, 10:43.97. 5, Adickes, Dan, Hom, 10:45.46. 6, Hoffman, Elliot, Bet, 10:48.56. 7, Viekstrom, Jonas, Sol, 10:48.89. 8, Skinner, Corey, ACS, 10:50.12. 9, Sparks, Bud, Sky, 10:56.91. 10, Hatter, Matt, Gra, 10:57.60.
Other peninsula finishers
13, Marshall, Jacob, Sew, 10:59.73. 18, Lucas, Garren, Sky, 11:15.24. 19, Atchley, Evan, Ken, 11:19.46. 22, Mccarron, Connor, Hom, 11:29.34. 29, Cooper, Kade, Sky, 11:45.21. 30, Jensen, Dillon, Sol, 11:46.86. 31, Klaich, Blake, Niko 11:47.45. 33, Bishop, Joey, Sky, 11:49.15. 38, Wilde, Jed, Sew, 12:04.52. 42, Miller, Shane, Sol, 12:10.01. 43, Buchanan, Jeff, Sew, 12:12.44. 45, Sibley, Benjamin, Sky, 12:13.34. 53, Green, Darien, Sol, 12:27.85. 57, Austin, Kyle, Sky, 12:36.30. 59, Lewis, Daniel, Sol, 12:38.60. 62, Springer, Alex, Ken, 12:47.73. 63, Mole, Andrew, Ken, 12:47.94. 66, Maxwell, Hayden, Sew, 12:51.26. 67, Stauble, Sam, Sew, 12:53.57. 68, Marnetieff, Eric, Niko, 12:56.62. 69, Odhner, Jaz, Sew, 13:01.26. 70, Gabriel, Sebastion, Sol, 13:01.39. 74, Atherton, Brennan, Sew, 13:20.02. 75, Sears, Jacob, Sew, 13:21.68. 76, Ribbens, Daniel, Nik, 13:22.23. 77, Shoemaker, Ty, Nik, 13:22.51. 78, Browne, Connor, Homer, 13:23.64. 80, Clemens, Logan, Sew, 13:30.90. 81, Gage, Brander, Ken, 13:59.52. 84, Prado, Arthur, Kenai Central Hi, 14:16.56. 86, Fair, Kelty, Sky, 15:55.61. 87, Alkire, Caleb, Nik, 16:27.96.

Freshmen-sophomore boys
1, Hilbish, Micah, Sky, 10:17.40. 2, Monzon, Austin, ACS, 10:19.00. 3, Moore, Matthew, Sew, 10:32.80. 4, Marshall, Michael, Sew, 10:41.40. 5, Bukowski, Jo, Chevak High, 10:46.90. 6, Machacek, Nathan, ACS, 10:49.40. 7, Serventi, Daniel, Gra, 10:53.00. 8, Ochoa, Pedro, Hom, 10:53.90. 9, VanTrease, Josh, Hom, 10:54.40. 10, Bullerdick, Matthew, Sky, 10:55.90.
Other Peninsula finishers
13, Musgrave, Brenner, Sky, 11:14.90. 14, Machaud, Fox, Ken, 11:15.20. 15, Moore, Brandon, Sew, 11:15.70. 16, Mole, Nate, Ken, 11:16.40. 17, Theisen, Jonah, Ken, 11:16.70. 18, Brown, Drew, Hom, 11:16.90. 19, Theisen, Jordan, Ken, 11:17.20. 20, Berry, Tannen, Sew, 11:19.00. 24, Worsfold, Jake, Hom, 11:21.40. 27, Beachy, Brandon, Homer, 11:34.30. 28, Gillespie, Dylan, Sew, 11:35.20. 30, Musgrave, Cajewl, Sky, 11:37.60. 31, Zweifel, Nick, Sew, 11:39.00. 34, Zorbas, Nathan, Ken, 11:47.70. 36, Walsworth, John, Hom, 12:02.90. 38, Miller, Justice, Sol, 12:05.80. 41, Hubbard, Jory, Sol, 12:16.20. 43, Diehl, Colton, Sol, 12:17.40. 47, Broghton, Jack, Sew, 12:21.80. 50, Maxwell, Ryan, Sew, 12:24.40. 61, Shuler, Daniel, Sky, 12:49.80. 63, Winter, Ryan, Sky, 12:58.40. 67, Tillion, Clem, Hom, 13:00.30. 69, Best, Tanner, Sol, 13:05.20. 74, Chesser, Riley, Hom, 13:15.90. 76, Lee, Mac, Ken, 13:17.30. 78, Swanson, Jerry, Sew, 13:33.10. 80, Hollinger, Michael, Nik, 13:50.00. 83, Yakunin, Anthony, Niko, 13:53.10. 84, Schlung, Sky, Sky, 14:11.70. 87, Laber, Austin, Sky, 15:00.55. 88, Jantzi, Alex, Hom, 15:02.70. 91, Alston, Riley, Hom, 15:49.10. 92, Mitzel, Brennan, Sky, 15:59.40. 93, Hinton, Parker, Sew, 16:14.05. 95, Colton, Brendon, Nik, 19:55.75.

 

More

Kenai 3rd at Big Lake; SoHi hockey loses in OT to cap winless trip to Fairbanks

The Soldotna hockey team wrapped up a winless road trip to Fairbanks on Saturday afternoon with a 3-2 overtime loss to Lathrop.

Read more

Region wrestling roundup: Homer 3-peats at Kachemak Conference wrestling meet

For a third straight year, the Kachemak Conference wrestling championship went to the Homer Mariners, but the accomplishment was a first in school history.... Read more

Brown Bears get split on the road

The Kenai River Brown Bears split a pair of North American Hockey League games in Wisconsin, losing 4-1 to the Janesville Jets on Friday before... Read more