Soldotna, Seward cagers to battle for 3rd

The Soldotna Stars girls basketball team lost 58-51 in semifinal action Friday in Anchorage to the East Thunder Birds at the Lady T-Bird Classic.
Kaillee Skjold had 20 points for Soldotna, while Taria Page was East’s top scorer with 26 points.
Soldotna was leading 22-20 at halftime, but East proved too strong, and the Stars will be heading to the 3rd place matchup against Seward Saturday at 4:30 p.m.

The Seward Seahawks girls conceded an overtime game to the North Pole Patriots Friday at the Lady T-Bird Classic, with a final score of 47-45.
Down three points at halftime, Seward outscored North Pole 15-9 in the third quarter, but the Patriots closed the gap to tie it at 40 at the end of regulation.
Meg Berry led Seward with 21 total points, while the Patriots top scorer was Raegan Smothers with 17.
Seward goes on to play Soldotna in the 3rd place game Saturday at 4:30 p.m.

Friday girls
Thunder Birds 58, Stars 51
East    8    12    17    21    —58
Soldotna    8    14    11    18    —51
EAST (58) — Snigaroff 0 0-0 0, Motuga 0 1-2 1, Polco 5 1-6 11, Malua 1 0-0 2, Dunbar 5 2-2 12, Manu 3 0-0 6, Page 11 4-6 26. Totals 25 8-16 58.
Soldotna (51) — Benson 2 2-6 5, Kress 2 0-0 4, Litchfield 5 8-12 18, Wong 2 0-1 4, Kerkvliet 0 0-0 0, Westerman 0 0-0 0, Skjold 8 5-6 20, Smith 0 0-0 0. Totals 19 15-25 51.
3-point goals — East 0; Soldotna 2 (Benson 1, Skjold 1). Team fouls — East 17, Soldotna 17.

Patriots 47, Seahawks 45
North Pole    8    11    9    12    7    —47
Seward    9    7    15    9    5    —45
NORTH POLE (47) — Smothers 2 13-19 17, Culver 3 1-3 7, Broderick 2 8-10 12, Croxen 4 2-4 9, Mulcare 1 0-0 2, Stewart 0 0-0 0, McCumby 0 0-0 0. Totals 12 24-36 47.
SEWARD (45) — Clemens 0 0-0 0, VonBorstel 0 1-2 1, Berry 8 8-11 21, Zweifel 1 0-0 2, Stallings 6 0-0 12, Perea 1 1-4 3, Clarke 2 0-0 4, Adelmann 0 2-2 2. Totals 18 12-19 45.
3-point goals — North Pole 1 (Croxen 1); Seward 3 (Berry 3). Team fouls — North Pole 14, Seward 25.

More

Sat, 09/23/2017 - 03:19

Results posted for Chainwreck Cyclocross Race 2

Mike Crawford, Leah Kiviat, Amber Bethe and Landen Showalter were all winners Thursday at the second race of the Chainwreck Cyclocross Series.

Read more

Tough course to greet Region III runners

In the land where mountains are often used as venues for running races, calling the Government Peak Recreation Area, site of Saturday’s Region III cross-country... Read more