Middle school ski results posted

Middle school ski results posted

 

The 2012 Middle School Borough Championships were held Saturday at Tsalteshi Trails. The results follow:

 

2012 Middle School Borough Championship

Saturday at Tsalteshi Trails

GIRLS

Two-race overall total (3K freestyle, 2K classic)

Middle school — 1. Hannah Pothast, SMS, 21:33; 2. Aurora Waclawski, HMS, 22:41; 3. Mikaela Salzetti, KMS, 22:55; 4. Lindsay Floyd, KMS, 24:04; 5. Aziza Shemet-Pitcher, HMS, 24:06; 6. Maddie Michaud, KMS, 24:20; 7. Molly Mitchell, HMS, 24:59; 8. Rachel Ellert, HMS, 25:29; 9. Taylor Gilmore, SMS, 25:37; 10. Allysa Wolfe, SMS, 25:50; 11. Elena Bramante, SMS, 25:56; 12. Molly Erickson, SMS, 26:46; 13. Claire Swanson, HMS, 27:10; 14. Olivia Hutchings, SMS, 27:14; 15. Mariah Vantrease, HMS, 27:26; 16. Audrey Russell, HMS, 27:40; 17. Mackenzie Lindeman, KMS, 28:04; 18. Ava Gabler, SMS, 28:22; 19. Savannah Kreider, SMS, 28:30; 20. Chelsi Jacobson, SMS, 29:45; 21. Lavendar Burns, SMS, 30:39; 22. Desiree Cleary, HMS, 30:44; 23. Maddie Pullman, HMS, 31:35; 24. Samantha Jacobsen, HMS, 32:10; 25. Rachel Thomas, SMS, 32:26; 26. Ashlyn Johnson, SMS, 32:30; 27. Katie Livingston, HMS, 32:32; 28. Mikaela Pitsch, KMS, 33:06; 29. Sierra Morton, KMS, 33:17; 30. Haley Knott, HMS, 33:29; 31. Audrey Rosencrans, HMS, 33:53; 32. Rebekah Keener, SMS, 36:23; 33. Sierra Wylde, HMS, 36:35; 34. Jenna Helminski, SMS, 39:40; 35. Stefani Schindler, KMS, 45:05; 36. Kerri Leavitt, KMS, 45:26.

Sixth grade — 1. Riana Boonstra, KMS/ABC, 25:54; 2. Olivia Daniels, KMS/ABC, 31:02; 3. Melia Harding, KMS, 32:22; 4. Denali Lockwood, KMS/ABC, 32:41; 5. Ithaca Bergholtz, KMS, 33:11; 6. Kasey Paxton, KMS/ABC, 33:24; 7. Faith Widman, KMS/ABC, 36:01; 8. Hannah Wells, KMS, 37:16; 9. Mayzie Potton, KMS, 19:53.

BOYS

Two-race overall total (3K freestyle, 2K classic)

Middle school — 1. Levi Michael, SMS, 18:28; 2. James Butler, Connections, 19:42; 3. Jakob Krisintu, HMS, 22:11; 4. Andy West, SMS, 23:35; 5. August Kilcher, HMS, 23:36; 6. Addison Downing, SMS, 23:37; 7. Liam Floyd, Connections, 23:44; 8. Griffin Casey, SMS, 23:50; 9. Skyler Diehl, SMS, 23:53; 10. Brian Dusek, SMS, 24:09; 11. Quinn Alward, HMS, 25:03; 12. Renn Carroll, HMS, 26:09; 13. Seth Miller, HMS, 26:09; 14. Cody Kincaid, SMS, 26:31; 15. Hoxie Parks, HMS, 26:47; 16. Jackson Blackwell, SMS, 27:01; 17. Logan Smith, SEW, 27:33; 18. Zane Boyer, HMS, 28:49; 19. Chriss Lynn, HMS, 30:54; 20. Tanner Dyer, HMS, 31:58; 21. Roman Herr, SMS, 34:11; 22. Vincent Waddell, HMS, 35:40; 23. Eric Super, HMS, 40:31; 24. Sage Elkington-Wood, HMS, 25:04.

Fifth, sixth grade — 1. Jeremy Kupferschmid, Tustumena, 23:14; 2. Matthew Torkelson, KMS/ABC, 28:17.

More

Thu, 09/21/2017 - 23:40

Tough course to greet Region III runners

In the land where mountains are often used as venues for running races, calling the Government Peak Recreation Area, site of Saturday’s Region III cross-country... Read more

Thu, 09/21/2017 - 23:40

Week 7 prep football preview: Playoff clinching scenarios

The stretch run of the prep football season will receive a serious dose of reality this weekend, and the consequences are dire for most teams.... Read more

Thu, 09/21/2017 - 23:40

Jackalopes cruise past Brown Bears

The Kenai River Brown Bears dropped to 0-2-0-0 with a 5-2 loss to the Odessa (Texas) Jackalopes on Thursday at the North American Hockey League... Read more