North Pen Rec holds Hershey Track Meet

North Peninsula Recreation held its annual Hershey Track and Field Meet on May 18 at the Nikiski High School track.

The meet is for girls and boys ages 9 to 14. Each age group gets six events — four running and two field. The meet this year featured Nikiski North Star Elementary, Nikiski Middle High School, home school, Cook Inlet Academy, Grace Lutheran School and Aurora Borealis Charter School.

First-place results from Nikiski are compared with all the other local meets around the state. Five candidates are chosen to represent Alaska and compete in the North American Finals held in Hershey, Pa., in August.

The first-place finishers follow:

9- to 10-year-old boys

50-meter dash — Leif Lofquist, ABCS, 8.40 seconds.

100 — Kevin Denney, ABCS, 16.12.

200 — Kevin Denney, ABCS, 35.21.

400 — Leif Lofquist, ABCS, 1:27.51.

Softball throw — Kevin Denney, ABCS, 120 feet, 3 inches.

Standing long jump — Boden Quiner, NNS, 5—3.

400 relay — ABCS (Leif Lofquist, Kevin Denney, Thomas Degray, Logan Debnam), 1:12.81.

9- to 10-year-old girls

50 — Alyssa Bucho, ABCS, 8.37.

100 — Alyssa Bucho, ABCS, 16.05.

200 — Vanessa Beck, HS, 36.90.

400 — Mereiedi Dunn, ABCS, 1:31.00.

Softball throw — America Jeffreys, NNS, 65—0.

Standing long jump — Sierra Purugganan, NNS, 5—10.

400 relay — NNS (Emilee Braun, Sierra Purugganan, Dannielle Langseth, Tika Zimmerman), 1:12.80.

11- to 12-year-old boys

100 — Jack Sullenger, NMHS, 15.50.

200 — Rykker Riddall, ABCS, 32.80.

400 — Dominik Efta, ABCS, 1:16.00.

800 — Jace Kornstad, NNS, 2:50.20.

Softball throw — Jace Kornstad, NNS, 132—5.

Standing long jump — Dominik Efta, ABCS, 6—7.

400 relay — ABCS (Trevor Debnam, Timothy Degray, Brock Kant, Cody Nye), 1:08.31.

11- to 12-year-old girls

100 — Rylee Jackson, NMHS, 14.80.

200 — Rylee Jackson, NMHS, 31.47.

400 — Bethany Carstens, ABCS, 1:15.70.

800 — Bethany Carstens, ABCS, 2:55.29.

Softball throw — Madeline Kindred, ABCS, 115—2.

Standing long jump — Hope Burleson, NHMS, 6—6.

400 relay — ABCS (Riana Boonstra, Madeline Kindred, Mikala Swedberg, Faith Widman), 1:06.20.

13- to 14-year-old boys

100 — Paul Steffensen, HS, 13.83.

200 — Paul Steffensen, HS, 28.81.

800 — Alex Langseth, NHMS, 2:45.60.

1,600 — Donovan Smith, NMHS, 7:15.00.

Softball throw — Paul Steffensen, HS, 187—0.

Standing long jump — Andrew Welborn, HS, 7—7.

13- to 14-year-old girls

200 — Angela Nunley, NNS, 36.29.

1,600 — Olivia Daniels, ABCS, 7:04.00.

Softball throw — Kyra Betts, GLS, 68—3.5.

Standing long jump — Kyra Betts, GLS, 5—10.

More

Tue, 01/24/2017 - 00:38

Sand Point basketball sweeps Nikolaevsk

The visiting Sand Point girls and boys basketball teams notched a nonconference sweep over Nikolaevsk on Monday. The girls won 53-40, while the boys notched a 75-53 victory.

Read more

Friday prep hoops roundup

The East Anchorage boys defeated Kenai Central 69-59 Friday at the O’Brady’s Invitational at South Anchorage High School.

Read more

Saturday hoops roundup

PALMER — After jumping out to a quick 11-0 lead, the Houston Hawks comfortably cradled its double-digit lead for more than three quarters.

Read more