SoHi, Skyview, Seward compete at swimming tri meet

Soldotna, Skyview and Seward got together for a tri meet Tuesday in Soldotna. The results follow:

 

SoHi Tri Meet

August 28

TEAM SCORES

BOYS

1. Soldotna, 152 points; 2. Seward, 45; 3. Skyview, 22.

GIRLS

1. Soldotna, 183 points; 2. Seward, 71; 3. Skyview, 5.

INDIVIDUAL RESULTS

Girls 200-Yard Medley Relay — 1. Soldotna (Groleske, Henry, English, Weeks), 2:04.39; 2. Seward, 2:08.67. 3. Soldotna, 2:22.31; 4. Soldotna, 3:14.65. 

Boys 200 Medley Relay — 1. Soldotna (Corona-Cain, McElroy, Hunter, Rickman), 1:45.73; 2. Soldotna, 2:35.94. 

Girls 200 Freestyle — 1. Kaitlyn Groleske, Sol, 2:05.90; 2. Emily Boone, Sol, 2:22.12; 3. Rachel Tougas, Sew, 2:25.10; 4. Angie Sabala, Sol, 2:55.70.

Boys 200 Free — 1. Joseph Rife, Sol, 2:09.99; 2. Trace Braxling, Sky, 2:31.31; 3. Brent Christenson, Sol, 2:36.36.

Girls 200 IM — 1. Isabel Barnwell, Sew, 2:27.16; 2. Megan English, Sol, 2:38.08; 3. Rachel Henry, Sol, 2:38.26; 4. Ashley Eby, Sol, 2:57.61.

Boys 200 IM — 1. Dustin Hunter, Sol, 2:14.75; 2. Jang Kim, Sol, 2:36.26; 3. Sawyer Rickman, Sol, DQ.

Girls 50 Free — 1. Alex Weeks, Sol, 26.54; 2. Olivia Beckham, Sew, 28.09; 3. Molly Silta, Sol, 28.48; 4. Jessica Degnan, Sew, 28.69.

Boys 50 Free — 1. Daniel McElroy, Sol, 23.60; 2. Nathan Cisar, Sew, 27.74; 3. Seth Hutchinson, Sky, 27.87; 4. Hayden Tyner, Sew, 28.74.

Girls 1-meter diving — 1. Sabrina Gibbs, Sol, 140.90; 2. Hunter Price, Sol, 67.80.

Boy 1-mtr diving — 1. Gaeden Ames, Sol, 146.40; 2. Noah Hamlin, Sew, 78.50.

Girls 100 Butterfly — 1. Alex Weeks, Sol, 1:06.54; 2. Megan English, Sol, 1:08.22; 3. Ashley Eby, Sol, 1:24.88.

Boys 100 Fly — 1. Noah Hamlin, Sew, 1:05.92; 2. Joseph Rife, Sol, 1:10.00; 3. Sam Scheller, Sky, 1:45.35.

Girls 100 Free — 1. Emily Boone, Sol, 1:01.94; 2. Jessica Degnan, Sew, 1:05.06; 3. Xochi Harbison, Sol, 1:15.34; 4. Jessica Jackson, Sol, 1:20.61.

Boys 100 Free,— 1. Chase Corona-Cain, Sol, 54.29; 2. Jang Kim, Sol, 1:02.18; 3. Kagan Smith, Sol, 1:07.85; 4. Nathan Cisar, Sew, 1:31.39.

Girls 500 Free — 1. Isabel Barnwell, Sew, 5:44.55; 2. Molly Silta, Sol, 6:45.98; 3. Isabell Henry, Sol, 6:51.31.

Boys 500 Free — 1. Sawyer Rickman, Sol, 5:57.14.

Girls 200 Free relay — 1. Seward (Beckham, Tougas, Degnan, Barnwell), 1:53.94; 2. Soldotna, 1:54.36; 3. Soldotna, 2:15.97; 4. Soldotna, DQ.

Boys 200 Free relay — 1. Soldotna (Rife, McElroy, Ames, Kim), 1:44.42; 2. Soldotna, 2:20.52; 3. Seward, 2:21.22.

Girls 100 Backstroke — 1. Kaitlyn Groleske, Sol, 1:07.13; 2. Olivia Beckham, Sew, 1:08.07; 3. Isabell Henry, Sol, 1:18.34; 4. Catelyn Hettick, Sew, 1:20.40.

Boys 100 Back — 1. Dustin Hunter, Sol, 1:02.28; 2. Chase Corona-Cain, Sol, 1:02.48; 3. Sam Scheller, Sky, 1:40.05; 4. Hayden Tyner, Sew, 1:51.63.

Girls 100 Breast — 1. Rachel Henry, Sol, 1:21.64; 2. Sasha Hammer, Sew, 1:24.76; 3. Jessica Jackson, Sol, 1:30.48; 4. Liz McGlothem, Sky, 1:50.06.

Boys 100 Breast — 1. Daniel McElroy, Sol, 1:09.07; 2. Trace Braxling, Sky, 1:34.63; 3. Brent Christenson, Sol, 1:40.63.

Girls 400 Free relay — 1. Soldotna A, 4:14.30; 2. Soldotna B, 5:12.67.

Boys 400 Free relay — 1. Soldotna A, 3:41.50; 2. Seward, 5:35.16; 3. Soldotna B, DQ.

More

Thu, 07/20/2017 - 00:48

Ostrander named Mountain West Female Athlete of Year

Boise State redshirt freshman Allie Ostrander was named the Mountain West Conference Female Athlete of the Year Wednesday after a breakout outdoor track and field... Read more

Thu, 07/20/2017 - 00:48

Ninilchik boys hoops coach Finley heads south

The core domino of the Class 1A hoops powerhouse Ninilchik boys team fell this week when head coach Nick Finley announced his departure to another... Read more