Kards finish tops among Peninsula teams at Lancer Smith tourney

The Lancer Smith Memorial Tournament produced favorable results for local teams this weekend in Palmer.

 

Kenai Central was the highest-scoring team from the Kenai Peninsula, ranked 13th (out of 30) with 84 points. Palmer placed first with 159.5 points, a mere three points ahead of runner-up South Anchorage.

In the 106-pound weight class, Kenai’s Hope Steffensen fought her way up through the bracket to the first-place match with Darin Davis of Sitka, but lost on account of an injury default due to a nosebleed. Steffensen still managed to score 24 points for Kenai.

Seth Hutchison of Skyview was defeated in the title match in the 98-pound class, losing to Greg Shack of South in a 12-4 decision.

Lincoln Johnson of Nikiski defeated Dalton Sauder of South with a pin in the 195-pound class, and his brother, Luke, lost in the fifth-place match by injury default.

In the 182-pound division, Kenai’s Tyler Brown won his fifth-place matchup with East’s Keahi Queja, also on injury default.

Soldotna’s Troy Streiff took third in the 182-pound class, defeating Hyland Story of West Valley.

 

Lancer Smith Tournament

TEAM SCORES

1. Palmer, 159.5 points; 2. South, 156.5; 3. Colony, 151; 4. Wasilla, 141.5; 5. East, 139; 6. Valdez, 128; 7. Kodiak, 116.5; 8. Service, 110; 9. Lathrop, 107; 10. Nome, 105. Other Peninsula schools — 13. Kenai, 84; 14. Nikiski, 78.5; 15. Skyview, 78.5; 18. Homer, 51.5; 20. Soldotna, 47; 26. Seward, 29.5.

CHAMPIONSHIP

98 — Greg Shack, Sou, d. Seth Hutchison, Sky, 12-4. 106 — Darin Davis, Sit, inj. def. Hope Steffensen, Ken. 113 — Andrew Caballa, Kod, d. Brennan Girard, Eas, 10-7. 120 — Levi Fried, Kod, d. Dave Town, Val, 6-4. 126 — Daide Agnew, WV, d. Josh Mendenhall, Bet, 10-5. 132 — John Pounds, Ser, d. Emery Booshu, Nom, 4-3. 138 — Kraig Hammond, Sou, d. Spencer Adams, Col, 15-6. 145 — Austin Rake, Val, d. Sam Zimmerman, Lat, 5-0. 152 ­— Isaac Deaton, Val, d. Josh Brown, Nik, 7-2. 160 — Rilen Skieens, Ser, p. Trevour Chavez, Bet. 170 — Josh Wiggins, Eas, d. Sawyer Root, Col, 8-4. 182 — Shyler Johnson, Una, d. Caleb Nielsen, Pal, 7-0. 195 — Lincoln Johnson, Nik, p. Dalton Sauder, Sou. 220 — Luke Wagner, Hou, d. Derek Zorea, Ser, 14-12. 285 — Keanu King, Eas, p. Mitchell Daigle, Col.

More

Fri, 02/23/2018 - 00:00

Homer’s Ridgely, Kenai’s Crawford finish top 5 in endurance event

A pair of Kenai Peninsula athletes had top-five finishes at the Susitna 100 and Little Su 50K on Saturday and Sunday in the Matanuska-Susitna valleys.... Read more

Fri, 02/23/2018 - 00:00

Kenai’s Gibson leads peninsula at 1st day of state ski meet

Kenai Central senior Addison Gibson led the Kenai Peninsula on the first day of the Nordic ski state meet at Birch Hill in Fairbanks by... Read more

Fri, 02/23/2018 - 00:00

Ostrander helps Boise State take relay

2015 Kenai Central graduate Allie Ostrander helped the Boise State women to a third consecutive victory in the distance medley relay Thursday at the Mountain... Read more