Seward Invitational results posted

The Seward Invitational was held Tuesday at Seward High School. The results follow:

 

Seward Invitational

Tuesday at Seward High School

BOYS

Team scores: 1. Houston, 80; 2. Seward, 73; 3. Anchorage Christian Schools, 66; 4. Grace Christian, 65; 5. Colony, 52; 6. Palmer, 31; 7. Homer, 26; 8. Nikiski, 13; 9. Cook Inlet Academy, 8; 10. Ninilchik, 3.

100 meters — 1, Buzby, Charlie, Hou, 11.94 seconds. 2, Nisbett, James, Pal, 12.22. 3, McCoy, Kenneth, Col, 12.27. 4, Jones, Lucas, Col, 12.45. 5, Davis, Jacob, Col, 12.49. 6, Both, Gatwech, Col, 12.72.

200 — 1, Buzby, Charlie, Hou, 23.74. 2, McCoy, Kenneth, Col, 24.64. 3, Jones, Lucas, Col, 24.82. 4, Todd, Michael, ACS, 25.00. 5, Davis, Jacob, Col, 25.42. 6, Craft, Brandon, Col, 25.65.

400 — 1, Atwood, Preston, Sew, 55.17. 2, Reinert, Sam, Hom, 55.20. 3, Simmers, Augustus, ACS, 56.11. 4, Moore, Matthew, Sew, 56.37. 5, Winkle, Frew, Gra, 56.97. 6, Isaacs, Ivan David, Gra, 58.04.

800 — 1, Eller, Andrew, Gra, 2:10.38. 2, Serventi, Daniel, Gra, 2:10.62. 3, Marshall, Michael, Sew, 2:11.66. 4, Monzon, Austin, ACS, 2:12.37. 5, Moore, Matthew, Sew, 2:15.09. 6, McLaughlin, Luke, Gra, 2:15.50.

1,600 — 1, Knotek, Miles, Sew, 4:47.37. 2, Monzon, Austin, ACS, 4:50.80. 3, Serventi, Daniel, Gra, 4:54.56. 4, Marshall, Michael, Sew, 4:58.14. 5, Sorensen, Graysen, Gra, 5:00.39. 6, Thorne, Tyler, Nin, 5:01.18.

110 hurdles — 1, Bayne, Ben, Hou, 17.82. 2, Zweifel, Thomas, Sew, 18.32. 3, Tira, Isaiah, Col, 19.06. 4, Beard, Hayden, Sew, 19.14. 5, Turner, Josiah, Gra, 19.99. 6, Charles, Melvin, Col, 21.65.

300 hurdles — 1, Bayne, Ben, Hou, 43.55. 2, McGregor, Mark, Hom, 44.05. 3, Seay, Connor, Hom, 45.25. 4, Hoffman, Calvin, ACS, 45.84. 5, Berry, Tannen, Sew, 47.71. 6, Southwick, Brady, Pal, 49.38.

400 relay — 1, Houston (Griffith, Dustin , Barron, Matt , Buzby, Charlie , Bayne, Ben), 47.94. 2, Palmer, 49.54. 3, Seward, 54.00.

800 relay — 1, Houston (Barron, Matt , Griffith, Dustin , Bayne, Ben , Buzby, Charlie), 1:39.82. 2, Anchorage Christian, 1:43.30. 3, Palmer, 1:45.25. 4, Homer, 1:45.71. 5, Grace Christian, 1:50.59. 6, Seward, 1:52.68.

1,600 relay — 1, Grace Christian (Eller, Andrew , Isaacs, Ivan David , Sorensen, Graysen, McLaughlin, Luke ), 3:49.70. 2, Anchorage Christian, 3:52.97. 3, Seward, 4:02.32. 4, Houston, 4:17.88.

3,200 relay — 1, Grace Christian (Eller, Andrew, Sorensen, Graysen, Isaacs, Ivan David, McLaughlin, Luke), 9:26.18. 2, Seward, 10:00.98. 3, Houston, 10:18.94.

High Jump — 1, Simmers, Augustus, ACS, 6-00. 2, Carstens, Seth, Nik, 5-08. 3, Both, Gatwech, Col, 5-06. 3, Barron, Matt, Hou, 5-06. 5, Wheeler, Jack, Nin, 5-04. 6, Johnson, Luke, Nik, J5-04.

Triple Jump — 1, Both, Gatwech, Col, 40-08.25. 2, Simmers, Nate, ACS, 40-02.75. 3, Terry, Jalen, ACS, 40-01. 4, Barron, Matt, Hou, 37-09. 5, Adams, Daniel, Pal, 37-05. 6, Griffith, Dustin, Hou, 37-00.50.

Shot Put — 1, George, Grant, Gra, 52-09.50. 2, Taplin, Zach, CIA, 48-07. 3, Niekamp, Hayden, Pal, 43-02. 4, Johnson, Luke, Nik, 41-05.50. 5, Hubbard, Howie, Sew, 40-02.50. 6, Kalashnikov, Mark, Gra, 39-09.50.

GIRLS

1. Grace Chrisitian, 173; 2. Anchorage Christian Schools, 67; 3. Seward, 56; 4. Homer, 53; 5. Palmer, 35; 6. Houston, 15; 7. Ninilchik, 13; 8. Colony, 6; 9. Nikiski, 2.

100 — 1, Ealum, Tanner, ACS, 13.67. 2, Davis, Jodi, Gra, 14.27. 3, Ellis, Christina, Gra, 14.50. 4, Blake, Taylor, Pal, 14.62. 5, Riley, Robin, Nin, 14.90. 6, Ealum, Madison, ACS, 14.98.

200 — 1, Ealum, Tanner, ACS, 27.19. 2, Arnold, Elle, Gra, 28.75. 3, Applegate, Cheyenne, Gra, 28.88. 4, Rowe, Kayla, Gra, 29.70. 5, Soistman, Cassidy, Hom, 30.70. 6, Schmiedt, Leah, Gra, 31.32.

400 — 1, Applegate, Cheyenne, Gra, 1:03.76. 2, Waclawski, Aurora, Hom, 1:03.88. 3, Arnold, Elle, Gra, 1:04.48. 4, Shemet Pitcher, Azizza, Hom, 1:06.53. 5, Osiensky, Molly, Pal, 1:06.71. 6, Tsao-Wu, Maya, Gra, 1:08.22.

800 — 1, Trujillo, Claire, Gra, 2:34.14. 2, Waclawski, Aurora, Hom, 2:38.92. 3, Mitchell, Molly, Hom, 2:40.58. 4, Hirsch, Barae, Hom, 2:42.83. 5, Green, Krista, Gra, 2:43.13. 6, Cusick, Emily, Gra, 2:43.40.

1,600 — 1, Trujillo, Claire, Gra, 5:34.15. 2, Trujillo, Anna, Gra, 5:35.38. 3, Contraras, Sami, Pal, 5:51.20. 4, Bohman, Hana, Pal, 5:51.28. 5, Hirsch, Barae, Hom, 5:54.68. 6, Mitchell, Molly, Hom, 5:57.42.

100 hurdles — 1, Davis, Jodi, Gra, 17.95. 2, Brockman, Emily, Sew, 18.32. 3, Rowe, Kayla, Gra, 19.20. 4, Riley, Robin, Nin, 19.52. 5, Schmiedt, Leah, Gra, 20.05. 6, Lujan, Cassidy, Pal, 21.45.

300 hurdles — 1, Davis, Jodi, Gra, 52.75. 2, Brockman, Emily, Sew, 55.04. 3, Gregg, Haley Rae, Col, 55.52. 4, Schmiedt, Leah, Gra 56.44. 5, Kutzner, Lauren, Hou, 1:02.95. 6, Gardner, Laura, Hou, 1:17.83.

400 relay — 1, Anchorage Christian (Dickerson, Dallas , Ealum, Madison , Ealum, Tanner ), 55.52. 2, Grace Christian, 56.76. 3, Seward, 59.89. 4, Houston, 1:00.74.

800 relay — 1, Grace Christian (Rowe, Kayla , Applegate, Cheyenne , Arnold, Elle, Davis, Jodi ), 1:57.36. 2, Anchorage Christian, 1:58.21. 3, Seward, 2:08.34. 4, Homer, 2:09.84. 5, Houston, 2:10.27.

1,600 relay — 1, Grace Christian (Tsao-Wu, Maya , Green, Krista , Arnold, Elle, Applegate, Cheyenne), 4:29.12. 2, Homer, 4:43.91. 3, Anchorage Christian, 4:53.76. 4, Seward, 4:55.97.

3,200 relay — 1, Seward (Braun, Josephine , Dyer, Laura , Kromrey, Lindsey , Barnwell, Isabel), 10:57.80. 2, Grace Christian, 11:10.69. 3, Homer, 11:45.06.

High Jump — 1, Broderick, Bridget, Gra, 4-08. 2, Riley, Robin, Nin, 4-06. 2, Dickerson, Dallas, ACS, 4-06. 4, Renk, Olga, Pal, J4-06. 5, Hale, Dajonee, Hou, 4-04. 6, Kausal, Alexandria, Pal, 4-00.

Triple Jump — 1, Rowe, Kayla, Gra, 32-03. 2, Dickerson, Dallas, ACS, 30-01.25. 3, Braun, Josephine, Sew, 26-11.25. 4, Hale, Dajonee, Hou, 25-10.25. 5, Kausal, Alexandria, Pal, 25-04.25. 6, Lujan, Cassidy, Pal, 24-09.50.

Shot Put — 1, Blake, Taylor, Pal, 37-06.25. 2, Adelmann, Tessa, Sew, 35-10. 3, Voss, Jennifer, ACS, 33-01.50. 4, Logan, Ashley, Gra, 30-00.50. 5, Conti, Haley, Nik, 28-02. 6, Edmonds, Hannah, ACS, 26-09.50.

More

Thu, 12/14/2017 - 01:21

Mt. Edgecumbe tops Nikiski boys in Sitka

The Nikiski boys basketball team opened up their season with a 73-53 nonconference loss to Mt. Edgecumbe on Wednesday in Sitka.

Read more

Chugiak’s Snell wins Gatorade Player of Year

Chugiak senior Derryk Snell won the Gatorade Alaska Boys Football Player of the Year on Monday.

Read more

Kenai 3rd at Big Lake; SoHi hockey loses in OT to cap winless trip to Fairbanks

The Soldotna hockey team wrapped up a winless road trip to Fairbanks on Saturday afternoon with a 3-2 overtime loss to Lathrop.

Read more