Salmon Run 3 results posted

As usual, the Salmon Run Series drew over 100 runners to Tsalteshi Trails on Wednesday.

But this time it was a different runner leading the pack.

Jordan Theisen had won the first two races, but he did not race Wednesday and the victory went to Rex Shields in 17 minutes, 38 seconds, on the hilly course of about five kilometers.

Jonah Theisen was second at 18:06, while Brenner Musgrave took third at 19:24.

For the women, Taylor Ostrander made it 3 for 3 with another dominating win. She finished at 20:31, while Lauren Bauder and Becca Ford were at 23:50.

The run is again Wednesday, with registration and bib pickup starting at 5 p.m. and racing starting at 6 p.m. Online registration is $10 per race, and race-day registration is $15. Proceeds benefit the Kenai Watershed Forum.

Salmon Run #3

Wednesday

at Tsalteshi Trails

1. Rex Shields 17:38; 2. Jonah Theisen 18:06; 3. Brenner Musgrave 19:24; 4. Sam Werthmuller 19:34; 5. Nate Mole 19:45; 6. Fox Michaud 20:06; 7. Taylor Ostrander 20:31; 8. Mike Crawford 20:50; 9. James Tangaro 20:58; 10. Kent Peterson 21:26; 11. Bill Coghill 22:00; 12. Scott Huff 22:15; 13. Steve Gilles 22:35; 14. Paul Otrander 22:40; 15. Derek Schramm 22:43; 16. Brian Dusek 22:46; 17. Jason Moore 23:35; 18. James Danielson 23:40; 19. Lauren Bauder 23:50; 20. Becca Ford 23:50; 21. Billy Moiles 23:57; 22. Carl Kincaid 24:08:00; 23. Jamie Nelson 24:31:00; 24. John-Mark Pothast 24:39:00; 25. John Pothast 24:40:00.

26. Rustin Hitchcock 24:42:00; 27. Kelsey Cusack 24:51:00; 28. Seth Davey 24:51:00; 29. Alex Bergholtz 24:54:00; 30. Julie Litchfield 24:57:00; 31. Gabe Juliusssen 25:13:00; 32. Gina Gregoire 25:32:00; 33. Kara Johnston 25:48:00; 34. Chris Parker 26:03:00; 35. Courtney Stroh 26:13:00; 36. Autumn Ball 26:17:00; 37. Krista Arthur 26:30:00; 38. Ben Hanson 26:33:00; 39. John Hedges 26:33:00; 40. David Schramm 27:14:00; 41. Heather Schramm 27:37:00; 42. Chad Arthur 27:52:00; 43. Alice Anderson 28:18:00; 44. Patti Berkhahn 28:19:00; 45. Regina Theisen 28:49:00; 46. Jodi Hanson 29:43:00; 47. Billy Moiles 29:46:00; 48. Amy Hethinger 29:52:00; 49. Dan Pascucci 29:52:00; 50. Jacquelyn Kennedy 30:19:00.

51. Kevin Lauver 30:25:00; 52. Jeremy Kuperschmid 31:10:00; 53. Miriam Olivo 31:22:00; 54. Jackson Blackwell 31:23:00; 55. Jane Fuerstenau 31:35:00; 56. Johni Blankenship 31:53:00; 57. Katie Ring 31:55:00; 58. Terri Cowart 32:04:00; 59. Jeff Perschbacher 32:15:00; 60. Violet Zerbe 32:35:00; 61. Christine Bergholtz 33:06:00; 62. Michele Tangaro 33:08:00; 63. Zac Buckbee 33:17:00; 64. Jason Buckbee 33:18:00; 65. Liz Ledue 33:22:00; 66. Haylee Hunter 33:33:00; 67. Jamie Wight 33:39:00; 68. Kate Swaby 33:40:00; 69. Julie English 34:34:00; 70. Mitch Michaud 35:36:00; 71. Rosy Drath 36:20:00; 72. Mary Rhyner 36:22:00; 73. Maria Sweppy 36:27:00; 74. Melodie Epperheimer 36:30:00; 75. Paige Sanders 37:22:00.

76. Bill Hanson 37:25:00; 77. Hannah West 37:27:00; 78. Beth Kavan 37:53:00; 79. Shannon Lowry 39:33:00; 80. Ariana Munilo 40:12:00; 81. Kimberly Tornow 40:12:00; 82. Lani Lauver 41:03:00; 83. Cheryl Nelson 41:26:00; 84. Heather Huff 41:32:00; 85. LaRae Paxton 41:39:00; 86. Marly Perschbacher 41:57:00; 87. Joel Kennedy 42:05:00; 88. Karah Huff 42:17:00; 89. Kelly Hicks 42:31:00; 90. Johna Beech 43:05:00; 91. Leah English 43:26:00; 92. Monica Frost 43:40:00; 93. Rachel Wimberly 43:53:00; 94. Nicole Egholm 44:26:00; 95. Petra Murray 45:24:00; 96. Emmalyn Murray 46:05:00; 97. Rinna Carson 47:01:00; 98. Hydra Murray 47:32:00; 99. Yvonne Oren 49:10:00; 100. Robert Carson 49:44:00.

101. Rob Carson 49:48:00; 102. Cindy Hall 51:53:00; 103. Cassandra Winslow 55:31:00; 104. Penny Furnish 55:31:00; 105. Linda Cusack 1:02:07; 106. Nancy Montgomery 1:02:08; 107. Annemarie Lacy 1:08:08; 108. Elle Lacy 1:10:18; 109. Bobbi Lay 1:10:18.

More

Sun, 02/19/2017 - 00:24

Seward Tsunami Swim Club wins grand prize in Swim-a-Thon

This week, the Seward Tsunami Swim Club was announced as the grand prize winner in the 2016 Swim-a-Thon contest by the USA Swimming Foundation.

Read more
Sun, 02/19/2017 - 00:31

Saturday hoops roundup

The Nikiski girls basketball team finished off an impressive run through the Lady Grizzly Hardwood Classic on Saturday in Anchorage by cruising past Sitka 47-28... Read more