Current weather

  • Overcast, light rain
  • 52°
    Overcast, light rain
  • Comment

Allie O. rolls to another Skyview Invite win

Posted: August 24, 2013 - 10:43pm  |  Updated: August 24, 2013 - 11:17pm
Back | Next
The boy's varsity race during the Skyview Invite Saturday in Soldotna.  Photo by Rashah McChesney/Peninsula Clarion
Photo by Rashah McChesney/Peninsula Clarion
The boy's varsity race during the Skyview Invite Saturday in Soldotna.

Kenai Central junior Allie Ostrander has a mantra that she replays in her head when she finds herself midway through a race.

“I say, ‘OK, what is a champion made of?’ It’s heart and you’ve got to do that if you want to be champion,” she explained.

Ostrander used that saying Saturday afternoon along the Tsalteshi Trails behind Skyview High, blazing to a 17-minute, 15-second victory in the 24th Annual Skyview Invitational for the third straight year, besting runner-up Alex Mathis (19:00) of Wasilla by 1:45 under a sun-soaked sky.

Ostrander’s performance was so fast, her own teammates were giving her a hard time about her phenomenal running prowess.

“Most of our boys varsity is faster than her, and we like to give her a hard time,” Jordan Theisen said. “We’ll say something like, ‘Only 17:15?’”

The question comes up again as to whether the petite 16-year-old broke the course record, since the actual course itself has changed routes a number of times throughout the years.

“I was going for a 17:40 actually, because it was a little bit longer than last year, but I was about 10 seconds faster on the first three kilometers, so I was already ahead and I was telling myself, ‘Come on you can do it, go for something more’,” Ostrander said. “This time was so much faster than any time I’ve ever run. I think that’s the biggest PR I’ve ever gotten, so that makes it really exciting.”

Ostrander’s previous winning times in the Skyview Invite (17:53 in 2011, 17:37 last year) have all been exceptional, but Saturday’s performance only punctuated the fact that Ostrander is only running faster as she gets older.

From the outset, however, a different red-jerseyed athlete led the rush from the wide open soccer fields to the long uphill to the trails. Peggy Mathis, a junior from Wasilla, charged out ahead of the field at the start, and her freshman sister Alex ultimately wound up second.

“I was just really trying to get as close as I can, try and keep up,” Alex Mathis said about keeping up with Ostrander. “I just really had my teammates and coaches helping me through the race, cheering me on.”

After the field disappeared into the forest for a brief time, Ostrander came out into the blinding sun with the early lead and never looked back, although she knew that the Wasilla girls team wasn’t going to go easy.

“I wasn’t nervous,” Ostrander said. “You know, if there’s going to be a runner that’s exceptional, and I try my hardest and can’t beat them, I’m just going to have to be OK with that. I can’t give more than my best.

“I saw that (Alex) ran a 19:31 at Bartlett, so I was hoping that I could beat her today.”

Another reason that made Saturday’s event special in Ostrander’s mind was the fact that she was able to cast aside doubts from seasoned running experts.

“This race is really special because everybody always talks about the junior year slump, and I was like, ‘No no, there can be no slump!’ and this is like my proof that I’m not slumping,” she said.

Not far behind Mathis and third-place finisher Kaitlyn Bailly of South was Soldotna sophomore Olivia Hutchings, who placed fourth with a personal best of 19:37.

“My strategy was to get on my teammate’s pace, Dani (McCormick), because I wanted to pass her so bad and I finally did this race,” Hutchings said. “That was my goal in the beginning and I passed her, and I was like, let’s just go as fast as I can.”

Hutchings led the Stars to a third-place team finish, behind the winning team of West and runner-up South. McCormick, a junior, finished eighth in a time of 19:56, and junior Sadie Fox place 17th.

The team results were determined by adding up the placement of each school’s top five runners.

The boys race featured quite an opposite display of strategy. The lead group of 10 to 15 runners stayed in a large pack for much of the five kilometers, and it wasn’t until the final kilometer that Kodiak junior Levi Thomet poured on the speed to distance himself from the field and win in a time of 16:12, capturing his second straight Skyview Invite victory.

“Me and (teammate) Levi Fried, our goal was to get 1-2, and I was just going to try and stay with him and pace with him,” Thomet said. “I was planning on taking off at the 4K mark and hopefully have a big enough lead to finish.”

Fried finished six seconds off his teammates pace in second, and West Valley’s Erich Hoefler finished third to lead his squad to the boys team title.

Kenai junior Jonah Theisen finished fifth to lead all Peninsula runners with a time of 16:32, followed by his brother Jordan, who placed 11th in 16:36. The Kardinals boys team placed fourth in the team standings.

“I was at the back of that pack up until about the last kilometer, and I tried to speed up and I had the strength to do it,” Jonah said. “Sometimes (Kodiak) messes around with us. One year, they started near the back, and by the end they picked it up and outsprinted us.”

Jordan said the strategy that Kodiak enacted played out well, and the rest of the field was left to fight it out for third place.

“They set the pace because they know that no one’s going to try to pass them, and everybody else is going to go right behind the front guy,” Theisen said. “No one wants to be the front guy, especially when it’s Thomet. Everyone knows he’s the best out there.

“They’re slow for about the first three or four K, and then they kick it in. It’s insane.”

Senior Pedro Ochoa paced the Homer Mariners boys team with an 18th-place finish, and senior Matthew Moore led Seward with a 25th-place result, one ahead of sophomore Quincy Fuller of Kenai.

 

Skyview Invitational

Saturday at Tsalteshi Trails

GIRLS

Team Results — 1. West Anchorage, 69; 2. South Anchorage, 115; 3. Soldotna, 118; 4. Grace Christian, 147; 5. Homer, 154; 6. Wasilla, 164; 7. Colony, 198; 8. East, 215; 9. Eagle River, 220; 10. Dimond, 265; 11. Palmer, 274; 12. Service, 279; 13. Kenai Central, 291; 14. Chugiak, 331; 15. Kodiak, 349.

Individual results — 1) Allie Ostrander, Ken, 17:15.5; 2) Alex Mathis, Was, 19:00.5; 3) Kaitlyn Bailly, South, 19:32.5; 4) Olivia Hutchings, Sol, 19:37.9; 5) Grace Graham, East, 19:45.4; 6) Peggy Mathis, Was, 19:51.8; 7) Ursula Volz, West, 19:53.6; 8) Dani McCormick, Sol, 19:56.5; 9) Erica Heil, Dim, 19:57.3; 10) Morgan Lash, South, 20:01.5; 11) Elisabeth Bowker, Col, 20:07.3; 12) Maddy Boutet, West, 20:08.6; 13) Maggie York, West, 20:10.8; 14) Riley Burroughs, Was, 20:13.6; 15) Acadia Graham, East, 20:14.4; 16) Megan Pitzman, Hom, 20:14.8; 17) Sadie Fox, Sol, 20:15.9; 18) Kayle Blackmore, West, 20:17.5; 19) Katie Weddleton, West, 20:19.7; 20) Cheyenne Applegate, GC, 20:26.7; 21) Zoe Bigley, Kod, 20:33.5; 22) Molly Mitchell, Hom, 20:35.5; 23) JoJo Fleischman, West, 20:37.5; 24) Aurora Waclawski, Hom, 20:38.3; 25) Sara Hartke, Chu, 20:39.7; 26) Elle Arnold, GC, 20:40.2; 27) Brooke Gottmeier, W, 20:42.6; 28) Hannah Booher, Chu, 20:43.2; 29) Colette Ohotnicky, Holy Family, 20:43.9; 30) Hannah Brown, South, 20:45.4; 31) Kayla Rowe, GC, 20:48.2; 32) Claire Walker, West, 20:50.9; 33) Jodi Davis, GC, 21:07.3; 34) Samantha Contreras, Pal, 21:07.8; 35) Tatjana Spaic, Col, 21:10.3; 36) Jenna Difolco, WV, 21:11.2; 37) Morgan Flynn, East, 21:13.7; 38) Emily Evans, South, 21:24.3; 39) Ruby Woodings, Pal, 21:28.7; 40) Theresa Fernette, South, 21:30.2; 41) Daisy Nelson, Sol, 21:32.9; 42) Veronica Stewart, ER, 21:362; 43) Harmony Wayner, GC, 21:37.3; 44) Mykaela McMullen, Ser, 21:40.9; 45) Ziza Shemet Pitcher, Hom, 21:43.3; 46) Kirsten Grismer, ER, 21:45.7; 47) Bailey Meier, Col, 21:52.3; 48) Jocelyn Kopsack, Col, 21:56.8; 49) Emma Tvelia, ER, 22:07.4; 50) Meagan Bauer, Ser, 22:13.7; 51) Shenandoah Lush, Hom, 22:13.7; 52) Rachel Thomas, Sol, 22:14.7; 53) Savannah Ulrich, South, 22:15.5; 54) Allison Qualls, Pal, 22:24.6; 55) Alisa Aist, Ser, 22:27.3; 56) Lauren Grismer, ER, 22:27.7; 57) Pam Jantzi, Hom, 22:28.3; 58) Evarts Lauren, Hom, 22:32.2; 59) Courtney Stroh, Ken, 22:33.5; 60) Emily Werner , Sol, 22:38.1; 61) Alex Bergholtz, Ken, 22:38.3; 62) Sarah Newton, South, 22:42.3; 63) Carina Welker, Dim, 22:42.9; 64) Liesel Von Imhof, Dim, 22:43.8; 65) Tracie Haan, Col, 22:44.7; 66) Maria Weiss, Ser, 22:46.5; 67) Lauren Deal, Kod, 22:46.6; 68) Allie Epke, Dim, 22:49.4; 69) Holly Andrus, Dim, 22:50.9; 70) Coleen Gerhaghty, Col, 22:56.5; 71) Emily Cusick, GC, 22:56.9; 72) Josephine Braun, Sew, 22:57.2; 73) Danika Ingersoll, Was, 22:58.8; 74) Ava Harren, Ser, 23:01.5; 75) Sarah Schmidt, Was, 23:02.6; 76) Sage Romey, Ser, 23:04.8; 77) Tessa Heagy, ER, 23:06.7; 78) Autumn Wilson, Pal, 23:07.7; 79) Megan Neale, East, 23:08.9; 80) Riley McLellan, Was, 23:13.0; 81) Hana Bohman, Pal, 23:14.8; 82) Dani Owens, ER, 23:15.7; 83) Sarah Laker, GC, 23:33.7; 84) Sarah Brown, Galena, 23:45.1; 85) Julie Wilson, Ken, 23:47.5; 86) Makenna Okeson, Ser, 23:54.3; 87) Elliese Wright, Pal, 23:59.1; 88) Amber Pell, Was, 24:04.2; 89) Allison Gonzales, East, 24:08.2; 90) Mary Burr, East, 24:10.3; 91) Tiffany Bolyard, Kod, 24:10.5; 92) Bailey Bass, Kod, 24:22.1; 93) Arielle Himmelbloom, Kod, 24:27.2; 94) Ripleigh Campnell, Chu, 24:28.4; 95) Briannah Pugh, Dim, 24:29.6; 96) Morgen Lundin, Pal, 24:46.9; 97) Andi Reilly , Ken, 24:59.6; 98) Brianna Flint, Chu, 25:08.8; 99) Hali Young, Chu, 25:21.8; 100) Madison Moir, Kod, 25:42.6; 101) Savannah Clark, Ken, 26:01.9; 102) Sarah Buchanan, Galena, 26:11.7; 103) Amelia Napper, Unalaska, 26:30.4; 104) Kahye Yu, Kod, 26:31.5; 105) Mikaela Salzetti, Ken, 27:10.9; 106) Christian Escalante, Unalaska, 27:17.4; 107) Jaila Pili, Unalaska, 29:15.9; 108) Victoria Smith, Chu, 30:17.5; 109) Citlaly Garcia, Unalaska, 30:53.8.

BOYS

Team Results — 1. West Valley, 61; 2. South, 103; 3. West, 112; 4. Kenai, 113; 5. Kodiak, 164; 6. Colony, 168; 7. Grace Christian, 170; 8. Chugiak, 190; 9. Wasilla, 257; 10. Seward, 283; 11. East, 301; 12. Dimond, 305; 13. Service, 318; 14. Eagle River, 323; 15. Homer, 334; 16. Skyview, 440; 17. Palmer, 488; 18. Soldotna, 496; 19. Unalaska, 521.

Individual results — 1) Levi Thomet, Kod, 16:12.1; 2) Levi Fried, Kod, 16:18.1; 3) Erich Hoefler, WV, 16:22.4; 4) Max Donaldson, WV, 16:31.4; 5) Jonah Theisen, Ken, 16:32.3; 6) John Farr, East, 16:33.3; 7) Derek Steele, South, 16:33.4; 8) Daniel Serventi, GC, 16:34.4; 9) Spencer Mitton, South, 16:35.4; 10) Jonathan Koenig, WV, 16:35.8; 11) Jordan Theisen, Ken, 16:36.7; 12) David McPhetres, Chu, 16:37.0; 13) Tristan Sayre, WV, 16:40.7; 14) Ty Jordan, Chu, 16:42.6; 15) Brandon Schafer, Col, 16:47.9; 16) Kaleb Korta, Galena, 16:52.4; 17) Finn Walker, West, 16:52.9; 18) Pedro Ochoa, Hom, 16:54.9; 19) Lyon Kopsack, Col, 16:57.9; 20) Larkin Lynch, West, 16:58.2; 21) Seiji Takagi, South, 16:59.5; 22) Boaz Sessom, Col, 17:05.4; 23) Jacob Volz, West, 17:05.8; 24) Alec Smith, ER, 17:06.5; 25) Matthew Moore, Sew, 17:08.5; 26) Quincy Fuller, Ken, 17:15.5; 27) Riley Howard, Ser, 17:16.7; 28) Atticus Everett, West, 17:18.3; 29) Brian Britt, West, 17:19.4; 30) Hamish Wolfe, South, 17:24.9; 31) John Weaver, Chu, 17:25.3; 32) Jesse Mayo, WV, 17:26.2; 33) Paul Butera, West, 17:27.0; 34) Brendon Lee, Was, 17:27.4; 35) Grayson Sorensen, GC, 17:27.6; 36) Fox Michaud, Ken, 17:30.5; 37) Hans Karlberg, GC, 17:30.7; 38) Travis Cooper, Ken, 17:33.2; 39) Will Balcao, South, 17:38.2; 40) Ivan David Isaacs, GC, 17:39.7; 41) Peter Moma, West, 17:43.0 42) Jacob Walsh, ER, 17:44.4; 43) Gustavo Frankl, ER, 17:45.7; 44) Lyle Chamberlain, South, 17:46.9; 45) Hunter Thompson, Ser, 17:47.1; 46) Justin Gentz, Was, 17:47.6; 47) Anthony Rubina, Kod, 17:47.9; 48) Tim Sorensen, Chu, 17:48.2; 49) Andrew Caballa, Kod, 17:49.2; 50) Ross Enlow, Unalaska, 17:54.3; 51) Nate Mole, Ken, 17:58.5; 52) Ben Froehlich, Dim, 17:58.6; 53) Hunter Kratz, Sew, 18:00.7; 54) Josh Laker, GC, 18:00.9; 55) Zayn Roohi, Dim, 18:03.9; 56) Dakota Peterson-Thompson, Col, 18:03.9; 57) Colton Pulver, Was, 18:04.2; 58) Josh Vantrease, Hom, 18:07.7; 59) Callum Toohey, Dim, 18:10.5; 60) Michael Marshall, Sew, 18:14.2; 61) Kamber Lucas, Col, 18:14.3; 62) Ryker Steiner, Was, 18:14.6; 63) Karl Greathouse, Was, 18:16.2; 64) Luke Twenhafel, South, 18:16.5; 65) Tristan Heil, Dim, 18:17.8; 66) Paul Matyas, East, 18:18.2; 67) Brenner Musgrave, Sky, 18:18.8; 68) Dakota Benton, Kod, 18:19.1; 69) Keith Osowski, Kod, 18:19.7; 70) Brandon Beachy, Hom, 18:21.9; 71) Dawson Knopp, Col, 18:25.2; 72) Kenneth Frick, Was, 18:25.8; 73) Jorge Andino, Ser, 18:27.7; 74) Brandon Moore, Sew, 18:30.6; 75) Peter DeStefano, East, 18:35.1; 76) Tannen Berry, Sew, 18:35.8; 77) Isaiah Mayac, East, 18:42.5; 78) Ty Marshall, Was, 18:43.9; 79) Kyler Mack, Dim, 18:50.1; 80) Charles Chard, East, 18:50.8; 81) Mac Lee, Ken, 18:53.1; 82) Coltin Yancey, Sky, 18:54.2; 83) Daniel Shuler, Sky, 18:57.8; 84) Richard Shaw, Ser, 18:58.8; 85) Hayden Foster, Pal, 18:58.9; 86) Jonathan Kingsland, Sew, 18:59.5; 87) Elijah Juul, Dim, 19:00.9; 88) Jack Ginter, Chu, 19:01.0; 89) Colton Diehl , Sol, 19:01.2; 90) Parker Everett, East, 19:03.1; 91) Jake Alwert, Kod, 19:07.4; 92) Aaron Swedberg , Sol, 19:09.7; 93) Zach Zmuda, Col, 19:10.2; 94) Justin Carpenter, Ser, 19:12.6; 95) Jae Ham, Dim, 19:13.8; 96) Jared Brant, Hom, 19:19.3; 97) August Kilcher, Hom, 19:23.3; 98) Brian Dusek , Sol, 19:24.9; 99) Josh Klina, Pal, 19:25.2; 100) Ryan Kavalok, Pal, 19:28.3; 101) Josiah Alverts, Pal, 19:32.0; 102) Seth Hutchison, Sky, 19:39.4; 103) Keith Ivy, Sew, 19:42.6; 104) Shane Larrow , Sol, 19:43.6; 105) Jacques Neptune, Ser, 19:44.1; 106) Zack Montoya, East, 19:46.6; 107) Cole Abarr, Chu, 19:57.7; 108) Sean Herrmann, Pal, 19:58.5; 109) Ryan Suckow, ER, 20:00.4; 110) William Hail, ER, 20:00.7; 111) Logan Hemphill, Sky, 20:05.4; 112) Michael Remolino Unalaska 20:07.6; 113) Andy Nguyen, Unalaska, 20:07.8; 114) David Warner, Chu, 20:18.9; 115) Isaac Bingham, Pal, 20:19.9; 116) Sky Schlung, Sky, 20:20.5; 117) Zach Young, GC, 20:23.4; 118) Addison Downing , Sol, 20:40.1; 119) Levi Michael, Sol, 20:41.2; 120) Kyle Hodge, ER, 20:42.3; 121) Johnie Burton, Pal, 20:46.4; 122) Antonio Ochoa, Hom, 20:48.9; 123) Joe Apfelbeck, Galena, 20:55.1; 124) Luke McLaughlin, GC, 20:56.9; 125) Liam Andersen, Unalaska, 20:59.9; 126) Calvin Johnson, Hom, 21:00.2; 127) Derek Ruckle, ER, 21:08.5; 128) Jerome Torres Unalaska 21:09.9; 129) Jared Wallis Nikiski 21:22.8; 130) Terrance Slats , Sol, 21:23.7; 131) Levi Natwick, Tanalian, 21:56.7; 132) Will Garrod, Ser, 25:52.0.

  • Comment

Comments (3) Add comment
ADVISORY: Users are solely responsible for opinions they post here and for following agreed-upon rules of civility. Posts and comments do not reflect the views of this site. Posts and comments are automatically checked for inappropriate language, but readers might find some comments offensive or inaccurate. If you believe a comment violates our rules, click the "Flag as offensive" link below the comment.
spwright
1376
Points
spwright 08/25/13 - 10:26 pm
0
0
Run ALLIE Run !

8/25/13 Run ALLIE Run !

Just curious ? How does Allie's running times compare to other High School Juniors in the Lower 48 & around the World?

Do We have a WORLD CLASS RUNNER Here ?

SPW "Airborne"

xc_runner
2
Points
xc_runner 08/26/13 - 09:17 am
0
0
How does Allie rank?

Allie Ostrander has run faster than any Alaska high school runner for 3200 meters on the track (10:25 last spring) and that 17:15 has to be the best ever for cross country in this state. She is a national caliber runner for high school.

That said, there are at least three girls in high school now who are capable of running under 16 minutes for 5K! (they are a year ahead, but are among the best high school female runners ever).

Among juniors Ostrander may well be among the top 10 or 15 in the US this year, but cross country is about placing in big races not comparing times. So it will be interesting to see if she ventures to the Lower 48 after the high school season here to run some of the big meets and championships.

Joey Klecka
2
Points
Joey Klecka 08/26/13 - 01:49 pm
0
0
Ranking

According to Athletic.net, the time Allie ran on Saturday was the second-fastest run for high school girls in the nation in 2013! Now records for this year may be incomplete, but the only girl to have run faster this season is Anna Rohrer from Indiana, who posted a 16:52 (also on Saturday).

Back to Top

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321268/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321253/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321248/
  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321243/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321208/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/320593/
  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321173/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321163/
My Gallery

CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS