Current weather

  • Overcast
  • 32°
    Overcast
  • Comment

Local prep swim teams ready for season

Posted: August 31, 2013 - 8:00pm  |  Updated: August 31, 2013 - 9:47pm
Back | Next
Photo by Rashah McChesney/Peninsula Clarion  Seward High School's Isabel Barnwell competes during the girls 200 yard medley relay Friday August 30, 2013 during the Skyview Invitational in Soldotna, Alaska.
Photo by Rashah McChesney/Peninsula Clarion Seward High School's Isabel Barnwell competes during the girls 200 yard medley relay Friday August 30, 2013 during the Skyview Invitational in Soldotna, Alaska.

The Homer Mariners captured top team honors at the Skyview Invitational swim meet on Friday at Skyview High, topping Seward and Skyview with a total of 202 points. The Seahawks earned 94 points for second place, while the Panthers had 22 for third.

The event marked the final time there would be a Skyview swimming invite, allowing the teams to test themselves for the first time this season against other schools. The Soldotna swimming and diving team traveled to Kodiak for dual meets Friday and Saturday, while Kenai chose to stay home to prepare for the Homer Invite next weekend.

Friday, the Kodiak girls notched a 93-70 victory, while the Bears boys won 116-62. Saturday, Kodiak won the girls meet 101-63 and the boys meet 106-63.

Unlike many of the fall high school sports seasons, swimming and diving season is allowed a longer season since outdoor weather conditions have no sway on competitions, so Peninsula athletes have until November to find their peak for the state championships, which are Nov. 8 and 9 in Juneau.

The following is a closer look at the Peninsula’s teams.

KENAI KARDINALS

The Kards lost a big chunk of seniors from 2012, but assistant coach Judy Lallier doesn’t let that bother her.

“We have a great group of young swimmers,” Lallier said. “We graduated a large group of seniors, so it’ll be a rebuilding year but we’ve got a great group of trainers.”

Will Hubler returns with Lallier as head coach of the team, which is currently at 28 swimmers.

Names such as Kaitlyn Louthan — who qualified in the 50-yard freestyle and the 100-yard butterfly events last year at state — are gone.

“When you graduate a huge group of seniors, it leaves you looking to the future,” Lallier said. “We’re excited about that one, and we’re going to see where the kids are at right now.”

One of the shining prospects of the team is the diving squad, according to Lallier, which is composed of some potential state qualifiers. This includes Bill Ashwell, Cole Gross, Jacob Dye and Josh Peck. Gross placed fifth in the 1-meter diving event at state in 2012.

“They should perform really well,” Lallier said. “We’re also hoping to get a 200 IM or free relay to state, too.”

Zoya Hanson, Celestina Castro and Caitlyn Steinbeck will serve as key members of the girls side in the butterfly, breaststroke and freestyle events.

SOLDOTNA STARS

The last state champ for the Stars was Abby Kiffmeyer in 2003, who stood on the top step in the 100 backstroke and 100 butterfly.

Second-year coach Lucas Petersen, himself a former SoHi state champion, holds much of the same optimism that Lallier holds.

“We have another strong group this year,” Petersen said. “We lost a few good seniors but we had a strong sophomore and junior core for the team, so we return most of our scorers. I’m hoping that we see those that were a good part of the team step up into leader roles. They’ll be covering those roles that last year’s seniors carried.”

The boys team last year featured athletes such as Sawyer Rickman (50 freestyle and 100 freestyle), Dustin Hunter (200 IM and 100 butterfly), Chase Corona and Daniel McElroy (50 freestyle and 100 breaststroke), who all qualified for state in individual events, and were all apart of the boys 200 medley relay and 200 freestyle relay, the latter which finished second.

Rickman is the only one of that group that graduated, which bodes well for the Stars.

Megan English, a junior, headlines a strong list of Soldotna girls that return. English competed in the 100 backstroke and 100 butterfly at state last year, along with two relays. Another junior, Alex Weeks, placed fifth in the 50 freestyle and fourth in the 100 freestyle at the state meet in 2012, and swam to victories on Saturday at Kodiak in the 100 butterfly and the 100 breaststroke.

Kaitlyn Groleske led the Stars girls on Friday in Kodiak, winning the 200 freestyle, the 500 freestyle and helping the 400 freestyle victory to a win.

“It’s a good group that’s supporting our cast,” he said. “I’m hoping to see a couple of them like a Megan English this year, that step up and start scoring points.”

Petersen said last year, his first as a head coach, proved to be easier than he expected, saying he knew many of the athletes from the club program and he had Sohail Marey as a coach too.

“I took a lot from him because he was my coach for years,” Peterson said. “There was a little bit of a growing period, when they’re learning my system. But this year they know what to expect in a way. They know how the program will go and we’re on the same page this year.

SKYVIEW PANTHERS

For a school that is transitioning through its last season, the Skyview squad is light on players but heavy on spirit.

“Sometimes it makes things really intense, and not just in swimming but with the whole school, because everybody wants this to be the perfect year,” said Skyview head coach Lindsey Fagrelius. “It’s really awesome to be coaching at a time like this, because that passion and motivation is there, and we use it to make them work harder.”

Only five swimmers make up the final year of the program, which Fagrelius says is a benefit.

“It works out well for them, because we have four swimmers and three coaches, so it gives them a lot of one-on-one time with us,” Fagrelius said.

Fagrelius, a second-year science teacher at Skyview, takes over head coaching duties from Cassie Boze, and will likely be making the switch over to SoHi next season with the athletes. Boze took up another responsibility before hearing that Skyview would only have one year left.

Four girls are enough to make up a relay team, which will be composed of Shayla Hardcastle, Hailey Trefont, Mika Morton and Liz McGlothem. Morton and McGlothem are the two seniors on the team, and both also share the potential of individual state qualification, according to Fagrelius.

“Mika’s goal is to make it to state in the butterfly,” Fagrelius touted. “And Liz is a strong breaststroker, and it’s only her second year, which is awesome.”

Sam Scheller is the lone Skyview male athlete, but he has shown potential himself, including an individual win Friday in the boys 50 freestyle at the Skyview Invite.

“He’s improved a lot this year, so we’re excited for him,” Fagrelius said. “Really, they’re all really motivated swimmers, and we’re a really close-knit team because it’s so small.”

HOMER MARINERS

Homer coach Rebecca Hardy can count the number of seniors lost on one hand. One.

“We have fast freshmen coming in, we have fast new swimmers,” Hardy said on Friday at Skyview. “I’m super optimistic.”

Olivia Arndt graduated after the 2012 season, but everyone else returns.

“I have 10 fingers that I’ve counted, so I’m hoping to get that many,” Hardy said about the Mariners’ state qualifiers. “It’s probably optimistic, but I have some freshmen that are out-touching the people that they thought were untouchable, and they’re passing them. It’s early, but I’m left here thinking, ‘Wow.’”

Jasmine Lewis, James Nagle, Katherina Dolma and Brian Rowe were the four Homer swimmers that nabbed a state berth last year, and Friday at Skyview, the Homer boys dominated the competition with 140 points, 122 better than runner-up Seward.

On Friday at Skyview, Mark Nagle took victories in the 200 and 500 freestyle and brother James Nagle won in the 100 butterfly and 200 IM.

The last time Homer captured a state race was in 2011, when the boys 100 freestyle relay won.

Hardy said the three Nagle brothers should all contribute to the team this year. James is a fast butterflier, Mark shines as a freestyler, and freshman Remi is all around an accomplished swimmer.

“We got some fast times, and they know their times from club, so it doesn’t show up here, but they know,” Hardy said.

Next week the Mariners will host the Homer Invite. Friday will be the diving competitions and Saturday will be the swim events.

SEWARD SEAHAWKS

The Seahawks have seen glimpses of shining talent in their history, including 2010 when Ryan O’Leary won the 50 and 100 freestyle at the state meet.

On Friday at Skyview, two athletes won multiple times — Sasha Hamner in the 200 freestyle and the 100 backstroke, and Isabel Barnwell in the 200 IM and 100 breaststroke races.

The Seward girls won the team title on Friday at Skyview with 76 points, compared to 62 for the second-place Homer girls, which is a good indication that the depth is there.

“We have a really good shot of making it to state in the girls relay, I’m excited about that,” said Seward head coach Matt Hershock. “We may have to switch that to a different relay because we have some girls that are doing the backstroke and they don’t give you a lot of time between events at regions.”

Hershock said he believes four — possibly five — girls have a shot at making it to state, including Barnwell, Hamner, Olivia Beckham and Jessica Degnan, with an outside shot for Rachel Tougas. But before a state berth is attained, Hershock makes sure his swimmers meet two requirements.

“Goal number one is to have fun,” he said. “If you’re not having fun, why do it? And goal number two is success. But without success, it’s usually not very fun. Those two things kind of intertwine with each other.”

 

SKYVIEW INVITE

Friday

Girls — 1. Seward, 76 points; 2. Homer, 62; 3. Skyview, 11.

200-yard medley relay — 1. Seward (Barnwell, Beckham, Hamner, Degnan), 2:11:00; 2. Homer, DQ.

200 freestyle — 1. Sasha Hamner, Sew, 2:16.48; 2. Lauren Kuhns, Hom, 2:16.90; 3. Cheyanne Smith, Hom, 2:24.41; 4. Shayla Hardcastle, Sky, 2:52.71.

200 IM — 1. Isabel Barnwell, Sew, 2:27.07; 2. Olivia Beckham, Sew, 2:36.95.

50 freestyle — 1. Angie Cardoza, Hom, 31.36; 2. Erin Farrell, Hom, 43.63.

100 freestyle — 1. Olivia Beckham, Sew, 1:02.95; 2. Rachel Tougas, Sew, 1:10.19; 3. Tirzah Hardy, Hom, 1:14.42; 4. Liz McGlothem, Sky, 1:15.53; 5. Jordyn Haye, Hom, 1:18.73.

500 freestyle — 1. Cheyanne Smith, Hom, 6:51.14.

200 freestyle relay — 1. Seward, 1:54.65; 2. Homer, 2:19.41.

100 backstroke — 1. Sasha Hamner, Sew, 1:16.13; 2. Tirzah Hardy, Hom, 1:26.59; 3. Jordyn Haye, Hom, 1:27.67; 4. Shayla Hardcastle, Sky, 1:33.79.

100 breaststroke — 1. Isabel Barnwell, Sew, 1:18.13; 2. Lauren Kuhns, Hom, 1:21.41; 3. Angie Cardoza, Hom, 1:27.40; 4. Rachel Tougas, Sew, 1:35.38; 5. Liz McGlothem, Sky, 1:36.89.

 

Boys — 1. Homer, 140; 2. Seward, 18; 3. Skyview, 11.

200 medley relay — 1. Homer A, 1:57.78; 2. Homer B, 2:10.26.

200 freestyle — 1. Mark Nagle, Hom, 2:07.98; 2. Orion Hannan, Hom, 2:36.28.

200 IM — 1. James Nagle, Hom, 2:21.06; 2. Remi Nagle, Hom, 2:27.46; 3. Leo Castellani, Hom, 2:34.26.

500 freestyle — 1. Sam Scheller, Sky, 28.80; 2. Roman Hamner, Sew, 29.13; 3. Kjell Nilsson, Sew, 30.23; 4. Hale Wilkinson, Hom, 30.33; 5. Michele Da Re, Sew, 37.58; 6. Hyram Dory, Hom, 47.18.

100 butterfly — 1. James Nagle, Hom, 58.33; 2. Gregory Smith, Hom, 1:02.56; 3. Cyrus Cowan, Hom, 1:05.40.

100 freestyle — 1. Zane Wilkinson, Hom, 1:00.72; 2. Hyram Dory, Hom, 1:50.33.

500 freestyle — 1. Mark Nagle, 5:30.79; 2. Leo Castellani, Hom, 6:15.82; 3. Kjell Nilsson, Sew, 6:33.79; 4. Roman Hamner, Sew, 6:52.91; 5. Orion Hamner, Hom, 7:09.39.

200 freestyle relay — 1. Homer, 1:52.63.

100 backstroke — 1. Gregory Smith, Hom, 1:04.10; 2. Remi Nagle, Hom, 1:13.82; 3. Sam Scheller, Sky, 1:25.75.

100 breaststroke — 1. Cyrus Cowan, Hom, 1:14.79; 2. Zane Wilkinson, Hom, 1:19.42; 3. Hale Wilkinson, Hom, 1:30.56.

400 freestyle relay — 1. Homer, 3:51.43.

 

KODIAK

Friday

Girls — 1. Kodiak, 93; 2. Soldotna, 70.

200-yard medley relay — 1. Kodiak (Tahna Lindquist, Haleigh Walker, Ila Hughes, Illa Macinko), 1:57.79; 2. Soldotna, 2:01.50; 3. Soldotna B, 2:29.27.

200 freestyle — 1. Kaitlyn Groleske, Sol, 2:04.66; 2. Brittany Horne, Kod, 2:12.94; 3. Hannah Vogt, Kod, 2:20.09; 4. Molly Silta, Sol, 2:25.45; 5. Rena Krahn, Kod, 2:31.14; 6. Xochi Harbison, Sol, 2:44.83.

200 IM — 1. Tahna Lindquist, Kod, 2:13.63; 2. Illa Macinko, Kod, 2:31.05; 3. Delaney Johnson, Kod, 2:45.76.

50 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 24.47; 2. Alex Weeks, Sol, 24.85; 3. Haleigh Walker, Kod, 25.26; 4. Emma Selden, Sol, 33.47; 5. Hannah Selden, Sol, 35.75; 6. Chloe Starr-Hollow, Kod, 36.68.

100 butterfly — 1. Ila Hughes, Kod, 59.72; 2. Megan English, Sol, 1:07.99; 3. Laya Cox, Kod, 1:22.40; 4. Angie Sabala, Sol, 1:31.38.

100 freestyle — 1. Tahna Lindquist, Kod, 54.36; 2. Alex Weeks, Sol, 54.91; 3. Hannah Vogt, Kod, 1:03.40; 4. Molly Silta, Sol, 1:04.39; 5. Katelyn Gibbons, Sol, 1:19.76; 6. Chloe Starr-Hollow, Kod, 1:24.93.

500 freestyle — 1. Kaitlyn Groleske, Sol, 5:35.57; 2. Brittany Horne, Kod, 5:51.94; 3. Xochi Harbison, Sol, 7:14.88.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Delaney Johnson, Brittany Horne, Hannah Vogt, Ila Hughes), 1:51.04; 2. Soldotna, 2:01.61; 3. Kodiak B, 2:10.95; 4. Soldotna B, 2:20.09.

100 backstroke — 1. Megan English, Sol, 1:09.22; 2. Illa Macinko, Kod, 1:09.54; 3. Isabell Henry, Sol, 1:16.15; 4. Laya Cox, Kod, 1:23.77; 5. Katelyn Gibbons, Sol, 1:35.87.

100 breaststroke — 1. Haleigh Walker, Kod, 1:20.01; 2. Rachel Henry, Sol, 1:20.16; 3. Delaney Johnson, Kod, 1:23.14; 4. Rena Krahn, Kod, 1:26.40; 5. Angie Sabala, Sol, 1:37.23.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Kaitlyn Groleske, Megan English, Molly Silta, Alex Weeks), 4:01.05; 2. Kodiak, 4:01.09; 3. Kodiak B, 4:57.41.

 

Boys — 1. Kodiak, 116; 2. Soldotna, 62.

200-yard medley relay — 1. Kodiak (Nathan Schauff, Blake James, Nicholas Lincoln, Jonas Anderson), 1:45.40; 2. Soldotna, 1:46.13; 3. Kodiak B, 1:58.48; 4. Soldotna B, 2:24.53.

200 freestyle — 1. Blake James, Kod, 1:57.87; 2. Dan Lambert, Kod, 2:05.27; 3. Baxter Anderson, Kod, 2:13.23; 4. Brent Christenson, Sol, 2:22.92; 5. James Elsey, Sol, 2:59.30.

200 IM — 1. Nicholas Lincoln, Kod, 2:04.92; 2. Daniel McElroy, Sol, 2:17.82; 3. Nathan Schauff, Kod, 2:22.99; 4. Mica Linscheid, Kod, 2:24.06; 5. Cody Watkins, Sol, 2:29.62; 6. Elias Skiba, Sol, 3:05.90.

50 freestyle — 1. Jonas Anderson, Kod, 24.07; 2. Dustin Hunter, Sol, 24.17; 3. Sam Kirchenshlager, Kod, 25.26; 4. Micah Burnett, Kod, 27.39; 5. Robert Urenda, Sol, 32.50; 6. Atom Skiba, Sol, 36.75.

1-meter diving — 1. David Rue, Sol, 126.00 points; 2. Jacob Creglow, Sol, 104.25.

100 butterfly — 1. Nicholas Lincoln, Kod, 55.41; 2. Jonas Anderson, Kod, 56.88; 3. Chase Corona-Cain, Sol, 1:03.05; 4. Cody Watkins, Sol, 1:07.05; 5. Baxter Anderson, Kod, 1:10.33.

100 freestyle — 1. Dustin Hunter, Sol, 53.38; 2. Max Mutch, Kod, 56.04; 3. Micah Burnett, Kod, 1:01.95; 4. Chris Hill-McLaughlin, 1:16.25.

500 freestyle — 1. River Hanson, Kod, 5:34.97; 2. Dan Lambert, Kod, 5:43.49; 3. Mica Linscheid, Kod, 5:48.42; 4. Jacob Creglow, Sol, 5:56.73.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Chase Corona-Cain, Daniel McElroy, Cody Watkins, Dustin Hunter), 1:35.36; 2. Kodiak, 1:38.44; 3. Kodiak B, 1:46.37; 4. Kodiak C, 2:05.56; 5. Soldotna B, 2;10.66.

100 backstroke — 1. Nathan Schauff, Kod, 1:03.93; 2. Chase Corona-Cain, Sol, 1:05.63; 3. Zayle Leithead, Kod, 1:08.21; 4. Jake Arnold, Kod, 1:11.08; 5. James Elsey, Sol, 1:28.79.

100 breaststroke — 1. Blake James, Kod, 1:05.26; 2. Daniel McElroy, Sol, 1:06.46; 3. Sam Kirchenshlager, Kod, 1:12.63; 4. Max Mutch, Kod, 1:12.84; 5. Elias Skiba, Sol, 1:30.44; 6. Brent Christenson, Sol, 1:30.74.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Jonas Anderson, River Hanson, Mica Linscheid, Nicholas Lincoln), 3:38.87; 2. Soldotna, 4:08.41; 3. Kodiak B, 4:09.43; 4. Soldotna B, 5:36.94.

 

Saturday

Girls — 1. Kodiak, 101; 2. Soldotna, 63.

200-yard medley relay — 1. Kodiak (Brittany Horne, Haleigh Walker, Elinore Millstein, Hannah Vogt), 2:10.53; 2. Soldotna, 2:13.08.

200 freestyle — 1. Tahna Lindquist, Kod, 1:58.70; 2. Rachel Henry, Sol, 2:17.28; 3. Hannah Vogt, Kod, 2:21.12; 4. Elinore Millstein, Kod, 2:21.67; 5. Angie Sabala, Sol, 3:03.62; 6. Katelyn Gibbons, Sol, 3:14.35.

200 individual medley — 1. Ila Hughes, Kod, 2:18.70; 2. Kaitlyn Groleske, Sol, 2:26.36; 3. Megan English, Sol, 2:36.55; 4. Isabell Henry, Sol, 2:47.67; 5. Delaney Johnson, Kod, 2:49.11.

50 freestyle — 1. Illa Macinko, Kod, 28.09; 2. Brittany Horne, Kod, 28.35; 3. Molly Silta, Sol, 28.84; 4. Rena Krahn, Kod, 31.03; 5. Emma Selden, Sol, 33.42; 6. Xochi Harbison, Sol, 33.83.

100 butterfly — 1. Alex Weeks, Sol, 1:04.85; 2. Kaitlyn Groleske, Sol, 1:06.91; 3. Illa Macinko, Kod, 1:14.50; 4. Laya Cox, Kod, 1:24.27.

100 freestyle — 1. Ila Hughes, Kod, 53.68; 2. Brittany Horne, Kod, 1:01.75; 3. Haleigh Walker, Kod, 1:06.86; 4. Emma Selden, Sol, 1:18.75; 5. Katelyn Gibbons, 1:21.47.

500 freestyle — 1. Rachel Henry, Sol, 6:01.35; 2. Elinore Milltein, Kod, 6:14.42; 3. Hannah Vogt, Kod, 6:27.75; 4. Molly Silta, Sol, 6:47.95; 5. Xochi Harbison, Sol, 7:15.07.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Tahna Lindquist, Haleigh Walker, Illa Macinko, Ila Hughes), 1:47.76; 2. Soldotna, 1:48.16; 3. Kodiak B, 2:09.11; 4. Soldotna B, 2:16.36.

100 backstroke — 1. Tahna Lindquist, Kod, 59.60; 2. Megan English, Sol, 1:11.75; 3. Laya Cox, Kod, 1:23.77.

100 breaststroke — 1. Alex Weeks, Sol, 1:17.18; 2. Haleigh Walker, Kod, 1:23.31; 3. Rena Krahn, Kod, 1:23.68; 4. Delaney Johnson, Kod, 1:24.42; 5. Isabell Henry, Sol, 1:28.75; 6. Angie Sabala, Sol, 1:38.36.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Tahna Lindquist, Brittany Horne, Hannah Vogt, Ila Hughes), 3:55.11; 2. Soldotna, 4:10.16; 3. Kodiak B, 4:5.61; 4. Soldotna B, 5:26.56.

 

Boys — 1. Kodiak, 106; 2. Soldotna, 63.

200 medley relay — 1. Kodiak (Nathan Schauff, Max Mutch, Jonas Anderson, Sam Kirchenschlager), 1:50.89; 2. Kodiak C, 1:52.85; 3. Kodiak B, 2:05.36; 4. Soldotna, 2:05.90; 5. Soldotna B, 2:27.63.

200 free — 1. Nicholas Lincoln, Kod, 1:54.68; 2. River Hanson, Kod, 2:01.97; 3. Chase Corona-Cain, Sol, 2:02.53; 4. Cody Watkins, Sol, 2:05.74.

200 IM — 1. Blake James, Kod, 2:14.52; 2. Jonas Anderson, Kod, 2:18.55; 3. Jacob Creglow, Sol, 2:19.85; 4. Zayle Leithead, Kod, 2:41.88; 5. Brent Christenson, Sol, 3:00.65.

50 free — 1. Daniel McElroy, Sol, 22.80; 2. Nathan Schauff, Kod, 24.40; 3. Max Mutch, Kod, 24.99; 4. Sam Kirchenshlager, Kod, 25.45; 5. Robert Urenda, Sol, 32.54; 6. James Elsey, Sol, 33.41.

1-meter diving — 1. David Rue, Sol, 134.70 points.

100 butterfly — 1. Dustin Hunter, Sol, 57.18; 2. Jonas Anderson, Kod, 57.42; 3. Dan Lambert, Kod, 1:08.28.

100 freestyle — 1. Blake James, Kod, 51.16; 2. Daniel McElroy, Sol, 51.88; 3. River Hanson, Kod, 5.73; 4. Mica Linscheid, Kod, 57.72; 5. Elias Skiba, Sol, 1:07.17; 6. Robert Urenda, Sol, 1:13.34.

500 freestyle — 1. Chase Corona-Cain, Sol, 5:52.53; 2. Baxter Anderson, Kod, 5:58.70; 3. Zayle Leithead, Kod, 5:58.83.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Nicholas Lincoln, Max Mutch, River Hanson, Blake James), 1:35.81; 2. Soldotna, 1:36.09; 3. Kodiak B, 1:45.57; 4. Kodiak C, 2:00.46; 5. Soldotna B, 2:12.29.

100 backstroke — 1. Nicholas Lincoln, Kod, 58.44; 2. Nathan Schauff, Kod, 1:00.73; 3. Dustin Hunter, Sol, 1:08.37; 4. Jake Arnold, Kod, 1:12.76; 5. Brent Christenson, Sol, 1:19.70; 6. Elias Skiba, Sol, 1:30.92.

100 breaststroke — 1. Jacob Creglow, Sol, 1:12.22; 2. Max Mutch, Kod, 1:12.56; 3. Sam Kirchenshlager, Kod, 1:13.84; 4. Cody Watkins, Sol, 1:16.41; 5. Graham Burnside, Kod, 1:22.88; 6. James Elsey, Sol, 1:51.74.

400 free relay — 1. Soldotna (Chase Corona-Cain, Jacob Creglow, Daniel McElroy, Dustin Hunter), 3:40.03; 2. Kodiak, 3:46.26; 3. Kodiak B, 4:00.87; 4. Kodiak C, 4:44.70; 5. Soldotna B, 5:07.01.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321268/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321253/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321248/
  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321243/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321208/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/320593/
  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321173/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321163/
My Gallery

CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS