Current weather

  • Overcast
  • 23°
    Overcast
  • Comment

SoHi's Fox leads area skiers at Lynx Loppett

Posted: December 14, 2013 - 10:51pm

Soldotna’s Sadie Fox finished third at the Lynx Loppett, held Friday and Saturday at Kincaid Park in Anchorage.

Fox finished Friday’s five-kilometer classic and Saturday’s 4.9-kilometer skate with a total time of 32 minutes, 45 seconds. Taryn Hunt-Smith of Service won at 31:36. Hannah Pothast of Soldotna finished 12th, while Mika Morton of Skyview was 20th. Soldotna was sixth in the two-day team times, while Kenai was 10th.

Travis Cooper of Kenai finished 10th on the boys side, with a time of 35:58 in the 5K classic and 12.5K skate. Thomas O’Harra of East won at 34:30. Levi Michael of SoHi was 25th. Kenai was ninth in team times, while Soldotna was 11th and Skyview was 14th.

Friday

BOYS

Team times: 1. Service, 53 minutes, 11 seconds; 2. South, 53:19; 3. East, 54:14; 4. West, 54:20; 5. West Valley, 55:03; 6. Colony, 56:26; 7. Grace, 57:05; 8. Dimond, 57:42; 9. Chugiak, 58:18; 10. Kenai, 59:45; 11. Soldotna, 1:01:07; 12. Palmer, 1:01:40; 13. Lathrop, 1:02:19; 14. Skyview, 1:05:16; 15. Eagle River, 1:07:22.

Individual 5-kilometer classic results

1. Thomas O’Harra, Eas, 12:25; 2. Jake Bassett, Ser, 12:37; 3. Matthew Muffoletto, Ser, 12:48; 4. John Farr, Eas, 12:50; 5. Seiji Takagi, Sou, 13:04; 6. Jacob Volz, Wes, 13:05; 7. Tanner Rameyh, Sou, 13:06; 8. Daniel Serventi, Gra, 13:10; 9. David McPheters, Chu, 13:14; 10. Joe Bue, WV, 13:16.

Peninsula finishers

11. Travis Cooper, Ken, 13:19; 20. Levi Michael, Sol, 13:47; 37. Colton Diehl, Sol, 14:27; 44. Brian Rowe, Hom, 14:54; 49. James Butler, Ken, 15:07; 61. Sky Schlung, Sky, 15:33; 62. Fox Michaud, Ken, 15:35; 64. Olen Danielson, Ken, 15:42; 65. Tanner Best, Sol, 15:44; 66. Nate Mole, Ken, 15:48; 68. Brenner Musgrave, Sky, 15:53; 74. Jeremiah Hudson, Sky, 16:23; 84. Addison Downing, Sol, 17:08; 85. Liam Floyd, Ken, 17:21; 86. Daniel Shuler, Sky, 17:26; 87. Logan Hemphill, Sky, 17:26; 89. Jake Worsfold, Hom, 17:31; 90. Jordan Theisen, Ken, 17:39; 95. Cody Kincaid, Sol, 18:36; 97. Brian Dusek, Sol, 18:54; 98. Tian-en Liu, Hom, 19:09; 100. Skyler Diehl, Sol, 19:59.

GIRLS

Team times: 1. South, 1:05:16; 2. Service, 1:06:19; 3. West, 1:07:20; 4. East, 1:07:52; 5. Chugiak, 1:09:19; 6. Soldotna, 1:12:48; 7. Grace, 1:13:23; 8. Colony, 1:13:49; 9. Dimond, 1:14:39; 10. Palmer, 1:15:51; 11. Lathrop, 1:19:01; 12. Kenai, 1:20:41.

Individual 5-kilometer classic results

1. Taryn Hunt-Smith, Ser, 14:52; 2. Sarissa Lammers, Chu, 14:56; 3. Morgan Flynn, Eas, 15:39; 4. Sadie Fox, Sol, 15:49; 5. Janey Hoefler, Sou, 15:57; 6. Magdalen York, Wes, 16:03; 7. Kinsey Denton, Dim, 16:08; 8. Annika Flynn, Sou, 16:13; 9. Emma Tarbath, Ser, 16:18; 10. Anna Darnell, Sou, 16:23.

Other Peninsula finishers

12. Hannah Pothast, Sol, 16:44; 25. Mika Morton, Sky, 17:44; 36. Cassidy Soistman, Hom, 18:20; 44. Aspen Daigle, Hom, 18:45; 48. Alex Bergholtz, Ken, 18:58; 56. Kirsten Duran, Ken, 19:36; 58. Dani McCormick, Sol, 20:00; 61. Emily Werner, Sol, 20:14; 63. Olivia Hutchings, Sol, 20:31; 64. Mikaela Salzetti, Ken, 20:32; 68. Mieka Chythlook, Sky, 20:48; 72. Taylor Gilmore, Sol, 21:19; 74. Rachel Ellert, Hom, 21:29; 75. Kirsten Nyquist, Ken, 21:34; 77. Lindsay Floyd, Ken, 21:46; 79. Molly Erickson, Sol, 21:50.

Saturday

BOYS

Team times (two-day total): 1. South, 2:22:16; 2. West, 2:24:17; 3. Service, 2:27:40; 4. West Valley, 2:27:42; 5. East, 2:28:55; 6. Grace, 2:31:24; 7. Colony, 2:31:39; 8. Dimond, 2:35:17; 9. Kenai, 2:37:48; 10. Chugiak, 2:38:47; 11. Soldotna, 2:42:51; 12. Lathrop, 2:46:29; 13. Palmer, 2:47:28; 14. Skyview, 2:52:13; 15. Eagle River, 3:01:40.

Individual two-day times (5K classic, 7.5K skate)

1. Thomas O’Harra, Eas, 34:30; 2. Daniel Serventi, Gra, 34:35; 3. Jacob Volz, Wes, 34:37; 4. Seiji Takagi, Sou, 34:38; 5. John Farr, Eas, 35:06; 6. Tanner Ramey, Sou, 35:25; 7. Jake Bassett, Ser, 35:31; 8. Joe Bue, WV, 35:52; 9. Matthew Hoefler, Sou, 35:53; 10. Travis Cooper, Ken, 35:58.

Other Peninsula finishers

25. Levi Michael, Sol, 37:06; 30. Colton Diehl, Sol, 37:54; 43. Fox Michaud, Ken, 40:08; 47. James Butler, Ken, 40:18; 48. Brian Rowe, Hom, 40:23; 60. Jordan Theisen, Ken, 41:22; 61. Brenner Musgrave, Sky, 41:23; 63. Sky Schlung, Sky, 41:56; 64. Tanner Best, Sol, 42:04; 67. Olen Danielson, Ken, 42:54; 69. Jeremiah Hudson, Sky, 43:12; 70. Nate Mole, Ken, 43:53; 72. Liam Floyd, Ken, 44:04; 75. Jake Worsfold, Hom, 44:40; 80. Logan Hemphill, Sky, 45:41; 81. Addison Downing, Sol, 45:45; 84. Daniel Shuler, Sky, 46:36; 90. Cody Kincaid, Sol, 49:07; 91. Brian Dusek, Sol, 49:09; 94. Tian-en Liu, Hom, 49:42; 95. Skyler Diehl, Sol, 50:11.

GIRLS

Team times (two-day total): 1. South, 2:17:49; 2. Service, 2:18:37; 3. West, 2:19:06; 4. East, 2:22:38; 5. Chugiak, 2:25:13; 6. Soldotna, 2:29:06; 7. Colony, 2:31:36; 8. Dimond, 2:35:22; 9. Palmer, 2:37:37; 10. Kenai, 2:42:00; 11. Lathrop, 2:42:01; 12. Grace, 2:53:00.

Individual two-day times (5K classic, 4.9K skate)

1. Taryn Hunt-Smith, Ser, 31:36; 2. Sarissa Lammers, Chu, 32:05; 3. Sadie Fox, Sol, 32:45; 4. Morgan Flynn, Eas, 33:18; 5. Magdalen York, Wes, 33:19; 6. Anna Darnell, Sou, 33:35; 7. Emma Tarbath, Ser, 33:40; 8. Annika Flynn, Sou, 33:48; 9. Kinsey Denton, Dim, 34:20; 10. Ursula Volz, Wes, 34:33.

Other Peninsula finishers

12. Hannah Pothast, Sol, 34:59; 20. Mika Morton, Sky, 36:25; 36. Aspen Daigle, Hom, 38:25; 42. Alex Bergholtz, Ken, 39:18; 50. Kirsten Nyquist, Ken, 40:39; 51. Olivia Hutchings, Sol, 40:40; 52. Emily Werner, Sol, 40:41; 53. Kirsten Duran, Ken, 40:49; 54. Mikaela Salzetti, Ken, 41:12; 59. Mieka Chythlook, Sky, 42:17; 61. Rachel Ellert, Hom, 42:27; 63. Lindsay Floyd, Ken, 42:43; 65. Molly Erickson, Sol, 43:13; 67. Taylor Gilmore, Sol, 43:41.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321268/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321253/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321248/
  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321243/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321208/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/320593/
  • title http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321173/ http://spotted.peninsulaclarion.com/galleries/321163/
My Gallery

CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS