Kenai wrestlers take 2nd at Colony Invite

Led by four individual champions, the Kenai Central wresting team took second place at the Colony Invitational on Saturday.

Colony won the meet with 227.5 points, while the Kards scored 137. Soldotna was seventh with 39 points.

Kelcei Zoda was the first champion, taking first at 98 pounds. He pinned Bruce Hill of Wasilla in the title bout.

Paul Steffensen then won at 126, taking a major decision over Colony’s Jordan Nero in the championship bout.

Ellery Steffensen took his title at 138. He took a 4-0 decision over Robert Haan of Colony in the title bout.

The final champion was Tyler Brown at 195. Brown had a pair of pins to pick up the win.

Also for the Kards, Matt Vandermartin and Zach Koziczkowski finished second, Kyle Hunter was third and Shawn Burdick was fourth.

Dalton Best paced Soldotna by finishing third at 285, while Hunter Bourgeois (152) and Atom Skiba (113) were fourth.

Colony Invitational

Saturday, Colony High School

Team scores: 1. Colony 227.5; 2. Kenai 137; 3. Wasilla 128; 4. Service 103.5; 5. Ketchikan 54; 6. Palmer 40; 7. Soldotna 39; 8. Juneau 37.

Championship finals

98 pounds — K. Zoda, Ken p. B. Hill, Was 3:45; 113 — C. Booth, Col d. S. Hoffman, Ser 6-3; 120 — M. Martin, Ket d. L. Albrecht, Was 7-0; 126 — P. Steffensen, Ken m.d. J. Nero, Col 9-0; 132 — D. Nash, Col p. M. Vandermartin, Ken 4:30; 138 — E. Steffensen, Ken d. R. Haan, Col 4-0; 145 — S. Adams, Col p. T. Loutzenhiser, Col 1:58; 152 — K. Lucas, Col won by inj def W. Booth, Col; 160 — K. Nash, Col p. B. Marks, Was 2:36; 170 — L. Conway, Col m.d. D. Wake, Ket 10-1; 182 — R. Fredrickson, Col d. N. Fousel 9-1; 195 — T. Brown, Ken p. B. Ingersol, Was 2:28; 220 — Z. Rockstad, Was p. Z. Koziczkowski, Ken 5:47; 285 — N. Stevens, Ser d. M. Daigle, Col 6-4.

Third-place matches

98 — K. Blackwell, Ser p. D. Richards, Pal 1:45; 113 — C. Ridgon, Col d. A. Skiba, Sol 8-5; 120 — D. Dumesnil, Jun d. H. Steiner, Was 8-7; 126 — S. Wolff, Was d. K. Spencer, Ket 7-6; 132 — J. Fetko, Ser t.f. S. Burdick, Ken 15-0; 138 — W. Wall, Was p. I. Kolendo, Col 1:40; 145 — A. Shannon, Was d. D. Kelly, Ser 11-4; 152 — H. Molesky, Pal d. H. Bourgeois, Sol 10-3; 160 — T. Thammavongsa, Ser p. W. Nelson, Was 1:00; 170 — I. Christy, Col won by inj def; 182 — K. Hunter, Ken p. C. Weldon, Jun 1:58; 195 — B. Ingersoll, Was t.f. W. Larson, Was 16-1; 220 — J. Hudson, Jun won by inj def; 285 — D. Best, Sol p. G. Williams, Pal 3:52.

More

Sat, 02/25/2017 - 04:37

Davis leads Iron Dog

A stunning disqualification has left Soldotna rider Corey Davis leading the 2017 Iron Dog snowmachine race as of Friday night.

After it was announced that... Read more

Thursday prep hoops: Kenai boys defeat North Pole

The Kenai Central boys rolled to a 71-55 nonconference victory Thursday night over North Pole on Cliff Massie court in Kenai. Read more

Thursday: Davis runs 2nd in Iron Dog

Cory Davis of Soldotna and Dusty VanMeter of Kasilof both boosted their chances of finishing high in the 2017 Iron Dog snowmachine race Thursday with... Read more