Salmon Run Series #4 results posted

Rex Shields led a pack of 150 runners to the finish line Wednesday at Salmon Run Series #4 at Tsalteshi Trails behind Skyview Middle School.

Shields finished the five-kilometer course in 17 minutes flat, while Derek Gibson was next at 17:41 and Nathanael Mole followed at 19:22.

The top women’s finisher was Daisy Nelson at 22:25. Emily Werner was next at 24:05, and Hannah Pothast followed at 24:06.

The final run of the series will be Wednesday and will begin on the Skyview track. Online registration is at www.tsalteshi.org. The cost online is $10 per race for Tsalteshi Trails Association members, and $15 for nonmembers.

Before each 5K race, there will be a 1K race for children 6 and under, costing $5 online or the day of the race. Races start at 6 p.m.

Salmon Run Series #4

1. Rex Shields, 17 minutes, 0 seconds; 2. Derek Gibson, 17:41; 3. Nathanael Mole, 19:22; 4. Jake Meyer, 21:10; 5. Mike Crawford, 20:31; 6. Paul Ostrander, 21:23; 7. James Tangaro, 21:25; 8. Scott Huff, 21:30; 9. Zach Burns, 21:40; 10. Carl Kincaid, 22:07; 11. Daisy Nelson, 22:25; 12. Jacob Sundberg, 22:54; 13. Ryan Nelson, 23:00; 14. John-Mark Pothast, 23:17; 15. Matt Dammeyer, 23:50; 16. Jode Sparks, 24:01; 17. Emily Werner, 24:05; 18. Hannah Pothast, 24:06; 19. Lee Frey, 24:12; 20. Gina Gregione, 24:17; 21. Rustin Hitchcock, 24:18; 22. Ben Hanson, 24:23; 23. Lauren Bauder, 24:28; 24. Patrice Kohl, 24:55; 25. Jeremy Kupferschmid, 24:56.

26. John Pothast, 24:57; 27. Mike Bergholtz, 25:00; 28. Zac Buckbee, 25:03; 29. Lindsay Fagrelius, 25:04; 30. Elena Bramante, 25:07; 31. Rebecca Harris, 25:10; 32. John Hedges, 25:20; 33. Julie Litchfield, 25:22; 34. Jane Fuerstenau, 25:27; 35. Ellie Burns, 25:30; 36. Ithaca Bergholtz, 25:47; 37. Annie Burns, 25:57; 38. Katie Evans, 25:59; 39. Trevor Debnam, 26:20; 40. Jeffrey Helminiak, 26:34; 41. David Litchfield, 26:43; 42. Jack Laker, 26:44; 43. Doug Hogue, 26:45; 44. William Anderson, 26:49; 45. Brad Nyquist, 26:57; 46. Marcus Mueller, 27:05; 47. Leonardo Aponte, 27:07; 48. Matt Pyhala, 27:18; 49. Dan Pascucci, 27:24; 50. Austin Escott, 27:29.

51. Roy Stuckey, 27:44; 52. Morgan Aldridge, 27:45; 53. Amy Hettinger Pascucci, 28:11; 54. Elizabeth Bella, 28:15; 55. Regina Theisen, 28:16; 56. Pete Mauro, 28:17; 57. Suzanne Maxwell, 28:43; 58. Patti Berkhahn, 28:46; 59. Sarah Riley, 28:54; 60. Julie Laker, 28:59; 61. Joseph Dammeyer, 29:36; 62. Sarah Hollers, 29:27; 63. Jeff Perschbacher, 29:43; 64. Jodi Hanson, 29:44; 65. Holly Kjostad, 29:53; 66. Viorica Thompson, 29:56; 67. Candace Cartwright, 29:57; 68. John-Paul Dammeyer, 30:05; 69. Sonja Kjostad, 30:09; 70. Brittany Hollers, 30:13; 71. Terri Cowart, 30:24; 72. Isabella Dammeyer, 30:34; 73. Luke Anderson, 30:41; 74. Elena Hansen, 30:42; 75. Cassie Collins, 30:54.

76. Mitch Michaud, 30:57; 77. Dana Cochran, 31:00; 78. Lanie Hughes, 31:13; 79. Jack Maryott, 31:19; 80. Markie Shiflea, 31:32; 81. Rob Moore, 31:44; 82. Amelia Mueller, 31:45; 83. Emma-Claire Dammeyer, 31:50; 84. Debby Burwen, 32:11; 85. Chris Bergholtz, 32:18; 86. George Stein, 32:56; 87. Maria Dammeyer, 34:46; 88. Maria Sweppy, 35:04; 89. June Stuckey, 35:41; 90. Melodie Epperheimer, 35:51; 91. Riley Reese, 35:58; 92. Charlene Spires, 36:06; 93. Kate Swaby, 36:10; 94. Leah English, 36:42; 95. Rinna Carson, 36:50; 96. Julie English, 37:04; 97. Mary Rhyner, 37:13; 98. Marly Perschbacher, 37:23; 99. Robert Carson, 37:31; 100. Rob Carson, 37:32.

101. Ian McGarry, 38:26; 102. Peter Decarlo, 38:27; 103. Madalyn McGarry, 38:45; 104. Melody Niichel, 39:09; 105. Harmony Curtis, 39:10; 106. Patsy Marston, 39:11; 107. Jenny Nunley, 40:08; 108. Bill Hanson, 40:17; 109. Brion Havrilla, 40:55; 110. George Williams, 41:27; 111. Kari Weston, 41:36; 112. Betsy Knippling, 41:37; 113. Carter Cannava, 41:57; 114. Wendi Dutcher, 42:06; 115. Ariana Cannava, 42:07; 116. Audrey McDonald, 42:08; 117. Jeff McDonald, 42:09; 118. Katrina Cannava, 42:10; 119. Leslie Young, 42:11; 120. Jacqueline Van Hatton, 42:40; 121. Boden Wright, 42:57; 122. Jami Wright, 42:58; 123. Keva Lovett, 43:34; 124. Samuel Anders, 43:43; 125. Kelly Hicks, 44:01.

126. Johna Beech, 44:29; 127. Shaylon Cochran, 44:35; 128. Fiona Linegar, 45:15; 129. Nicole Egholm, 45:19; 130. Lisa Linegar, 45:34; 131. Tristen Reese, 45:45; 132. Seane Oglesbee, 45:58; 133. Madison McDonald, 47:08; 134. Dana McDonald, 47:09; 135. Jordan Theisen, 47:30; 136. Aiden Huff, 48:22; 137. Owen Huff, 48:25; 138. Heather Huff, 48:26; 139. Hailey Stonecipher, 48:43; 140. Sondra Stonecipher, 48:44; 141. Gerall Hieser, 49:41; 142. Michael Avagliano, 50:07; 143. Nancy Carver, 50:23; 144. Bryr Harris, 50:24; 145. Oren Yvonne, 50:40; 146. Jen Showalter, 51:50; 147. Landen Showalter, 51:50; 148. Bridger Brewer, 52:57; 149. Tony Cecere, 58:40; 150. Evelyn Estava, 1:02:45.

More

Thursday prep hoops: Kenai boys defeat North Pole

The Kenai Central boys rolled to a 71-55 nonconference victory Thursday night over North Pole on Cliff Massie court in Kenai. Read more

Thursday: Davis runs 2nd in Iron Dog

Cory Davis of Soldotna and Dusty VanMeter of Kasilof both boosted their chances of finishing high in the 2017 Iron Dog snowmachine race Thursday with... Read more

Service boys, West girls take 1st-day leads at state skiing

The Soldotna boys and Kenai Central girls were fastest among peninsula teams on Thursday, the first day of the state cross-country skiing meet at Kincaid... Read more

Nikiski girls 2nd in latest WPI release

In the latest Win Percentage Index (WPI) release published online Wednesday by the Alaska Schools Activities Association, the Nikiski girls were ranked second among Class... Read more