SoHi's Michael leads central Kenai Peninsula at Kachemak Marathon

The Kachemak Marathon was held for skiers on March 12 in Homer.

 

Soldotna High School’s Levi Michael led central Kenai Peninsula skiers in the event by winning the 20-kilometer event with a time of 1 hour, 12 minutes, 0 seconds.

Complete results follow:

Kachemak Marathon

March 12 in Homer

Women’s 20K — 1. Sadie Oswald, 1 hour, 30 minutes, 41 seconds; 2. Tamra Kornfield, 1:31:53; 3. Kailey Mucha, 1:32:50; 4. Mikaela Salzetti, 1:39:09; 5. Alison O’Hara, 1:40:19; 6. Katie Cooper, 1:46:46; 7. Cindy Sisson, 1:50:26; 8. Katie Davis, 2:01:10; 9. Katia O’Hara, 2:01:10; 10. Maria Salzetti, 2:04:36; 11. Judith Steyer, 2:07:32; 12. Anna Notzold, 2:45:23; 13. Hannah Janecek, 2:45:23; 14. Altynai Nurmatova, 2:45:24; 15. Christine Anderson, 3:32:55.

Men’s 20K — 1. Levi Michael, 1:12:00; 2. David Spencer, 1:16:56; 3. Scott Hauser, 1:19:01; 4. Josh Shuler, 1:20:48; 5. Michael Mumm, 1:21:28; 6. Darin Markwardt, 1:22:07; 7. James Butler, 1:25:27; 8. Art Copoulos, 1:28:24; 9. Buck Laukitis, 1:29:17; 10. Bill Spencer, 1:30:35; 11. Peter Oswald, 1:30:42; 12. Addison Downing, 1:30:57; 13. Daniel Perry, 1:33:57; 14. Seth Spencer, 1:35:26; 15. Dan Harbison, 1:37:53; 16. Jode Sparks, 1:38:32; 17. Cory Smith, 1:43:55; 18. Avrelie Barnel, 1:48:40; 19. Jon Berryman, 1:50:25; 20. Seamus Scholz, 1:55:17; 21. Arthur Kettle, 1:57:14; 22. Mike Salzetti, 2:05:34; 23. Ben Stedman, 2:06:19; 24. Alan Gnad, 2:12:23; 25. Don Pitcher, 2:37:35.

26. Mathew Torkelson, 2:45:23; 27. Deland Anderson, 3:32:53.

Women’s 40K — 1. Sarah Freistone, 2:25:39; 2. Stacey Buckelew, 2:51:13; 3. Jane Wiebe, 3:00:07; 4. Cynthia Decker, 3:32:25.

Men’s 40K — 1. Fischer Gangemi, 1:58:09.1; 2. Andre Lovett, 1:58:09.4; 3. Max Kaufman, 2:06:20; 4. Skyler Kenna, 2:09:18; 5. Pete Alexson, 2:11:33; 6. Steven Bergt, 2:22:22; 7. Pat Cooper, 2:58:17; 8. Jacob Davis, 2:59:19; 9. Tadhg Scholz, 3:00:15; 10. Wilfred Roedl, 3:42:00.

Women’s 14K Tour — 1. Amber Lukin, 1:09:53; 2. Sarah Barrowcliff, 1:10:02; 3. Karen Marquardt, 1:34:42; 4. Marylou Burton, 1:34:49; 5. MaryLynn Barnwell, 1:46:42; 6. Lyn Maslow, 2:17:22; 7. Kim Sweeny, 2:17:32; 8. Wendy McCune, 2:17:37; 9. Kim Powell, 2:30:45.

Men’s 14K Tour — 1. Glenn Seaman, 1:02:17; 2. Derek Bynagle, 1:11:54; 3. Leonard Miller, 1:12:46; 4. Richard Gustufson, 1:15:12; 5. Robert Barnwell, 1:46:42; 6. Bill Gee, 1:50:37; 7. Martin Schuster, 2:30:45.

More

Danielson, Soldotna boys win GPRA Invitational

Kenai Central senior Karl Danielson and the Soldotna boys team picked up victories in the Government Peak Recreation Area Invitational, held Friday and Saturday.... Read more

Chilson, Mucha win Freezer Food Series race #5

Race No. 5 of the Freezer Food Series went to Soldotna’s Jordan Chilson on Wednesday night at Tsalteshi Trails. Read more