Results posted for borough middle school wrestling

The Kenai Peninsula Borough School District Middle School Championships were held Saturday at Homer Middle School. The results follow:

 

Kenai Peninsula Borough School District Middle School Championships

at Homer Middle School

Saturday

Team scores: 1. Skyview, 408.5; 2. Kenai, 197.5; 3. Nikiski, 170; 4. Seward, 169; 5. Homer, 124; 6. Voznesenka, 81; 7. Chapman, 56.

80 — 1. Oliver Barnes, Sky; 2. Michael Ritter, Chap.

90 — 1. Clay Peterson, Sew; 2. Dawson Lockwood, Ken; 3. Kaden Hoover, Sky; 4. Jacob Wendt, Sew; 5. Kevin Chaffee, Ken; 6. Ayden Fleming, Nik.

95 — 1. Jaryn Zoda, Nik; 2. Tyler Hoagland, Sky; 3. James Sparks, Ken; 4. Kaitlin White, Hom; 5. Tony MacMaster, Sky; 6. Patrick Kramer, Ken.

100 — 1. Brady Bostic, Nik; 2. Vasiliy Martushev, Voz; 3. Russell Nyvall, Cha; 4. Andrew Gaethe, Ken; 5. Saiyan Baker, Sky.

105 — 1. Brock Poe, Sky; 2. TJ Anderson, Ken; 3. Dakota Moonin, Hom; 4. Kalei Biamonte, Ken; 5. Sylvester Goana, Hom; 6. Christian Kuczmarski, Sky.

110 — 1. Jakob Brown, Nik; 2. Nestor Kalugin, Voz; 3. Rollin Madden, Sky; 4. Timothy Hatfield, Hom; 5. Mark Kalugin, Voz; 6. Isaiah Ticknor, Ken.

115 — 1. Carter Tennison, Ken; 2. Sammy Baker, Ken; 3. Simon Grenier, Nik; 4. Levi De Board, Sew; 5. Chris Druesdow, Nik; 6. Mischelle Wells, Hom.

120 — 1. Christian Chikoyak, Nik; 2. Tom Cronin, Sew; 3. Seraphim Mascaulay, Hom; 4. Blaine Hayes, Sky; 5. Austin Escott, Sky; 6. Gage Baktuit, Sky.

125 — 1. Tucker Vann, Ken; 2. Aiden Gaedecke, Cha; 3. Dennis Taylor, Sky; 4. Thomas Ooka, Sew; 5. Zasim Basargin, Voz; 6. Aiden Culver, Sky.

132 — 1. Zach Burns, Sky; 2. Koleman McCaughey, Nik; 3. Joshua Bradshaw, Hom; 4. Afony Reutov, Voz; 5. Clifford McElrea, Sky; 6. Aiden Willets, Sky.

138 — 1. Caileb Payne, Nik; 2. Jordan Spies, Sky; 3. Cole Donovan, Sky; 4. Vars Reutov, Voz, 5. Corey Smithwick, Sky; 6. Jordan Henley, Sky.

145 — 1. Lucas Brockman, Sew; 2. Dawson Fox, Sky; 3. Corey Levi, Cha; 4. Kaidan Spies, Sky.

155 — 1. Josh Jelliff, Sky; 2. Steven Harshman, Sew; 3. Brad Chaffee, Ken; 4. Ayla Ellis-Weeks, Hom; 5. Aiden Rodriguez, Sew.

167 — 1. Austin Adlam, Sky; 2. Dylan Marcus, Sew; 3. Josh Riske, Sky; 4. River Mann, Hom; 5. Kekoa Albino, Sew; 6. Kadin Hills, Ken.

190 — 1. Max Rogers, Sky; 2. Ricardo Rincon, Sky; 3. Noah Land, Sky; 4. Brayden Fain, Sky; 5. Daniel Gonzalez, Ken 6. Joseph Cossich, Nik.

HWT — 1. Rockey Sherbahn, Ken; 2. Colt Ogle-Haddeland, Sew; 3. Alexander Hicks, Hom; 4. Derek Spezialy, Sky; 5. Bryce Zimmer, Sky.

More

Chugiak’s Snell wins Gatorade Player of Year

Chugiak senior Derryk Snell won the Gatorade Alaska Boys Football Player of the Year on Monday.

Read more

Kenai 3rd at Big Lake; SoHi hockey loses in OT to cap winless trip to Fairbanks

The Soldotna hockey team wrapped up a winless road trip to Fairbanks on Saturday afternoon with a 3-2 overtime loss to Lathrop.

Read more

Region wrestling roundup: Homer 3-peats at Kachemak Conference wrestling meet

For a third straight year, the Kachemak Conference wrestling championship went to the Homer Mariners, but the accomplishment was a first in school history.... Read more