Kodiak teams beat SoHi squads to sweep Homer Invite

Kodiak, Soldotna and Colony swept identical team podium finishes Friday and Saturday at the Homer Invitational swimming and diving meet.

 

The Kodiak boys squad claimed the team championship with 128 points to runner-up Soldotna’s 52. The Bears claimed eight of 12 event victories to cruise to an easy title.

The lone event win for a peninsula swimmer went to Soldotna’s Kylin Welch, who earned 297.5 points in the boys diving competition to best SoHi teammate Sam Skolnick by a comfortable 77.6 points.

On the girls side, Kodiak took home the team title with 113 points, ahead of Soldotna’s 80. Kodiak swimmers won six of 12 events.

Soldotna’s Sydney Juliussen notched a pair of event victories, taking the 50-yard and 100-yard freestyle races.

Two Homer athletes won events in their home pool, led by freshman Madison Story in the 200 IM and the 100 breaststroke. Teammate Annalyn Brown won the girls diving competition with 191.6 points.

Homer Invitational

Friday-Saturday, Homer

Girls team scores — 1. Kodiak 113; 2. Soldotna 80; 3. Colony 63; 4. Homer 45; 5. Kenai 22; 6. Unalaska 1.

Boys team scores — 1. Kodiak 128, 2. Soldotna 52, 3. Colony 47, 4. Kenai 39, 5. Homer 29, 6. Unalaska 19, 7. Seward 7, 8. Cordova 6.

Girls individual results

200 medley relay — 1. Kodiak 1:59.54; 2. Colony 2:00.15; 3. Soldotna 2:02.37; 4. Homer 2:03.81; 5. Soldotna 2:14.35; 6. Kenai 2:15.34; 7. Colony B 2:18.83; 8. Soldotna 2:25.08.

200 freestyle — 1. D. Cummiskey, Kod 2:09.96; 2. M. Blackmon, Kod 2:12.04; 3. A. Sarnowski, Kod 2:12.37; 4. R. Resse, Ken 2:14.61; 5. K. Birch, Sol 2:19.22; 6. M. Brennan, Sol 2:21.62; 7. G. Morrow, Ken 2:22.64; 8. R. Spence, Sol 2:34.48.

200 IM — 1. M. Story, Hom 2:18.12; 2. C. Dayton, Col 2:18.20; 3. M. Cummiskey, Kod 2:18.60; 4. L. Spear, 2:25.71; 5. Z. Abouelkheir, Sol 2:29.86; 6. E. Farring, Col 2:31.62; 7. K. Creglow, Sol 2:34.03; 8. A. Berry, Hom 2:36.32.

50 freestyle — 1. S. Juliussen, Sol 26.18; 2. H. Glover, Kod 26.69; 3. E. Blanton-Yourkowski, Hom 27.04; 4. S. Crosley, Col 27.57; 5. A. Genzmer, Ken 27.60; 6. A. Bales, Hom 27.85; 7. A. Juliussen, Sol 28.11; 8. K. Laughlin, Col 28.47.

1 meter dive — 1. A. Brown, Hom 191.60; 2. M. Raemaaker, Sol 132.80; 3. S. Daly, Sol 97.40.

100 butterfly — 1. D. Cummiskey, Kod 1:03.86; 2. E. Farring, Col 1:05.44; 3. A. Mattson, Col 1:06.60; 4. P. Padilla, Sol 1:07.77; 5. Z. Abouelkheir, Sol 1:10.81; 6. D. McMillan, Sol 1:14.87; 7. G. Morrow, Ken 1:23.54; 8. A. Smith, Col 1:28.30.

100 freestyle — 1. S. Juliussen, Sol 58.00; 2. A. Sarnowski, Kod 59.66; 3. T. Nelson, Col 1:00.46; 4. M. Blackmon, Kod 1:00.68; 5. M. Brennan, Sol 1:01.23; 6. R. Reese, Ken 1:01.64; 7. A. Berry, Hom 1:01.68; 8. A. Bales, Hom 1:01.86.

500 freestyle — 1. C. Dayton, Col 5:30.92; 2. H. Glover, Ken 6:01.98; 3. R. Pitsch, Ken 6:05.09; 4. K Birch, Sol 6:24.70; 5. R. Cannava, Sol 6:35.42; 6. M. Sullivan, Col 7:14.98; 7. M. Ticknor, Ken 7:35.11.

200 freestyle relay — 1. Kodiak 1:49.98; 2. Kenai 1:53.93; 3. Colony 1:55.88; 4. Soldotna B 1:56.46; 5. Kodiak B 1:57.08; 6. Colony B 1:57.13; 7. Homer 1:58.22; 8. Soldotna 2:19.26.

100 backstroke — 1. M. Cummiskey, Kod 1:03.41; 2. P. Padilla, Sol 1:08.00; 3. E. Blanton, Hom 1:09.86; 4. O. Apitz, Kod 1:10.08; 5. A. Mattson, Col 1:10.59; 6. C. Bechtol, Hom 1:11.57; 7. A. Juliussen, Sol 1:12.78; 8. A. Genzmer, Ken 1:13.17.

100 breaststroke — 1. M. Story, Hom 1:10.78; 2. L. Spear, Kod 1:12.14; 3. K. Creglow, Sol 1:15.39; 4. K. Laasch-Gray, Col 1:19.52; 5. T. Nelson, Col 1:20.45; 6. S. Rankin, Una 1:20.64; 7. L. Hankins, Sew 1:23.19; 8. M. Barkman, Sol 1:23.72.

400 freestyle relay — 1. Kodiak 3:55.65; 2. Soldotna 4:03.38; 3. Homer 4:05.56; 4. Colony 4:06.52; 5. Kodiak B 4:09.24; 6. Soldotna B 4:27.11; 7. Kodiak C 5:41.84.

Boys individual results

200 medley relay — 1. Kodiak 1:41.82; 2. Kenai 1:45.54; 3. Colony 1:46.73; 4. Homer 1:49.46 5. Soldotna 1:54.38; 6. Unalaska 1:54.81; 7. Kodiak B 1:58.29; 8. Kenai B 2:10.56.

200 freestyle — 1. T. Lindquist, Kod 1:44.48; 2. J. Simmons, Col 1:44.83; 3. S. Smith, Kod 1:57.18; 4. G. Egdorf, Kod 1:57.47; 5. O. Ralph, Ken 2:00.27; 6. J. Nelson, Hom 2:07.36; 7. A. Fernandez, Una 2:09.54; 8. W. Gross, Sol 2:16.71.

200 IM — 1. L. James, Kod 2:10.16; 2. S. Heaven, Ken 2:12.68; 3. C. Spanos, Sol 2:16.20; 4. N. Lee, Kod 2:16.40; 5. T. Handley, Hom 2:17.46; 6. C. Fredrickson, Sol 2:17.53; 7. P. Peralta, Kod 2:19.62; 8. E. Hanson, Cor 2:32.48.

50 freestyle — 1. G. Vestri, Col 22.24; 2. H. Reese, Ken 22.72; 3. E. Evans, Sol 23.37; 4. A. Nguyen, 23.82; 5. N. James, Kod 23.90; 6. R. Chastain, Col 23.98; 7. N. Upton, Una 24.49; 8. K. Welch, Sol 24.61.

1 meter dive — 1. K. Welch, Sol 297.50; 2. S. Skolnick, Sol 219.90; 3. S. Warren, Hom 215.15; 4. G. Hutchison, Sol 156.05.

100 butterfly — 1. T. Lindqust, Kod 51.59; 2. H. Reese, Ken 54.86; 3. O. Rolph, Ken 58.11; 4. C. Spanos, Sol 58.51; 5. C. Arndt, Hom 54.86; 6. J. Nelson, Hom 1:01.38; 7. R. Chastain, Col 1:01.01; 8. G. Downey, Hom 1:02.13.

100 freestyle — 1. L. James, Kod 51.29; 2. N. James, Kod 51.70; 3. G. Vestri, Col 52.82; 4. G. Egdorf, Kod 53.52; 5. N. Upton, Una 54.43; 6. T. Handley, Hom 55.24; 7. J. Le, Una 57.70; 8. J. Kupferschid, Sol 58.14.

500 freestyle — 1. D. Smith, Kod 5:08.76; 2. C. Gross, Sol 6:14.33; 3. A. Skonberg, Kod 6:17.87; 4. T. DeVries, Kod 6:25.80; 5. E. Beckett, Cor 6:50.64; 6. N. Nygard, Col 7:32.70.

200 freestyle relay — 1. Colony 1:35.20; 2. Kodiak 1:38.00; 3. Soldotna 1:42.11; 4. Unalaska 1:47.34; 5. Cordova 1:50.10; 6. Kenai 1:51.47; 7. Kodiak 1:51.64; 8. Homer 1:55.08.

100 backstroke — 1. J. Simmons, Col 52.87; 2. S. Heaven, Ken 56.52; 3. A. Nguyen, Una 59.49; 4. C. Arndt, Hom 59.59; 5. P. Peralta, Kod 1:02.37; 6. E. Evans, Sol 1:02.41; 7. W. Strydon, Hom 1:16.07; 8. D. Vallejo, Col 2:00.22.

100 breaststroke — 1. A. Hocum, Kod 1:05.79; 2. N. Lee, Kod 1:08.01; 3. W. Dumm, Kod 1:09.02; 4. G. Downey, Hom 1:11.07; 5. J. Le, Una 1:15.19; 6. S. Sorenson, Ken 1:15.75; 7. J. Minder, Col 1:16.33; 8. W. Gross, Sol 1:18.35.

400 freestyle relay — 1. Kodiak 3:21.93; 2. Soldotna 3:42.09; 3. Kodiak B 3:43.78; 4. Homer 4:12.02; 5. Soldotna 4:14.67; 6. Kodiak C 4:19.71.

More

Sun, 09/24/2017 - 22:22

Kenai River Marathon makes strides

Weekend volleyball roundup

The visiting Nikiski volleyball team swept Grace Christian on Friday and Redington on Saturday to improve to 6-0 in Southcentral Conference play.

Read more

Brown Bears notch 1st win of season

The Kenai River Brown Bears got their first win of the season in emphatic fashion Saturday at the North American Hockey League Showcase, taking down... Read more