SoHi boys, Kenai girls win Homer Invitational

The Soldotna boys and Kenai Central girls cross-country skiing teams came up with victories Friday and Saturday at Lookout Mountain.

 

The Soldotna boys defeated runner-up Homer by over 17 minutes, while Kenai was third.

John-Mark Pothast won both Friday’s five-kilometer classic race and Saturday’s five-kilometer skate race. Friday, Pothast crossed at 14:58, while Homer’s Jacob Davis was second at 15:30. Saturday, Pothast took 14:14 on the course, while Soldotna’s Josh Shuler was next at 14:19.

The Kenai girls were a little over five minutes faster than Soldotna over the course of two days.

The individual titles came down to duels between Kenai’s Riana Boonstra and Seward’s Ruby Lindquist.

Boonstra won Friday’s five-kilometer classic race at 18:22, while Lindquist was next at 19:56. Lindquist turned the tables by finishing at 16:00 on Saturday to the 16:18 of Boonstra.

Kenai’s Danielson leads area at Besh Cup

Kenai Central’s Karl Danielson finished fifth in the men’s U18 and over 10-kilometer classic mass start Saturday at Kincaid Park in Anchorage in the fifth Besh Cup race of the season.

Danielson crossed at 27:51.80, while Dawson Knopp won at 27:10.50. Also from the area, Jeremy Kupferschmid was 24th in 31:06.80.

In the U18 and over women’s 10K classic mass start, Alison Adams won at 32:09.80, while Kenai Central’s Addison Gibson led the peninsula by taking 15th at 34:58.70. Also from the area, Soldotna’s Kellie Arthur finished 23rd at 37:51.90.

In the U16 girls 3K classic mass start, Quincy Donley won at 11:08.90. Homer’s Autumn Daigle was 13th in 12:58.70, while Soldotna’s Sonora Martin was 15th in 13:19.10.

The Besh Cup series concludes today at Kincaid Park. After, the Junior Nationals and Arctic Winter Games teams will be announced.

Homer Invitational

Friday, Saturday at Lookout Mountain

BOYS

Combined team scores: 1. Soldotna, 2 hours, 1 minute, 27 seconds; 2. Homer, 2:19:10; 3. Kenai, 2:32:36.

Friday’s five-kilometer classic

1. John-Mark Pothast, Sol, 14 minutes, 58 seconds; 2. Jacob Davis, Hom, 15:30; 3. Denver Waclawski, Hom, 16:03; 4. Jack Harris, Sol, 16:07; 5. Bradley Walters, Sol, 16:07; 6. Joshua Shuler, Sol, 16:34; 7. Jode Sparks, Sol, 17:08; 8. Joseph Dammeyer, Soll, 19:10; 9. Lance Chilton, Sol, 19:28; 10. Giddeon Collver, Ken, 19:52; 11. Billy Morrow, Ken, 20:15; 12. Tristan Summers, Ken, 20:20; 13. Ben Kettle, Hom, 20:54; 14. Josh Wisner, Hom, 21:18; 15. Egor Sturdy, Sew, 22:04; 16. Mathew Grzybowski, Ken, 22:17; 17. Tanner Reid, Hom, 22:32; 18. Josh Foster, Ken, 23:09.

Saturday’s five-kilometer skate

1. John-Mark Pothast, Sol, 14:14; 2. Joshua Shuler, Sol, 14:19; 3. Jacob Davis, Hom, 14:27; 4. Jack Harris, Sol, 14:30; 5. Bradley Walters, Sol, 14:37; 6. Denver Waclawski, Hom, 15:39; 7. Jode Sparks, Sol, 15:39; 8. Josh Foster, Ken, 16:14; 9. Joseph Dammeyer, Sol, 16:30; 10. Lance Chilton, Sol, 16:50; 11. Tristan Summers, Ken, 17:12; 12. Josh Wisner, Hom, 17:23; 13. Egor Sturdy, Sew, 17:33; 14. Billy Morrow, Ken, 17:44; 15. Ben Kettle, Hom, 17:53; 16. Tanner Reid, Hom, 18:03; 17. Giddeon Collver, Ken, 18:38; 18. Mathew Grzybowski, Ken, 19:59.

GIRLS

Combined team scores: 1. Kenai, 2:38:34; 2. Soldotna, 2:48:13.

Friday’s five-kilometer classic

1. Riana Boonstra, Ken, 18:22; 2. Ruby Lindquist, Sew, 19:56; 3. Katia Holmes, Hom, 20:02; 4. Maria Salzetti, Ken, 20:52; 5. Zoe Stonorov, Hom, 21:21; 6. Erika Arthur, Sol, 21:38; 7. Hannah Delker, Sol, 21:38; 8. Anya Danielson, Ken, 22:56; 9. Isabella Dammeyer, Sol, 23:01; 10. Elise Kempainen, Ken, 23:03; 11. Brita Restad, Hom, 23:52; 12. Eve Downing, Sol, 24:12; 13. Emmalee Moore, Sew, 24:23.

Saturday’s five-kilomer skate

1. Ruby Lindquist, Sew, 16:00; 2. Riana Boonstra, Ken, 16:18; 3. Katia Holmes, Hom, 17:05; 4. Sadie Lindquist, Sew, 17:26; 5. Maria Salzetti, Ken, 17:37; 6. Zoe Stonorov, Hom, 18:02; 7. Erika Arthur, Sol, 18:35; 8. Anya Danielson, Ken, 18:45; 9. Isabella Dammeyer, Sol, 18:59; 10. Hannah Delker, Sol, 19:15; 11. Emmalee Moore, Sew, 20:12; 12. Elise Kempainen, Ken, 20:39; 13. Eve Downing, Sol, 20:51; 14. Brita Restad, Hom, 21:50.

More

Sat, 05/26/2018 - 01:40

No. 7 seed Palmer wins Southcentral baseball title

In a wacky Southcentral Conference baseball tournament in Homer, one trend was solid — power gravitated to the north.

Read more
Sat, 05/26/2018 - 00:54

Ostrander qualifies for nationals in 3,000-meter steeplechase

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, earned the right to defend her 3,000-meter steeplechase national title Friday at the NCAA West Preliminary Championships... Read more