Crawford, Aldridge, Hogue top Cycle Series

Mike Crawford, Morgan Aldridge and Dylan Hogue were the big winners in the fifth race of the Soldotna Cycle Series, held Thursday at Tsalteshi Trails.

 

Crawford won the 12-kilometer event at 28 minutes, 49 seconds, with Eric Thomason second at 29:37 and Tyle Owens third at 30:23. Morgan Aldridge notched the women’s win, crossing at 35:55, also good for 14th overall. Angie Brennan was second at 37:40 and Jen Tabor was third at 42:34. Dylan Hogue was the top youth racer at 40:46, while Ethan Hogue was second at 46:49 and Robert Carson was third at 55:19.

Danny Romman finished on top of the six-kilometer race at 18:40, while Angie Sulley was the top woman, and second overall, at 19:38. Toli Boutwell took the youth belt at 22:15, also good for sixth overall.

The series returns Thursday at Tsalteshi Trails, with registration at 5:45 p.m. and racing at 6:15. Races are $5 for Tsalteshi members and $10 for nonmembers.

Soldotna Cycle Series Race 5

Thursday at Tsalteshi Trails

12K race — 1. Mike Crawford, 28 minutes, 49 seconds; 2. Eric Thomason, 29:37; 3. Tyle Owens, 30:23; 4. Brian Beeson, 30:47; 5. Jim Hall, 32:57; 6. Tony Eskelin, 33:03; 7. Eric Willets, 33:53; 8. Tom Kobylarz, 34:34; 9. Dave Edwards-Smith, 34:36; 10. Cole Nelson, 35:16; 11. Marc Romano, 35:17; 12. Jamie Nelson, 35:19; 13. Anthony Murray, 35:52; 14. Morgan Aldridge, 35:55 (1st place women); 15. Rob Carson, 36:32; 16. Angie Brennan, 37:40 (2nd place women); 17. Scott Huff, 39:08; 18. Will Morrow, 40:03; 19. Dylan Hogue, 40:46 (1st place youth); 20. Dustin Henkin, 40:49; 21. Zeb Kirk, 40:51; 22. John Tabor, 42:04; 23. Mark Forbes, 42:07; 24. Jen Tabor, 42:34 (3rd place women); 25. Michelle Thomason, 44:32 (women).

26. Dana Cochran, 45:11 (women); 27. Paula Murray, 45:20 (women); 28. Darryl Kincaid, 46:48; 29. Ethan Hogue, 46:49 (2nd place youth); 30. Kelly Sederholm, 52:18; 31. Tony Oliver, 54:44; 32. Robert Carson, 55:19 (3rd place youth); 33. Peter DiCarlo, 57:48.

6K race — 1. Danny Romman, 18:40, 2. Angie Sulley, 19:38 (1st place women); 3. Sorin Sorensen, 19:14; 4. Patty Moran, 19:40 (2nd place women); 5. Lauri Lingafelt, 21:55 (3rd place women); 6. Toli Boutwell, 22:15 (1st place youth); 7. Sandy Crawford, 23:44 (women); 8. Eric McKinley, 23:49 (2nd place youth); 9. Jake Nabholz, 23:51 (3rd place youth); 10. Will Smith, 23:57 (youth); 11. Caleb Long, 27:55 (youth); 12. Toby Long, 27:57; 13. Grace Morrow, 29:02 (women); 14. Kristin Morrow, 29:04 (women); 15. Kaleb Smith, 30:44 (youth); 16. Josh Smith, 30:45; 17. Makayla McKinley, 32:09 (youth); 18. Wanda Kincaid, 32:26 (women); 19. Sue Nabholz, 38:34 (women); 20. Monte Smith, 48:09 (youth)

More

SoHi graduate Newbould finishes 4th at US 50K Trail Championships

Brandon Newbould, a 2000 graduate of Soldotna High School now living in Nottingham, New Hampshire, took fourth place in the USATF 50 km Trail Championships... Read more

Behney, Volk, Wedin win Res Pass Ultras

Zachary Behney, Sam Volk and Brook Wedin were the winners in the Ressurection Pass Ultra Races, held Friday and Saturday on the Resurrection Pass and... Read more