Lambe, Skyview ski to wins at Kenai Invite

Posted: Sunday, January 14, 2001

Amy Lambe led the Skyview girls to a first-place finish Saturday at the Kenai Invitational at Lookout Mountain in Homer.

In boys competition at the invitational, which was held in Homer due to lack of snow on the central peninsula, Zach Hall took the individual race, while Soldotna won the team title.

Lambe finished the 7.5-kilometer classical course at Lookout, which is mostly flat, with a time of 32 minutes, 56 seconds. She finished over three minutes ahead of runner-up Ida Martin of Homer.

Lambe's sister, Stephanie, was the only other Panther to make it in the top 10. She finished third.

Homer, which finished about one minute behind Skyview in the team competition, had three in the top 10 but it was not enough to take the invitational. Heather Strutz was sixth while Emily Farrens was seventh.

In the boys competition, Hall skied 10 kilometers in 36:19 to defeat Soldotna's Andy Liebner by about two minutes.

Liebner's performance was still enough to lead Soldotna to a one-minute victory over Skyview. Brent Knight (fifth) and Daniel Harro (seventh) joined Liebner in the top 10.

The Panthers had Jacob Fellman (fourth) and Adam Tressler (sixth) in the top 10.

Kenai's Greg Landua finished third in the boys race in 39:09.

Kenai Invitational

Saturday

At Lookout Mountain

GIRLS

Team scores: 1. Skyview, 2 hours, 40 minutes, 52 seconds; 2. Homer, 2:41:53; 3. Kenai, 2:45:23; 4. Soldotna, 2:49:16; 5. Grace, 3:08:18.

Individual 7.5-kilometer results

1. Amy Lambe, Sky, 32:56; 2. Ida Martin, Hom, 36:13; 3. Stephanie Lambe, Sky, 36:53; 4. Rachel Goldstein, Sol, 37:33; 5. Mary Krusen, Ken, 38:12; 6. Heather Strutz, Hom, 40:12; 7. Emily Farrens, Hom, 40:25; 8. Nicole Spence, Ken, 40:52; 9. Wendy Wiles, Ken, 42:54; 10. Sasha Cvetkovski, Sol, 43:10; 11. Heidi Keller, Sol, 43:25; 12. Marion Glaser, Sew, 43:52; 13. Katie Burck, Ken, 44:05; 14. Jenna DeYong, Gra, 44:55; 15. Aleta Phelps, Hom, 45:03; 16. Ellen Landess, Sol, 45:08; 17. Ailis Vann, Sky, 45:43; 18. Lela Wiley, Sky, 46:00; 19. Kjersta Larson, Ken, 46:01; 20. Alecia Wood, Sky, 46:11; 21. Ashley Thomas, Gra, 46:13; 22. Miriah Phelps, Hom, 46:20; 23. Ella Ames, Sol, 46:55; 24. Kelly Houghton, Sew, 47:44; 25. Marta Todd, Gal, 49:31.

26. Clarissa Ribbens, Nik, 49:51; 27. Shawna Hickel, Gra, 49:53; 28. Erika Edwards, Sky, 50:05; 29. Joslyn Perry, Sew, 51:31; 30. Dakota Stranik, Gra, 51:57; 31. Michelle Trumpler, Sky, 52:49; 32. Shauna Hall, Nik, 53:23; 33. Sierra Williams, Sol, 54:04; 34. Tess Caswell, Sol, 54:26; 35. CJ Penney, Gra, 1:01:29; 36. Jericho Moll, Gra, 1:01:40.

Team scores: 1. Soldotna, 1:45:32; 2. Skyview, 1:46:27; 3. Kenai, 1:50:45; 4. Homer, 1:57:36; 5. Seward, 3:39:43.

Individual 10-kilometer results

1. Zach Hall, Nik, 36:19; 2. Andy Liebner, Sol, 38:18; 3. Greg Landua, Ken, 39:09; 4. Jacob Fellman, Sky, 39:23; 5. Brent Knight, Sol, 40:19; 6. Adam Tressler, Sky, 40:24; 7. Daniel Harro, Sol, 42:43; 8. Andrew Peters, Hom, 42:55; 9. Willie Creamer, Hom, 43:11; 10. Jordan Engel, Ken, 43:15; 11. Micah Mohler, Sky, 43:19; 12. Damian Andersen, Sky, 43:21; 13. Eric Nyce, Ken, 44:00; 14. Mark Harro, Sol, 44:12; 15. Brett Morris, Ken, 44:21; 16. David Hernandez, Sol, 45:12; 17. Kyle Lints, Hom, 45:35; 18. Clayton Smith, Hom, 46:35; 19. Andy Banas, Ken, 46:37; 20. Leon Galbraith, Sky, 46:49; 21. Tom Crandall, Hom, 47:38; 22. Sid Cox, Sky, 47:47; 23. Clayton Harrison, Sol, 48:11; 24. Ryan Walton, Sol, 50:45; 25. Brian Osborne, Sew, 51:35.

26. Severin Hagen-Lillevik, Ken, 52:28; 27. Terry Doane, Sew, 53:53; 28. Nick Chapman, Sew, 57:20; 29. Nick Swann, Sew, 57:36.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS