Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

2002 Winter Olympic Daily Schedule

Posted: Friday, January 25, 2002

All Time EST

Subject to change

Friday, Feb. 8

Ski Jumping

At Utah Olympic Park

K90 Individual qualifications, 11 a.m.

------

Saturday, Feb. 9

Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Women's 15km Freestyle, 11 a.m.

Men's 30km Freestyle Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Pairs, Short Program, 8:30 p.m. Freestyle Skiing

At Deer Valley Resort

Women's Moguls, 11 a.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Men's prelim, Belarus vs. Ukraine, 4 p.m.

Men's prelim, Austria va. Latvia, 9 p.m. At E Center

Men's prelim, Slovakia vs. Germany, 6 p.m.

Men's prelim, Switzerland vs. France, 11 p.m. Nordic Combined

At Utah Olympic Park

K90 Individual Jumps, 11 a.m. Speedskating

At Utah Olympic Oval

Men's 5000, 2 p.m.

------

Sunday, Feb. 10

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Men's Downhill, Noon Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Men's prelim, Austria vs. Germany, 6 p.m. At E Center

Men's prelim, Latvia vs. Slovakia, 9 p.m. Luge

At Utah Olympic Park

Men's Singles, Runs 1 & 2, 6 p.m. Nordic Combined

At Soldier Hollow

15Km Indvidual, 11 a.m. Ski Jumping

At Utah Olympic Park

K90 Individual final, 10:30 a.m. Snowboarding

At Park City Mountain Resort

Women's Halfpipe, Noon Speedskating

At Utah Olympic Oval

Women's 3000, 3 p.m.

------

Monday, Feb. 11

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Women's Downhill, Noon Biathlon

At Soldier Hollow

Women's 15km individual, 1 p.m.

Men's 20km individual Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 1

Denmark vs. Finland, 11 a.m.

France vs. Germany, 11 a.m.

United States vs. Sweden, 11 a.m.

Canada vs. Britain, 11 a.m. Draw 2

Norway vs. Switzerland, 9 p.m.

United States vs. Canada, 9 p.m.

Denmark vs. France, 9 p.m.

Finland vs. Germany, 9 p.m. Women

Draw 1

Sweden vs. Canada, 4 p.m.

Britain vs. Norway, 4 p.m.

Switzerland vs. Denmark, 4 p.m.

Russia vs. Germany, 4 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Pairs, Free Program, 7:45 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Sweden vs. Russia, 4 p.m.

Men's prelim, Belarus vs. France, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, Canada vs. Kazakstan, 1 p.m.

Men's prelim, Ukraine vs. Switzerland, 6 p.m. Luge

At Utah Olympic Park

Men's Singles, Runs 3 & 4, 11 a.m. Snowboarding

At Park City Mountain Resort

Men's Halfpipe, Noon Speedskating

At Utah Olympic Oval

Men's 500 qualification, 3 p.m.

------

Tuesday, Feb. 12

Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Women's 10km Classical, 11 a.m.

Men's 15km Classical Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 3

Sweden vs. Britain, 4 p.m.

Denmark vs. Switzerland, 4 p.m.

Finland vs. Canada, 4 p.m.

France vs. Norway, 4 p.m. Women

Draw 2

Japan vs. United States, 11 a.m.

Switzerland vs. Russia, 11 a.m.

Sweden vs. Britain, 11 a.m.

Canada vs. Norway, 11 a.m. Draw 3

Denmark vs. Germany, 9 p.m.

Sweden vs. United States, 9 p.m.

Canada vs. Russia, 9 p.m.

Britain vs. Japan, 9 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Men, Short Program, 7:15 p.m. Freestyle Skiing

At Deer Valley Resort

Men's Moguls, 11 a.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Finland vs. China, 4 p.m.

Men's prelim, Germany vs. Latvia, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, United States vs. Germany, 1 p.m.

Men's prelim, Slovakia vs. Austria, 6 p.m. Luge

At Utah Olympic Park

Women's Singles, Runs 1 & 2, 6 p.m. Ski Jumping

At Utah Olympic Park

K120 Individual qualifications, 10:30 a.m. Speedskating

At Utah Olympic Oval

Men's 500 final, 3 p.m.

------

Wednesday, Feb. 13

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Men's Combined, Noon Biathlon

At Soldier Hollow

Men's 10km sprint, 1 p.m.

Women's 7.5km sprint Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 4

Switzerland vs. Finland, 11 a.m.

Britain vs. Norway, 11 a.m.

Germany vs. United States, 11 a.m.

Denmark vs. Sweden, 11 a.m. Draw 5

Britain vs. Germany, 9 p.m.

Canada vs. France, 9 p.m.

Sweden vs. Switzerland, 9 p.m.

Norway vs. United States, 9 p.m. Women

Draw 4

United States vs. Canada, 4 p.m.

Germany vs. Japan, 4 p.m.

Norway vs. Switzerland, 4 p.m.

Sweden vs. Denmark, 4 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Sweden vs. Kazakstan, 4 p.m.

Men's prelim, France vs. Ukraine, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, Russia vs. Canada, 1 p.m.

Men's prelim, Switzerland vs. Belarus, 6 p.m. Luge

At Utah Olympic Park

Women's Singles, Runs 3 & 4, 6 p.m. Short Track Speedskating

At Salt Lake Ice Center

Women's 1500 final, 8 p.m.

Men's 1000 prelims

Men's 5000 Relay prelims Ski Jumping

At Utah Olympic Park

K120 Individual final, 10:30 a.m. Speedskating

At Utah Olympic Oval

Women's 500 qualification, 7 p.m.

------

Thursday, Feb. 14

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Women's Combined, Noon Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Men's 10km Combined Pursuit, 11:15 a.m.

Men's 10km Freestyle (pursuit start) Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 6

Canada vs. Sweden, 4 p.m.

Switzerland vs. United States, 4 p.m.

Denmark vs. Germany, 4 p.m.

Finland vs. France, 4 p.m. Women

Draw 5

Germany vs. Norway, 11 a.m.

Russia vs. Britain, 11 a.m.

Denmark vs. United States, 11 a.m.

Japan vs. Switzerland, 11 a.m. Draw 6

Russia vs. Denmark, 9 p.m.

United States vs. Switzerland, 9 p.m.

Sweden vs. Norway, 9 p.m.

Canada vs. Britain, 9 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Men, Free Program, 7:45 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Finland vs. Germany, 1 p.m.

Women's prelim, China vs. United States, 6 p.m.

Men's classification, A4 vs. B4, 11 p.m. At E Center

Men's classification, A3 vs. B3, 5 p.m.

Men's classification, A2 vs. B2, 10 p.m. Nordic Combined

At Utah Olympic Park

K90 Team, 10:30 a.m. Snowboarding

At Park City Mountain Resort

Men's Parallel Giant Slalom qualification, Noon

Women's Parallel Giant Slalom qualification Speedskating

At Utah Olympic Oval

Women's 500 final, 7 p.m.

------

Friday, Feb. 15

Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Women's 5km Combined Pursuit, 11 a.m.

Women's 5km Freestyle (pursuit start) Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 7

France vs. United States, 11 a.m.

Norway vs. Denmark, 11 a.m.

Britain vs. Finland, 11 a.m.

Germany vs. Canada, 11 a.m. Draw 8

Finland vs. Norway, 9 p.m.

Canada vs. Switzerland, 9 p.m.

France vs. Sweden, 9 p.m.

Britain vs. Denmark, 9 p.m. Women

Draw 7

Britain vs. Switzerland, 4 p.m.

Japan vs. Sweden, 4 p.m.

Germany vs. Canada, 4 p.m.

Norway vs. Russia, 4 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Dance, Compulsory, 5:45 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Kazakstan vs. Russia, 4 p.m.

Men's final round, Czech Republic vs. Qualifier 2, 9 p.m. At E Center

Men's final round, Russia vs. Qualifier 1, 1 p.m.

Men's final round, Canada vs. Sweden, 6 p.m.

Men's final round, Finland vs. United States, 10:45 p.m. Luge

At Utah Olympic Park

Men's Doubles, 11 a.m. Nordic Combined

At Soldier Hollow

Team 4X5km Relay, 11 a.m. Snowboarding

At Park City Mountain Resort

Men's Parallel Giant Slalom final, Noon

Women's Parallel Giant Slalom final

------

Saturday, Feb. 16

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Men's Super G, Noon Biathlon

At Soldier Hollow

Women's 10km pursuit, 11 a.m.

Men's 12.5km pursuit Bobsleigh

At Utah Olympic Park

Two-Man, Runs 1 & 2, 5 p.m. Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 9

Switzerland vs. Britain, 4 p.m.

Finland vs. Sweden, 4 p.m.

United States vs. Denmark, 4 p.m.

Norway vs. Germany, 4 p.m. Women

Draw 8

Canada vs. Japan, 11 a.m.

Russia vs. United States, 11 a.m.

Britain vs. Denmark, 11 a.m.

Germany vs. Sweden, 11 a.m. Draw 9

United States vs. Germany, 9 p.m.

Canada vs. Denmark, 9 p.m.

Switzerland vs. Sweden, 9 p.m.

Japan vs. Norway, 9 p.m. Freestyle Skiing

At Deer Valley Resort

Women's Aerials, Qualification, Noon

Men's Aerials, Qualification, Noon Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Germany vs. China, 4 p.m.

Women's prelim, Canada vs. Sweden, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, United States vs. Finland, 1 p.m.

Men's final round, Finland vs. Qualifier 1, 6:45 p.m.

Men's final round, United States vs. Russia, 11:30 p.m. Short Track Speedskating

At Salt Lake Ice Center

Women's 500, 8 p.m.

Women's 3000 Relay prelims

Men's 1000 final Speedskating

At Utah Olympic Oval

Men's 1000, 3 p.m.

------

Sunday, Feb. 17

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Women's Super G, Noon Bobsleigh

At Utah Olympic Park

Two-Man, Runs 3 & 4, 5 p.m. Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Men's 4X10km Relay, 11:30 a.m. Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 10

Germany vs. Sweden, 11 a.m.

Canada vs. Norway, 11 a.m.

France vs. Switzerland, 11 a.m. Draw 11

France vs. Britain, 9 p.m.

United States vs. Finland, 9 p.m. Women

Draw 10

Norway vs. Denmark, 4 p.m.

Russia vs. Japan, 4 p.m.

Britain vs. United States, 4 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Dance, Original, 7:30 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's classification, A3 vs. B4, 4 p.m.

Men's final round, Canada vs. Qualifier 2, 9 p.m. At E Center

Men's final round, Sweden vs. Cezch Republic, 6 p.m.

Women's classification, B3 vs. A4, 11 p.m. Speedskating

At Utah Olympic Oval

Women's 1000, 7:15 p.m.

------

Monday, Feb. 18

Biathlon

At Soldier Hollow

Women's 4 x 7.5 km relay, 1:30 p.m. Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Draw 12

Denmark vs. Canada, 4 p.m.

Germany vs. Switzerland, 4 p.m.

Britain vs. United States, 4 p.m.

Sweden vs. Norway, 4 p.m. Women

Draw 11

Britain vs. Germany, 11 a.m.

Norway vs. United States, 11 a.m.

Switzerland vs. Canada, 11 a.m. Draw 12

Sweden vs. Russia, 9 p.m.

Germany vs. Switzerland, 9 p.m.

Denmark vs. Japan, 9 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Dance, Free, 7:15 p.m. Freestyle Skiing

At Deer Valley Resort

Women's Aerials, Final, 2 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Men's final round, Russia vs. Finland, 3:30 p.m.

Men's final round, Qualifier 2 vs. Sweden, 9 p.m. At E Center

Men's final round, Qualifier 1 vs. United States, 1 p.m.

Men's final round, Czech Republic vs. Canada, 6 p.m. Ski Jumping

At Utah Olympic Park

K120 Team final, 10:30 a.m.

------

Tuesday, Feb. 19

Bobsleigh

At Utah Olympic Park

Two-Women, 6:30 p.m. Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Women's 1.5km Sprint, Free, 11 a.m.

Men's 1.5km Sprint, Free Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Women, Short Program, 7:15 p.m. Freestyle Skiing

At Deer Valley Resort

Men's Aerials, Final, 2 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's Seventh Place, 4 p.m.

Women's Fifth Place, 9 p.m. At E Center

Women's semifinal, 1 p.m.

Women's semifinal, 6:30 p.m. Speedskating

At Utah Olympic Oval

Men's 1500, 3 p.m.

------

Wednesday, Feb. 20

Alpine Skiing

At Deer Valley Resort

Women's Slalom, Noon Biathlon

At Soldier Hollow

Men's 4 x 7.5 km relay, 1 p.m. Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Women

Semifinals, 11 a.m. Men

Semifinals, 4 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Men's quarterfinal, 3:30 p.m.

Men's quarterfinal, 10:15 p.m. At E Center

Men's quarterfinal, 1 p.m.

Men's quarterfinal, 6 p.m. Short Track Speedskating

At Salt Lake Ice Center

Men's 1500 final, 8 p.m.

Women's 3000 Relay final

Women's 1000 prelims Skeleton

At Utah Olympic Park

Men's and women's, 11 a.m. Speedskating

At Utah Olympic Oval

Women's 1500, 3 p.m.

------

Thursday, Feb. 21Alpine Skiing

Park City Mountain Resort

Men's Giant Slalom, Noon Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Women's 4X5km Relay, 2:30 p.m. Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Women

Bronze Medal, 11 a.m.

Gold Medal, 4 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Women, Free Program, 7:45 p.m. Ice Hockey

At The Peaks Ice Arena

Women's Bronze Medal, 2 p.m. At E Center

Women's Gold Medal, 7 p.m. Nordic Combined

At Utah Olympic Park

Sprint K120, Jump, 12:30 p.m.

------

Friday, Feb. 22

Alpine Skiing

Park City Mountain Resort

Women's Giant Slalom, Noon Bobsleigh

At Utah Olympic Park

Four-Man, Runs 1 & 2, 5:30 p.m. Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Bronze Medal, 11 a.m.

Gold Medal, 4:30 p.m. Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Exhibition, 8:45 p.m. Ice Hockey

At E Center

Men's semifinal, 2 p.m.

Men's semifinal, 6:15 p.m. Nordic Combined

At Soldier Hollow

Sprint 7.5km, Noon Speedskating

At Utah Olympic Oval

Men's 15000, 2 p.m.

------

Saturday, Feb. 23

Alpine Skiing

At Deer Valley Resort

Men's Slalom, Noon Bobsleigh

At Utah Olympic Park

Four-Man, Runs 3 & 4, 5:30 p.m. Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Men's 50km Classical, 11:30 a.m. Ice Hockey

At E Center

Men's Bronze Medal, 2:15 p.m. Short Track Speedskating

At Salt Lake Ice Center

Men's 500, 8 p.m.

Women's 1000 final

Men's 5000 Relay final Speedskating

At Utah Olympic Oval

Women's 5000, 3 p.m.

------

Sunday, Feb. 24

Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Women's 30km Classical, 11:30 a.m. Ice Hockey

At E Center

Men's Gold Medal, 3 p.m.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS