Peninsula People

Posted: Monday, February 06, 2006

Peninsula PeopleAmeriCorps grads announced

The Sterling residents Chris Thorne, Brenna Talbot and Constance Ferguson recently graduated from the Rural Alaska Community Action Program, Inc. (RurAL CAP), BIRCH (Building Initiative in Rural Community Health) or RAVEN (Rural Alaska Village Environmental Network) AmeriCorps programs.

RurAL CAP works to ensure that all Alaskans have equal access to a high quality of life by promoting healthy people, sustainable communities and vibrant cultures.

Area students make honor roll

· Former Kenai resident Caitlin Nelson was named to the dean’s list at Trinity University. To make the list students must maintain a grade point average of 3.65 or higher while enrolled in a minimum of 15 semester hours.

· The following students received honor grades at Gonzaga University.

Casilyn Marie Dreifuerst of Cooper Landing and Kelsey Josephine Dunn of Kenai were named to the president’s list and Kaitlin Brett Vadla was named to the dean’s list.

· The following students were named to the honor roll at Kenai Peninsula College.

Chancellor’s list — Anna E. Barnes, Zachary B. Bell, Laurie R. Brekke, Crystal R. Bussell, Ashlee L. Daris, Ronald D. Dukowitz, Gary W. Fandel, Robin M. Fisk, Shawna C. Gillies, Mathew C. Goodman, Ruth A. Griess, Jason A. Hamner, Charles G. Henderson, Anika M. Hocker, Jeremiah J. Jensen, Sara Karella, Chris A. Launer, Travis J. Little, Gerri L. Litzenberger, Laurie A. Marta, Leilani H. Moffett, Nathan Morrison, Eric S. Nelson, Joni M. Olt, Danielle R. Pettijohn, Stephanie J. Plate, Karen M. Pulley, Jana L. Query, Sandra D. Richard, Jake A. Rider, Mista Sando, Steve M. Schoonmaker, Brian I. Shannon, Shawna L. Shields, Todd C. Streiff, Gordon D. Swieter, Benjamin A. Ward, Hana R. Wohlgemuth, Cullen D. Yoder

Dean’s list —James W. Anderson, Leza Basargin, Robert J. Bendinelli, Amie R. Benedict, Darin L. Bras, Todd A. Bunch, Billeen Carlson, Carolyn C. Choate, Luke M. Conner, Karenlee Corbell, Cynthia J. Crowley, Jamie R. Domonoske, Leah K. Durham, Kristina Durrerova, Gretchen A. Eddy, Hunter B. Edin, Donna D. Edmunds, Rachel E. Erickson, Andrew L. Foley, Louis G. Forstner, Mellissa E. Fowler, Akin A. Franciscone, Chad T. Gorder, Rachael Hackleman, Kaitlyn M. Hale, James L. Hanley, Jennie L. Hargrove, Aloysa M. Harwood, David R. Hendrickson, Joshua D. Horvath, Brittney R. Jeska, Amie L. Joy, Tanya B. Lange, Kasey W. LeMay, Rhealyn Leavitt, Charly R. Maddox, Kellie G. Massa, Michelle K. McCann, Kristin M. McKennett, Travis W. McNair, Inga M. Moe, Irene R. Nelson, Erik S. Nielson, Tina C. Powers, Collette Pugmire, Cassie L. Pulley, Jon L. Radeck, Molly G. Reese, Charles W. Roney, Christopher G. Roofe, Brittany M. Shaddy, Mark S. Taplin, Karah Thomas and Jennifer M. Toliver.

Davis joins Marines

Former Kenai resident Marine Corps Pvt. Nathaniel J. Davis recently completed basic training at Marine Corps Recruit Depot, San Diego, Calif.

Davis began training at 5 a.m. by running three miles and performing calisthenics. He also spent numerous hours in the classroom and field assignments, learning first aid, uniform regulations, combat water survival, marksmanship, hand-to-hand combat and assorted weapons training.

In addition, he received instruction on the Marine Corps values — honor, courage and commitment — and what the words mean in guiding personal and professional conduct.

The training concluded with The Crucible, a 54-hour team exercise culminating in a ceremony naming the recruits as Marines for the first time.

He is the son of Christean M. Ellis.

Presidential scholar named

Soldotna High School senior Trevor Kauffman has been named as a candidate for the Presidential Scholars Program. Scholars are selected on the basis of superior academic and artistic achievements, leadership qualities, strong character and involvement in the community and school activities.

PWG dog-pull results announced

The Spenard Builders Supply and Alaska Mill and Feed Dog Weight Pull was held at the Peninsula Winter Games. Winners were as follows:

· Ultralight division, 0 to 55 pounds: first place, Ben York and Rosie with 400 pounds; and second place, Don Keller and Columbia with 200 pounds.

· Lightweight division, 55 to 85 pounds: first place, James Whayne and Harley with 550 pounds; second place, Sarah Singer and Rouge with 400 pounds; third place, Sarah Singer and Artamus with 300 pounds; fourth place, Steve and Koda with 250 pounds; fifth place, Rhett Randall and Guiness with 200 pounds; sixth place, George Doxtator and Ollie with 200 pounds and seventh-place, Lindsey Ingut and Benn with 200 pounds.

· Middleweight division, over 85 pounds up to 125 pounds: first place, Christine Inglet and Charlie with 600 pounds; second place, Dennis Bromley and Ruben with 500 pounds; third place, Gina Hager and Dakota with 400 pounds; fourth place, Don Keller and Shadow with 300 pounds; fifth place, Craig Pudlo and Buck with 300 pounds; sixth place, Shelby Myrvold and Mister Lovey with 250 pounds and seventh-place, Richard Jackson and Ollie with 200 pounds.

· Heavy weight division, over 125 pounds: first place, James Whayne and Godzilla with 700 pounds.

Special prizes were awarded to Godzilla for most pounds pulled and to Harley for most weight pulled (7.53 times his own body weight).

Super swimmers shine

The Soldotna Silver Salmon swim team members held a swim-a-thon Jan. 20 at the Soldotna High School pool to raise money for the team. Top four team members who raised the most money were: first-place, Olivia Bowen; second-place, Austin Whitaker; third-place Randi Freestone; and fourth-place, Michaela Shirnberg.

The following team members swam the greatest number of pool lengths in one hour: Colin Dudley, 172 lengths; Winter Heaven, 128 lengths; Jake Douthit, 104 lengths; and Sarah Mokracek, 84 lengths.

Top money earners from each of the skill groups will share a pizza dinner with the team coaches. Winners are; Olivia Bowen, Sawyer Rickman, Jessica Jackson and Nicholas Truesdell.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS