Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

2002 Winter Olympic Sport Schedule

Posted: Friday, February 08, 2002

All Time EST

Subject to change

Alpine Skiing

At Snowbasin Ski Area

Sunday, Feb. 10

Men's Downhill, Noon Monday, Feb. 11

Women's Downhill, Noon Wednesday, Feb. 13

Men's Combined, Noon Thursday, Feb. 14

Women's Combined, Noon Saturday, Feb. 16

Men's Super G, Noon Sunday, Feb. 17

Women's Super G, Noon Wednesday, Feb. 20

At Deer Valley Resort

Women's Slalom, Noon Thursday, Feb. 21

Park City Mountain Resort

Men's Giant Slalom, Noon Friday, Feb. 22

Park City Mountain Resort

Women's Giant Slalom, Noon Saturday, Feb. 23

At Deer Valley Resort

Men's Slalom, Noon

------

Biathlon

At Soldier Hollow

Monday, Feb. 11

Women's 15km individual, 1 p.m.

Men's 20km individual Wednesday, Feb. 13

Men's 10km sprint, 1 p.m.

Women's 7.5km sprint Saturday, Feb. 16

Women's 10km pursuit, 11 a.m.

Men's 12.5km pursuit Monday, Feb. 18

Women's 4 x 7.5 km relay, 1:30 p.m. Wednesday, Feb. 20

Men's 4 x 7.5 km relay, 1 p.m.

------

Bobsleigh

At Utah Olympic Park

Saturday, Feb. 16

Two-Man, Runs 1 & 2, 5 p.m. Sunday, Feb. 17

Two-Man, Runs 3 & 4, 5 p.m. Tuesday, Feb. 19

Two-Women, 6:30 p.m. Friday, Feb. 22

Four-Man, Runs 1 & 2, 5:30 p.m. Saturday, Feb. 23

Four-Man, Runs 3 & 4, 5:30 p.m.

------

Cross-Country Skiing

At Soldier Hollow

Saturday, Feb. 9

Women's 15km Freestyle, 11 a.m.

Men's 30km Freestyle Tuesday, Feb. 12

Women's 10km Classical, 11 a.m.

Men's 15km Classical Thursday, Feb. 14

Men's 10km Combined Pursuit, 11:15 a.m.

Men's 10km Freestyle (pursuit start) Friday, Feb. 15

Women's 5km Combined Pursuit, 11 a.m.

Women's 5km Freestyle (pursuit start) Sunday, Feb. 17

Men's 4X10km Relay, 11:30 a.m. Tuesday, Feb. 19

Women's 1.5km Sprint, Free, 11 a.m.

Men's 1.5km Sprint, Free Thursday, Feb. 21

Women's 4X5km Relay, 2:30 p.m. Saturday, Feb. 23

Men's 50km Classical, 11:30 a.m. Sunday, Feb. 24

Women's 30km Classical, 11:30 a.m.

------

Curling

At The Ice Sheet, Ogden, Utah

Preliminaries

Monday, Feb. 11

Draw 1

Denmark vs. Finland, 11 a.m.

France vs. Germany, 11 a.m.

United States vs. Sweden, 11 a.m.

Canada vs. Britain, 11 a.m. Draw 2

Norway vs. Switzerland, 9 p.m.

United States vs. Canada, 9 p.m.

Denmark vs. France, 9 p.m.

Finland vs. Germany, 9 p.m. Tuesday, Feb. 12

Draw 3

Sweden vs. Britain, 4 p.m.

Denmark vs. Switzerland, 4 p.m.

Finland vs. Canada, 4 p.m.

France vs. Norway, 4 p.m. Wednesday, Feb. 13

Draw 4

Switzerland vs. Finland, 11 a.m.

Britain vs. Norway, 11 a.m.

Germany vs. United States, 11 a.m.

Denmark vs. Sweden, 11 a.m. Draw 5

Britain vs. Germany, 9 p.m.

Canada vs. France, 9 p.m.

Sweden vs. Switzerland, 9 p.m.

Norway vs. United States, 9 p.m. Thursday, Feb. 14

Draw 6

Canada vs. Sweden, 4 p.m.

Switzerland vs. United States, 4 p.m.

Denmark vs. Germany, 4 p.m.

Finland vs. France, 4 p.m. Friday, Feb. 15

Draw 7

France vs. United States, 11 a.m.

Norway vs. Denmark, 11 a.m.

Britain vs. Finland, 11 a.m.

Germany vs. Canada, 11 a.m. Draw 8

Finland vs. Norway, 9 p.m.

Canada vs. Switzerland, 9 p.m.

France vs. Sweden, 9 p.m.

Britain vs. Denmark, 9 p.m. Saturday, Feb. 16

Draw 9

Switzerland vs. Britain, 4 p.m.

Finland vs. Sweden, 4 p.m.

United States vs. Denmark, 4 p.m.

Norway vs. Germany, 4 p.m. Sunday, Feb. 17

Draw 10

Germany vs. Sweden, 11 a.m.

Canada vs. Norway, 11 a.m.

France vs. Switzerland, 11 a.m. Draw 11

France vs. Britain, 9 p.m.

United States vs. Finland, 9 p.m. Monday, Feb. 18

Draw 12

Denmark vs. Canada, 4 p.m.

Germany vs. Switzerland, 4 p.m.

Britain vs. United States, 4 p.m.

Sweden vs. Norway, 4 p.m. Wednesday, Feb. 20

Semifinals, 4 p.m. Friday, Feb. 22

Bronze Medal, 11 a.m.

Gold Medal, 4:30 p.m. Women

Preliminaries

Monday, Feb. 11

Draw 1

Sweden vs. Canada, 4 p.m.

Britain vs. Norway, 4 p.m.

Switzerland vs. Denmark, 4 p.m.

Russia vs. Germany, 4 p.m. Tuesday, Feb. 12

Draw 2

Japan vs. United States, 11 a.m.

Switzerland vs. Russia, 11 a.m.

Sweden vs. Britain, 11 a.m.

Canada vs. Norway, 11 a.m. Draw 3

Denmark vs. Germany, 9 p.m.

Sweden vs. United States, 9 p.m.

Canada vs. Russia, 9 p.m.

Britain vs. Japan, 9 p.m. Wednesday, Feb. 13

Draw 4

United States vs. Canada, 4 p.m.

Germany vs. Japan, 4 p.m.

Norway vs. Switzerland, 4 p.m.

Sweden vs. Denmark, 4 p.m. Thursday, Feb. 14

Draw 5

Germany vs. Norway, 11 a.m.

Russia vs. Britain, 11 a.m.

Denmark vs. United States, 11 a.m.

Japan vs. Switzerland, 11 a.m. Draw 6

Russia vs. Denmark, 9 p.m.

United States vs. Switzerland, 9 p.m.

Sweden vs. Norway, 9 p.m.

Canada vs. Britain, 9 p.m. Friday, Feb. 15

Draw 7

Britain vs. Switzerland, 4 p.m.

Japan vs. Sweden, 4 p.m.

Germany vs. Canada, 4 p.m.

Norway vs. Russia, 4 p.m. Saturday, Feb. 16

Draw 8

Canada vs. Japan, 11 a.m.

Russia vs. United States, 11 a.m.

Britain vs. Denmark, 11 a.m.

Germany vs. Sweden, 11 a.m. Draw 9

United States vs. Germany, 9 p.m.

Canada vs. Denmark, 9 p.m.

Switzerland vs. Sweden, 9 p.m.

Japan vs. Norway, 9 p.m. Sunday, Feb. 17

Draw 10

Norway vs. Denmark, 4 p.m.

Russia vs. Japan, 4 p.m.

Britain vs. United States, 4 p.m. Monday, Feb. 18

Draw 11

Britain vs. Germany, 11 a.m.

Norway vs. United States, 11 a.m.

Switzerland vs. Canada, 11 a.m. Draw 12

Sweden vs. Russia, 9 p.m.

Germany vs. Switzerland, 9 p.m.

Denmark vs. Japan, 9 p.m. Wednesday, Feb. 20

Semifinals, 11 a.m. Thursday, Feb. 21

Bronze Medal, 11 a.m.

Gold Medal, 4 p.m.

------

Figure Skating

At Salt Lake Ice Center

Saturday, Feb. 9

Pairs, Short Program, 8:30 p.m. Monday, Feb. 11

Pairs, Free Program, 7:45 p.m. Tuesday, Feb. 12

Men, Short Program, 7:15 p.m. Thursday, Feb. 14

Men, Free Program, 7:45 p.m. Friday, Feb. 15

Dance, Compulsory, 5:45 p.m. Sunday, Feb. 17

Dance, Original, 7:30 p.m. Monday, Feb. 18

Dance, Free, 7:15 p.m. Tuesday, Feb. 19

Women, Short Program, 7:15 p.m. Thursday, Feb. 21

Women, Free Program, 7:45 p.m. Friday, Feb. 22

Exhibition, 8:45 p.m.

------

Freestyle Skiing

At Deer Valley Resort

Saturday, Feb. 9

Women's Moguls, 11 a.m. Tuesday, Feb. 12

Men's Moguls, 11 a.m. Saturday, Feb. 16

Women's Aerials, Qualification, Noon

Men's Aerials, Qualification, Noon Monday, Feb. 18

Women's Aerials, Final, 2 p.m. Tuesday, Feb. 19

Men's Aerials, Final, 2 p.m.

------

Ice Hockey

Saturday, Feb. 9

At The Peaks Ice Arena

Men's prelim, Belarus vs. Ukraine, 4 p.m.

Men's prelim, Austria va. Latvia, 9 p.m. At E Center

Men's prelim, Slovakia vs. Germany, 6 p.m.

Men's prelim, Switzerland vs. France, 11 p.m. Sunday, Feb. 10

At The Peaks Ice Arena

Men's prelim, Austria vs. Germany, 6 p.m. At E Center

Men's prelim, Latvia vs. Slovakia, 9 p.m. Monday, Feb. 11

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Sweden vs. Russia, 4 p.m.

Men's prelim, Belarus vs. France, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, Canada vs. Kazakstan, 1 p.m.

Men's prelim, Ukraine vs. Switzerland, 6 p.m. Tuesday, Feb. 12

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Finland vs. China, 4 p.m.

Men's prelim, Germany vs. Latvia, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, United States vs. Germany, 1 p.m.

Men's prelim, Slovakia vs. Austria, 6 p.m. Wednesday, Feb. 13

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Sweden vs. Kazakstan, 4 p.m.

Men's prelim, France vs. Ukraine, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, Russia vs. Canada, 1 p.m.

Men's prelim, Switzerland vs. Belarus, 6 p.m. Thursday, Feb. 14

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Finland vs. Germany, 1 p.m.

Women's prelim, China vs. United States, 6 p.m.

Men's classification, A4 vs. B4, 11 p.m. At E Center

Men's classification, A3 vs. B3, 5 p.m.

Men's classification, A2 vs. B2, 10 p.m. Friday, Feb. 15

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Kazakstan vs. Russia, 4 p.m.

Men's final round, Czech Republic vs. Qualifier 2, 9 p.m. At E Center

Men's final round, Russia vs. Qualifier 1, 1 p.m.

Men's final round, Canada vs. Sweden, 6 p.m.

Men's final round, Finland vs. United States, 10:45 p.m. Saturday, Feb. 16

At The Peaks Ice Arena

Women's prelim, Germany vs. China, 4 p.m.

Women's prelim, Canada vs. Sweden, 9 p.m. At E Center

Women's prelim, United States vs. Finland, 1 p.m.

Men's final round, Finland vs. Qualifier 1, 6:45 p.m.

Men's final round, United States vs. Russia, 11:30 p.m. Sunday, Feb. 17

At The Peaks Ice Arena

Women's classification, A3 vs. B4, 4 p.m.

Men's final round, Canada vs. Qualifier 2, 9 p.m. At E Center

Men's final round, Sweden vs. Cezch Republic, 6 p.m.

Women's classification, B3 vs. A4, 11 p.m. Monday, Feb. 18

At The Peaks Ice Arena

Men's final round, Russia vs. Finland, 3:30 p.m.

Men's final round, Qualifier 2 vs. Sweden, 9 p.m. At E Center

Men's final round, Qualifier 1 vs. United States, 1 p.m.

Men's final round, Czech Republic vs. Canada, 6 p.m. Tuesday, Feb. 19

At The Peaks Ice Arena

Women's Seventh Place, 4 p.m.

Women's Fifth Place, 9 p.m. At E Center

Women's semifinal, 1 p.m.

Women's semifinal, 6:30 p.m. Wednesday, Feb. 20

At The Peaks Ice Arena

Men's quarterfinal, 3:30 p.m.

Men's quarterfinal, 10:15 p.m. At E Center

Men's quarterfinal, 1 p.m.

Men's quarterfinal, 6 p.m. Thursday, Feb. 21

At The Peaks Ice Arena

Women's Bronze Medal, 2 p.m. At E Center

Women's Gold Medal, 7 p.m. Friday, Feb. 22

At E Center

Men's semifinal, 2 p.m.

Men's semifinal, 6:15 p.m. Saturday, Feb. 23

At E Center

Men's Bronze Medal, 2:15 p.m. Sunday, Feb. 24

At E Center

Men's Gold Medal, 3 p.m.

------

At Utah Olympic Park

Sunday, Feb. 10

Men's Singles, Runs 1 & 2, 6 p.m. Monday, Feb. 11

Men's Singles, Runs 3 & 4, 11 a.m. Tuesday, Feb. 12

Women's Singles, Runs 1 & 2, 6 p.m. Wednesday, Feb. 13

Women's Singles, Runs 3 & 4, 6 p.m. Friday, Feb. 15

Men's Doubles, 11 a.m.

------

Nordic Combined

At Utah Olympic Park

Saturday, Feb. 9

K90 Individual Jumps, 11 a.m. Sunday, Feb. 10

At Soldier Hollow

15Km Indvidual, 11 a.m. Thursday, Feb. 14

At Utah Olympic Park

K90 Team, 10:30 a.m. Friday, Feb. 15

At Soldier Hollow

Team 4X5km Relay, 11 a.m. Thursday, Feb. 21

At Utah Olympic Park

Sprint K120, Jump, 12:30 p.m. Friday, Feb. 22

At Soldier Hollow

Sprint 7.5km, Noon

------

Short Track Speedskating

At Salt Lake Ice Center

Wednesday, Feb. 13

Women's 1500 final, 8 p.m.

Men's 1000 prelims

Men's 5000 Relay prelims Saturday, Feb. 16

Women's 500, 8 p.m.

Women's 3000 Relay prelims

Men's 1000 final Wednesday, Feb. 20

Men's 1500 final, 8 p.m.

Women's 3000 Relay final

Women's 1000 prelims Saturday, Feb. 23

Men's 500, 8 p.m.

Women's 1000 final

Men's 5000 Relay final

------

Skeleton

At Utah Olympic Park

Wednesday, Feb. 20

Men's and women's, 11 a.m.

------

Ski Jumping

At Utah Olympic Park

Friday, Feb. 8

K90 Individual qualifications, 11 a.m. Sunday, Feb. 10

K90 Individual final, 10:30 a.m. Tuesday, Feb. 12

K120 Individual qualifications, 10:30 a.m. Wednesday, Feb. 13

K120 Individual final, 10:30 a.m. Monday, Feb. 18

K120 Team final, 10:30 a.m.

------

Snowboarding

At Park City Mountain Resort

Sunday, Feb. 10

Women's Halfpipe, Noon Monday, Feb. 11

Men's Halfpipe, Noon Thursday, Feb. 14

Men's Parallel Giant Slalom qualification, Noon

Women's Parallel Giant Slalom qualification Friday, Feb. 15

Men's Parallel Giant Slalom final, Noon

Women's Parallel Giant Slalom final

------

Speedskating

At Utah Olympic Oval

Saturday, Feb. 9

Men's 5000, 2 p.m. Sunday, Feb. 10

Women's 3000, 3 p.m. Monday, Feb. 11

Men's 500 qualification, 3 p.m. Tuesday, Feb. 12

Men's 500 final, 3 p.m. Wednesday, Feb. 13

Women's 500 qualification, 7 p.m. Thursday, Feb. 14

Women's 500 final, 7 p.m. Saturday, Feb. 16

Men's 1000, 3 p.m. Sunday, Feb. 17

Women's 1000, 7:15 p.m. Tuesday, Feb. 19

Men's 1500, 3 p.m. Wednesday, Feb. 20

Women's 1500, 3 p.m. Friday, Feb. 22

Men's 15000, 2 p.m. Saturday, Feb. 23

Women's 5000, 3 p.m.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS