Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

'She Can Ski' results released

Posted: Thursday, February 11, 2010

The "She Can Ski" event, sponsored by the LeeShore Center and Tsalteshi Trails Association, was held at Tsalteshi Trails on Sunday. The results are as follows:

Classic Individual: 1) Carly Reimer 25:47 2) Gigi Banas 27:29 3) Taylor Ostrander 27:49 4) Allie Ostrander 27:49 5) Penny McClain 32:06 6) Lisa Wells 32:44 7) Nancy Casey 36:15 8) Katy Sheridan 59:10 9) Amber Kraxberger 40:15 10) Margaret Griffin-Schmidt 46:27 11) Jocelyn McCollum 46:37 12) Kate Veh 46:42 13) Kimberly Zobel 46:47 14) Kelli Stroh 46:52 15) Link Ludy 46:57 16) Connie Gatling 47:02

Skate Individual: 1) Charlotte Harvey 19:34 2) Maya Johnson 19:50 3) Carly Reimer 20:13 4) Laura Mohorcich 20:59 5) Janice Habermann 21:35 6) Kenda Blanning 21:37 7) Taylor Ostrander 22:49 8) Gigi Banas 23:05 9) Sara Hepner 23:05 10) Robin Nyce 23:07 11) Katie Bowers 23:35 12) Mika Morton 24:13 13) Stephanie Ferguson 25:18 14) Penny Mcclain 27:38 15) Susan Pfaffe 27:47 16) Ali Wykis 29:59 17) Maddie Michaud 32:19 18) Natasha Ala 32:32 19) Joellen Fowler 40:00.

Family Classic: 1) Team 11 (Sadie Fox, Laura Pillifant) 54:57 2) Team 15 (Nicole Norton, Tiffany Wilkes) 1:17:54 3) Team 14 (Courtney Stroh, Keira Stroh) 1:28:28 4) Team 12 (Danica Schmidt, Aliann Schmidt) 1:32:55 5) Team 13 (Molly Noyes, Hanna Noyes) 1:38:36 6) Team 6 (Charly Morton, Leslie Morton) 1:39:01.

Friend Classic: 1) Team 17 (Michelle Klaben, Olivia Fair) 1:02:36 2) Team 8 (Diane Duncan, Katie Blossom) 1:16:57 3) Teasm 10 (Robyn Sullens, Tanya Lautanz) 1:25:25 4) Team 4 (Jennifer Joanis, Leigh High) 1:25:58 5) Team 5 (Christine Moerlein, Colleen Sinnott) 1:27:58 6) Team 7 (Carol Marsh, Marina Bosick) 1:27:59 7) Team 9 (Michelle Turinsky, Angie Brennan) 1:28:15.

Family Skate: 1) Team 11 (Laura Pillifant, Sadie Fox) 42:27 2) Team 1 (Brenda Dale, Megon Coon) 45:40 3) Team 16 (Tresa Ostrander, Allie Ostrander) 47:50 4) Team 19 (Heidi Chay, Freya Chay) 55:38.

Friend Skate: 1) Team 3 (Eve Ferguson, Annelise Theisen) 45:26 2) Team 2 (Jessica Summer, Audrey Coon) 45:39 3) Team 20 (Sue Seggerman, Kathy Nicholas) 52:45 4) Team 18 (Katy Bethune, Beth Kellie) 1:10:35.

Drag race: 1) James Watkins 16:55 2) Eric Nyce 17:10 3) Tom Seggerman 17:17 4) Isaac Dale 19:03 5) Jordan Theisen 21:16 6) Pat King 22:25.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS