Sports Briefs

Posted: Monday, March 01, 2010

Borough puts on middle school ski meet

The Kenai Peninsula Borough School cross-country ski meet was held at Nikiski Middle-High School on Saturday. The results follow:

Kenai Peninsula Borough School Meet

Saturday at Nikiski

Girls four-kilometer freestyle

1. Sadie Fox, Soldotna Middle School, 14 minutes, 24 seconds; 2. Madeline Gerard, Homer Middle School, 14:39; 3. Allison Ostrander, Kenai Middle School, 14:47; 4. Cassidy Soistman, Hom, 15:27; 5. Taylor Iredale-Sharp, Hom, 16:37; 6. Alex Bergholtz, Ken, 17:07; 7. Kirsten Nyquist, Ken, 17:10; 8. Megan English, Sol, 18:17; 9. Makayla George, Ken, 18:19; 10. Courteny Stroh, Ken, 18:20; 11. Mattea R. Peters, Hom, 18:27; 12. Kirsten Duran, Ken, 19:14; 13. Makayla Salzetti, Ken, 19:31; 14. Serene Hobbs, Sol, 19:35; 15. Lilly Kincheloe, Ken, 19:45; 16. Morgan Kelly, Hom, 19:46; 17. Molly Bowen, Hom, 20:09; 18. Xochiyolloti Harbison, Sol, 20:22; 19. Josephine Braun, Seward Middle School, 21:04; 20. Bev Schindler, Ken, 21:17; 21. Madison Nelson, Sol, 21:26; 22. Madeline Michaud, Ken, 21:40; 23. Mary Valenzuela, Sol, 22:09; 24. Emily DiPaolo, Sol, 22:24; 25. Annie Worsfold, Sol, 22:31.

26. Ali Dusek, Sol, 23:18; 27. Moira Pyhala, Sol, 23:38; 28. Tyla Young, Sol, 24:18; 29. Masha Hart, Sew, 25:05; 30. Danielle Updike, Ken, 25:26; 31. Alice Pfieffenberger, Sew, 26:42; 32. Anna Marie Sayman, Sol, 28:56.

Boys four-kilometer freestyle

1. Brian Rowe, Hom, 11:57; 2. Quinn Daugharty, Hom, 12:47; 3. Ghen Sasakura, Hom, 12:55; 4. Travis Cooper, Ken, 13:31; 5. Porter Livingston, Hom, 13:42; 6. Myles Cullenberg, Hom, 13:43; 7. Joshua Vantrease, Hom, 13:44; 8. Olen Danielson, Ken, 13:56; 9. Kaec Brinster, Hom, 13:59; 10. Fox Michaud, Ken, 14:04; 11. Seth Carstens, Nikiski Middle School, 14:12; 12. Jordan Theison, Ken, 14:22; 13. Benjamin Westphal, Hom, 14:28; 14. Flynn Bloom, Hom, 14:31; 15. Michael Marshall, Sew, 14:33; 16. Ian Beaudoin, Sol, 14:55; 17. Jack Broughton, Sew, 15:02; 18. Jake Worsfold, Sol, 15:12; 19. Devin Iredale-Sharp, Hom, 15:25; 20. Nate Mole, Ken, 15:40; 21. Ricky Nelson, Sol, 16:07; 22. Ryan Navrot, Hom, 16:38; 23. Ian Ferguson, Ken, 16:43; 24. Nicholas Truesdell, Sol, 16:57; 25. Ian Atcherly, Ken, 17:03.

26. Charalambos Asimakopoulos, Sol, 17:27; 27. Tanner Best, Sol, 17:43; 28. Timber Haselow, Sol, 17:47; 29. Paul Trowbridge, Hom, 17:48; 30. Dylan Gillespie, Sew, 17:48; 31. Ben Carstens, Nik, 17:57; 32. Patrick Latimer, Hom, 18:07; 33. Riley Alston, Hom, 18:35; 34. Alex Ashford, Sew, 18:56; 35. Marely Smith, Ken, 19:19; 36. Taurey Bowden, Hom, 19:22; 37. Zach Martin, Sew, 19:28; 38. Sterling Stasak, Sol, 19:57; 39. Jay Willford, Ken, 20:35; 40. Zach Haselow, Sol, 23:28.

Liebner takes 30th in Birkie

Soldotna graduate Andy Liebner finished 30th in the American Birkiebeiner on Saturday in northern Wisconsin. The race had about 10,000 entrants.

Liebner said that he became sick for the race, hurting his energy level. He said seven skiers passed him in the final two kilometers and called it the hardest ski race in which he has competed.

Liebner has now done six ski marathons in his quest to do eight in nine weeks.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS