81 mushers sign up for 2000 Iditarod

Posted: Friday, March 03, 2000

WASILLA (AP) -- Eighty-one mushers are signed up to run in the 2000 Iditarod Trail Sled Dog Race on Saturday. The mushers and their race order are:

1. Ramy Brooks - Healy

2. John Baker - Kotzebue

3. Michael Nosko - Wasilla

4. Jerome Longo - Willow

5. Zack Steer - Anchorage

6. Bill McKee - Fairbanks

7. Steve Adkins - Trapper Creek

8. Trisha Kolegar - Wasilla

9. Lynda Plettner - Wasilla

10. David Straub - Willow

11. Jon Little - Kasilof

12. Raymie Redington - Knik

13. Juan Alcina - Willow

14. Al Hardman - Ludington, Michigan

15. Paul Gebhardt - Kasilof

16. Doug Swingley - Lincoln, Montana

17. Rick Mackey - Nenana

18. James Wheeler - Kasilof

19. Tony Willis - Anchorage

20. Caleb Banse - Moose Pass

21. Bill Cotter - Nenana

22. Mike Williams - Akiak

23. David Sawatzki - Healy

24. Cindy Gallea - Seeley Lake, Montana

25. Bob Hempstead - Kasilof

26. Roy Monk - Worsthorne, England

27. Bruce Lee - Denali Park

28. Bill Bass - Anchorage

29. Diana Moroney - Chugiak/Nome

30. Dan Govoni - Wasilla

31. Aaron Peck - Grafton, Ontario

32. Rob Greger - Bozeman, Montana

33. Melony Gould - Talkeetna

34. Shawn Sidelinger - Denali Park

35. Jeff King - Denali Park

36. DeeDee Jonrowe - Willow

37. Max Hall - Manchester, England

38. Vern Halter - Willow

39. Emmitt Peters - Ruby

40. Rick Swenson - Two Rivers

41. Ted English - Willow

42. Martin Buser - Big Lake

43. Hans Gatt - Atlin, British Columbia, Canada

44. Blake Freking - Heron Lake, Minnesota

45. Ross Adam - Grande Prairie, Alberta, Canada

46. John Bramante - Kasilof

47. Dan Dent - Baltimore, Maryland

48. John Barron - Montana Creek

49. Mike Murphy - Newberry, Michigan

50. Rich Bosela - Anchorage

51. Joran Freeman - Nome

52. Anna Bondarenko - Chugiak

53. Bryon Imus - Fairbanks

54. Aaron Burmeister - Nome

55. Ed Iten - Ambler

56. Linwood Fiedler - Willow

57. Vicki Talbot - Trapper Creek

58. Mitch Seavey - Sterling

59. Sonny King - Spartanburg, South Carolina

60. Karen Ramstead - Perryvale, Alberta, Canada

61. Nelson Shughart - Newville, Pennsylvania

62. Ramey Smyth - Big Lake

63. Dave Tresino - Talkeetna

64. John Dixon - Fairbanks

65. Jerry Riley - Nenana

66. Kevin Kortuem - St. Peter, Minnesota

67. Harald Tunheim - Alta, Norway

68. Bill Snodgrass - Dubois, Wyoming

69. Jamie Nelson - Togo, Minnesota

70. Harry Caldwell - Knik

71. Neen Brown - Cherry Hill, Australia

72. Fedor Konyukhav - Moscow

73. Tim Osmar - Ninilchik

74. David Milne - Two Rivers

75. James Ritchie - Meeker, Colorado

76. Shane Goosen - Wasilla

77. Nils Hahn - Eislingen, Germany

78. Paul Ellering - Grey Eagle, Minnesota

79. Russell Lane - Point Hope

80. Edward de la Billiere - Herefordshire, England

81. Charlie Boulding - Manley



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS