Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

KPBSD Student Art Show winners announced

Posted: Wednesday, April 14, 2004

The following students received awards for their entries in the Kenai Peninsula Borough School District's 15th annual Student Art Show, now on display at the Kenai Fine Arts Center:

High school

Best of Show David Brown, 11th grade, Kenai Central High.

Black and white photography Greg Steele, 10th grade, KCHS, first and second; and Christin Clark, 11th grade, Seward, second.

Digital photography Blair Reynolds, 11th grade, Skyview, first and honorable mention; Chantal Schefers, ninth grade, Skyview, second; and Maggie Arbucci, 11th grade, Skyview, third.

Drawing Kelly King, 10th grade, SoHi, first; Glen Martin, 12th grade, Homer, second; Brian Chase, 11th grade, SoHi, third; and Manuela Leppart, 10th grade, KCHS, and Walter Moore, 12th grade, Seward, honorable mentions.

Figure sculpture Emily Berezin, 12th grade, Skyview, first and honorable mention; Stephanie Deeter, 10th grade, Seward, second; Ashley Randall, 12th grade, Skyview, third; and Phelan Miller, 10th grade, Seward, honorable mention.

Functional ceramics Ariel Mclane, 11th grade, Skyview, first; Dan Rainwater, 12th grade, Homer, second; Brady Boone, 12th grade, Homer, third; and Cassidy Davis, 10th grade, Seward, and A.J. Weber, 12th grade, Homer, honorable mentions.

Open category Melissa Shaginoff, 10th grade, KCHS, first; Cassie Wilcox, 11th grade, KCHS, second; Zack Heise, 12th grade, Seward, third; and Jessica Keenan, ninth grade, Homer, honorable mention.

Painting Kersti Poindexter, 12th grade, Homer High, first; Hannah Watkins, ninth grade, KCHS, second; Brandi Denaa, 12th grade, SoHi, third; and Tina Chu, 12th grade, SoHi, and Stuart Stretch, ninth grade, KCHS, honorable mentions.

Sculpture Dutchess Marolf, 12th grade, Seward High, first place; Lindsey Von Borstel, ninth grade, Seward High, second place; Siri Larson, 10th grade, KCHS, third place; and Chris Bates, 10th grade, KCHS, Emily Berezin, 12th grade, Skyview High, Samantha Calderwood, 10th grade, KCHS, and Chris Coombes, 12th grade, SoHi, honorable mentions.

Middle school

Best of Show Sam Jones, eighth grade, Soldotna Middle School.

Ceramics Erin Jones, eighth grade, SMS, first; Charlie Evans, eighth grade, SMS, second; and Wayman Bright, eighth grade, SMS, third.

Drawing Brooke Jasky-Zuber, eighth grade, SMS, first; Kelli Johnson, eighth grade, SMS, second; and Eli Holt, eighth grade, SMS, third.

Open Thorey Monroe, eighth grade, Homer, first; Emma Laukitis, seventh grade, Homer, second; and Jill Temple, seventh grade, Homer, third.

Painting Cady Johnson, seventh grade, SMS, first; Kevin Garske, seventh grade, SMS, second; Cody Foust, eighth grade, SMS, third; and Naomi Hopper, seventh grade, SMS, honorable mention.

Printmaking Angelica Robles, eighth grade, SMS, first; and Sherylyn Lowe, eighth grade, SMS, second.

Sculpture Ben Christianson, eighth grade, SMS, first; Olivia Powell, eighth grade, SMS, second; and Patrick Sheridan, eighth grade, SMS, third.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS