Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Track season starts

Stars shine at Homer’s meet

Posted: Sunday, April 15, 2007

Soldotna, Seward and Cook Inlet Academy all traveled to a track meet at Homer High School on Friday where SoHi’s Paige Blackburn won both the shot put and discus with tosses of 37 feet, 2 inches and 115-8, respectively.

Also for SoHi, April Heffner claimed the 100 and 200 titles with times of 13.32 and 28.89 seconds, respectively, and Kelly Seggerman also won the 100 and 200 crowns with times of 11.16 and 23.92, respectively.

Homer’s Reba Temple claimed second in the shot put with a throw of 32-8; Lindsey Layland of Homer took third with a toss of 32-5.5; Homer’s Lyssa DeVaney finished fourth at 26-10; SoHi’s Alyssa Emery placed fifth with a throw of 26-5.5; Homer’s Lilly Conners took sixth (19-3) and Rosanna Hunting of Homer finished seventh (18-11.5).

Emery also claimed second in the discus with a throw of 87-1; Layland finished third (84-9); and Temple claimed fourth (79-3).

Soldotna’s Ryan Shelton won the boys shot put with a toss of 47-7.5; Homer’s Eric Rasmussen finished second with a throw of 44-10; Homer’s Ross Courtney took third (40-9); Noah McWilliams of Homer finished fourth (38 feet); Homer’s Billy Edge claimed fifth (36-2); Les Baker of SoHi placed sixth (35-6); and Josh Anahonok finished seventh at 34-2.

Erik Rass of Homer won the boys discus with a toss of 153-4; Shelton placed second with a throw of 139-5; Edge finished third (113-5); and Baker claimed fourth (108-9).

Soldotna’s Chelsea Wilbanks won the high jump with a leap of 4-8; Seward’s Katie Peck came in second at 4-8; Seward’s Denali Foldager finished third with a leap of 4-2; and SoHi’s Jordan Schneider placed fourth with a jump of 4 feet.

In the boys high jump, SoHi’s Spencer Walgenbach took first with a leap of 5-6; Edge placed second at 5-4; Soldotna’s Kraig Morris finished third with a jump of 5 feet; and the Mariners’ Levi Catlin placed fourth at 4-8.

Soldotna’s Theresa Ramponi won the long jump with a leap of 12-1 and Seward’s Michelle Buchanan took second with a jump of 11-7.

Homer’s Deonte Powe won the boys long jump with a jump of 18-9.5; SoHi’s Mike Reed took second at 17-6; Homer’s Tyler Haas and Matt Kinney earned third and fourth with leaps of 15-10 and 15-6.5, respectively; the Mariners’ David So finished fifth at 15-3; Chris Nolden of Soldotna claimed sixth with a leap of 14-11; Soldotna’s Jordan Evanoff finished seventh at 14-9.5; and Homer’s Catlin and Karl Swanson finished eighth and ninth with leaps of 13-9 and 12-4, respectively.

Homer’s Marina Critchett and Deanna Weaver placed first and second in the triple jump with leaps of 28-5.25 and 27-4, respectively, and Ramponi claimed third with a jump of 25-0.5.

Reed won the boys triple jump with a leap of 36-7; Haas came in second at 32-0.25; Evanoff finished third with a leap of 31-4.5; Seward’s Sean Moline placed fourth at 29-9.5; and Homer’s Wyatt Rehder finished fifth at 27-5.

Cook Inlet’s Amie Smithwick won the 100 hurdles with a time of 17.83; Weaver placed second with a time of 19.32; Sarah Rife of SoHi finished third (19.89); Brittany Wayatt of Homer took fourth (20.04); Buchanan placed fifth (21.11); and SoHi’s Danna Foust finished sixth (22.75).

Morris won the 110 hurdles with a time of 19.88; Kinney placed second with a time of 19.88; and Homer’s Matt Tyrrell finished third (22.16).

Foldager won the 300 hurdles with a time of 50.19 and Wayatt claimed second (59.10). Foldager also won the 1,600 with a time of 5:38; SoHi’s Kailey Mucha placed second with a time of 5:59; Holly Kopp of Cook Inlet finished third (6:02); Seward’s Allison Barnwell took fourth (6:11); Homer’s Maggie McCarron finished fifth (6:33); Kendra Oldow of Seward took sixth (6:33); and Homer’s Lindsey Henkelman finished seventh (6:52).

Soldotna’s Matt Nyholm won the boys 1,600 with a time of 5:10.57; Hass took second (5:20.17); Alex Stone of Soldotna placed third (5:22.28); Soldotna’s Ryan Harris finished fourth (5:24.43); Homer’s Tux Sims and Gordan Parker finished fifth and sixth with times of 5:25.93 and 5:30, respectively; and Moline placed seventh (5:41.46).

Morris also won the 300 hurdles with a time of 46.17; Homer’s Sterling Smith of Homer placed second with a time of 48.01; Kinney finished third at 48.84; Seward’s Mark Chase finished fourth (50.05); and Chris Coreson of SoHi took fifth (54.58).

Homer’s Erika Klaar placed second in the 100 with a time of 13.67; Cook Inlet’s Sharron Lindow, Ashlee Michel and Dilee Cooper took third, fourth and fifth with times of 15.08, 15.14 and 15.20, respectively; SoHi’s Natashia Eragon placed sixth (16.49); and Serena Melville of Seward finished seventh (16.57).

Critchett placed second in the 200 with a time of 29.28; Peck took third (30.37); Chelsea Hardcastle placed fourth (31.65); and Foust finished fifth (37.37).

Homer’s David So took second in the 100 with a time of 11:53; Smith finished third (11.88); and Chase placed fourth (11.93).

Powe finished second in the 200 with a time of 24.44; and Homer’s Smith and Mike Pate placed third and fourth with times of 25.03 and 25.18, respectively.

Cook Inlet’s Brooke Forsi won the 400 with a time of 1:02; Peck placed second (1:11.67); and Buchanon placed third (1:15.12).

Powe also won the 400 with a time of 54.32; Pate finished second (55.22); and Chase took third (58.56).

In the girls 800, Barnwell won with a time of 2:51.13; Homer’s Anna Duz placed second with a time of 2:53.46; Oldow finished third (2:54.87); and McCarron finished fourth (2:55).

Cook Inlet’s Josh Holly won the boys 800 with a time of 2:16.20; Homer’s Ben Hawkins placed second (2:19.3); Arron Julian finished third (2:22.37); and Lars Arneson of Cook Inlet took fourth (2:23.92).

Holly also claimed the 3,200 title with a time of 12:01.92; and Soldotna’s Eddie French and Tom Worth placed second and third with times of 12:53.64 and 13:11.22, respectively.

Kopp won the 3,200 with a time of 13:03; Homer’s Claire Laukitis took second (13:42); and SoHi’s Sarah Walton finished third (14:12.25).

The SoHi girls won the 400 relay with a time of 55.99, followed by Cook Inlet (56.71) and Homer (1:01). The SoHi boys also won the 400 relay with a time of 46.15; Homer’s first team took second (48.16); Homer’s second team placed third (54.29); and Homer’s third squad finished fourth (54.40).

Soldotna’s girls also won the 800 and 1,600 relays with times of two minutes and 4:52.99, respectively; Cook Inlet placed second in the 800 relay with a time of 2:08.17 and Homer finished third (2:08.47). The Cook Inlet girls took second in the 1,600 relay with a time of 4:57.30 and Seward finished third at 4:59.29.

The SoHi boys won the 800 relay with a time of 1:39.8 and Seward’s first team claimed the 1,600 relay title with a time of 3:51; Soldotna took second (3:57.04); Homer placed third (3:52.30); and Seward’s second team claimed fourth (4:27).

The Homer girls won the 3,200 relay with a time of 11:35.28 and Soldotna placed second with a time of 12:00.30.

The Seward boys claimed the 3,200 relay title with a time of 8:59; Homer finished second at 9:17.24; SoHi placed third with a time of 9:44.78; and Seward’s second squad finished fourth at 10:04.18.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS