Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Fairbanks media share public service award

Posted: Monday, April 17, 2000

ANCHORAGE (AP) -- The Fairbanks Daily News-Miner and two broadcast outlets in the Interior -- KTVF television and public radio station KUAC -- shared this year's top award from the Alaska Press Club.

The Fairbanks media won the press club's Public Service award for their combined coverage ''Crossroads: The Permanent Fund Vote.'' The stories focused on September's statewide vote on spending some of the Permanent Fund's earnings for government services.

The award was presented Saturday at the press club's annual banquet in Anchorage.

Other press club winners included:

PRINT

Best Breaking Story, Daily: First Place, Karen Aho, Anchorage Daily News, ''Man lost as vessel founders''; Second Place, Marmian L. Grimes and Amy Miller, Fairbanks Daily News-Miner, ''Weinberg resigns as school chief''; Third Place, Sean Cockerham and Jolie Lewis, Fairbanks Daily News-Miner, ''Gunman surrenders in standoff.''

Best Breaking Story, Non-Daily: First Place, Hal Spence, Homer News, ''All eight safe after charter boat sinks.''

Best General News Story, Daily: First Place, Debra McKinney, Anchorage Daily News, ''Moose in motion''; Second Place, Jolie Lewis, Fairbanks Daily News-Miner, ''Lost years dissolved''; Third Place, Shana Loshbaugh, Peninsula Clarion, ''Homeless for the holidays.''

Best General News Story, Non-Daily: First Place, Hal Spence, Homer News, ''After 60 years, couple faces separation for lack of bed''; Second Place, Bill Kelder, Valley Life, ''Remembering the forgotten''; Third Place, Terry Wilson, Valdez Vanguard, ''Loverboys left high, dry.''

Best Use of Story and Photos: First Place, Chris Russ, Homer News, ''Business is zooming for Zatz''; Second Place, Rob Stapleton, Alaska Journal of Commerce, ''Pushing for pilots''; Third Place, Tony Bickert, Valdez Vanguard, ''Huge tanks blocks road, business traffic.''

Best Feature Story, Daily: First Place, Doug O'Harra, Anchorage Daily News, ''The lifesavers''; Second Place, Doug Loshbaugh, Peninsula Clarion, ''Driftnetter favors life at sea''; Third Place, Sonya Senkowsky, Anchorage Daily News, ''Wild treats''; Honorable Mention, Kaylene Johnson, Alaska Magazine's Iditarod Guide, ''Who was that masked man?''; Honorable Mention, Debra McKinney, Anchorage Daily News, ''Yurt cheap.''

Best Feature Story, Non-Daily: First Place, Nancy Erickson, Seward Phoenix Log, ''Blind man sees more than many''; Second Place, Joel Gay, Homer News, ''Historic boat anchors at Pratt Museum''; Third Place, Tony Bickert, Valdez Vanguard, ''VHS 'goths, geeks, jocks, preps, react to Colorado massacre''; Honorable Mention, Tataboline Brant, Anchorage Press, ''Pulling his beard.''

Best Comprehensive Coverage or Series, Daily: First Place, Tim Bradner, Cathy Brown, Jon Holland, Svend Holst, Doug Loshbaugh and Lori Thomson (Juneau Empire, Peninsula Clarion, Alaska Journal of Commerce), ''Between Worlds: The Alaska Native Claims Settlement Act''; Second Place, Kristan Hutchison, Juneau Empire, ''Fish farming: Is wild-caught washed up?''; Third Place, Jeff Richardson, Fairbanks Daily News-Miner, ''In whose care? Dementia: Alaska's long-term problem''; Honorable Mention, Tom Bell, Beth Bragg, Lew Freedman, S.J. Komarnitsky, Craig Medred and Eve Rose; Anchorage Daily News, ''Iditarod 1999''; Honorable Mention, Douglas Fischer, Fairbanks Daily News-Miner; ''Crossroads: The Permanent Fund Vote.''

Best Comprehensive Coverage or Series, Non-Daily: First Place, Nancy Pounds and Ingrid Martin, Alaska Journal of Commerce, ''Whittier: Built it and they will come''; Second Place, Tony Bickert and Terry Wilson, Valdez Vanguard, ''Ten years after the spill''; Third Place, Melanie Brubaker Mazur, The Frontiersman, ''Matanuska Maid series''; Honorable Mention, Hal Spence, Chris Russ and J. Michael Lyons, Homer News, ''Exxon Valdez: 10 years downstream''; Honorable Mention, Sarah Burridge, Dutch Harbor Fisherman, ''The Aleut evacuation.''

Best Reporting on Government or Political Issue, Daily: First Place, Deanna Thomas, Ketchikan Daily News, ''Funding the future''; Second Place, Brian O'Donoghue, Fairbanks Daily News-Miner, ''Critics wary of tapping fund stocks''; Third Place, Jim Paulin, Anchorage Daily News, ''Fisherman's complaint expands quota program.''

Best Reporting on Government or Political Issue, Non-Daily: First Place, Tataboline Brant, Anchorage Press, ''Allan Tesche vs. Joe Six-Pack''; Second Place, Tracy Wilson, The Frontiersman, ''Just look around?''; Third Place, Hal Spence, Homer News, ''Rough water ahead for city complex on Spit.''

Best Reporting, Business/Economic/Consumer, Daily: First Place, Paula Dobbyn, Anchorage Daily News, ''Flop costs Ketchikan $300,000''; Second Place, Tony Hopfinger, Anchorage Daily News, ''Coal dreams up in smoke?''; Third Place, Kristan Hutchison, Juneau Empire, ''Pinching pennies for a market edge''; Honorable Mention, Brian O'Donoghue, Fairbanks Daily News-Miner, ''Spring Crude Slowed.''

Best Reporting, Business/Economic/Consumer, Non-Daily: First Place, J. Michael Lyons, Homer News, ''Chargers wrestle safety concerns''; Second Place, Dristen Hawley, Skagway News, ''Princess and shuttle companies duel it out for a day''; Third Place, Beryl Anderson, Senior Voice, ''Home repairs and lack of regulation''; Honorable Mention, Joel Gay, Homer News, ''Seafood business eyes Homer.''

Best Reporting on Education, Daily: First Place, Debra McKinney, Anchorage Daily News, ''The math guys''; Second Place, Charles Bingham, Bering Strait Record, ''Senate bill threatens schools''; Third Place, Mike Dunham, Anchorage Daily News, ''The final bell.''

Best Reporting on Education, Non-Daily: First Place, Eowyn Lemay Ivey, The Frontiersman, ''Into the light''; Second Place, Carey Restino, Homer News, ''Schools adopt new approach.''

Best Profile, Daily: First Place, Lew Freedman, Anchorage Daily News, ''Maximum Max''; Second Place, Andromeda Romano-Lax, Anchorage Daily News, ''The Pawnbroker''; Third Place, Debra McKinney, Anchorage Daily News, ''History by Harrie''; Honorable Mention, Eric Fry, Juneau Empire, ''Man died the way he lived''; Honorable Mention, Diana Campbell, Fairbanks Daily News-Miner, ''In grandma's time.''

Best Profile, Non-Daily: First Place, Susy Buchanan, Anchorage Press, ''Uno Dos - Hector Ortiz moves Anchorage one slinky step at a time''; Second Place, Tom Spoth, The Frontiersman, ''The Valley loses a legend''; Third Place, Sara Burridge, Dutch Harbor Fisherman, ''Smooth ride in a rough place.''

Best Reporting on the Environment, Daily: First Place, Doug O'Harra, Anchorage Daily News, ''Legacy of a spill''; Second Place, Kristan Hutchison, Juneau Empire, ''Spawning environmental worries''; Third Place, Eric Fry, Juneau Empire, ''What's happening to wetlands?''

Best Reporting on the Environment, Non-Daily: First Place, Tony Bickert, Valdez Vanguard, ''State documents: Exxon Valdez lost at least 25 million gallons''; Second Place, Scott Christiansen, Anchorage Press, ''Survival of the cutest''; Third Place, Terry Wilson, Valdez Vanguard, ''Spill Response Disaster Sparks Evolution of SERVS.''

Best Reporting on Crime or Courts, Daily: First Place, Karen Aho, Anchorage Daily News, ''Victims of the system/Domestic abuse tries the courts''; Second Place, Douglas Fischer, Fairbanks Daily News-Miner, ''Cars Behind Bars''; Third Place, Eric Fry, Juneau Empire, ''Who guards the children?''

Best Reporting on Crime or Courts, Non-Daily: First Place, Amy Menerey, The Frontiersman, ''Nationally infamous peeper from Valley still on the lam''; Second Place, Hal Spence, Homer News, ''Animal abuse case called one of the most appalling ever discovered''; Third Place, Amy Menerey, The Frontiersman, ''Murderess gets 30 years for botched burglary.''

Best Reporting on Health or Science, Daily: First Place, Doug O'Harra, Anchorage Daily News, ''Hunting for killers''; Second Place, Cathy Brown, Juneau Empire, ''Solving problems''; Third Place, Linda Weiford, Anchorage Daily News, ''David's story''; Honorable Mention, Doug O'Harra, Anchorage Daily News, ''Iceberg in the Sound''; Honorable Mention, Josie Hartwell, Juneau Empire, ''High risk: diabetes.''

Best Reporting on Health or Science, Non-Daily: First Place, Sarah Burridge, Dutch Harbor Fisherman, ''Biologists study long-term salmon effects''; Second Place, Hal Spence, Homer News, ''Health fairs find problems''; Third Place, Sarah Burridge, Dutch Harbor Fisherman, ''Early arrival''; Honorable Mention, Carey Restino, Homer News, ''Holistic healer treats with love.''

MORE



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS