Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Kenai boys take Skyview Invite

Posted: Sunday, April 24, 2005

 

Back | Next
  Kenai's John McGlasson hoists the baton in victory after anchoring the 800-meter relay Saturday at the Skyview Invitational. Photo by M. Scott Moon

Kenai's John McGlasson hoists the baton in victory after anchoring the 800-meter relay Saturday at the Skyview Invitational.

Photo by M. Scott Moon

The Kenai Central High School boys track and field team ran away from the pack to claim the team title at the Skyview Invitational Saturday on the Skyview High School track.

"Holy cow, that was unbelievable," said Kenai coach Liz Burck after watching her boys team score 112 points to runner-up Juneau-Douglas' 83. "It's not more than I expect from them, it's just there was such good competition."

West Valley prevailed in the girls competition, scoring 87 points while Soldotna was second with 69 points.

While the Kenai boys scored points in 14 of 17 events, the Kardinals picked up their biggest points with a sweep of the throwing events by Papapa Nicholas and with a stable of sprinters that picked up one-two finishes in the 100 and 200 meters and wins in the 800 and 400 relays.

Burck said she was pleased to see athletes scoring points in every area of competition — the field events, sprints, mid-distance and distance races.

 

Kenai's Amber McGlasson, right, Soldotna's Lauren Olendorff, center, and Skyview's Ella Fehrer clear barriers in the 100-meter hurdle event Saturday at the Skyview Invitational. They finished first, second and fourth respectively.

Photo by M. Scott Moon

"This puzzle, it's all fitting together. It's very exciting," Burck said.

Athletes took Saturday's rainy, cool temperatures in stride.

"It didn't affect our relays," said Kenai's Micah Lillard.

Lillard edged teammate John McGlasson to win the 200 in 23.23 seconds while McGlasson won the 100 in 11.57 seconds. Both ran on the winning 400 and 800 relays.

"I liked our relays," McGlasson said.

Trevor Baldwin got the Kardinals off to a good start on the track, anchoring the 3,200 relay to a second-place finish (8:46.40), then finished third in a very fast 800 (2:01.44).

Nicholas won the shot put with a throw of 50 feet, 1/2 inch, then took the discus with a toss of 157-6.

Patrick Lybrand picked up a win for the Soldotna boys, taking first in the triple jump with a hop, skip and jump of 40 feet, 11 1/4 inches.

Soldotna's Matt Hicks was second in the shot put (48-10) and third in the discus (131-5).

 

Soldotna's Ari Goldstein, left, and Katie Franzmann, right, race against West Valley's Krystal Pitney in the 1600-meter event Saturday. Pitney won the event with Goldstein and Franzmann placing second and fourth respectively.

Photo by M. Scott Moon

Highlighting the girls competition was the battle between Soldotna's Ari Goldstein and West Valley's Krystal Pitney in the 3,200 Friday and again in the 1,600 Saturday. While Pitney got the better of the defending state champion in both events, Goldstein said she'd keep working hard and hoped to be ready when the state meet rolls around. Goldstein said an injury over the winter kept her from her usual training regimen.

"I'm just not quite in racing shape yet. I'm getting there," Goldstein said. "I'm not where I need to be, but I'm confident in coach (Mark Devenney). He'll get me to where I need to be. I always want to run faster."

Paige Blackburn picked up a first-place finish for the Stars in the shot put with a throw of 37-9, helping Soldotna to its second-place finish in the team standings.

Amber McGlasson picked up wins in both the 100 hurdles (16.48) and the 300 hurdles (48.78) for the Kenai Central girls.

"I did pretty good. I could've done better, but weather was a factor in that," McGlasson said. "I was looking for a better time in the 100 hurdles, but in the 300, I was trying to break 49 today, which I got."

McGlasson beat Soldotna's Lauren Olendorff to the finish line in the 100 hurdles, winning by 12-hundredths of a second.

Nikiski's Debbie Duggin also picked up a first, taking the discus with a throw of 105-10.

"I could have done a little better, but with the weather what it is, that was pretty good," Duggin said, adding that she had to switch techniques in the shot put due to slippery conditions in the circle.

Duggin said the caliber of competition was exciting, with West Valley and Juneau-Douglas, as well as the rest of Region III and teams from Region II making the trip to the Kenai Peninsula for the meet.

"I've been waiting for it. I wanted to compare myself with the bigger competition this year," Duggin said.

Goldstein echoed those sentiments.

"We were really excited that West Valley came down. It turned out to be a good meet — especially since the season is so short, it's nice to see some of these people before the state meet," Goldstein said.

Skyview Invitational Track and Field Meet

Friday and Saturday at Skyview

GIRLS

Team standings — 1. West Valley, 87; 2. Soldotna, 69; 3. Juneau-Douglas, 62; 4. Colony, 61; 5. Kenai, 46; 6. Sitka, 37; 7. Kodiak, 31; 8. Palmer, 26.5; 9. (tie) Anchorage Christian, Nikiski, Skyview, 20; 12. Seward, 18; 13. Grace Christian, 11; 14. Ninilchik, 8; 15. Homer, 6; 16. (tie) Heritage Christian, Cook Inlet Academy, Susitna Valley, 1; 19. (tie) Houston, Valdez, Wasilla, 0.

Individual results

3,200-METER RELAY — 1. Seward, 10 minutes, 27.56 seconds; 2. Juneau-Douglas, 10:43.35; 3. Kodiak, 10:51.66; 4. Grace, 10:52.86; 5. West Valley, 10:59.58; 6. Anchorage Christian, 11:10.76.

100 HURDLES — 1. McGlasson, Ken, 16.48; 2. Olendorff, Sol, 16.6; 3. Babcock, Col, 17.74; 4. Fehrer, Sky, 17.85; 5. Miller, JD, 17.92; 6. Villard, ACS, 18.19.

100 — 1. Huggins, Col, 12.45; 2. Renfro, WV, 12.66; 3. Doty, Nik, 12.74; 4. Walker, Ken, 12.99; 5. Lincacum, Pal, 13.11; 6. Ribao, Sit, 13.25.

800 RELAY — 1. Juneau-Douglas, 1:55.80; 2. Kenai, 1:56.32; 3. Palmer, 1:56.98; 4. West Valley, 1:57.40; 5. Grace, 1:58.07; 6. Kodiak, 1:58.70.

1,600 — 1. Pitney, WV, 5:25.71; 2. Goldstein, Sol, 5:27.75; 3. Krehlick, JD, 5:37.18; 4. Franzmann, Sol, 5:37.62; 5. Rorbaugh, WV, 5:42.26; 6. Poindexter, Sit, 5:43.28.

400 RELAY — 1. Palmer, 54.75; 2. West Valley, 55.31; 3. Anchorage Christian, 55.34; 4. Juneau-Douglas, 55.86; 5. Ninilchik, 57.17; 6. Cook Inlet, 57.50.

400 — 1. Miller, WV, 1:03.89; 2. Fisher, JD, 1:04.09; 3. Gruber, Hom, 1:04.93; 4. Metcalf, Gra, 1:05.63; 5. Smith, JD, 1:07.11; 6. Davis, WV, 1:07.51.

300 HURDLES — 1. McGlasson, Ken, 48.78; 2. Babcock, Col, 50.07; 3. Fehrer, Sky, 50.35; 4. D. Foldager, Sew, 51.45; 5. Miller, JD, 52.19; 6. Villard, ACS, 53.20.

800 — 1. Gillis, WV, 2:23.06; 2. Callahan, WV, 2:27.14; 3. Goldstein, Sol, 2:29.09; 4. Flynn, WV, 2:30.34; 5. Harvey, JD, 2:31.48; 6. Franzmann, Sol, 2:34.31.

200 — 1. Huggins, Col, 27.57; 2. Walker, Ken, 27.89; 3. McGlasson, Ken, 28.11; 4. Renfro, WV, 28.52; 5. Fisher, JD, 29.17.

3,200 — 1. Pitney, WV, 11:25.15; 2. Goldstein, Sol, 11:29.32; 3. Franzmann, Sol, 11:39.08; 4. Krehlick, JD, 11:55.66; 5. Rorbaugh, WV, 12:08.49; 6. Fischetti, ACS, 12:13.64.

1,600 RELAY — 1. Anchorage Christian, 4:30.47; 2. Juneau-Douglas, 4:34.19; 3. Soldotna, 4:35.81; 4. Seward, 4:36.50; 5. Kodiak, 4:37.06; 6. Grace, 4:38.60.

HIGH JUMP — 1. Bahrt, Sit, 4 feet, 8 inches; 2. Holland, Sky, 4-8; 3. Linecum, Pal, 4-6; 4. Sarandria, JD, 4-6; 5. (tie) Beetch, Pal, 4-4; Timmers, SuV, 4-4.

DISCUS — 1. Duggin, Nik, 105-10; 2. Bidwell, Sit, 102-5; 3. Blackburn, Sol, 98-7; 4. Emery, Sol, 93-10; 5. Beardsley, Kod, 92-8, 6. Cramer, Pal, 92-1.

SHOT PUT — 1. Blackburn, Sol, 37-9; 2. O'Dell, Kod, 34-4 1/2; 3. Oleck, Col, 32-0 1/2; 4. Duggin, Nik, 30-3; 5. Loomis, Sew, 29-11 1/2; 6. Chong, Sit, 29-8 1/2.

LONG JUMP — 1. Chong, Sit, 15-5 1/4; 2. Oliver, Kod, 15-3 1/2; 3. Bartolowits, Nin, 15-2 1/2; 4. Miller, WV, 15-0 1/2; 5. Everett, Col, 14-9 1/2; 6. Huggins, Col, 14-8 1/4.

TRIPLE JUMP — 1. Everett, Col, 33-9; 2. Huggins, Col, 33-4 1/2; 3. Chong, Sit, 32-11; 4. Oliver, Kod, 31-4 1/2; 5. Gardner, Sol, 30-7; 6. Millar, Her, 29-11.

BOYS

Team standings — 1. Kenai, 112; 2. Juneau-Douglas, 83; 3. West Valley, 69; 4. Palmer, 50; 5. Colony, 48; 6. Soldotna, 30; 7. Anchorage Christian, 24; 8. Kodiak, 22; 9. Homer, 16; 10. (tie) Seward, Valdez, 11; 12. Grace, 6; 13. Houston, 5; 14. Skyview, 4; 15. Heritage, 3; 16. Sitka, 2; 17. (tie) Cook Inlet Academy, Nikiski, Ninilchik, Susitna Valley, Wasilla.

Individual results

3,200 RELAY — 1. Juneau-Douglas, 8:41.22; 2. Kenai, 8:46.40; 3. Colony, 8:49.60; 4. Kodiak, 8:51.07; 5. Seward, 8:54.59; 6. Anchorage Christian, 9:01.93.

110 HURDLES — 1. Schwartzbauer, Col, 15.58; 2. Benning, JD, 16:18; 3. Saldarriaga, WV, 16.19; 4. Pfaffe, Sol, 16.2; 5. Chimphalle, Ken, 17.37; 6. Je. McGlasson, Ken, 17.61.

100 — 1. Jo. McGlasson, Ken, 11.57; 2. Lillard, Ken, 11.72; 3. Smith, Hom, 11.78; 4. Johnson, Val, 11.85; 5. O'Dell, Kod, 12.02; Atwood, Col, 12.20.

800 RELAY — 1. Kenai, 1:33.39; 2. Palmer, 1:36.43; 3. Kodiak, 1:37.89; 4. Juneau-Douglas, 1:40.78; 5. Soldotna, 1:41.65; 6. Grace, 1:42.15.

1,600 — 1. Knutson-Lombardo, JD, 4:27.22; 2. Tomsich, WV, 4:28.00; 3. Doner, Col, 4:31.20; 4. T. Dinan, JD, 4:33.20; 5. W. Dinan, JD, 4:35.95; 6. Adams, Sew, 4:37.60.

400 RELAY — 1. Kenai, 45.29; 2. Colony, 46.24; 3. Homer, 47.33; 4. Palmer, 47.70; 5. Juneau-Douglas, 48.34; 6. Soldotna, 48.53.

400 — 1. Cradick, Pal, 53.57; 2. Sutton, Ken, 53.67; 3. Holzmueller, WV, 54.20; 4. Jones, Gra, 54.36; 5. Steele, Kod, 54.76; 6. Tervooren, Gra, 55.19.

300 HURDLES — 1. Saldarriaga, WV, 41.44; 2. Schwartzbauer, Col, 41.50; 3. Benning, JD, 42.27; 4. Je. McGlasson, Ken, 43.03; 5. Weber, Pal, 43.37; 6. Tapangco, Val, 45.68.

800 — 1. Gillis, WV, 2:00.50; 2. T. Dinan, JD, 2:00.78; 3. Baldwin, Ken, 2:01.44; 4. Knutson-Lombardo, JD, 2:03.44; 5. Doner, Col, 2:04.76; 6. Tomsich, WV, 2:05.20.

200 — 1. Lillard, Ken, 23.23; 2. Jo. McGlasson, Ken, 23.33; 3. Johnson, Val, 23.85; 4. Smith, Hom, 23.85; 5. Wathen, Sit, 24.05; 6. Atwood, Col, 24.41.

3,200 — 1. Knutson-Lombardo, JD, 9:42.86; 2. Adams, Sew, 9:52.00; 3. Tomsich, WV, 9:54.00; 4. W. Dinan, JD, 9:59.47; 5. Baldwin, Ken, 10:05.40; 6. Dunbar, Kod, 10:14.67.

1,600 RELAY — 1. West Valley, 3:37.56; 2. Palmer, 3:42.15; 3. Juneau-Douglas, 3:42.39; 4. Skyview, 3:44.62; 5. Kenai, 3:45.79; 6. Kodiak, 3:46.32.

HIGH JUMP — 1. Abbott, Pal, 6-0; 2. Marden, Pal, 5-10; 3. Voss, ACS, 5-10; 4. McPheters, Her, 5-8; 5. Schneider, Sol, 5-8; 6. Coleman, Kod, 5-8.

DISCUS — 1. Nicholas, Ken, 157-6; 2. Dyson, ACS, 137-9; 3. Hicks, Sol, 131-5; 4. Roberts, Sol, 124-5; 5. Keener, Ken, 122-9; 6. Seltenreich, Hou, 119-9.

SHOT PUT — 1. Nicholas, Ken, 50-0 1/2; 2. Hicks, Sol, 48-10; 3. O'Dell, Kod, 46-1 3/4; 4. Kappler, Hou, 44-11 1/2; 5. Posey, WV, 43-3 1/2; 6. Dyson, ACS, 41-5.

LONG JUMP — 1. Hernandez, WV, 19-11 1/4; 2. Slepecki, ACS, 19-9 1/4; 3. Registe, Col, 19-7 1/4; 4. Bickmore, JD, 18-7 3/4; 5. Reed, Sol, 18-2 3/4; 6. Mason, JD, 18-2.

TRIPLE JUMP — 1. Lybrand, Sol, 40-11 1/4; 2. Slepecki, ACS, 40-3 1/4; 3. Bickmore, JD, 39-3 3/4; 4. Chimphalle, Ken, 38-9 1/4; 5. Magner, Col, 38-2; 6. Chong, Sit, 38-0 1/4.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS