Alaska 2007 Future Problem Solvers State Bowl Final Awards

Posted: Wednesday, April 25, 2007

Individual Awards

Juniors: 1. Freya Chay, Aurora Borealis Charter School (Julie Ball, coach); 2. Brandi Wagoner, Aurora Borealis Charter School (Julie Ball, coach); 3. Ashley Epperheimer, Aurora Borealis Charter School (Julie Ball, coach).

Intermediates: 1. Will McDermid, Soldotna High School (Julie Ball, coach); 2. Craig Bailer, Cordova Junior/Senior High School (Cara Heitz, coach); 3. Kayleen Hansen, Nikiski Middle School (Brian Bailey, coach).

Seniors: 1. Sierra Ball, Soldotna High School (Raeellen Kurzendoerfer and Tish Hallett, coaches); 2. Galen Vansant, Cordova Junior/Senior High School (Cara Heitz, coach); 3. William Potter, Cordova Junior/Senior High School (Cara Heitz, coach).

Scenario Awards

Juniors: 1. H. Mika Morton, Kalifornsky Beach Elementary (Gail Moore, coach); 2. Katie O’Brien, Nikiski North Star Elementary (Brian Bailey, coach); 3. Annaleah Ernst, Nikiski North Star Elementary (Brian Bailey, coach).

Intermediates: 1. Caitlin Reid, Nikiski Middle School (Brian Bailey, coach); 2. Alexis Norris, Soldotna Middle School (Bobbie Baldwin, coach); 3. Haylee Hunter, Kenai Middle School (Debbie Page-O’Connell, coach).

Seniors: 1. Tristin Rutherford, Nikiski High School (Brian Bailey, coach); 2. Theresa Ramponi, Soldotna High School (Raeellen Kurzendoerfer and Tish Hallett, coaches)

Presentation of Action Plan Awards

Juniors: 1. Aurora Borealis Charter School (Connor Haralson, Lucas Bruxvoort, Brandi Wagoner, Freya Chay and coach Julie Ball); 2. Aurora Borealis Charter School (Danie Jackson, Bristol Walton, Ashley Epperheimer, Ian Haralson and coach Julie Ball); 3. Soldotna Elementary (Emily Philibert, Haiden Perkins, Dillon Jensen, Cierra Vandehey and coach Gail Moore).

Intermediate: 1. SoHi/ABCS/KMS (Dillon Ball, Will McDermid, Logan Haralson, Lizzie McDermid, Autumn Ball and coach Julie Ball); 2. Nikiski Middle/High (Serena Woodin, Kayleen Hansen, Camron Lotti, Cydney Spurgeon, Caitlin Reid and coach Brian Bailey); 3. Cordova Jr/Sr High (Craig Bailer, Keegan Crowley, Shannon Lindow, Angie Kelly and coach Cara Heitz).

Seniors: 1. Kenai Central High School (Maya Johnson, Molly Watkins, Hannah Watkins and coach Laura Sievert); 2. Cordova Jr/Sr High (Trae Lohse, Drew Lindow, Ian Americus, Derek Hammer and coach Cara Heitz); 3. Cordova Jr/Sr High (Leif Stavig, Jacob Borodkin, William Potter, Galen Vansant and coach Cara Heitz).

Team Competition Awards

Juniors: 1. Tustumena Elementary (Morgan Chesley, Lana Chesley, Demery Garrant, Abby Cook and coach Cathleen Rolph); 2. Aurora Borealis Charter School (Danie Jackson, Bristol Walton, Ashley Epperheimer, Ian Haralson and coach Julie Ball); 3. Aurora Borealis Charter School (Connor Haralson, Lucas Bruxvoort, Brandi Wagoner, Freya Chay and coach Julie Ball).

Intermediates: SoHi/ABCS/KMS (1. Dillon Ball, Will McDermid, Logan Haralson, Lizzie McDermid, Autumn Ball and coach Julie Ball); 2. Cordova Jr/Sr High (Craig Bailer, Keegan Crowley, Shannon Lindow, Angie Kelly and coach Cara Heitz); 3. Ninilchik Middle School (Brianna Goins, Eric Ross Skjold, Sam Bennett and coach Cathleen Rolph).

Seniors: 1. Kenai Central High (1. Maya Johnson, Molly Watkins, Hannah Watkins and coach Laura Sievert); 2. Cordova Jr/Sr High (Leif Stavig, Jacob Borodkin, William Potter, Galen Vansant and coach Cara Heitz); 3. Soldotna High/Skyview High (Mavica McLane, Yuzhun Evanoff, Jessica Oglesbee, Sierra Ball and coaches Tish Hallett and Raeellen Kurzendoerfer).



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS