SoHi sweeps freshman-sophomore meet

Posted: Wednesday, April 28, 2004

Track and teams from Soldotna High School took the top spots in the boys and girls competition at the Nikiski Freshman-Sophomore Invitational Tuesday at Skyview High School.

Nikiski Freshman-Sophomore Invitational

Tuesday at Skyview High School

GIRLS

Team results 1. Soldotna, 80; 2. Kenai, 66; 3. Nikiski, 50; 4. Skyview, 48; 5. Anchorage Christian, 39; 6. Seward, 17; 7. Cook Inlet Academy, 12; 8. Homer, 7; 9. Heritage, 2.

100 1. Walker, Ken, 13.53; 2. Doty, Nik, 13.64; 3. Hubbell, ACS, 14.28.

100 hurdles 1. Harro, Sol, 18.48; 2. Olendorff, Sol, 18.60; 3. Donaldson, Sol, 18.93.

200 1. Walker, Ken, 27.93; 2. Doty, Nik, 28.90; 3. Wood, CIA, 29.00.

300 hurdles 1. Donaldson, Sol, 54.95; 2. Olendorff, Sol, 55.72; 3. Holland, Sky, 56.31.

400 1. Doty, Nik, 1:06.62; 2. Sanders, Sol, 1:06.64; 3. Franklin, Hom, 1:09.90.

800 1. Baldwin, Ken, 2:38.52; 2. Lewis, ACS, 2:40.28; 3. Rowley, Ken, 2:52.45.

1,600 1. Osland, Sol, 5:40.22; 2. Baldwin, Ken, 5:49.21; 3. Rowley, Ken, 6:12.49.

3,200 1. Osland, Sol, 12:16.02; 2. Lewis, ACS, 12:37.08; 3. Thompson, Nik, 13:44.75.

400 relay 1. Kenai, 58.99; 2. Soldotna, 59.72; 3. ACS, 1:02.28.

800 relay 1. Soldotna, 2:02.60; 2. Skyview, 2:24.17.

1,600 relay 1. Soldotna, 4:56.16.

High jump 1. Holland, Sky, 4 feet, 4 inches; 2. Peck, Sew, 4-2.

Long jump 1. Doty, Nik, 12-9; 2. Parugganan, Sol, 12-7 1/4; 3. Hubbell, ACS, 12-3.

Triple jump 1. Gardner, Sol, 29-1/4; 2. Holland, Sky, 27-4 1/23. Thompson, Nik, 26-2.

Shot put 1. Wilbanks, Sol, 30-7 1/2; 2. Denna, Sol, 29-5; 3. Emery, Sol, 24-9.

Discus 1. Wilbanks, Sol, 95-1 1/2; 2. Denna, Sol, 90-6; 3. Emery, Sol, 89-1.

BOYS

Team results 1. Soldotna, 121; 2. Kenai, 98; 3. Anchorage Christian Schools, 46; 4. Skyview, 39; 5. Nikiski, 37; 6. Homer, 33; 7. Seward, 28; 8. Ninilchik, 10; 9. Heritage, 3.

100 1. Smith, Hom, 12.14; 2. McKinstry, Hom, 12.32; 3. Tumbaga, Nik, 12.37.

110 hurdles 1. Pfaffe, Sol, 17.41; 2. McGlasson, Ken, 18.93.

200 1. Boyle, Ken, 24.45; 2. Lybrand, Sol, 24.68; 3. Goracke, Sol, 25.00.

300 hurdles 1. McGlasson, Ken, 47.12; 2. Bosick, Sky, 47.61; 3. Rainey, Ken, 48.18.

400 1. Buchanan, Sew, 55.87; 2. Navarro, Sol, 56.68; 3. Sutton, Sol, 56.72.

800 1. Chase, Sol, 2:16.74; 2. Sutton, Sol, 2:17.60; 3. Carlon, Sky, 2:20.62.

1,600 1. Chase, Sol, 5:01.33; 2. Arias, ACS, 5:07.31; 3. Apperson, Sew, 5:17.58.

3,200 1. Arias, ACS, 11:02.98; 2. Apperson, Sew, 11:18.45; 3. Troxel, ACS, 12:12.59.

400 relay 1. Kenai, 49.19; 2. Soldotna, 49.84; 3. ACS, 51.84.

800 relay 1. Kenai, 1:42.19; 2. Soldotna, 1:42.48; 3. ACS, 1:49.56.

1,600 relay 1. Nikiski, 4:11.55.

Long jump 1. Coleman, Ken, 16-10; 2. Bosick, Sky, 16-9; 3. Smith, Hom, 16-7.

Triple jump 1. Lybrand, Sol, 36-5; 2. Coleman, Ken, 36-4 3/4; 3. Goracke, Sol, 35-10 1/2.

Shot put 1. Nicholas, Ken, 46-4; 2. Roberts, Sol, 38-3; 3. Rorrison, Nik, 37-0.

Discus 1. Nicholas, Ken, 129-4 1/2; 2. Keener, Ken, 112-5; 3. Raspesen, Hom, 110-10.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS