Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Sports Brief: ACS sweeps Seward meet

Posted: Wednesday, May 02, 2007

The Anchorage Christian boys and girls swept a five-team meet at Seward High School on Tuesday.

The ACS boys scored 142 points in edging runner-up Grace Christian (134).

The ACS girls won with 211 points, ahead of second-place Grace (98).

Seward Track Meet

Tuesday

BOYS

Team scores: 1. ACS, 142; 2. Grace, 134; 3. Seward, 110; 4. Heritage, 58; 5. Cook Inlet Academy, 42.

100 meters -- 1. Blake Arnold, Grace, 11.46; 2. Travis Price, Sew, 12.04; 3. Mark Chase, Sew, 12.20; 4. Daniel McKee, Her, 12.59; 5. Kevin Talens, Sew, 12.76.

200 -- 1. Blake Arnold, Grace, 23.31; 2. Mark Chase, Sew, 25.07; 3. John Forsi, CIA, 25.58; 4. Zach Busse, ACS, 25.59; 5. Kevin Talens, Sew, 26.63.

400 -- 1. Travis Price, Sew, 53.32; 2. Ben Bachand, ACS, 55.41; 3. Joel Richwine, ACS, 56.21; 4. Mark Chase, Sew, 56.83; 5. Tim Dorsey, Her, 58.97.

800 -- 1. Drew Edwards, Grace, 2:01.46; 2. Allen Cassel, Her, 2:18.90; 3. Brenden Sweetsir, ACS, 2:20.36; 4. Tim Dorsey, Her, 2:25.17; 5. Pete Hanks, Her, 2:26.87.

1,600 -- 1. Mikey Stuart, Her, 4:43.20; 2. Carlos Arias, ACS, 4:43.88; 3. Matt Nyholm, Sew, 4:48.99; Josh Baker, ACS, 4:52.95; 5. Nate Miller, Her, 4:59.62.

3,200 -- 1. Hollis Troxel, ACS, 10:14.30; 2. Josh Holly, CIA, 10:28.92; 3. Matt Baker, ACS, 11:02.99; 4. Kevin Talens, Sew, 11:51.01; 5. Koal Backlund, Sew, 12:17.40.

110 hurdles -- 1. Luke Charles, ACS, 21.48.

300 hurdles -- 1. Dylan Beck, Sew, 43.95; 2. Tyler Zimmerman, Grace, 45.48; 3. Dylan Hoch, ACS, 50.24; 4. Luke Charters, ACS, 54.64.

400 relay -- 1. Seward, 50.28; 2. CIA, 54.19; 3. ACS, 57.19.

800 relay -- 1. ACS, 1:42.61; 2. Seward, 1:48.08; 3. CIA, 1:51.82; 4. Heritage, 1:53.09.

1,600 relay -- 1. Grace, 3:43.12; 2. Seward, 3:55.98; 3. ACS, 3:56.72; 4. Heritage, 4:19.30.

3,200 relay -- 1. ACS, 8:42.43; 2. Grace, 8:58.13; 3. CIA, 9:08.39; 4. Heritage, 9:49.41.

High jump -- 1. Dylan Beck, Sew, 5-10; 2. Travis Price, Sew, 5-8; 3. Kyle Wisnewski, CIA, 5 feet.

Long jump -- 1. Tom Steck, Grace, 17-4.5; 2. Ryan Cox, Grace, 16-3.5; 3. Aaron Richwine, ACS, 15-4.75; 4. Max Slama, Grace, 15-0.5; 5. Aaron Sarka, Sew, 14-9.

Triple jump -- 1. Joel Richwine, ACS, 37-4.75; 2. Tyler Zimmerman, Grace, 34-9.75; 3. Tom Steck, Grace, 34-7.75; 4. Aaron Richwine, ACS, 31-5; 5. Luke Charters, ACS, 30-4.75.

Shot put -- 1. Max Slama, Grace, 38-11; 2. Thomas Alley, Grace, 38-9; 3. Drew Edwards, Grace, 34-2.5; 4. Dan Davis, Her, 33-2.5; 5. Ricky Miller, ACS, 31-7.75.

Discus -- 1. Joel Richwine, ACS, 109-6; 2. Dan Davis, Her, 104-11; 3. Max Slama, Grace, 103-7; 4. Matthew Brown, Grace, 86-9; 5. Ricky Miller, ACS, 82-7.

GIRLS

Team scores: 1. ACS, 211; 2. Grace, 98; 3. Seward, 81; 4. Cook Inlet, 75; 5. Heritage, 2.

100 meters -- 1. Brooke Forsi, CIA, 13.55; 2. Alexis Arnold, Grace, 13.80; 3. Chantell Bennett, ACS, 13.83; 4. Amie Smithwick, CIA, 14.33; 5. Rosie Berg, Grace, 14.44.

200 -- 1. Chantell Bennett, ACS, 29.33; 2. Brionna Lopez, ACS, 29.51; 3. Nichole Feemster, Sew, 29.87; 4. Dailee Cooper, CIA, 30.14; 5. Sadie Arneson, CIA, 30.15.

400 -- 1. Rebekah Bang, ACS, 1:03.61; 2. Amie Smithwick, CIA, 1:05.28; 3. Rubye Foldager, Sew, 1:07.36; 4. Debbiey Simmers, ACS, 1:08.26; 5. Sarah Cresap, Grace, 1:09.69.

800 -- 1. Maggie Miller, ACS, 2:27.33; 2. Rubye Foldager, Sew, 2:32.39; 3. Brooke Forsi, CIA, 2:35.02; 4. Allison Barnwell, Sew, 2:42.05; 5. Kendra Oldow, Sew, 2:44.79.

1,600 -- 1. Denali Foldager, Sew, 5:31.66; 2. Nicole Leman, Grace, 5:51.69; 3. Madi Lewis, ACS, 5:59.38; 4. Sarah Glaser, Sew, 6:13.73; 5. Kendra Oldow, Sew, 6:36.89.

3,200 -- 1. Nychele Fischetti, ACS, 11:54.46; 2. Denali Foldager, Sew, 12:07.57; 3. Holly Kopp, CIA, 12:27.63; 4. Rubye Foldager, Sew, 13:00.63; 5. Allison Barnwell, Sew, 13:23.55.

100 hurdles -- 1. Anna Simmers, ACS, 16.22; 2. Amie Smithwick, CIA, 18.20; 3. Karley Madren, ACS, 19.75; 4. Michelle Buchanan, Sew, 20.61; 5. Kelsey Lobato, ACS, 21.06.

300 hurdles -- 1. Denali Foldager, Sew, 48.47; 2. Anna Simmers, ACS, 51.13; 3. Marjie Dupea, Grace, 52.04; 4. Karley Madren, ACS, 53.63; 5. Kelsey Lobato, ACS, 54.84.

400 relay -- 1. CIA, 54.98; 2. ACS, 55.18; 3. Seward, 57.50; 4. Grace, 1:02.03.

800 relay -- 1. ACS, 1:56.37; 2. CIA, 2:05.48; 3. Grace, 2:09.95; 4. Seward, 2:10.84.

1,600 relay -- 1. ACS, 4:22.95; 2. CIA, 4:33.78; 3. Grace, 4:40.23.

3,200 relay -- 1. ACS, 10:28.38; 2. Grace, 10:44.95.

High jump -- 1. Debbiey Simmers, ACS, 4-6.

Long jump -- 1. Malina Simmers, ACS, 15-1.5; 2. Brionna Lopez, ACS, 14-1.25; 3. Kelsey Lobato, ACS, 13-3.5; 4. Elisabeth Hubbell, ACS, 13-1.5; 5. Marjie Dupea, Grace, 13-0.25.

Triple jump -- 1. Malina Simmers, ACS, 31-0.5; 2. Karley Madren, ACS, 28-8.25.

Shot put -- 1. Alexis Arnold, Grace, 34-10.5; 2. Rosie Berg, Grace, 32-10.75; 3. Anna Simmers, ACS, 31-4; 4. Chelsea Dyson, ACS, 27-10; 5. Rebecca Riopelle, Grace, 27-0.25.

Discus -- 1. Rebecca Riopelle, Grace, 106-4; 2. Alexis Arnold, Grace, 94-7; 3. Anna Simmers, ACS, 93-10; 4. Rosie Berg, Grace, 78-7; 5. Olivia James, ACS, 77-1.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS