Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Seward hosts fellow smalls schools in track meet

Posted: Wednesday, May 04, 2011

Seward hosted Anchorage Christian Schools, Grace Christian, Lumen Christi, Tri Valley, Cook Inlet Academy, Ninilchik, Houston and Cantwell for a track meet Tuesday. The results follow:

Seward Quad

Tuesday at Seward

BOYS

100-meter dash -- 1. Charlie Buzby, Houston, 11.73 seconds; 2. BJ McKoy, ACS, 12.01; 3. Kaylon Garner, ACS, 12.03.

200 -- 1. Charlie Buzby, Hou, 24.20; 2. Colton Buzby, Hou, 24.43; 3. Andrew Buchanan, Sew, 24.65.

400 -- 1. Austin Gillespie, Sew, 55.03; 2. Jordan Railing, ACS, 56.34; 3. Nate Simmers, ACS, 58.97.

800 -- 1. Joseph Dillon, Gra, 2:02.10; 2. Daniel Tedrick, ACS, 2:13.33; 3. Austin Monzon, ACS, 2:18.44.

1,600 -- 1. John Klein, Gra, 4:32.47; 2. Brett Chase, Sew, 4:42.19; 3. Austin Gillespie, Sew, 4:52.78.

3,200 -- 1. John Klein, Gra, 10:24.66; 2. Miles Knotek, Sew, 10:35.41; 3. Daniel Serventi, Gra, 11:01.85.

110 hurdles -- 1. Garrett Elder, Hou, 17.99; 2. Ben Bayne, Hou, 18.62; 3. Aaron Sorenson, Sew, 18.64.

300 hurdles -- 1. Andrew Buchanan, Sew, 44.17; 2. Aaron Sorenson, Sew, 45.80; 3. Garrett Elder, Hou, 45.83.

400 relay -- 1. Seward (Aaron Sorenson, Samuel Melvin, Dezi Smith, Beau Crosby), 49.96; 2. Grace, 50.75; 3. Houston, 50.79.

800 relay -- 1. Houston (Justin Beatty, Colton Buzby, Arron Reese, Charlie Buzby), 1:38.52; 2. Seward, 1:41.02; 3. ACS, 1:41.64.

1,600 relay -- 1. Grace (Frew Winkle, Andrew Eller, Anthony Walsh, Joseph Dillon), 3:54.87; 2. ACS, 4:06.68; 3. TVS, 4:13.03.

3,200 relay -- 1. Seward (Andrew Buchanan, Brett Chase, Austin Gillespie, Jacob Marshall), 8:57.82; 2. Grace, 9:06.37; 3. Houston, 9:59.04.

Shot put -- 1. Chase Markel, Gra, 42--8; 2. Erik Johnson, Gra, 42--4; 3. Zach Taplin, CIA, 39--7.

Discus -- 1. Chase Markel, Gra, 137--6; 2. Dane Walker, Gra, 130--6; 3. Zach Taplin, CIA, 116--8.

High jump -- 1. Augustus Simmers, ACS, 5--8; 2. Jack Wheeler, Nin, 5--4; 3. Matthew Moore, Sew, Paul Amore, ACS, 5--0.

Long jump -- 1. Augustus Simmers, ACS, 17--7; 2. Jack Wheeler, Nin, 16--11 1-4; 3. Colton Buzby, Hou, 16--11.

Triple jump -- 1. Kaylon Garner, ACS, 38--8; 2. Jake Carter, TVS, 38--3 1-2; 3. Jordan Railing, ACS, 37--9.

GIRLS

100 -- 1. Taylor Holen, Hou, 13.53; 2. Claire Gillespie, Hou, 13.59; 3. Jenelle Bennett, ACS, 14.08.

200 -- 1. Taylor Holen, Hou, 28.22; 2. Gabriella Serventi, Gra, 28.24; 3. Claire Gillespie, Hou, 28.76.

400 -- 1. Gabriella Serventi, Gra, 1:05.18; 2. BethAnne Davis, Gra, 1:05.57; 3. Jodi Davis, Gra, 1:08.55.

800 -- 1. Elle Arnold, Gra, 2:40.25; 2. Rachael Johnston, Gra, 2:59.74; 3. Khristin Nida, Hou, 3:00.08.

1,600 -- 1. Elle Arnold, Gra, 5:54.19; 2. Elizabeth Burt, ACS, 6:04.21; 3. Laura Dyer, Sew, 6:15.91.

3,200 -- 1. Mariah Applegate, Gra, 11:42.69; 2. Claire Trujillo, Gra, 12:49.78; 3. Betsy Winkle, Gra, 13:22.40.

100 hurdles -- 1. Hannah Karlberg, Gra, 18.74; 2. Brandi Caylor, Gra, 19.33; 3. Maddie Fagnani, Lch, 21.58.

300 hurdles -- 1. Savanna James, Hou, 56.08; 2. Brandi Caylor, Gra, 57.01; 3. Hannah Karlberg, Gra, 57.95.

400 relay -- 1. Houston (Taylor Holen, LaShawna Lee, Claire Gillespie, Emily Melin), 56.73; 2. ACS, 58.02; 3. Grace, 59.41.

800 relay -- 1. Houston (Claire Gillespie, Savanna James, LaShawna Lee, Taylor Holen), 1:57.83; 2. Grace, 2:24.82; 3. ACS, 2:24.82.

1,600 relay -- 1. Grace (Jodi Davis, Brooke Leadbetter, BethAnne Davis, Elle Arnold), 4:35.69; 2. ACS, 5:04.79.

3,200 relay -- 1. Grace (BethAnne Davis, Brooke Leadbetter, Betsy Winkle, Mariah Applegate), 10:53.74; 2. ACS, 12:15.19.

Shot put -- 1. Tessa Adelmann, Sew, 31--10 1-2; 2. Savanna James, Hou, 30--10; 3. Windy Gore, CHS, 27--8.

Discus -- 1. Savanna James, Hou, 100--9; 2. Cara Davidson, CIA, 98--7; 3. Tessa Adelmann, Sew, 82--10.

High jump -- 1. Callie Quinlan, ACS, 4--8; 2. Heather Green, Gra, 4--6; 3. Kayla Rowe, Gra, 4--4.

Long jump -- 1. Kayla Rowe, Gra, 13--9 1-4; 2. Heather Green, Gra, 13--3 3-4; 3. Windy Gore, CHS, 12--9.

Triple jump -- 1. Jenelle Bennett, ACS, 32--5; 2. Dallas Dickerson, ACS, 29--2; 3. Teal O'Conner, TVS, 27--0.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS