Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Sports Briefs

Posted: Tuesday, May 06, 2003

Bulldogs compete at Juneau Invitational

The Nikiski girls track and field team finished second overall and the Nikiski boys finished fourth in the team standings at the Juneau Invitational Friday and Saturday in Juneau.

For the girls, Katie Floyd earned a first-place finish in the 100 hurdles. For the boys, first-place performances were turned in by Flyte Jorgensen in the 400 meters, Jani Lemmityinen in the 300 hurdles and the high jump and the 1,600 relay team of Lemmityinen, Zach Hemphill, Billy Anderson and Jorgensen.

Juneau Invitational Track and Field Meet

Friday and Saturday at Juneau

Nikiski placewinners

GIRLS

100 2. Angie Doty, 13.44; 4. Eirleen Lee, 13.96; 5. Georgie Heaverly, 14.11. 200 2. Angie Doty, 28.11; 3. Georgie Heaverly, 29.76; 6. Eirleen Lee 32.27. 100 hurdles 1. Katie Floyd, 17.58. 300 hurdles 2. Katie Floyd, 52.51. 400 relay 2. Svenja Lau, Eirleen Lee, Georgie Heaverly, Angie Doty, 53.72. 1,600 relay 2. Svenja Lau, Georgie Heaverly, Angie Doty, Katie Floyd, 4:35.61. Long jump 3. Svenja Lau, 14-11. Triple jump 4. Katie Floyd, 29-10 1/2. Shot put 2. Debbie Duggin, 26-11 1/2; 6. Karen Rabung, 25-6 1/4. Discus 5. Debbie Duggin, 80-2.

100 4. Flyte Jorgensen, 12.44. 200 2. Flyte Jorgensen, 25.34. 400 1. Flyte Jorgensen, 54.96. 110 hurdles 2. Jani Lemmityinen, 16.82; 6. Billy Anderson, 18.84. 300 hurdles 1. Jani Lemmityinen, 43.27; 3. Billy Anderson, 44.27. 1,600 relay 1. Jani Lemmityinen, Zach Hemphill, Billy Anderson, Flyte Jorgensen, 3:52.04. High jump 1. Jani Lemmityinen, 6-0.

Kachemak Swim Club takes Southcentral crown

The Kachemak Swim Club from Homer beat out the runner-up Soldotna Silver Salmon and the Peninsula Piranhas of Kenai at the Southcentral Area Sprint Championships Saturday in Soldotna.

The Kodiak Kingfishers and the Seward Tsunami swim clubs also participated in the age-group meet.

Southcentral Area Sprint Championships

Saturday at Soldotna

Team Standings 1. Kachemak Swim Club, 613.5; 2. Soldotna Silver Salmon, 372; 3. Peninsula Piranhas, 308; 4. Kodiak Kingfishers, 298.5; 5. Seward Tsunami Swim Club, 85.

Girls individual rankings 8 and under: 1. Katelyn Lanier-Moylan, KSC, 26 points; 2. Makenzie Moore, PP, 20; 3. Natalie Kress, SSS, 18. 9-10: 1. (tie) Kristen Faulkner, KSC, 24; Olivia Bowen, SSS, 24; 3. Barb Scott, KSC, 23. 11-12: 1. Lyla Marey, SSS, 28; 2. Grace Harrison, KSC, 24; 3. Kyla Young, KKF, 18. 13-14: 1. (tie) Deannie Andree, KSC, 24; Lauren Bell, KSC, 24; 3. Amy Jahrig, SSS, 19. 15 and over: 1. Amanda Keen, PP, 26; 2. Kelsey Lanphear, KKF, 23; 3. Catie Coursen, SSS, 20.

100 medley relay 8 and under: 1. PP (Molly Pellegrom, Emily Pugh, Makenzie Moore, Makenzi Magiera), 1:41.68. 200 medley relay 9-10: 1. SSS (Sarah Sauerbrey, Emily Rich, Olivia Bowen, Katrina Truesdell), 2:41.22. 11-12: 1. KKF (Karen Philpot, Naomi Beck-Goodell, Naomi Franquelin, Kyla Young), 2:20.83. 13-18: 1. KSC (Lauren Bell, Rhonwen Jennings, Jordan Greiner, Deannie Andree), 2:12.45. 100 individual medley 8 and under: 1. Katelyn Lanier-Moylan, KSC, 1:49.85; 2. Carrie Sauerbrey, SSS, 1:55.83; 3. Makenzie Moore, PP, 1:58.21. 9-10: 1. Barb Scott, KSC, 1:19.45; 2. Kristen Faulkner, KSC, 1:20.73; 3. Celeste Beck-Goodell, KKF, 1:35.99. 11-12: 1. Grace Harrison, KSC, 1:12.52; 2. Kyla Young, KKF, 1:13.78; 3. Naomi Franquelin, KKF, 1:15.24. 200 individual medley 13-14: 1. Deannie Andree, KSC, 2:34.16; 2. Lauren Bell, KSC, 2:34.22; 3. Abbie Marrale, KSC, 2:45.08. 15-18: 1. Kelsey Lanphear, KKF, 2:40.64; 2. Valerie Mullican, KKF, 2:54.38; 3. Jenna Grady, KSC, 2:57.29. 25 backstroke 8 and under: 1. Lydia Arndt, KSC, 23.73; 2. Emily Pugh, PP, 24.16; 3. Natalie Kress, SSS, 24.81. 50 backstroke 9-10: 1. Olivia Bowen, SSS, 35.40; 2. Barb Scott, KSC, 40:29; 3. Taelor Brandon, SSS, 42.70. 11-12: 1. Lyla Marey, SSS, 32.38; 2. Piper Daugharty, KSC, 35.55; 3. Naomi Franquelin, KKF, 36.85. 100 backstroke 13-14: 1. Amy Jahrig, SSS, 1:08.43; 2. Lauren Bell, KSC, 1:10.72; 3. Marit Hartvigson, SSS, 1:10.73. 15-18: 1. Amanda Keen, PP, 1:15.86; 2. Kelsey Lanphear, KKF, 1:17.80; 3. Danielle Wythe, KSC, 1:24.69. 50 freestyle 8 and under: 1. Makenzie Moore, PP, 43.46; 2. Katelyn Lanier-Moylan, KSC, 44.28; 3. Carrie Sauerbrey, SSS, 45.78. 100 freestyle 9-10: 1. Kristen Faulkner, KSC, 1:08.36; 2. Olivia Bowen, SSS, 1:10.27; 3. Kalsin Clark, KKF, 1:26.82. 11-12: 1. Lyla Marey, SSS, 1:01.68; 2. Grace Harrison, KSC, 1:02.19; 3. Kyla Young, KKF, 1:02.98. 13-14: 1. Lauren Bell, KSC, 59.29; 2. Deannie Andree, KSC, 1:01.34; 3. Amy Jahrig, SSS, 1:03.76. 15-18: 1. Amanda Keen, PP, 1:00.94; 2. Catie Coursen, SSS, 1:04.32; 3. Kelsey Lanphear, KKF, 1:04.56. 25 butterfly 8 and under: 1. Katelyn Lanier-Moylan, KSC, 21.98; 2. Jenna Sitenga, KSC, 23.60; 3. Makenzie Moore, PP, 24.47. 50 butterfly 9-10: 1. Olivia Bowen, SSS, 34.86; 2. Kristen Faulkner, KSC, 37.79; 3. Katrina Truesdell, SSS, 46.34. 11-12: 1. Lyla Marey, SSS, 31.92; 2. Naomi Franquelin, KKF, 32.82; 3. Jaclyn Arndt, KSC, 34.98. 13-14: Deannie Andree, KSC, 1:12.99; 2. Amy Jahrig, SSS, 1:18.74; 3. Abbie Marrale, KSC, 1:26.03. 15-18: 1. Catie Coursen, SSS, 1:17.12; 2. Amanda Keen, PP, 1:18.83. 25 breaststroke 8 and under: 1. Natalie Kress, SSS, 27.02; 2. Emily Pugh, PP, 27.29; 3. Carrie Sauerbrey, SSS, 28.42. 50 breaststroke 9-10: 1. Barb Scott, KSC, 42.19; 2. Laura Griffing, KKF, 45.89; 3. Celeste Beck-Goodell, KKF, 47.15. 11-12: 1. Grace Harrison, KSC, 36.18; 2. Kyla Young, KKF, 37.91; 3. Jacyln Arndt, KSC, 38.86. 13-14: 1. Marit Hartvigson, SSS, 1:20.09; 2. Rhonwen Jennings, KSC, 1:22.00; 3. Jennifer Bitterman, KSC, 1:23.35. 15-18: 1. Kelsey Lanphear, KKF, 1:24.98; 2. Valerie Mullican, KKF, 1:27.48; 3. Catie Coursen, SSS, 1:28.11. 25 freestyle 8 and under: 1. Katelyn Lanier-Moylan, KSC, 19.00; 2. Makenzie Moore, PP, 19.66; 3. Natalie Kress, SSS, 20.51. 50 freestyle 9-10: 1. Kristen Faulkner, KSC, 31.26; 2. Olivia Bowen, SSS, 31.89; 3. Barb Scott, KSC, 35.11. 11-12: 1. Lyla Marey, SSS, 27.99; 2. Grace Harrison, KSC, 28.44; 3. Kyla Young, KKF, 29.30. 13-14: Lauren Bell, KSC, 26.01; 2. Deannie Andree, KSC, 27.37; 3. Marit Hartvigson, SSS, 28.98. 15-18: 1. Amanda Keen, PP, 27.77; 2. Valerie Mullican, KKF, 29.61; 3. Catie Coursen, SSS, 30.60. 100 freestyle relay 8 and under: 1. PP (Makenzie Moore, Makenzi Magiera, Emily Pugh, Molly Pellegrom), 1:30.59. 200 freestyle relay 9-10: 1. KSC (Kristen Faulkner, McKenzie Mahan, Hallie Hudson, Barb Scott), 2:24.45. 11-12: 1. KKF (Naomi Goodell-Beck, Naomi Franquelin, Karen Philpot, Kyla Young), 2:03.88. 13-18: 1. KSC (Lauren Bell, Rhonwen Jennings, Jordan Greiner, Andree Deannie), 1:56.38.

Boys individual rankings 8 and under: 1. Nando Macinko, KKF, 28; 2. Ehren Rickman, PP, 20; 3. Yael Wettach-Glosser, KSC, 17. 9-10: 1. Anders Nyquist, PP, 28; 2. Steven Macinko, KKF, 20; 3. Kyler Larson, STSC, 17. 11-12: 1. Dakota Zellin, KSC, 28; 2. Joseph DeCino, KSC, 22; 3. Freddie John, PP, 14. 13-14: 1. Anthony Augusto, KSC, 26; 2. Andrew Faulkner, KSC, 24; 3. Colin Dudley, SSS, 19. 15 and over: 1. Nathan Grabowski, SSS, 25; 2. Clayton Harrison, SSS, 21; 3. Leo Grasso, SSS, 20.

100 medley relay 8 and under: 1. KSC (Mario Wettach-Glosser, Emily Rich, Yael Wettach-Glosser, Kyle Wentz), 1:43.09. 200 medley relay 11-12: 1. PP (Dylan Wannamaker, Freddie John, Michael Pugh, Kyle Gregg), 2:31.38. 13-18: 1. SSS (Leo Grasso, Clayton Harrison, Nathan Grabowski, Nolan Schmidt), 1:51.87. 100 individual medley 8 and under: 1. Nando Macinko, KKF, 1:28.78; 2. Brandon Schauff, KKF, 1:56.68. 9-10: 1. Anders Nyquist, PP, 1:29.05; 2. Steven Macinko, KKF, 1:29.45; 3. Kyler Larson, STSC, 1:43.06. 11-12: 1. Dakota Zellin, KSC, 1:13.79; 2. Joseph DeCino, KSC, 1:19.85; 3. Freddie John, PP, 1:28.60. 200 individual medley 13-14: 1. Andrew Faulkner, KSC, 2:28.64; 2. Sterling Gillon, KSC, 2:36.43; 3. Colin Dudley, SSS, 2:39.98. 15-18: 1. Nathan Grabowski, SSS, 2:17.12; 2. Josh Young, KKF, 2:25.23; 3. Nolan Schmidt, SSS, 2:48.60. 25 backstroke 8 and under: 1. Nando Macinko, KKF, 19.60; 2. Ehren Rickman, PP, 22.58; 3. Brandon Schauff, KKF, 25.02. 50 backstroke 9-10: 1. Anders Nyquist, PP, 46.69; 2. Steven Macinko, KKF, 47.33; 3. Gabe Esposito, STSC, 53.62. 11-12: 1. Dakota Zellin, KSC, 34.02; 2. Joseph DeCino, KSC, 34.37; 3. Dylan Wannamaker, PP, 36.35. 100 backstroke 13-14: 1. Andrew Faulkner, KSC, 1:07.57; 2. Anthony Augusto, KSC, 1:09.81; 3. Sterling Gillon, KSC, 1:15.95. 15-18: 1. Leo Grasso,SSS, 1:01.70; 2. Clayton Harrison, SSS, 1:02.10; 3. Chris Pinto, KKF, 1:02.46. 50 freestyle 8 and under: 1. Nando Macinko, KKF, 34.04; 2. Yael Glosser-Wettach, KSC, 38.57; 3. Ehren Rickman, PP, 39.70. 100 freestyle 9-10: 1. Anders Nyquist, PP, 1:16.46; 2. Steven Macinko, KKF, 1:17.43; 3. Kyler Larson, STSC, 1:33.10. 11-12: 1. Zellin Dakota, KSC, 1:06.06; 2. Kyle Gregg, PP, 1:13.17; 3. Mark Youngren, SSS, 1:17.34. 13-14: 1. Anthony Augusto, KSC, 57.06; 2. Andrew Faulkner, KSC, 58.35; 3. Colin Dudley, SSS, 1:02.78. 15-18: 1. Nathan Grabowski, SSS, 52.57; 2. Clayton Harrison, SSS, 54.74; 3. Leo Grasso, SSS, 56.60. 25 butterfly 8 and under: 1. Yael Wettach-Glosser, KSC, 20.97; 2. Brandon Schauff, KKF, 25.89; 3. Kyle Wentz, KSC, 26.59. 50 butterfly 9-10: 1. Samuel Werner, STSC, 47.00; 2. Rye Fletcher, KSC, 53.53. 11-12: 1. Freddie John, PP, 42.88; 2. Michael Pugh, PP, 43.08; 3. Tyler Wentz, KSC, 1:14.90. 100 butterfly 13-14: 1. Anthony Augusto, KSC, 1:07.41; 2. Sterling Gillon, KSC, 1:16.47; 3. Billy Ritchie, PP, 1:29.36. 15-18: 1. Nathan Grabowski, SSS, 57.51; 2. Chris Pinto, KKF, 58.96; 3. Josh Young, KKF, 1:03.20. 25 breaststroke 8 and under: 1. Ehren Rickman, PP, 28.62; 2. Sawyer Rickman, PP, 29.84; 3. Bill Ashwell, PP, 31.13. 50 breaststroke 9-10: 1. James Watkins, PP, 52.56; 2. Kyler Larson, STSC, 55.00; 3. Gabe Esposito, STSC, 1:09.53. 11-12: 1. Zellin Dakota, KSC, 37.68; 2. Joseph DeCino, KSC, 37.70; 3. Mark Youngren, SSS, 41.77. 100 breaststroke 13-14: 1. Colin Dudley, SSS, 1:21.85; 2. Wade Lawrence, STSC, 1:25.57; 3. Chris Paulson, KKF, 1:32.07. 15-18: 1. Clayton Harrison, SSS, 1:08.49; 2. Chris Pinto, KKF, 1:12.54; 3. Nathan Grabowski, SSS, 1:13.89. 25 freestyle 8 and under: 1. Nando Macinko, KKF, 16.07; 2. Yael Wettach-Glosser, KSC, 17.74; 3. Ehren Rickman, PP, 18.97. 50 freestyle 9-10: 1. Anders Nyquist, PP, 33.39; 2. Steven Macinko, KKF, 33.70; 3. Kyler Larson, STSC, 40.68. 11-12: 1. Joseph DeCino, KSC, 29.59; 2. Patrick Lane, KSC, 30.23; 3. Kyle Gregg, PP, 31.81. 13-14: 1. Anthony Augusto, KSC, 26.33; 2. Andrew Faulkner, KSC, 27.09; 3. Colin Dudley, SSS, 28.14. 15-18: 1. Leo Grasso, SSS, 23.48; 2. Chris Pinto, KKF, 24.44; 3. Clayton Harrison, SSS, 24.52. 100 freestyle relay 8 and under: 1. PP (Ehren Rickman, Sawyer Rickman, Bill Ashwell, Duncan Brewer), 1:27.25. 200 freestyle relay 11-12: 1. PP (Dylan Wannamaker, Kyle Gregg, Freddie John, Michael Pugh), 2:25.88. 13-18: 1. SSS (Nolan Schmidt, Clayton Harrison, Nathan Grabowski, Leo Grasso), 1:41.29.

Tsalteshi Trails Triathlon slated for May 26

The Tsalteshi Trails Triathlon is scheduled for Memorial Day, May 26, at Skyview High School and Tsalteshi Trails.

The Open event starts at 11 a.m. with a 500-yard swim, a 6-mile off-road biking segment and a 3-mile cross country run.

A Mini-Triathlon for ages 12 and under will start at 9 a.m. with a 200-yard swim, a 3-mile bike and a 1-mile run.

The entry fee is $10 for the open event and $5 for the mini-triathlon.

Activities will include live music and a barbecue. Awards will be tallied in age groups, individual or relay and assisted/unassisted swim categories.

For more information, contact John Steckel at 283-0836 or by e-mail at jsteckel@alaska.net, or visit the bike department at Beemun's in Soldotna.

Eustachy steps down

AMES, Iowa Larry Eustachy insisted he would never resign as basketball coach at Iowa State.

On Monday, he and the school agreed to sever ties and avoid a costly, drawn-out legal fight.

Eustachy resigned one week after the publication of embarrassing photos of him drinking and partying with students.

The 47-year-old vowed that he would coach again, but it certainly won't be at Iowa State where he had won 101 games in five seasons and became Iowa's highest paid state employee, receiving about $1.1 million a year.

Make no mistake about it, we need to end this thing. We need to end it here,'' said Eustachy, who spoke briefly with reporters outside his home Monday night. I've created this situation and I'm holding myself totally accountable, and we move on.''

Bourdais gets first CART win, ends Tracy's streak

WEST KINGSDOWN, England French rookie Sebastien Bourdais felt right at home on this track.

He captured the London Champ Car Trophy on Monday for his first CART victory, stopping Paul Tracy's season-opening winning streak at three.

Bruno Junqueira was second for a 1-2 finish for Newman-Haas Racing and Mario Dominguez was third. Tracy didn't finish, the back of his smoking car in flames.

This is a European track, so me and some of the other guys are pretty used to that,'' Bourdais said after his first Champ Car victory in only four tries. I won some of my first lower formula races in England, so I feel comfortable here.''

Tracy was trying to become the first CART driver to win a season's first four events. Three have had winning streaks that long since CART began in 1979, but not to start a season: Cristiano da Matta (2002), Alex Zanardi (1998) and Al Unser Jr. (1990).

Tracy started from the pole but relinquished the lead to Bourdais with a slow pit stop after 55 laps. The Canadian went out after 118 of 165 laps because of gearbox problems.

It's never good to lose points like this,'' Tracy said. We lost the cushion we had.''

Tracy maintained his standings leads 65 points to 54 for Junqueira. Bourdais moved into sixth place with 27.

Bourdais completed won the 165-lap race CART's fourth in Europe since 2001 in 1 hour, 51 minutes. He averaged 105.412 mph.

Bourdais has two poles this season and led at times during the first three races. He started second Monday before a sellout crowd of 40,000 at 1.192-mile Brands Hatch track outside London.

It was difficult but we made it,'' Bourdais said following a smoke-filled celebration in which he spun his car in a series of tire-squealing maneuvers before stalling the engine on his victory lap.

After passing Tracy, Bourdais led to the finish except for a dozen laps when Alex Tagliani was ahead before making his final pit stop.

Bourdais grew up in Le Mans and has driven the 24-hour race four times. He tested last summer with Formula One team Arrows and probably would be with that team now if it hadn't folded.

He joined Newman-Haas late and practiced for only seven days in a Champ Car before winning the pole for the season's first race. That made him the first driver to win the pole for his CART debut since Nigel Mansell in 1993. What's more, Bourdais led the first lap of his first race which no one else has done in CART.

He led 30 laps at that race in St. Petersburg, Fla., before brushing a wall and finishing 11th. He had the pole in Monterrey, Mexico, and led 16 laps but radio problems led to a 17th-place finish. In Long Beach, Calif., he led for three laps before blowing an engine and winding up 16th.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS