SoHi girls, Kenai boys take titles

Posted: Sunday, May 09, 2004

Soldotna's Ari Goldstein and Kenai's Mick Boyle led their teams to victory in record-breaking fashion at Saturday's Kenai Peninsula Borough track and field meet held at Skyview High School.

Goldstein, the state's top female middle distance runner this season, set a borough meet record in the 1,600 meters, clocking a season-best 5:11.91 to win the event and help SoHi to a dominant 231-point performance on the day. The junior also placed first in the 800 meters and anchored SoHi's winning 1,600-meter relay team as the Stars won 12 of the meet's 17 events.

Boyle, meanwhile, led Kenai to victory with a record run in the 800 meters.

After the meet, Goldstein downplayed the significance of her individual performances, saying the Stars' focus all season long has been more on reaching team goals.

"I'm very happy, but I'm more happy about how well our team is doing," Goldstein said. "What we've been focusing on these last couple weeks is just team performance."

The Stars were out in force Saturday, shining brightly in nearly every event. The day got off to a good start when Soldotna jumper Brittany Gardner returned from a season-long layoff with wins in both the long and triple jumps, despite still feeling the effects of a leg injury.

"It's a lot better," Gardner said of her injury, which has kept her on the sidelines for much of the season.

Gardner was well enough to participate in both the 400- and-800 meter relays as well, something SoHi coach Mark Devenney said will help those teams as the Stars look toward next week's Region III meet in Palmer.

"Our women's relays have been hurt with Brittany Gardner being hurt," Devenney said. "You could see the difference she made today."

Soldotna also got wins from Kaylee Wilbanks in the discus, Tracy Pitts in the 100-meter hurdles, Katie Franzmann in the 3,200 and Brandi Denna in the 400.

SoHi was so dominant, in fact, that in four events the 400, 1,600, 800 and 3,200 the Stars placed runners in at least the top two spots, including having the top four finishers in the 1,600. In only one event the 100 meters did SoHi's top performer finish worse than third.

With such a solid day, and his girls team finally getting getting healthy, Devenney said he thinks the Stars have a great chance to bring home a region title next weekend.

"I'm happy with where we are," he said. "I'll take my team right now."

Although the SoHi girls dominated the team competition, they didn't have the market cornered on individual glory. Kenai's Amber McGlasson earned 28 points for the Kards by winning the high jump, 300 hurdles and placing second in the 100 hurdles. McGlasson joined Goldstein and Nikiski's Angela Doty (100 and 200 meters) as the only multiple-event winners win the girls meet.

Ninilchik's Amanda Peterson picked up 10 points for the Wolverines with a win in the shot put.

In the boys meet, the Kardinals continued their dream season by racking up an impressive 176 team points to easily outdistance second-place Skyview.

Among numerous highlights for Kenai Saturday was Boyle's stirring win in the 800 meters in a meet-record time of 2:00.32.

Boyle set his record by holding off a fierce challenge from Homer's Monte Garroutte on the backstretch in one of the day's best races. Afterward, the Kenai senior credited his south peninsula rival with pushing him to the great time, which was the fastest run in the state this season.

"On the second lap he really went for it and that was great," Boyle said. "He's a great rabbit."

Garroutte said he tried to wear Boyle down early in the second lap because he knew the Kenai runner had a stronger finishing kick.

"I was hoping to maybe discourage Mick a little bit," Garroutte said. "I had to go when I did."

Despite the fact the Boyle got the better of Garroutte at the borough meet, the Homer distance specialist who won the 1,600 and placed third in the 3,200 Saturday said he still may have a chance to catch Boyle next week at regions.

"I'm not running the 3,200 at regions, so we'll see," he said.

Boyle, however, may have something to say about that. After all, it was Boyle who stood up to the stiffest challenge of the day in the meet's final race Saturday.

Kenai was trailing Skyview by 10 meters in the 1,600-meter relay when Boyle and Skyview's Nathan Schmidt took their batons for the final leg of the race. Schmidt, who won Saturday's individual 400-meter race, was the obvious favorite to close things out for the Panthers, but it was Boyle who roared around the track, catching the Skyview runner within 150 meters, then holding on to give Kenai a narrow victory.

The race was telling in that it demonstrated a toughness Kenai coach Liz Burck said has been key to Kenai's success this season.

"They just work so hard, it's unbelievable," Burck said.

Boyle may have been Kenai's heart Saturday, but he had plenty of help with the heavy lifting. Led by Papapa Nicholas' wins in both the shot put and discus, the Kardinals again got strong performances in the field events early, then carried that momentum through the sprints.

 

Soldotna's Brian Chase catches the final barrier in the 300-meter hurdles. He won with a time 41.94.

Photo by M. Scott Moon

Nicholas, who topped 151 feet for the first time this season in the discus, said he believes the Kardinals are deep enough to challenge for a region title next weekend.

"I think we can win regions if we play our cards right," Nicholas said. "We just have so many guys in the different events."

Junior Dakota Craig also helped out in the field events for Kenai, picking up a win in the long jump with a leap of just over 20 feet.

In the sprints, Kenai's load was carried by John McGlasson, who swept the 100- and 200-meters for the Kardinals, while Trevor Baldwin helped out with a victory in the 3,200-meter run.

Skyview's Kaleb Shields had perhaps the most bittersweet meet of anyone. The senior hurdles specialist won both the high jump and 110 high hurdles Saturday, but missed out on a three-peat when he took a tumble in the 300 hurdles and wound up finishing third behind Soldotna's Brian Chase and Nikiski's Billy Anderson.

In the triple jump, Soldotna's Patrick Lybrand picked up a gold medal for the Stars when he jumped 38 feet, 11.25 inches, to claim victory for Soldotna, which finished third overall with 90 team points.

But the day belonged to the Kardinals boys, a team that seems to be picking up speed as the season nears its conclusion. Although the Kards seem to be getting stronger, coach Burck said she isn't worried about her troops getting too full of themselves.

"The rhythm of this is going so well, and they're working so hard, that I don't worry about them getting complacent," she said.

Following the meet, Burck's words seemed to ring true. Despite having just finished their best meet of the season, Kenai's distance stars Boyle and Baldwin remained on the vacant track, apparently not ready to leave. While the rest of the borough's athletes headed for home, they stayed behind, doing something they did better than just about anyone Saturday: running.

KENAI PENINSULA BOROUGH TRACK MEET

Friday, Saturday

At Skyview High School

TEAM SCORES 1. Kenai Central, 176; 2. Skyview, 98; 3. Soldotna, 90; 4. Homer, 52; 5. Nikiski, 27; 6. Ninilchik, 25; 7. Seward, 23; 8. Cook Inlet Academy, 10; 9. Seldovia, 2.

SHOT PUT 1. Papapa Nicholas, Kenai Central, 46 feet, 6 inches; 2. Jared Weaver, Hom, 43-3; 3. Nathan Brazington, Sol, 42-10; 4. Danny Autrey, Ken, 42-5; 5. Jon Verhelst, Sol, 41-10; 6. Josh Blanchard, Hom, 41-0.

LONG JUMP 1. Dakota Craig, Kenai Central, 20-1; 2. Charles Pulliam, Nin, 17-3; 3. Justin Tumbaga, Nik, 17-2; 4. Ole Nyhuis, Sol, 17-1; 5. Kyle Coleman, Ken, 16-10 1/2; 6. Mike Reed, Sol, 16-7.

HIGH JUMP 1. Kaleb Shields, Skyview, 5-10; 2. Kyle Coleman, Ken, 5-4; 3. Matt Bates, Sky, 5-0; 4. Elliot Hampton, Ken, 4-6; 5. Jesse Leman, Nin, 4-4.

TRIPLE JUMP 1. Patrick Lybrand, Soldotna, 38-11 1/4; 2. Greg Bosick, Sky, 36-9 3/4; 3. Stephen Wilson, Ken, 36-7 1/4; 4. Tyler Wehrli, Sky, 36-5 3/4; 5. Kyle Coleman, Ken, 36-3 3/4; 6. Ole Nyhuis, Sol, 35-8.

DISCUS 1. Papapa Nicholas, Kenai Central, 151-11; 2. Josh Blanchard, Hom, 135-2; 3. Danny Autrey, Ken, 135-1; 4. Jon Verhelst, Sol, 128-0; 5. Clint Keener, Ken, 122-0; 6. Erik Rasmussen, Hom, 119-8.

3,200 METERS 1. Trevor Baldwin, Kenai Central, 10 minutes, 2.67 seconds; 2. Matt Adams, Sew, 10:03.87; 3. Monte Garroutte, Hom, 10:20.46; 4. Brian Beeson, CIA, 10:43.84; 5. David Apperson, Sew, 11:02.78; 6. Matt Habermann, Sol, 11:24.30.

3,200 RELAY 1. Soldotna, 8:40.20; 2. Kenai, 8:47.29; 3. Skyview, 9:12.40.

110 HURDLES 1. Kaleb Shields, Skyview, 15.76; 2. Alex Pfaffe, Sol, 17.12; 3. Billy Anderson, Nik, 17.86; 4. Bryan Self, Sky, 18.63; 5. Stephen Wilson, Ken, 19.21; 6. Cory Rainey, Ken, 19.59.

100 1. John McGlasson, Kenai Central, 11.62; 2. Vince Kruzick, Nin; 3. Mackenzie Boyle, Ken, 12.09; 4. Dakota Craig, 12.14; 5. Justin Smith, Hom, 12.19; 6. Tony Nakjua, Nin, 12.52.

800 RELAY 1. Kenai Central, 1:36.14; 2. Skyview, 1:36.86.

1,600 1. Monte Garroutte, Homer, 4:39.90; 2. Trevor Baldwin, Ken, 4:44.22; 3. Matt Adams, Sew, 4:44.97; 4. Brain Beeson, CIA, 4:53.08; 5. Matt Habermann, Sol, 5:14.64; 6. David Apperson, Sew, 5:15.75.

400 RELAY 1. Kenai Central, 46.17; 2. Soldotna, 48.08; 3. Ninilchik, 49.11; 4. Homer, 53.08; 5. Nikiski, 54.17.

400 1. Nathan Schmidt, Skyview, 53.0; 2. Tyler Wehrli, Sky, 54.57; 3. Nate Buchanon, Sew; 4. Levi Sutton, Sol, 56.05; 5. Jim Payton, Sel, 56.09; Austin McLeod, Ken, 57.25.

300 HURDLES 1. Brian Chase, Soldotna, 41.94; 2. Billy Anderson, Nik, 42.22; 3. Kaleb Shields, Sky, 44.41; 4. Cory Rainey, Ken, 45.64; 5. Jed McGlasson, Ken, 46.39; 6. Greg Bosick, Sky, 46.41.

800 1. Mick Boyle, Kenai Central, 2:00.32; 2. Monte Garroutte, Hom, 2:03.15; 3. Ryan Walton, Sol, 2:06.03; 4. Caleb Chase, 2:11.29; 5. Brain Beeson, CIA, 2:12.10; 6. Will Newberry, Sol, 2:13.09.

200 1. John McGlasson, Kenai Central, 23.69; 2. Nathan Schmidt, Sky, 23.74; 3. Mackenzie Boyle, Ken, 24.84; 4. Justin Smith, Hom, 25.07; 5. Patrick Lybrand, Sol, 25.38; 6. Andrew Smith, Sky, 25.51.

1,600 RELAY 1. Kenai Central, 3:39.88; 2. Skyview, 3:40.10; 3. Soldotna, 3:42.00; 4. Nikiski, 3:51.43.

GIRLS

TEAM SCORES 1. Soldotna, 231; 2. Kenai Central, 84; 3. Skyview, 52; 4. Nikiski, 49; 5. Ninilchik, 33; 6. Seward, 22; 7. Homer, 16; 8. Seldovia, 6; 9. Cook Inlet Academy, 2.

DISCUS 1. Kaylee Wilbanks, Soldotna, 102-2; 2. Debbie Duggin, Nik, 96-5; 3. Lisa Steinbrecher, Sew, 93-10; 4. Alyssa Emery, Sol, 93-0; 5. Amanda Peterson, Nin, 90-3; 6. Gabbie Merry, Sky, 86-0.

HIGH JUMP 1. Amber McGlasson, Kenai Central, 4-10; 2. Jennifer Holland, Sky, 4-8; 3. Cortni Brown, Sol, 4-4.

LONG JUMP 1. Brittany Gardner, Sol, 14-6 1/2; 2. Amanda Matson, Nin, 13-8 1/4; 3. Annie Gardner, Sol, 13-3 1/4; 4. Lianna Purugganan, Sol, 13-1 1/2; 5. Monnier, Sew, 11-10 3/4; 6. Marci Mohler, 11-10 1/2.

TRIPLE JUMP 1. Brittany Gardner, Sol, 32-0 1/2; 2. Monica Banic, Sew, 31-6; 3. Annie Gardner, Sol, 31-0; 4. Marci Mohler, Sky, 28-4 1/4; 5. Lianna Purugganan, Sol, 27-5.

SHOT PUT 1. Amanda Peterson, Nin, 32-9; 2. Kaylee Wilbanks, Sol, 31-9; 3. Liz Denna, Sol, 31-8 1/2; 4. Debbie Duggin, Nik, 31-8; 5. Christina Shadura, Sky, 31-3; 6. Lisa Steinbrecher, Sew, 29-9.

3,200 1. Katie Franzmann, Sol, 11:59.28; 2. Brittany Osland, Sol, 12:07.18; 3. Elena Bird, Ken, 12:52.76; 4. Alee Rowley, Ken, 13:04.17; 5. Johnnie Dexheimer, Sky, 13:26.27; 6. Sarah Glaser, Sew, 13:50.18.

3,200 RELAY 1. Soldotna, 10:42.16; 2. Skyview, 12:23.08.

100 HURDLES 1. Tracy Pitts, Soldotna, 16.5; 2. Amber McGlasson, Ken, 16.82; 3. Ella Fehrer, Sky, 17.38; 4. Laura Harro, Sol, 18.22; 5. Lauren Olendorff, Sol, 18.27; 6. Dani Donaldson, Sol, 18.95.

100 1. Angela Doty, Nikiski, 13.83; 2. Candace Walker, Ken, 14.11; 3. Emily Wood, Nin, 14.16; 4. Erika Klaar, Hom, 14.18; 5. Mandy Clawson, Hom, 14.25; 6. Ella Fehrer, Sky, 14.31.

800 RELAY 1. Soldotna, 1:57.82; 2. Kenai, 1:58.21; 3. Homer, 1:59.12; 4. Ninilchik, 2:00.04; 5. Skyview, 2:11.41.

1,600 1. Ari Goldstein, Soldotna, 5:11.91 (New meet record); 2. Katie Franzmann, Sol, 5:32.31; 3. Brittany Osland, Sol, 5:39.85; 4. Katy Pankowski, Sol, 5:51.88; 5. Alee Rowley, Ken, 6:05.83; 6. Johnnie Dexheimer, Sky, 6:17.66.

400 RELAY 1. Soldotna, 54.42; 2. Nikiski, 55.70; 3. Kenai Central, 56.22; 4. Homer, 56.30; 5. Ninilchik, 57.04; 6. Cook Inlet Academy, 58.55.

400 1. Brandi Denna, Soldotna, 1:03.60; 2. Lindsey Sanders, Sol, 1:05.60; 3. Michelle Oberg, Ken, 1:06.20; 4. Tatiana Gruber, Sel, 1:06.28; 5. Lara Loomis, Sew, 1:09.37; Liz Lettington, Nik, 1:09.69.

300 HURDLES 1. Amber McGlasson, Kenai Central, 47.95; 2. Ella Fehrer, Sky, 49.55; 3. Dani Donaldson, Sol, 53.36; 4. Lauren Olendorff, Sol, 54.66; 5. Jennifer Holland, Sky, 55.31; 6. Johnnie Dexheimer, Sky, 1:01.11.

800 1. Ari Goldstein, Soldotna, 2:26.84; 2. Rachel McCarten, Sol, 2:29.61; 3. Michelle Oberg, Ken, 2:42.45; 4. Sierra Williams, Sol, 2:44.82; 5. Tatiana Gruber, Sel, 2:50.06; 6. Jenny Smola, Sol, 2:52.48.

200 1. Angela Doty, Nikiski, 28.04; 2. Candace Walker, Ken, 28.07; 3. Brandi Denna, Sol, 28.55; 4. Ella Fehrer, Sky, 29.24; 5. Laura Harro, Sol, 30.26; 6. Stephanie McNutt, CIA, 30.27.

1,600 RELAY 1. Soldotna, 4:23.29; 2. Nikiski, 4:33.07.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS