Goldstein leads SoHi to Region III title

Posted: Sunday, May 16, 2004

Led by first place finishes in nine events, the Soldotna girls track and field team won its eighth Region III title in the past 12 years Saturday at Palmer High School.

Soldotna was led by junior Ari Goldstein, who won individual titles in the 800-, 1,600- and 3,200-meter runs and also helped SoHi's 1,600-meter relay team to a first-place finish.

Tracy Pitts won two events for the Stars, taking first in both the 100 and 300 hurdles. Liz Denna won the shot put for Soldotna, while sister Brandi picked up a win in the 400 meters and also ran a leg of SoHi's 1,600 relay team.

The Stars racked up 160 team points to nearly double the output of second-place Colony, which finished the meet with 86 points.

Among other peninsula teams, the Kenai Kardinals finished in fourth place with 51 team points, Nikiski was eighth with 28, Skyview was ninth with 18, Seward was 10th with 13 points and Homer scored .5 points to finish in 12th.

In the boys meet, Kenai Central won five events, but it wasn't enough to top first-place Palmer. Kenai scored 81.5 team points to claim second place behind the Moose, who finished with 99.75.

Kenai got individual wins from John McGlasson in the 100 and 200 meters, Dakota Craig in the long jump and Mick Boyle in the 800 meters. The Kardinals also won the 400-meter relay.

The Skyview Panthers placed fifth Saturday, while Soldotna finished in sixth. Kaleb Shields won the 300 hurdles for the Panthers, who also placed first in the 1,600 relay. Soldotna's Matt Hicks won the shot put, and SoHi also picked up a win in the 3,200 relay.

The Homer Mariners finished in ninth place with 23.75 points, Seward was 12th with eight points and Nikiski finished in 13th with six points.

Region III Track and Field Championships

Friday, Saturday

at Palmer High School

TEAM SCORES 1. Palmer, 99.75; 2. Kenai Central, 81.5; 3. Colony, 59.5; 4. Kodiak, 55; 5. Skyview, 51; 6. Soldotna, 45; 7. Anchorage Christian, 44; 8. Grace Christian, 25.75; 9. Homer, 23.75; 10. Houston, 12; 11. Wasilla, 11.75; 12. Seward, 8; 13. Nikiski, 6

SHOT PUT Hicks, Matt, Soldotna, 49-4 1/2; 2. Nicholas, Papapa, Kenai, 48-7; 3. Aumuvae, Junior, Palmer, 47-7; 4. Kappler, Andy, Houston, 46-11; 5. Weaver, Jared, Homer, 45-4 1/2; 6. Pilch, Nick, Palmer, 44-11 3/4.

LONG JUMP Craig, Dakota, Kenai, 19-6; 2. Zimmer, Sam, Palmer, 19-2 1/4; 3. Slepecki, Josh, ACS, 19-1; 4. Jones, Kevin, Grace, 18-7 3/4; 5. Campbell, Ben, Grace, 18-3; 6. Neher, Ben, Wasilla, 17-9 3/4.

HIGH JUMP 1. Perry, Steven, Grace. 5-10; 2. Neher, Ben, Wasilla, 5-8; 3. Conner, Colton, Houston, 5-8; 4. Voss, Aren, ACS, 5-8; 5. Martinson, Jake, Houston, 5-6; 6. (tie) Coleman, Kyle, Kenai and Zagars, Michael, Colony, 5-2.

TRIPLE JUMP 1. Slepecki, Josh, Anchorage Christian, 40-0; 2. Lybrand, Patrick, Soldotna, 38-6 1/2; 3. Prins, Jesse, Palmer, 38-5 1/4; 4. Richwine, Joel, ACS, 37-8 3/4; 5. Campbell, Ben, Grace, 37-6 1/2; 6. Neher, Ben, Wasilla, 37-5.

DISCUS 1. Pilch, Nick, Palmer, 145-10; 2. Aumuvae, Junior, Palmer, 138-3; 3. Nicholas, Papapa, Kenai, 137-6; 4. Blanchard, Josh, Homer, 134-5; 5. Hicks, Matt, Soldotna, 134-5; 6. McCain, Justin, Palmer, 132-08.

3200 RELAY 1. Soldotna (Walton, Ryan, Newberry, Will, Chase, Caleb, Navarro, Rob), 8:35.13; 2. Kenai Central, 8:45.50; 3. Anchorage Christian, 8:47.90; 4. Palmer, 8:48.27; 5. Colony, 9:03.75; 6. Grace, 9:08.25.

110 HURDLES 1. Schwartzbauer, Justin, Colony, 16.45; 2. Shields, Kaleb, Skyview, 16.59; 3. Pfaffe, Alex, Soldotna, 17.09; 4. Fuller, Mikey, Acs, 17.15; 5. Anderson, Billy, Nikiski, 17.49; 6. Self, Bryan, Skyview, 17.65.

100 1. McGlasson, John, Kenai, 11.80; 2. Zimmer, Sam, Palmer, 12.03; 3.

Slepecki, Josh, Acs, 12.23; 4. Weber, Mike, Palmer, 12.33; 4. Smith, Justin, Homer, 12.33; 4. (tie) Jones, Kevin, Grace and Barrera, Ceasar, Wasilla, 12.33.

800 RELAY 1. Skyview (Shields, Kaleb, Schmidt, Nathan, Smith, Andrew, Wehrli, Tyler), 1:35.17; 2. Palmer, 1:35.51; 3. Homer, 1:37.22; 4. Grace, 1:37.38; 5. Kodiak, 1:37.52; 6. Kenai, 1:40.26.

1600 1. Yngve, Stig, Kodiak, 4:27.19; 2. Doner, Peter, Colony, 4:27.82; 3. Garroutte, Monte, Homer, 4:35.10; 4. Erhart, Roy, Colony, 4:40.54; 5. Adams, Matt, Seward, 4:42.81; 6. Gauna, Steven, Kodiak, 4:48.38.

400 RELAY 1. Kenai Central High School (Craig, Dakota, Scheffert, Michael, Boyle, Mackenzie, McGlasson, John), 46.02; 2. Colony, 46.99; 3. Palmer, 47.02; 4. Anchorage Christian, 47.02; 5. Homer, 47.09; 6. Kodiak, 48.06.

400 1. Bingham, Olin, Palmer, 51.94; 2. Schmidt, Nathan, Skyview, 52.38; 3. Miller, Brandon, Kodiak, 52.44; 4. Wehrli, Tyler, Skyview, 53.58; 5. Craddick, Ethan, Palmer, 53.61; 6. Przeczewski, Josh, Grace, 54.21.

300 HURDLES 1. Shields, Kaleb, Skyview, 40.85; 2. Schwartzbauer, Justin, Colony, 41.82; 3. Chase, Brian, Soldotna, 42.15; 4. Anderson, Billy, Nikiski, 42.49; 5. Eller, Tom, Palmer, 45.32; 6. McGlasson, Jed, Kenai, 45.39.

800 1. Boyle, Mick, Kenai, 2:02.93; 2. Yngve, Stig, Kodiak, 2:03.06; 3. Doner, Peter, Colony, J2:03.06; 4. Baldwin, Trevor, Kenai, 2:03.56; 5. Garroutte, Monte, Homer, 2:04.69; 6. Walton, Ryan, Soldotna, 2:06.66.

200 1. McGlasson, John, Kenai, 23.30; 2. Miller, Brandon, Kodiak, 23.70; 3. Zimmer, Sam, Palmer, 23.73; 4. Schmidt, Nathan, Skyview, 24.00; 5. Denoncour, Tristan, Palmer, 24.06; 6. Thompson, Michael, Grace, 24.20.

1600 RELAY 1. Palmer (Weber, Mike, Devon, Brady, Craddick, Ethan,

Bingham, Olin), 3:36.14; 2. Kodiak, 3:36.37; 3. Skyview, 3:36.74; 4. Colony, 3:38.68; 5. Soldotna, 3:39.51; 6. Kenai Central, 3:42.68.

GIRLS

TEAM SCORES 1. Soldotna High School, 160 2. Colony, 86; 3. Kodiak, 65; 4. Kenai Central, 51; 5. Grace Christian, 36; 6. Palmer, 34; 7. Wasilla, 28.5; 8. Nikiski, 28; 9. Skyview, 18; 10. Seward, 13; 11. Anchorage Christian, 3; 12. Homer .5.

SHOT PUT 1. Denna, Liz, Soldotna, 33-4 1/2; 2. O'Dell, Kelly, Kodiak, 33-1 1/4; 3. Loomis, Lara, Seward, 31-7; 4. Wilbanks, Kaylee, Soldotna, 31-4 1/4; 5. Shadura, Christina, Skyview, 30-7 1/4; 6. Steinbrecher, Lisa, Seward, 30-4.

LONG JUMP 1. Oliver, Jasmine, Colony, 16-2; 2. Putnam, Hillary, Wasilla, 15-7 1/4; 3. Banic, Monika, Seward, 14-10 1/2; 4. Brown, Jamie, Palmer, 13-9 1/4; 6. Gardner, Brittany, Soldotna, 13-7 1/2.

HIGH JUMP 1. Gimple, Ally, Grace Christian, 5-0; 2. Bearisto, Shelby, Colony, 4-10; 3. Lincecum, Rosanna, Palmer, 4-8; 4. Holland, Jennifer, Skyview, 4-8; 5. McGlasson, Amber, Kenai, 4-8; 6. Bernsten, Kirstin, Kodiak, 4-8.

TRIPLE JUMP 1. Putnam, Hillarie, Wasilla, 33-06; 2. Huggins, Hallie, Colony, 33-5 3/4; 3. Oliver, Jasmine, Kodiak, 32-11 1/2; 4. Beairsto,

Shelby, Colony, 32-9 3/4; 5. Gardner, Brittany, Soldotna, 32-1; 6. Gardner, Annie, Soldotna, 31-03 1/4.

DISCUS Beardsley, Tamara, Kodiak, 102-4; 2. Shadura, Christina, Skyview, 99-4; 3. Wilbanks, Kaylee, Soldotna, 98-2; 4. Duggan, Debbie, Nikiski, 97-5; 5. Merry, Gabbie, Skyview, 94-1; 6. Gomez, Christina, ACS, 92-10.

3200 RELAY 1. Soldotna High School (McCarten, Franzmann, Pankoski, Osland) 10:08.1; 2. Kenai Central High School,10:29.7; 3. Kodiak, 10:36.5; 4. Colony 11:00.0; 5. Palmer, 11:01.2; 6. Grace Christian, 11:21.5.

100 METER HURDLES 1. Pitts, Tracy, Soldotna, 16.65; 2. McGlasson, Amber, Kenai, 17.19; 3. Beairsto, Shelby, Colony, 17.25; 4. Olendorff, Lauren, Soldotna, 17.35; 5. Fehrer, Ella, Skyview, 17.42; 6. Babcock, Ali-K, Colony, 17.85.

100 1. McDowell, Stevie, Colony, 12.98; 2. Huggins, Hallie, Colony, 13.58; 3. Doty, Angela, Nikiski, 13.72; 4. Lincecum, Rosanna, Palmer, 13.75; 5. Walker, Candace, Kenai, 13.88; 6. (tie) Schurosky, Katie, Wasilla, and Clawson, Mandy, Homer, 14.15.

800 RELAY 1. (tie) Kodiak High School (Ramos, Alicia, Young, Briana, Bernsten, Kirstin, Oliver, Jasmine) and Grace Christian School (Bock, Stefanie, Balistreri, Beth, Metcalf, Elizabeth, Perry, Katelyn), 1:54.13; 3.

Palmer, 1:55.30; 4. Soldotna, 1:56.33; 5. Kenai Central, 1:57.10; 6. Wasilla, 1:58.73.

1600 1. Goldstein, Ari, Soldotna, 5:22.27; 2. Franzmann, Katie, Soldotna, 5:29.78; 3. Osland, Brittany, Soldotna, 5:34.98; 4. Caldwell, Suzanna, Wasilla, 5:36.15; 5. Baldwin, Lauren, Kenai, 5:39.05; 6. Lewis, Madi, Anchorage Christian, 5:42.86.

400 RELAY 1. Colony High School (McDowell, Stevie, Everett, Ardienna, Huggins, Hallie, Beairsto, Shelby), 51.19; 2. Palmer, 54.43; 3. Soldotna, 54.70; 4. Grace Christian, 54.80; 5. Kenai Central, 55.70; 6. Nikiski, 55.73;

400 1. Denna, Brandi, Soldotna, 1:03.61; 2. Metcalf, Elizabeth, Grace, 1:04.35; 3. Sanders, Lindsey, Soldotna, 1:04.71; 4. Lettington, Liz, Nikiski, 1:06.28; 5. Oberg, Michelle, Kenai, 1:06.55; 6. Klawitter, Jorin, Colony, 1:07.45.

300 HURDLES 1. Pitts, Tracy, Soldotna, 47.07; 2. McGlasson, Amber, Kenai, 48.84; 3. Babcock, Ali-K, Colony, 49.06; 4. Young, Briana, Kodiak, 52.47; 5. Donaldson, Dani, Soldotna, 53.04; 6. Ramos, Alicia, Kodiak, 53.54.

800 1. Goldstein, Ari, Soldotna, 2:22.85; 2. Baldwin, Lauren, Kenai, 2:24.89; 3. McCarten, Rachel, Soldotna, 2:29.83; 4. Caldwell, Suzanna, Wasilla, 2:31.86; 5. DeRoy, Emily, Kodiak, 2:32.90; 6. Lewis, Madi, ACS, 2:37.94.

200 1. McDowell, Stevie, Colony, 25.89; 2. Doty, Angela, Nikiski, 27.09;

3. Walker, Candace, Kenai, 27.15; 4. Oliver, Jasmine, Kodiak, 27.19; 5. Huggins, Hallie, Colony, 27.32; 6. Bock, Stefanie, Grace, 27.55.

1600 RELAY 1. Soldotna High School (Pitts, Tracy, Goldstein, Ari, Denna, Brandi, McCarten, Rachel ), 4:14.31; 2. Colony, 4:22.32; 3. Nikiski, 4:24.75; 4. Kodiak, 4:27.12; 5. Wasilla, 4:28.06; 6. Palmer, 4:49.25.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS