Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Bosick takes four events at region meet

Posted: Sunday, May 19, 2002

Racing was never so much fun. This was Ninilchik distance runner Katie Moerlein's assessment of the Region II Track and Field Championships following her team's performance.

"I hate track meets," she said after finishing first on the Wolverine's girls 1,600-meter relay and setting a new school record. "But today was great."

Although the Ninilchik girls took second in team points to Heritage Christian, and the boys were tied for third with Tok School and Anderson, and although Ninilchik coach Bernie Clark spent much of the day juggling coordinating the meet with coaching his team, this weekend at Bernie's was a success in many ways for many teams.

For starters, the meet signified significant alphas and omegas on the Region II track scene. Susan B. English (Seldovia) freshman Kevin Jones solidified his place as a Kenai Peninsula track star. Jones won the boys high jump and the 100-meter dash, and took second in the 200 behind Heritage's D.J. Newsome.

"We knew he was quick," said Seldovia coach Tim Volstad. "But we didn't know he was going to step up this much. Kevin has got really good wheels and he's got great work ethic."

Jones, who qualified for next weekend's Alaska Schools Activities Association state track and field meet in Anchorage with his first-place finishes, was modest about his expectations for the day, saying he hadn't set any personal goals for this meet or the state.

"I didn't expect anything," he said. "I want to at least place."

Ninilchik senior Molly Bosick offered an impressive swan song, handily winning three individual events and anchoring the 1,600 relay with Moerlein, Whitney Leman and Melissa Deiman.

She qualified for the state meet in all her events and celebrated with her relay team when an ecstatic Clark told them they had trimmed nine seconds off the old school record of 4 minutes, 31 seconds.

"Wow," he shouted. "You guys shattered it."

Bosick, who won the girls 100- and 200-meter dashes and was named girls Track Athlete of the Year, cruised to an easy 58.97-second win in the 400 meters and said she didn't feel the five-second lead she had built over the second-place finisher.

"I always feel like somebody's right behind me," she said. "That was my best 400."

Clark said the senior will be missed.

"She's just everything that a coach could ask for," he said. "She's just one of those kids that chokes you up that she's leaving."

Leman won the girls high jump with a leap of 4-7. She said she needed competitions to get prepared to jump.

"These meets are practice for me because I don't get to practice at our school," she said.

Moerlein also took top finishes in the 800- and 1,600-meter runs, saying she had to work more from the front of the pack than she would have liked.

"It seemed harder, because I didn't have anybody to pace myself off of," she said.

Cook Inlet Academy freshman Brian Beeson finished second in both the boys 1,600 and 3,200 and said his future focus was on catching the Tok runner, Bjorn Olson, who beat him.

"It's going to be hard to catch him," Beeson said. "But if there isn't anyone else in the running, I'm going to have to."

Ninilchik's boys and girls 800 relay teams both took first place, as did the boys 400 relay team of Vincent Kruzick, John Matson, Alex Scalzo and Jason Schollenberg.

"We made out like bandits," Scalzo said of his relay team's two wins. "It was pretty much because of working hard and sticking to what our coach tells us."

Clark said he got more than he bargained for from his team Saturday.

"You want kids to do well, and your expectations may be greater," he said. "This time, they were greater than my expectations."

Clark said he was going to approach the state competition next week from two different perspectives.

 

Ninilchik's Alex Scalzo, right, leads Seldovia's Brad Volstad, center, and Heritage Christian's Rashaad Newsome near the beginning of the 300-meter hurdles Saturday.

Photo by M. SCOTT MOON

"We're going to state to enjoy ourselves as if we're not going to be competitive," he said. "At the same time, we're planning to train to win. When you're in small schools you have to do both. Some kids can go up there, and their best times won't qualify. And some of them, like Molly, will be right up there with the best of them. She's got heart."

REGION II TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Friday, Saturday

At Skyview High School

TEAM SCORES -- 1. Heritage, 159; 2. Matanuska, 76; 3. (tie) Anderson, Ninilchik, Tok, 50; 6. Seldovia, 47; 7. Susitna Valley, 25; 8. CIA, 16; 9. Nenana, 10.

SHOT PUT -- 1. Kelly, Mat, 39-01.00; 2. McNulty, Su, 35-08.75; 3. Matson, Nin, 34-08.00; 4. Rausa, Mat, 32-11.75; 5. Decker, Her, 32-09.25; 6. Colleir, Sel, 30-04.50.

LONG JUMP -- 1. Jones, Sel, 19-03.00; 2. Newsome, Her, 18-09.00; 3. Gedicks, Mat, 18-04.00; 4. Martin, Mat, 17-07.50; 5. Sanford, Tok, 17-00.00; 6. Flannery, And, 16-09.50.

HIGH JUMP -- 1. Kelly, Mat, 5-06.00; 2. Martin, Mat, 13-06.00; 3. (tie) Scalzo, Nin, Dean, Su, Flannery, And, 4-10.00.

TRIPLE JUMP -- 1. Gedicks, Mat, 36-09.00; 2. Newsome, Her, 35-05.00; 3. Troska, Her, 34-04.00; 4. Volstad, Sel, 31-03.00; 5. Weishaar, Her, 30-07.00; 6. Russel, Nin, 25-01.50.

DISCUS -- 1. Kelly, Mat, 116-11.00; 2. Reando, Her, 110-08.00; 3. Nelson, And, 104-03.00; 4. Colleir, Sel, 103-00.00; 5. Troska, Her, 102-04.00; McNulty, Su, 93-06.00.

3,200 METERS -- 1. Olson, Tok, 10 minutes, 48.77 seconds; 2. Beeson, CIA, 10:51.14; 3. Anderson, Her, 11:41.72; 4. Miessner, Her, 16:33.47; 5. Weishaar, Her, 12:43.55; 6. Jernigan, Tok, 14:42.60.

3,200 RELAY -- 1. Heritage (Koski, Miessner, Anderson, Rauf), 9:18.84; 2. Tok, 9:23.05.

110 HURDLES -- 1. Newsome, Her, 17.59; 2. Volstad, Sel, 20.90; 3. Peterson, Her, 21.13; 4. Reando, Her, 25.07.

100 -- 1. Jones, Sel, 12.04; 2. Newsome, Her, 12.04 (judgment); 3. Martin, Mat, 12.41; 4. Matson, Nin, 12.44; 5. Kruzick, Nin, 12.53; 6. Maddox, And, 12.54.

800 RELAY -- 1. Ninilchik (Kruzick, Scalzo, Matson, Schollenberg), 1:44.83; 2. Heritage, 1:49.73; 3. Susitna, 2:21.63.

1,600 -- 1. Olson, Tok, 4:52.12; 2. Nelson, And, 4:56.19; 3. Beeson, CIA, 5:03.97; 4. Krenske, Nen, 5:14.04; 5. Anderson, Her, 5:20.28; 6. Kraemer, Tok, 5:35.86.

400 RELAY -- 1. Ninilchik (Kruzick, Scalzo, Matson, Schollenberg), 51.12; 2. Heritage, 53.79; Susitna, 1:05.87.

400 -- 1. Koski, Her, 55.44; 2. Sanford, Tok, 55.54; 3. Rauf, Her, 56.51; 4. Maddox, And, 57.41; 5. Hall, CIA, 59.81; 6. Pacheco, And, 1:01.06.

300 HURDLES -- 1. Newsome, Her, 47.36; 2. Flannery, And, 48.90; 3. Schollenberg, Nin, 49.09; 4. Scalzo, Nin, 49.13; 5. Volstad, Sel, 53.03; Wing, Her, 54.07.

800 -- 1. Olson, Tok, 2:14.18; 2. Nelson, And, 2:16.15; 3. Krenske, Nen, 2:20.15; 4. Rauf, Her, 2:22.59; 5. Gedicks, Mat, 2:23.16; 6. Schollenberg, Nin, 2:24.46.

200 -- 1. Newsome, Her, 24.46; 2. Jones, Sel, 24.66; 3. Martin, Mat, 25.18; 4. Koski, Her, 25.82; 5. Kruzick, Nin, 25.99; 6. Maddox, And, 26.33.

1,600 RELAY -- 1. Heritage (Koski, Anderson, Rauf, Newsome), 3:51.55; 2. Anderson, 4:05.66.

GIRLS

TEAM SCORES -- 1. Heritage, 200; 2. Ninilchik, 142; 3. Susitna Valley, 81; 4. Nenana, 30; 5. Matanuska Christian, 14; 6. CIA, 13; 7. Tok, 5.

DISCUS -- 1. Parks, Her, 97-00.00; 2. Powers, CIA, 93-00.00; 3. Deiman, Nin, 92-09.00; 4. Crowe, Her, 84-06.00; 5. Lindquist, Nen, 81-09.00; 6. DeLoach, Nen, 77-11.00.

HIGH JUMP -- 1. Leman, Nin, 4-07.00; 2. Rauchenstein, Su, 4-02.00; 3. Johnson, Mat, 4-00.00.

LONG JUMP -- 1. Matteson, Her, 13-10.75; 2. Matson, Nin, 13-06.00; 3. Ostermick, Su, 12-05.00; 4. Chase, Her, 12-02.75; 5. Richardson, Mat, 11-09.25; 6. Tompkins, Her, 11-07.50.

TRIPLE JUMP -- 1. Ward, Her, 32-02.00; 2. Chase, Her, 29-00.00; 3. Millar, Her, 28-07.50; 4. Moore, Su, 28-01.50; 5. Matson, Nin, 27-08.50.

SHOT PUT -- 1. DeLoach, Nen, 29-04.00; 2. Parks, Her, 27-10.50; 3. Deiman, Nin, 27-05.00; 4. Crowe, Her, 26-07.25; 5. Lindquist, Nen, 25-04.00; 6. Hartley, Su, 24-07.00.

3,200 -- 1. Ostermick, Su, 13:44.04; 2. Carson, Nen, 14:22.34; 3. Dolecki, Su, 15:16.23; 4. Overbey, Nen, 15:34.88; 5. Tompkins, Her, 16:33.47; 6. Rowland, Her, 16:54.73.

3,200 RELAY -- 1. Heritage (Ward, Matteson, Bertolini, Williamson), 10:49.59; 2. Su, 10:57.12; 3. Nin, 14:36.21.

100 HURDLES -- 1. Matteson, Her, 18.26; 2. Millar, Her, 18.95; 3. Johnson, Mat, 19.99; 4. Hall, CIA, 20.62; 5. Mitchell, Her, 21.06; Flanders, Su, 21.09.

100 -- 1. Bosick, Nin, 13.27; 2. Sutherland, Her, 13.80; 3. Leman, Nin, 14.14; 4. Rebischke, Her, 15.00; 5. Runyon, Su, 15.24; 6. Hall, CIA, 15.84.

800 RELAY -- 1. Ninilchik (Matson, Moerlein, Leman, Deiman), 1:56.11; 2. Heritage, 1:57.11.

1,600 -- 1. Moerlein, Nin, 5:53.91; 2. Ward, Her, 6:06.52; 3. Ostermick, Su, 6:20.06; 4. Mitchell, Her, 6:37.55; 5. Carson, Nen, 6:44.92; 6. Perrson, Tok, 6:44.99.

400 RELAY -- 1. Heritage (Sutherland, Hanks, Bertolini, Williamson), 54.56; 2. Ninilchik, 58.96; Susitna, 58.97.

400 -- 1. Bosick, Nin, 58.97; 2. L. Hanks, Her, 1:03.84; 3. Rauchenstein, Su, 1:10.58; 4. George, Nin, 1:11.81; 5. M. Hanks, Her, 1:12.21; Rebischke, Her, 1:16.75.

300 HURDLES -- 1. Flanders, Su, 1:02.76; 2. Green, Her, 1:04.43.

800 -- 1. Moerlein, Nin, 2:38.49; 2. Williamson, Her, 2:39.70; 3. Moore, Su, 2:42.03; 4. Perrson, Tok, 2:59.55; 5. Dolecki, Su, 3:01.65; 6. Carson, Nen, 3:06.66.

1,600 RELAY -- 1. Ninilchik (Bosick, Deiman, Leman, Moerlein), 4:22.31; 2. Heritage, 4:35.55; 3. Susitna, 5:29.04.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS