Bosick, Powers, Dillon earn trips to state

Posted: Sunday, May 21, 2000

Host Susitna Valley ran away with the Region II track and field championships, winning both team competitions and 16 of the 34 individual titles.

Sarah Powers from Cook Inlet Academy and Molly Bosick from Ninilchik will represent the Kenai Peninsula at next week's ASAA State Championship in Palmer.

Powers won the discus with a throw of 81 feet, 8 inches. Bosick won both the 100-meter and 200-meter runs with times of 13.63 seconds and 27.59 seconds, repectively.

Seldovia's Jeremiah Dillon also nabbed a state berth by winning the triple jump with a distance of 37 feet, 11 1/4 inches.

REGION II CHAMPIONSHIPS

At Susitna Valley H.S.

May 20

GIRLS

TEAM SCORES -- 1. Su Valley, 165; 2. Heritage, 135; 3. Matanuska Christian School, 82; 4. Ninilchik, 44; 5. Seldovia, 27; 6. Cook Inlet Academy, 16; 7 (tie). Tok, Nenana, 4. 9. Tri-Valley, 3.

SHOT PUT -- 1. Parks, Her, 29-2 3/4; 2. Deiman, Nin, 27-6; 3. Lindquist, MCS, 26-4; 4. Dillon, Sel, 25-1/2; 5. C. Moore, SuV, 25-1/4; Crowe, Her, 24-1 3/4.

DISCUS -- 1. Powers, CIA, 81-8; 2. Parks, Her, 80-1 1/2; 3. Lindquist, MCS, 79-4; 4. Albert, Tok, 78-6; 5. Simpson, SuV, 73-11; 6. Dillon, Sel, 73-2.

LONG JUMP -- 1. Dobson, MCS, 14-11; 2. Denkewalter, SuV, 14-2; 3. R. Moore, SuV, 13-4 1/4; 4. Pruitt, Her, 13-1 1/4; 5. Powers, CIA, 12-7; Johnson, MCS, 12-5.

TRIPLE JUMP -- 1. Ward, Her, 32-6; 2. Dobson, MCS, 31-9 1/4; 3. Dillon, Sel, 29-3 3/4; 4. R. Moore, SuV, 28-9 3/4; 5. Pruitt, Her, 289-9 3/4; 6. coughtry, SuV, 27-6 1/4.

HIGH JUMP -- 1. Clemmer, MCS, 4-8; 2. Swed, SuV, 4-6; 3. Pratt, SuV, 4-6; Heinrichs, SuV, 4-2.

3,200 RELAY -- 1. Su Valley, 10:54.6; 2. Heritage, 15:08.89.

100 HURDLES -- 1. O'Hara, SuV, 19.14; 2. Matteson, Her, 19.19; 3. Johnson, MCS, 20.9; 4. Harks, Her, 22.06.

100 -- 1. Bosick, Nin, 13.63; 2. Clemmer, MCS, 13.98; 3. Jack, Her, 14.26; 4. Singleton, MCS, 15.05; 5. Hundrup, Tri, 15.17; 6. Johnson, MCS, 15.45.

800 RELAY -- 1. Heritage, 1:58.03; 2. Su VAlley, 1:58.92.

1,600 -- 1. Hanson, SuV, 6:01.47; 2. Malleson, Her, 6:10.6; 3. Gruber, Sel, 6:18.69; 4. Smith, Her, 6:45.97, 5. Uragi, CIA, 6:50.0; 6. McKeaty, CIA, 6:51.6.

400 RELAY -- 1. Heritafe, 55.8; 2. Ninilchik, 56.8; 3. Matanuska Christian, 58.59; 4. Su VAlley, 1:02.74.

400 -- 1. Pratt, SuV, 1:05.18; 2. Hanks, Her, 1:06.08; 3. Correira, SuV, 1:07.30; 4. Garroutte, Nin, 1:07.47; 5. Deiman, 1:08.67; 6. Power, CIA, 1:12.54.

300 HURDLES -- 1. O'Hara, SuV, 52.44; 2. Matteson, Her, 54.06; 3. Singleton, MCS, 58.75; 4. Overboy, Nen, 1:09.09.

800 -- 1. Hanson, SuV, 2:40.16; 2. R. Moore, SuV, 2:41.2; 3. Chase, Her, 2:41.84; Ward, Her, 2:42.45; 5. Gruber, Sel, 2:53.81; Howard, SuV, 3:01.45.

200 -- 1. Bosick, Nil, 27.59; 2. Denkewalter, SuV, 28.72; 3. Clemmer, MCS, 29.04; 4. Swed, SuV, 30.84; 5. Dieman, Nin, 31.12; 6. Hundrup, Tri, 31.54.

3,200 -- 1. Hanson, SuV, 13:03.1; 2. Gruber, Sel, 13:27.8; 3. Ward, Her, 13:46.3; 4. Hinrichs, SuV, 15:18.5; 5. Smith, Her, 15:49.1; 6. Slark, SuV, 16:30.0.

1,600 RELAY -- 1. Su Valley, 1:31.20; 2. Heritage, 4:39.14.

TEAM SCORES -- 1. Su Valley, 202; 2. Heritage, 115; 3. Matanuska Christian, 75; 4. Tok, 35; 5. Tri-Valley, 32; 6. Seldovia, 12; 7. Cook Inlet Academy, 4; 8. Ninilchik, 2; 9. Nenana, 0.

SHOT PUT -- 1. Mollier, Tri, 39-9 1/2; 2. Reinwald, SuV, 37-10 1/4 3. Cox, SuV, 34-4; 4. Snyder, Her, 33-4 1/2; 5. Matson, Nin, 33-1 1/2; 6. Epperson, MCS, 32-11.

DISCUS -- 1. Cox, SuV, 112-0; 2. Boulenger, SuV, 106-0; 3. Martin, MCS, 105-6; 4. palmer, SuV, 96-11; 5. Dillon, Sel, 94-7; 6. A. Moore, Her, 93-2.

LONG JUMP -- 1. Holland, MCS, 19-1/4; 2. J. Moore, SuV, 17-9 1/4; 3. White, MCS, 17-2 1/4; 4. C. Moore, SuV, 16-7; 5. Lasell, Tri, 16-3 3/4; 6. Kumpoot, Her, 15-4 1/2.

TRIPLE JUMP -- 1. Dillon, Sel, 37-11 1/4; 2. Millar, Her, 37-10; 3. Holland, MCS, 37-1/2; 4. White, MCS, 36-11 1/2; 5. Kumpoot, Her, 34-7 3/4; 6. Gedricks, MCS, 33-4.

HIGH JUMP -- 1. Pratt, SuV, 6-2; 2. Steadman, SuV, 5-8.

3,200 RELAY -- 1. Su Valley, 8:49.97; 2. Heritage, 11:14.36; 3. MCS, 11:55.19.

110 HURDLES -- 1. Millare, Her, 16.4; 2. Howard, Her, 20.47; Blanton, SuV, 23.04.

100 -- 1. Howard, Her, 12.4; 2. J. Moore, SuV, 3. Lasell, Tri, 12.64; 4. Griffin, SuV, 12.87; 5. Snyder, Her, 13.07; 6. Pruitt, Tok, 13.14.

800 RELAY -- 1. MCS, 1:44.9; 2. Su Valley, 1:45.19; 3. Heritage, 1:45.28.

1,600 -- 1. Steadman, SuV, 5:06.090; 2. J. Strong, SuV, 5:14.58; 3. Aguirre, Tok, 5:28.68; 4. Anderson, Her, 5:51.68; 5. Gigyb, Tok, 6:09.64f; 6. Fernandez, Her, 6:46.32.

400 RELAY -- 1. Heritage, 49.24; 2. Tri-VAlley, 52.50; 3. Su VAlley, 52.71.

400 -- 1. Martin, MCS, 54.83; 2. Koski, 55.99; 3. C. Moore, SuV, 56.67; 4. Henton, Tok, 58.0; 5. Uragi, CIA, 1:00.39; 6. Borge, SuVB, 1:03.23.

300 HURDLES -- 1. Millar, Her, 42.79; 2. Howard, Her, 47.46; 3. Gedicks, MCS, 52.6; 4. Blanton, SuV, 53.52; 5. Anderson, Her, 55.80.

800 -- 1. Pratt, SuV, 2:07.09; 2. Boulenger, SuV, 2:08.68; 3. K. Strong, SuV, 2:14.5; 4. Henton, Tok, 2:26.38; 5. Uragi, CIA, 2:27.85; 6. Epperson, MCS, 2:33.0.

200 -- 1. J. Mooare, SuV, 24.82; 2. Matin, MCS, 25.44; 3. Lasell, Tri, 25.86; 4. Griffin, SuV, 25.89; 5. Pruett, Tok, 26.18; 6. K. Strong, SuV, 26.19.

3,200 -- 1. J. Strong, SuV, 11:43.43; 2. Aguirre, Tok, 11:51.93; 3. Anderson, Her, 12:37.99; 4. Borge, SuV, 13.59.47; 5. Scott, SuV, 14:36.51.

1,600 RELAY -- 1. Su Valley, 3:48.16; 2. Tok, 4:20.37; 3. Heritage, 4:39.56.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS