Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Kenai Peninsula State Track and Field Qualifiers

Posted: Friday, May 21, 2004

COOK INLET ACADEMY: Brian Beeson (3,200, 1,600, 800).

HOMER: Monte Garroutte (1,600, 800); Jared Weaver (shot put); Josh Blanchard (discus).

KENAI CENTRAL: Elena Bird (3,200); Trevor Baldwin (3,200, 800); Girls 3,200 relay (Elena Bird, Lauren Baldwin, Alee Rowley, Michelle Oberg); Amber McGlasson (100 hurdles, 300 hurdles, high jump); John McGlasson (100, 200); Boys 400 relay (Dakota Craig, Michael Scheffert, Mackenzie Boyle, John McGlasson, Mick Boyle, Austin McLeod); Lauren Baldwin (800); Mick Boyle (800); Candace Walker (200); Dakota Craig (long jump); Papapa Nicholas (shot put, discus).

NIKISKI: Billy Anderson (300 hurdles); Angie Doty (200); Girls 1,600 relay (Hannah Thompson, Georgie Heaverley, Liz Lettington, Angie Doty, Heather Hunter); Debbie Duggin (discus).

NINILCHIK: Vincent Kruzick (100, 200); Girls 400 relay (Angela Singh, Amanda Peterson, Jennifer Bartolowits, Emily Wood, Amanda Matson, Katie Rae); Boys 400 relay (Jason Schollenberg, Tony Nakjau, Charles Pullium, Vincent Kruzick, Jesse Leman); Amanda Matson (long jump); Amanda Peterson (shot put, discus).

SEWARD: Matt Adams (3,200); Lara Loomis (shot put); Lisa Steinbrecher (shot put).

SKYVIEW: Ella Fehrer (100 hurdles); Kaleb Shields (110 hurdles, 300 hurdles); Boys 800 relay (Kaleb Shields, Nathan Schmidt, Andrew Smith, Tyler Wehrli, Greg Bosick); Tyler Wehrli (400); Nathan Schmidt (400, 200); Boys 1,600 relay (Kaleb Shields, Nathan Schmidt, Andrew Smith, Tyler Wehrli, Greg Bosick); Jennifer Holland (high jump); Christina Shadura (shot put, discus); Gabbie Merry (discus).

SOLDOTNA: Ari Goldstein (3,200, 1,600, 800); Brittany Osland (3,200, 1,600); Katie Franzmann (3,200, 1,600); Girls 3,200 relay (Rachel McCartan, Katie Franzmann, Katy Pankoski, Brittany Osland, Sierra Williams, Ari Goldstein); Boys 3,200 relay (Ryan Walton, Will Newberry, Caleb Chase, Rob Navarro, Matt Haberman, Levi Sutton); Tracy Pitts (100 hurdles, 300 hurdles); Lauren Olendorff (100 hurdles); Brandi Denna (400); Lindsey Sanders (400); Brian Chase (300 hurdles); Girls 1,600 relay (Tracy Pitts, Ari Goldstein, Brandi Denna, Rachel McCartan, Lindsey Sanders, Katy Pankoski); Brittany Gardner (triple jump); Patrick Lybrand (triple jump); Liz Denna (shot put); Kaylee Wilbanks (shot put, discus); Matt Hicks (shot put, discus).



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS