KPC graduating class varies in age, education

Posted: Tuesday, May 27, 2003

More than 150 students earned recognition May 7 at Kenai Peninsula College's commencement ceremony at the Renee C. Henderson Auditorium at Kenai Central High School. The graduates, whose ages differed by more than 25 years, earned everything from general education diplomas to industrial certifications and from associate's degrees to bachelor's degrees.

Speakers at the graduation included KPC Director Gary Turner, as well as University of Alaska President Mark Hamilton and Kenai Mayor John Williams.

Kenai Peninsula College

Class of 2003

Bachelor Of Arts Art

Sarah May Glaves**

Bachelor of Arts -Anthropology

Glen N. Stinsman

Gilbert O. Burkman

Danette L. Kebschull**

Sherri A. Dub*

Katherine M. Ireland*

Bachelor of Arts Psychology

Carla L. Williams

Tonja M. Whitney

Lina LePage***

Bachelor of Arts Human Services

Lori Engler

Holly C. Mercado

Bachelor of Arts History

Susan S. Covich

Jayne Porter

Bachelor of Arts Education

Michael Gaines

Tamara C. Passe*

Connie Lynn Wilson

Amy E. Bowen

Tina R. Brophy*

Daniel J. Brophy

Marie Chythlook**

Vicki Hollingsworth*

Tony D. Jackson

Kelly Johnson

Karl Kircher

Sarah Maio

Kersten Petersen

Jessica Peterson*

Rainee Pontius

Ronald J. Records**

Barbara Ruckman

Ruth Rupp*

Yolanda Schrader

Sally J. Sonnichsen

Linda Vroman

Staci D. Wells*

Shannon K. West

Connie L. Wilson

Anne M. McCabe

Theresa A. Morse

Bachelors of Business Administration

Elizabeth M. Strange

Michelle K Waters

Lisa Langsdorf-Bon*

Jacqueline Ann Blom*

Bethany M. Mercurio*

Carrie L. Bon

Travis R. Wetzel

Chantel Nakeli Versaw**

Associate of Arts

Olia Basargin** (KBC)

Jessica M. Bookey**

Molly Custer (KBC)

Jammie M. Encelewski**

Maranda G. Gaedecke

Marceline Gordon (KBC)

Katie J. Hollingsworth* (KBC)

Valerie Lewis*

Klavdee N. Martushev* (KBC)

Megan R. Maxwell

Nannete T. Milette*

Chantel R. Myers

Chesney T. Nash

Michael L. Reid

Angie J. Schmitz* (KBC)

Nicole L. Simmons*

Shawn H. Taplin

Larae M. Tofte*

Denaya L. DeVolld**

Eddie L. Moran

Elizabeth A. Scarlett

Glen N. Stinsman

Nicole L. Talmadge

Amy M. Smyth

Associate of Applied Science

Small Business Administration

Connie J. Downs

Kaci L. Gorder

Bethany M. Mercurio*

Associate of Applied Science

Industrial Process Instrumentation

Ann M. Adams

Benjamin I. Cheek

Donald A. Eide, Jr.*

Bruce L. Jose

Cathlene C. Marshall

Associate of Applied Science

Office Management and Technology

Mary L. Bondurant*

Elizabeth Meier Strange

Deanna L. Leslie

Human Services

Elaine G. Vroman

Monica C. Fox

Charlene Robinson

Associate of Applied Science

Process Technology

Brian D. Baker

Jared V. Baumgartner**

Leslie M. Bender

Benjamin I. Cheek

Bryon J. Coleman

Brandon L. Cramer

Wayne Deutschlander

Daniel S. Dykema

Dustin P. Every

Rondalynne D. Fields

Beverly J. Hollenbeck*

Katie J. Hollingsworth* (KBC)

Tiiu K. Keddis*

Teresa J. Patterson*

Allan T. Ramsey

Kent F. Redmon*

Michael L. Reid

Korine M. Relano

Ryan K. Rice

Richard K. Rockwell

Jason L. Sauermilch

Cody J. Seymour

James C. Spinka

Jeremiah J. Szepanski*

Brooke K. Thomas**

Heather L. Winger

Nathan A. Anderson

William R. Rude

Mary K. Whiteley*

Leigh Ann Maness

Stuart L. Millar

Certificate Graduates

Small Business Management

Judith V. Mullikin (KBC)

Cora L. McCollum

Petroleum Technology

John A. Blackwell

Beverly J. Hollenbeck

Korine M. Relano

Welding Technology

Steven M. Bon, Jr.

Duane E. Johnson

Office Technology

Candy Brunner

General Education Development

Abigail Mahoney

Amanda Lynn

April Chilton

Brian Senteney

Brian Gibbs

Bryan Harvey

Cecil Shockley

Claire DeForge

Dale Gammill

Dylan Mabe

Forest Miller

Heather Suominen

Heather Easling

Jacob Hunt

Jenna Herrmann

Jeremiah Jensen

Jessica Saari

Josh Hunt

Joshua Tri

Julian Fournier

Justin Patton

Krystal Richie

Lakiesha Lunsford

Laurie Booth

Letitia Haakenson

Marie Chaffin

Marriah Warner

Miranda Kooly

Nicholas Olson

Nicole Hobbs

Pungak Shoogukwruk

Rose Carew

Sabastion Gardner

Sara Landwehr

Sarah Branson

Sherry Rivers

Walter Harris

William (Matt) Karron

American Welding Society, Code DI.I

Structural Welding Certification

Kirion Martushev

Kiril Martushev

Jonathan Boone

John Kelly

Anany Polushkin

William Harper

Albert Steeke

David Chesney

Jeremiah Moffis

Scott Isbell

Caleb Kimbrell

Jordan Johnson

Patrick Adams

Benjamin Clare

American Welding Society, Code DI.I

Pipe Welding Certification

Edwin Marshall

Alan Bunker

Steven M. Bon, Jr.

Duane Johnson

Cameron Perry

Honors are awarded to baccalaureate and associate degree students with cumulative grade point averages as follows: *** Summa Cum Laude - 4.0; ** Magna Cum Laude - 3.8-3.99; * Cum Laude - 3.5 - 3.79. (KBC) indicates KPC's Kachemak Bay Campus, Homer.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS