KPC honors graduates, retiring college director

Posted: Tuesday, May 28, 2002

Kenai Peninsula College celebrated its commencement April 30 at Kenai Central High School.

The star of the ceremony, however, was College Director Ginger Steffy, on the verge of graduating into retirement after 31 years with the college. The university gave her the honorary title "director emeritus."

More than 200 graduates received credentials ranging from General Education Development to bachelors' degrees. They were:

(KBC = Kachemak Bay Campus)

Bachelor of Business

Administration

Linda L. Swarner

Bachelor of Arts Anthropology

Leslie B. Holden**

Dana M. Woodard*

Bachelor of Science

Natural Science

Pamela J. Russell

Bachelor of Education

Michael Bernard

Keith M. Doroff

Sara Hondel*

Michael David Tovoli

Melissa Waters

Patti Books

Ann E. Bouer

Sara Burdick

Michelle Davis

Craig R. Swartz

Mary Jo Foglia

Maria Goins

Misty McCown

Sally Peterson* (KBC)

Kevin Sweatt*

Jennifer Tyler

Megan Joy Wohlers

Stephanie Zuniga (KBC)

Associate of Arts

Dominique Bonaventure***

Steven M. Bon Jr.

Kelly M. Brewer*

Sherri A. Dub*

Joelynn M. Eastman

Ronald Engebretson

Diana K. Fischer

Roger J. Fischer

Gina Marie Del Gaizo

Chrystal R. Gomez**

Julie E. Goodwin** (KBC)

Kimberly D. Graham**

Shannon E. Grant*

Amelia R. Harrison

Stacy Jo Hope

Christina R. Long

Melody C. Martin*

Aaron Miller

Peter A. Micciche**

Jacqueline J. Michels

George L. Nash

Terri Nettles*

Meriam Olson***(KBC)

John Brett Renck

Charlene Denise Robinson

Laurie Ann Rochon**

Rhoda L. Roedl

Brenda L. Scoles*

Accounting

Susan Ursula Swartz

Office Management Technology

Rebecca S. Sonberg**

Human Services

Lisa Renee Arnold Greenleaf*

Petroleum Technology

Jason D. Banner

Computer Electronics

Loren D. Caligan*

Eldon D. Cooley (KBC)

Aaron D. Kosydar***

James R. Meek Jr.

Richard L. Musgrove Jr.

James Eaton*

Small Business Administration

Micheal J. Banta

Andrew Hoffman***

Heidi J. Morrison**

Kelly J. Spoonts*

Jennifer Helene Stubblefield

Industrial Process

Instrumentation

Jason D. Banner

Loren D. Caligan

Keith D. Guerry

Brendon E. Hopkins

John David Laurance

Jesse B. Legner

James R. Meek Jr.

Brian E. Sweeney

Shannon Ben Wilker

Process Technology

Timothy F. Atkinson

Robyn A. Barker

James Michael Barndt

Zebulun M. Brophy

Jason T. Butler

Daniel J. Castimore

Jeremy Ryan Cupp

David Lincoln Dempsey

Angelic A. Elsey

Milford W. Green

Brendon E. Hopkins

Jon Jackinsky

Jackie L. Johnson

Trevor N. Karston

Stephen Leider

Beverly A. Mills

David W. Moody

J. Scott Moore

James Moore

David Todd Nau

James D. Oliver

Trenton D. O'Reagan

Thomas E. Osterkamp Jr.

Buddy Alan Overturf

Todd E. Pollock*

Ronald W. Rodgers

Brent C. Shaffer

Ronald Silva

Jeremy R. Smith

Sherry Ann Stefano*

Joseph H. Steward

Brian E. Sweeney

Ben S. Vandorn*

Barry C. Vest

Lisa Faamanu Walker

Daniel A. Welborn*

Bridget Jean Willett

Petroleum Technology

Todd D. Nibler

Small Business Management

JoDee Rhoton (KBC)

Rebecca S. Sonberg

General Education Development

Christopher John Alsteen

Jeremiah Batson

Karli Batton

Linda Bell

Courtney Birgen

Darin Bras

John Brewer

Brandon Chaffee

Shane Checketts

Chris Chezik

William Choate

Alisha Cissell

Charles Clark

Gina Cole

Jessica Cole

Jessica Davis

Gracie Dean

Jonni Denney

Melissa Dewess

Travis Endsley

Scott B. Falk

Jordan Fischer

Jennifer Frank

Matthew Fulton (Fields)

Lindsay Noel Gaede

Daneka Godek

Mary Greeno

Nathan Grilley

Isaac Guilbeau

Danya Hall

Willy Hamman

Alison Hatten

Patrick Heath

Ashley Henderson

Christopher Hinchman

Travis Hoeldt

Bernice Felicia Jones

Krystal Jones

Kimberly Kean

Sonya Keifer

Brandon Kocinski

Gracelyn LaFleur

Mickey Landenglos

Sarah Leggett

Sheri Liebenthal

Erynne Lopes

Tonga Mackey

Kris Madsen

Jason Marek

Pero Marinkovski

Glenn J. Martin

Kristoffer Martin

Mandy McCartney

Joshua Millington

Darwin Monzingo

Kevin Moomey

Nichola Moore

April Morehart

Megan Muir

Zettie Norenberg

Melony Noyd

Sarah O'Brien

Sonny Ogle

Heide Olender (Olson)

Jessica Paul

Leif Peterson

Lars Peterson

Erica Pettingell

Josh Phelps

Heidi Porter

Jason Raymond

Matthew Jake Reavis

Patrick Roche

Douglas Rome

David Salmon

Louis Schrader

Rusty Seaman

Catherine Sheldon

Sue Smith-Jurco

Gareth Stanley

Danielle Stevenson

Lonnie Stowell

Chris Stroman

Kathy Thompson

Amber Tirado

Deidre Toews (Taves)

Jason Treider

Rebekah Turner

Shawnah Valerio

Robert Verrengia

Heather Watts

Anthony Whitaker

Jeremy Windsor

Natalie Witte

Carolyn Woody

Douglas Wynn

Brandon Zumwalt

American Welding Society Code DI.I Structural Welding Certification

Ernie Barber

Steven Bon

Helen Brown

Laura Faeo

Jason Followell

Adam Hoyt

Duane Johnson

Travis King

Burt Lundy

Cameron Perry

Antonio Sandoval

Rick Sanchis

Dennis Shangin

Roy Stonecipher

Anthony Sykes

Buster Tallman

Norman Wilson

Sergey Yakunin

American Society of Mechanical Engineers, Section IX Pipe Welding Certification

Ernie Barber

Christoph Bristow

James Fitzpatrick

Jason Followell

Brok Shafer

Ian Weatherly

Norman Wilson

Honors are awarded to baccaulaureate and associate degree students with cumulative grade point averages as follows:

***Summa Cum Laude 4.0, **Magna Cum Laude 3.8-3.99, *Cum Laude 3.5-3.79



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS