Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

KPC confers degrees in its 31st graduation

Posted: Monday, June 04, 2001

From graduate degrees to GEDs, dozens of Kenai Peninsula College students marked the culmination of their work in commencement exercises April 29 at Kenai Central High School Auditorium.

The 31st graduation for the peninsula campuses of the University of Alaska Anchorage reflected the diverse student body, the school's personal touch and the university's significant role in Alaska.

University President Mark Hamilton made the opening remarks, calling the commencement exercises "this marvelous occasion."

"Many of you, across the university system, do this the hard way," Hamilton said, referring to the competing demands of work and family that many balance with their studies.

"You have been practicing what the real world is like," he said.

Shirley Warner, Soldotna's police chief, was the commencement speaker. She spoke briefly and informally of her experiences and shared advice.

 

No caption was contained in the photo file

By JAY BARRET, Staff

"Every day counts," she said. "You do the best job that you can."

She advocated an attitude of caring and compassion as a way to excel, quoting an unknown wise observer of the human condition who said, "People don't care how much you know until they know how much you care."

The valedictory speech by Anna Boutwell was short and sweet.

Boutwell, who is from Russia, addressed the auditorium in Russian and English. She said that although students in both nations are similar, the United States remains superior as a land of opportunity.

"I hope you will leave here today with a greater appreciation of your future," she said.

Kenai Peninsula College 2001 Graduates

Master of Education:

Deanne P. Pokryfki

Bachelor of Arts, Art:

Patricia A. Ireland

Bachelor of Arts,

Biological Sciences:

Steven Michael Bon

Bachelor of Arts, English:

Brenda Pilgrim Ahlberg

Bachelor of Business Administration:

Rhonda Kaye Baisden; Peggy Sue Dye, cum laude; Cynthia Marie Gattenby, cum laude; and Marie Dianne Payfer, magna cum laude

Bachelor of Education:

Kristine Barnes; Matty Lynn Bowers; Richard Bremicker; Stephanie Cox, magna cum laude; Tyson Cox; Nancy Ann Glonek; Amber Howard; Kerri Nelson; Kristen Nielsen; Lisa Marie Osborn; Susan Rorrison; and Darcy Swanson, magna cum laude

Bachelor of Science, Anthropology:

Amber Leanne Glenzel

Bachelor of Science, Technology:

Ronald E. Russell, cum laude

Associate of Arts:

Darrell Behymer; Lindsey Blaine, cum laude; Anna Boutwell, magna cum laude; April Boynton, cum laude; Margo Chilson; Maria Lisa Chythlook, magna cum laude; Brandee Cooper; Melissa Daugh-erty; Terry Edmundson, cum laude; Michele Fahnholz; Diana Fischer; Rachel Fuller; Jodi Hanson, cum laude; Tara Janik, magna cum laude; Traci Knutson, cum laude; William Lee; Andrea Macauly; Aaron Miller; Heidi Morrison, magna cum laude; Sean O'Guinn, summa cum laude; Jose Pons-Vives; Cynthia Quijada; Maria Rodgers; Kelly Sandahl; Yolanda Schrader; Jonathan Shields; Kim Terpening; Dalta Thornton; Mindy VanRaden; Robert Winter; Michael Woods and Masha Yakunin

Associate of Applied Science

Accounting:

Krista Barthold; Casey Felger; and Marie Dianne Payfer, magna cum laude

Computer Electronics:

Donald Eide Jr., Brian Keith Jones and Ty Schemanski

Human Services:

Cathy M. Clark, cum laude; Kevin Hall; Linda Kay Leveque and Holly Christina Mercado

Industrial Process Instrumentation:

Ty Schemanski

Office Management Technology:

Tammy Gregory and Leora Alice Shangin

Petroleum Technology:

Angelic Elsey and Ty Schemanski

Small Business Administration:

Rick Aldridge, cum laude; Candy Copple; Terry Edmundson, cum laude; Betty Marlatt; Ronda Price; Tera Schemanski, magna cum laude; Judith Smith, magna cum laude; Kelly Spoonts, cum laude; David Williamson and Olga A. Zimmerman

Certificate Graduates

Office Technology:

Mary Bondurant and Candy Bruner

Mechanical Technology:

Shawn Taplin, Joshua Larson and Billy Rackley

Petroleum Technology:

Bruce Jose

Small Business Management:

Connie Downs, JoDee Rhoton and Olga A. Zimmerman

Welding Technology:

Joshua Larson

General Education Development:

Michael Reed Adams, Patsy Akin, Scott Anderson, Gus Bowen, Ryan Steven Broussard, Alexis Brown, Cody Bryant Burman, Brett Caswell, Amber Christoffer, Hugh Cline, Crystal Coache, James Grant Coad, Lyndsie Dawn Crist, Brittney Crist, Emelie Demidoff, Tristine Joy Dodds, Adam Dotson, Joshua Doty, Teya Durham, Josh Engholm, Lewis Farrier, Gregory Felton, Adam C. Fidai, James D. Foondle, Donald Brandon Forbes, Jennifer French, Julie Gardiner, Richard James Garrett, Eric Haddock, Samantha Hanson, Andrew M. Horazdovsky, Tyler Hunt, David Jackinsky, Jacob Karp, Brandy Anne Kensinger, Elizabeth S. Key, Tiffany King, Tashina Mae Lord-Sullens, Dorothy "Jean" Lundquist, James Lynn, Michael John Mahaffey, Jesse Martin, Robert James Martin, Joshwa Milette, Nicholas (Nick) Miley, Elizabeth Morrison, Kyle Mueller, Camille Cameo Mueller, Jeanene Marie Muller, Harry Nagasako, Monte Necessary, Dollie Nicholson, Arlis Ortman, Russell Pace, Christina Paddock, Travis Penninger, Michelle Price, Nicolette Jantz Relkin, Sam Allen Renney, Naomi Rice, Crystal Robinson, April Roderick, Raymond R. Sakota, James Saling, Jana Sanders, Rickie Vee Sauve, Bobby Sickler, Lora Simons, Matthew Duane Slaughter, Chaney Sparks, Anita Spencer, Cinthia Spoonts, Katherine Ann Sterling, Leah Studebaker, Abbygail Thiele, Andrea Vanbuskirk, Joshua L. Voight, Lindo Jo Walker, Kristopher Watkins, Chelsey Weyand, Allyn Woodard and Anthony (Tony) Wynn

American Welding Society, Code DI.I -- Structural Welding Certification:

William Baker, Jeffrey Bitterick, Graham Davis, Robert Garret Sr., John Gomez, Larry Hawkins, Travis King, Rawley Languardt, Kyle Lincoln, Bert Lundy, Tim Mellard, Thomas Playle, Raymond Ross, Kenneth Seavey, Daniel Schulpius, Dennis Shangin, Jaron Turkington, Kevin Venneberg amd Joshua Voight

American Society of Mechanical Engineers, Section IX -- Pipe Welding Certification:

Joshua Larson, Kyle Lincoln, Tim Mellard, Kenneth Seavey, Michael Seward and Andrew Ticknor



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS