Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Local Sports Briefs

Posted: Sunday, June 25, 2006

State motocross results posted

Results from last weekend’s state motocross series races Nos. 3 and 4, hosted by the Kenai Peninsula Racing Lions at Twin Cities Raceway, were released Friday.

The results from the second city race, held June 10, also were released Friday.

State Race No. 3

June 17 at Twin Cities Raceway

125 expert — 1. Aaron Loyer; 2. Cory Davis; 3. Richie Hennagin; 4. Zac Aragon; 5. Luke Johnson.

125 intermediate — 2. Levi Jutila; 3. Beau Brunnhoelz;

4. Chase Crabb; 5. Steven Loyer.

125 novice — 1. Cody Tate; 2. Trevor Boylan; 3. Doss Daley; 4. Myles Ridling; 5. Tal Erickson.

250 expert — 1. Aaron Loyer; 2. Ricky Bailey; 3. Robert Graeber; 4. Jed Brown.

250 intermediate — 1. Sean Summers; 2. Bradley Johnson; 3. Cal Anderson; 4. Danny Stenvik; 5. Mike Dean.

250 novice — 1. Myles Ridling; 2. Eric Landers; 3. Todd Henderson; 4. Kyle Stenvik; 5. Nicholas Larson.

50 — 1. Cole Crandall; 2. Calan Putman; 3. Brycen Gorne; 4. Kyle Johnson; 5. Cole Anderson.

65 — 1. Ethan Hudson; 2. Cole Crandall; 3. Zachary Lee; 4. Austin Hibbert; 5. Zach Baluvelt.

85 expert — 1. Cody Woodworth; 2. Dylan Hendricks; 3. Chase Crabb; 4. Casey Boylan; 5. James Woodward.

85 intermediate— 1. Josh Szymanski; 2. Neil Marion; 3. Dylan Laframboise; 4. Robert Armbrust; 5. Jasawa Lamb.

85 novice — 1. Vince Monzulla; 2. Zachary Lee; 3. Kevin Cabana; 4. John Mark Muller; 5. Zachary Carlson.

Masters — 1. Lloyd Toepel; 2. Mike Arno; 3. Bob Armbrust.

Mini-quad — 1. Kruz Kleewein; 2. John Engen; 3. Olivia Farrell; 4. Laken Kleewein; 5. Brandon Poe.

Over 50 — 1. Pat Poland; 2. Bob Armbrust.

Pro — 1. Aaron Loyer; 2. Ricky Bailey; 3. Cory Davis; 4. Robert Graeber; 5. Aaron Athanas.

Quad expert — 1. Steve Ashley; 2. Jeff Adolf; 3. Kenny II Kleewein; 4. Paul Sindorf; 5. Kenny Kleewein.

Quad intermediate — 1. Dominic Nickles; 2. Beau Rude; 3. Todd Woodworth; 4. Dustin Daniels; 5. Robert Eickbush.

Quad novice — 1. Dakota Kleewein; 2. Shane Spalding; 3. David Wells; 4. Justin Covey; 5. Amanda Riggs.

Quad pro open — 1. Steve Ashley; 2. Ryan Kofoid; 3. Edward Pauls; 4. Kenny II Kleewein; 5. Jeff Adolf.

Quad vet open — 1. Steve Ashley; 2. Jeff Adolf; 3. Edward Paulus; 4. Paul Sindorf; 5. Turk Younkins.

Vet expert — 1. Aaron Athanas; 2. Jim McClain; 3. Lance Leveane; 4. Ralph Blanchard; 5. Paul Thacker.

Vet intermediate — 1. Mike Arno; 2. Pat Poland; 3. Brad Davis; 4. Tim Lamb.

Women’s expert — 1. Sarah Herrin; 2. Meghan McClain; 3. Rachel Minick; 4. Megan Marolta.

Women’s intermediate — 1. Adrienne Athanas; 2. Franki Larnay; 3. Latosha Lekity; 4. Kcie Owens; 5. Michelle Downey.

Women’s novice — 1. Anna Denny; 2. Chandler McClain; 3. Amanda Blanchard; 4. Lindsay Grant; 5. Crystal Crabb.

State Race No. 4

June 18 at Twin Cities Raceway

125 expert — 1. Aaron Loyer; 2. Cory Davis; 3. Zac Aragon; 4. Richie Hennagin; 5. Luke Johnson.

125 intermediate — 2. Levi Jutila; 3. Tyler Blanchard;

4. Steven Loyer; 5. Logan Rosing.

125 novice — 1. Cody Tate; 2. Trever Boylan; 3. Myles Ridling; 4. Doss Daley; 5. Nicholas Larson.

250 expert — 1. Ricky Bailey; 2. Aaron Loyer; 3. Robert Graeber; 4. Jed Brown.

250 intermediate — 1. Bradley Johnson; 2. Danny Stenvik; 3. Mike Dean; 4. Sean Summers; 5. Lloyd Toepel.

250 novice — 1. Myles Ridling; 2. Todd Henderson; 3. Eric Landers; 4. Kyle Stenvik.

50 — 1. Alan Putman; 2. Cole Crandall; 3. Wes Burton; 4. Brycen Gorne; 5. Joseph Palmer.

65 — 1. Zachary Lee; 2. Ethan Hudson; 3. Austin Hibbert; 4. Cole Crandall; 5. Zach Baluvelt.

85 expert — 1. Cody Woodworth; 2. Dylan Hendricks; 3. Casey Boylan; 4. Daniel Maciariello; 5. James Woodward.

85 intermediate — 1. Josh Szymanski; 2. Dylan Laframboise; 3. Jashawa Lamb; 4. Robert Armburst; 5. Neil Marion.

85 novice — 1. Zachary Carlson; 2. Vince Monzulla; 3. Kevin Cabana; 4. Collin Clayton; 5. Michael Hardy.

Masters — 1. Mike Arno; 2. Bob Armburst.

Mini quad — 1. Kruz Kleewein; 2. John Engen; 3. Olivia Farrell; 4. Laken Kleewein; 5. Jimmy Hubbard.

Over 50 — 1. Pat Poland; 2. Bob Armburst.

Pro — 1. Aaron Loyer; 2. Rickey Bailey; 3. Cory Davis; 4. Robert Graeber; 5. Richie Hennagin.

Quad expert — 1. Steve Ashley; 2. Kenny II Kleewein; 3. Jeff Adolf; 4. Paul Sindorf; 5. Kenny Kleewein.

Quad intermediate — 1. Dominic Nickles; 2. Robert Eickbush; 3. Beau Rude; 4. Kris Sindorf; 5. Melanie Sindorf.

Quad novice — 1. Dakota Kleewein; 2. Shane Spalding; 3. Amanda Riggsl 4. Kruz Kleewein; 5. Ashley Owen.

Quad pro open — 1. Steve Ashley; 2. Ryan Kofoid; 3. Corey Clark; 4. Kenney II Kleewein; 5. Mike Beane.

Quad vet open — 1. Steve Ashley; 2. Jeff Adolf; 3. Paul Sindorf; 4. Turk Youkins.

Vet expert — 1. Jim McClain; 2. Aaron Athanas; 3. Lance Leveane; 4. Aaron Poland; 5. Paul Thacker.

Vet intermediate — 1. Mike Arno; 2. Brad Davis; 3. Pat Poland; 4. Mike Rewis.

Vet novice — 1. Eric Landers; 2. Richard Athanas; 3. John Stenvik; 4. Mike Kelly; 5. Ray Richards.

Women’s expert — 1. Rachel Minick; 2. Sarah Herrin; 3. Meghan McCalin; 4. Megan Morotta.

Women’s intermediate — 1. Adrienne Athanas; 2. Franki Lamay; 3. Latosha Lekity; 4. Kcie Owens; 5. Michelle Downey.

Women’s novice — 1. Anna Denny; 2. Chandler McClain; 3. Amanda Blanchard; 4. Lindsay Grant; 5. Crystal Crabb.

City Race No. 2

June 10 at Twin Cities Raceway

125 intermediate — 2. Dylan Hendricks; 3. Logan

Rosing; 4. Casey Boylan; 5. Scott Stanford.

125 novice — 1. Myles Ridling; 2. Trever Boylan; 3. Taylor Hibbert; 4. Troy Lemay; 5. Truckee Lemay.

250 expert — 1. Zac Aragon; 2. Jed Brown; 3. Sarah Herrin.

250 novice — 1. Trever Boylan; 2. Mike Arno; 3. Myles Ridling.

50 cc — 1. Cole Crandall; 2. Ryder Pietro; 3. Titan Farrell; 4. Robert Martin.

65 cc — 1. Cole Crandall; 2. Andrew Turner; 3. Austin Hibbert; 4. Riley Larson; 5. Blake Riley.

85 expert — 1. Cody Woodworth; 2. Dylan Hendricks; 3. Daniel Maciariello; 4. Casey Boylan.

85 intermediate — 1. Joshua Szymanski; 2. Neil Marion.

85 novice — 1. Shane Spalding; 2. Philip Larson.

Mini Quad (4-8) — 1. Olivia Farrell; 2. Dalton Blume; 3. Mike Ashley; 4. Kameron Maxie.

Mini Quad (9-11) — 1. Shelby Palacios.

Quad A — 1. Steve Ashley; 2. Mike Beane; 3. Corey Clark; 4. Justin Bakk.

Quad B — 1. Ashley Owen.

Vet B — 1. Mike Arno; 2. Mike Kelly; 3. Barney Phillips; 4. Dean Ravin; 5. Aaron Poland.

Women’s B — 1. Anna Denney; 2. Tasha Lott; 3. Melody Martin.

Fowler, Hackett post top times at NBHA event

Mellissa Fowler posted a time of 15.852 seconds in the open class barrel racing, and Chelsey Hackett clocked 21.240 seconds in open pole bending, both top performances in each event, at National Barrel Horse Association competition Wednesday at the Soldotna Rodeo Grounds.

Barrel Racing

Open Class: 1D — 1. Mellissa Fowler, 15.852 seconds; 2. Shana Wilson, 15.973; 3. Becky West, 16.039; (tie) Chelsey Hackett 16.039. 2D — 1. Amber Davis, 16.734; 2. Lisa Orth, 16.850. 3D — 1. Jenny Robertson, 16.885; 2. Jo Ann McWhorter, 17.345; 3. Beth Fowler, 17.510; 4. Jackie Rainwater, 17.767. 4D — 1. Corey Wilkinson, 18.296; 2. Jadra Orr, 18.595; 3. Brandi Aldridge, 19.000; 4. Stacey Oliva, 19.788; 5. Tina Williamson, 21.189.

Youth Class: 1D — 1. Jennifer Murray, 15.967; 2. Jake Fowler, 16.283. 2D —1. Kassy Ferganchick, 16.689; 2. Sara Jensen, 16.806; 3. Ciarra McKenzie, 16.907. 3D — 1. Cheyenne McGrane, 17.094; 2. Brittney Morris, 17.120; 4D — 1. Teresa Bitterich, 18.682; 2. Katy Oliva, 19.194; 3. Maya Johnson, 19.215; 4. Laura McKenna, 19.439; 5. Nathan Carrico, 19.633.

Pole Bending

Open Class: 1D — 1. Chelsey Hackett, 21.240. 2D — 1. Mellissa Fowler, 22.290. 3D — 1. Amber Davis, 23.749; 2. Beth Fowler, 24.390; 3. Tina Williamson, 30.125.

Youth Class: 1D — 1. Cheyenne McGrane, 24.373. 3D — 1. Brittney Morris, 26.754; 2. Teresa Bitterich, 27.130; 3. Nathan Carrico, 28.139; 4. Dillon Jensen, 29.877; 5. Hydn McDermott, 35.600.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS