Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Sports Briefs

Posted: Wednesday, June 27, 2001

Kircher Jr. takes Ransom Fun Run

Bicyclist Karl P. Kircher Jr. covered 5 kilometers in 15 minutes, 18 seconds, to win the Seventh Annual Jeff Ransom Memorial Fun Run Saturday in Kasilof.

The run was started in memory of Jeff Ransom, who died in an avalanche in 1994. Instead of a registration fee, donations are accepted at the race for the Alaska Mountain Safety Center.

One of the unique parts of the race is that pretty much any mode of nonmotorized transportation can be used to cover the 5 kilometers through the heart of "downtown Kasilof."

In the past, this has mostly meant a flurry of bicycles and runners on the trail, but this year five horse riders decided to get into the mix.

The choice of alternative transportation, and the fact that it's a good way to get the community -- especially the Kasilof community -- together, has let the run pick up popularity throughout the years.

At the second Ransom Memorial Fun Run, there were less than 20 participants. Saturday, there were 73.

The fastest runner was Brandon Newbould, who covered the course in 18:57. Meanwhile, the first female bicyclist was Vanessa Williams with a time of 18:25, and the first female runner was Patti Foldager with a time of 22:59.

Finally, the first horse rider to cross the line was Kendra Moerlein, who trotted home with a time of 45:07.

Seventh Annual Jeff Ransom Memorial Fun Run

Saturday

at Johnson Lake day use area

5-kilometer bicycle results

Girls 0 to 10 years old -- 1. Sarah Evenson, 40 minutes, 3 seconds, 46th overall; 2. Katy Stetz, 42:21, 48th.

Boys 0 to 10 years old -- 1. Thomas Kircher, 18:44, 5th; 2. Michael Moerlein, 20:38, 10th; 3. Ben Ransom, 22:35, 14th; 4. Cameron Foister, 22:47, 17th; 5. Clancy Skipwith, 27:40, 26th; 6. Danny Meyer, 36:34, 40th; 7. Michael Stetz, 46:13, 54th.

Girls 11 to 20 years old -- 1. Vanessa Williams, 18:25, 4th; 2. Melissa Blake, 19:32, 7th; 3. Ellen Holt, 26:31, 23rd; 4. Taryn Bossert, 26:38, 24th.

Boys 11 to 20 years old -- 1. Karl P. Kircher Jr., 15:18, 1st; 2. Andrew Kircher, 15:40, 2nd; 3. D.J. Foister, 18:11, 3rd; 4. Nathaniel Acord, 20:28, 9th; 5. Kelly Skipwith, 22:26, 12th.

Women 21 to 35 years old -- 1. Eric Williams, 42:24, 49th.

Women 36 to 50 years old -- 1. Kathy Holt, 29:12, 32nd; 2. Diane Taylor, 31:42, 38th; 3. Tracy Foister, 32:09, 39th; 4. Dawn Stetz, 46:15, 56th.

Men 36 to 50 years old -- 1. Dan Skipwith, 22:29, 13th; 2. Dan Evenson, 40:05, 47th; 3. Matt Stetz, 46:14, 55th.

5-kilometer running/walking results

Girls 0 to 10 years old -- 1. Maddy Ransom, 37:53, 41st; 2. Juliet Bramante, 1:05:20, 70th; 3. Elena Bramante, 1:05:21, 71st; 4. Hattie Little-Burgener, 1:18:34, 72nd.

Boys 11 to 20 years old -- 1. Brandon Newbould, 18:57, 6th; 2. Jacob Fellman, 21:29, 11th; 3. Jesse Kircher, 23:59, 18th; 4. Luke Gingerich, 29:20, 33rd.

Men 21 to 35 years old -- 1. Kent Peterson, 22:28, 15th.

Women 36 to 50 years old -- 1. Patti Foldager, 22:59, 16th; 2. Carolyn Roush, 25:44, 20th; 3. Kristine Moerlein, 27:07, 25th; 4. Amy McVee, 27:45, 27th; 5. Karl Barkman, 28:34, 28th; 6. Connie Tobin, 28:49, 29th; 7. Penny McClain, 28:56, 30th; 8. Maggie Reilly, 29:21, 34th; 9. Kathi Crane, 31:12, 37th; 10. Cindy Kircher, 38:44, 42nd; 11. Colleen Sinnott, 39:29, 43rd; 12. Kathy Bush, 39:39, 45th; 13. Susan Robinson, 49:11, 58th; 14. Ann Marina, 50:43, 59th; 15. Elaine Meyer, 50:44, 60th; 16. Kristine Williams, 59:05, 63rd; 17. Linda McLane, 59:06, 64th; 18. Rosemarie Meza, 59:07, 65th; 19. Katie Tongue, 1:05:18, 68th; 20. Char Mason, 1:05:19, 69th.

Men 36 to 50 years old -- 1. Flip Foldager, 19:36, 8th; 2. Dean Robinson, 26:21, 22nd; 3. Andrew Josephson, 29:07, 31st; 4. Karl Kircher, 30:10, 35th; 5. Jerry Brenneman, 30:25, 36th; 6. Rob Williams, 59:12, 66th; 7. Dean Osmar, 59:12, 67th; 8. Mark Burgener, 1:18:35, 73rd.

Women 50 and over -- 1. Mindee Morning, 25:46, 21st.

Men 50 and over -- 1. Chuck Timison, 25:24, 19th.

5-kilometer horse riders

Women 0 to 10 years old -- 1. Mackenzie Evenson, 45:30, 53rd.

Women 11 to 20 years old -- 1. Kendra Moerlein, 45:07, 50th; 2. Amy Lambe, 45:11, 51st; 3. Mary Lambe, 45:22, 52nd; 4. Janelle Moerlein, 45:30, 53rd.

Fell fares well at Alaska Sprint Tour

Kenai's Marty Fell won the Gold Rush Dash in the 360 Division and had three other second-place finishes Friday in the Alaska Sprint Tour's stop at Capitol Speedway in Willow.

The Alaska Sprint Tour showcases open-wheeled, winged sprint cars on the state's dirt tracks.

Fell also took second in Heat 1, Heat 2 and the Main Event in the 360 Division.

Kenai's Randy Barnes picked up another victory for the area when he took Heat 1 in the 410 Division.

Also from the area, Kenai's Elton McGahan raced in the 410 Division and took fourth place in the Gold Rush Dash, third place in Heat 1, fifth place in Heat 2 and second place in the main event.

Finally, Kenai's Jackie McGahan was third in Heat 2 and third in the main event in the 410 Division.

The Alaska Sprint Tour travels to Twin City Raceway in Kenai for its next event. Gates open at 5 p.m. on July 13, while racing starts at 7:30 p.m.

Alaska Sprint Tour results

Friday

at Capitol Speedway, Willow

360 DIVISION

Gold Rush Dash -- 1. Marty Fell, Kenai; 2. Bill Balog, Fairbanks; 3. Tracy Anacker, Fairbanks; 4. Bob Erdman, Wasilla.

Heat 1 -- 1. Tracy Anacker, Fairbanks; 2. Marty Fell, Kenai; 3. Bill Balog, Fairbanks; 4. Tim Wallace, Anchorage; 5. Dave Hughes, Palmer.

Heat 2 -- 1. Bill Balog, Fairbanks; 2. Marty Fell, Kenai; 3. Tracy Anacker, Fairbanks; 4. Tim Wallace, Anchorage; 5. Dave Hughes, Palmer.

Main Event -- 1. Bob Erdman, Wasilla; 2. Marty Fell, Kenai; 3. Dave Hughes, Palmer; 4. Tim Wallace, Anchorage; 5. Tracy Anacker, Fairbanks.

410 DIVISION

Gold Rush Dash -- 1. John McDonald, Anchorage; 2. Larry Frazier, Anchorage; 3. Robert Hansen, Wasilla; 4. Elton McGahan, Kenai.

Heat 1 -- 1. Randy Barnes, Kenai; 2. Robert Hansen, Wasilla; 3. Elton McGahan, Kenai; 4. Larry Frazier, Anchorage.

Heat 2 -- 1. John McDonald, Anchorage; 2. Robert Hansen, Wasilla; 3. Jackie McGahan, Kenai; 4. Larry Frazier, Anchorage; 5. Elton McGahan, Kenai.

Main Event -- 1. John McDonald, Anchorage; 2. Elton McGahan, Kenai; 3. Jackie McGahan, Kenai; 4. Robert Hansen, Wasilla; 5. Larry Frazier, Anchorage.

Twins win first game in Fairbanks

The American Legion Post 20 Peninsula Twins continued to play well in Fairbanks, defeating Tri-Cities of Fairbanks 10-4 in the first game of a doubleheader Tuesday.

Including the final two games of the Midnight Sun Tournament, the Twins have now defeated Fairbanks three straight times.

Results from the second game, and details from the first game, were not available as the Clarion went to press.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS