Sports Briefs

Posted: Wednesday, June 29, 2005

Knight, Smith fastest on Spit

Brent Knight and Kristina Smith turned in the top times in the Homer News Spit Run, a 10-kilometer race from Homer High School to the end of the Homer Spit held Saturday.

Knight covered the course in 33 minutes, 47 seconds while Smith ran 40:39.

Homer News Spit Run

Saturday, 10 kilometers

FEMALE FINISHERS

Girls 10 and under — 1. COSTELLO, KATIE, 1 hour, 18 minutes, 9 seconds; 2. NEGRO, LEGGY, 1:20:46; 3. SENEFF, REBECCA, 1:24:23; 4. SENEFF, RACHEL, 1:24:50; 5. PITZMAN, KATIE, 1:25:06; 6. PITZMAN, MEGAN, 1:31:54; 7. PITZMAN, KYLA, 1:33:36; 8. LOVETT, TISHA, 1:45:46; 9. RAYMOND, KENDRA, 1:51:38; 10. HOLMAN, TAYLOR, 1:51:41; 11. RAYMOND, JORDAN, 1:51:43. Girls 11-14 — 1. NEGRO, MADZ, 0:55:54; 2. SENEFF, LINDSEY, 0:57:58; 3. EVARTS, EDREI, 0:58:27; 4. WILLIAMSON, KAYLA, 1:00:49; 5. MCCARRON, MAGGIE, 1:09:57; 6. HAAS, KATLYN, 1:11:21; 7. SHIMEK, ALI, 1:19:03; 8. ROHR, MAYA, 1:53:30; 9. BOWEN, MADDY, 1:53:35. Girls 15-18 — 1. ROOPER, LAURA, 0:48:31; 2. GAVENUS, KATIE, 0:48:43; 3. GAVENUS, ERIKA, 0:48:43; 4. PORTER, SASHA, 0:48:51; 5. MACH, MELANIE, 0:50:28; 6. HAAPALA, JANELLE, 0:50:54; 7. SENEFF, JULIE; 0:51:31; 8. BENNETT, CLARE, 0:58:32; 9. NEGRO, LYDS, 1:01:23; 10. OWENS, CHELSEA, 1:12:23; 11. BARRESI, FEDERICA, 1:13:06; 12. BECK, JULIA, 1:13:57; 13. PANCRATZ, ANNA, 1:28:43; 14. HEMSTREET, CHRISTA, 1:29:57; 15. CALDWELL, SARAH, 1:45:43. Women 19-29 — 1. SMITH, KRISTINA, 0:40:39; 2. GOLDSTEIN, RACHEL, 0:43:24; 3. CARLSEN, ERIN, 0:49:24; 4. TUIPALA, LEAH, 0:51:44; 5. RYKACZEWSKI, RENAE, 0:52:12; 6. BAUGH, DEANNA, 0:52:54; 7. ONION, REBECCA, 0:52:58; 8. BOYER, LORI, 0:53:19; 9. VINSON, MARIE; 0:53:24; 10. TRIPLETT, EMILY, 0:55:44; 11. RHYNER, TESSA, 0:55:57; 12. BODRY, CATHERINE, 0:57:41; 13. KREIDER, JOLENE, 0:58:33; 14. UPDEGRAFF, KATHERINE, 0:59:14; 15. BERGSTEN, SUSAN, 1:04:39; 16. DAVIS, JESSICA, 1:06:16; 17. SALMEN, NORA, 1:08:36; 18. NEGRO, GABS, 1:10:46; 19. OWENS, STACY, 1:12:39; 20. CHAPPLE, ELYSHA , 1:14:22; 21. SHOPF, EMILY, 1:45:42; 22. BAKER, KATIE, 1:48:39. Women 30-39 — 1. CHAPPLE, JENNIFER, 0:48:40; 2. HUDSON, SAUNDRA, 0:48:53; 3. MOSELEY, DEBORAH, 0:49:52; 4. EVARTS, FRAN, 0:50:41; 5. HARVEY, CHARLOTTE, 0:50:45; 6. LOWE, CATRIONA, 0:51:58; 7. HARRALD, INGRID, 0:52:09; 8. BORGMAN, STACEY, 0:53:35; 9. CAMMILLERI , LISA, 0:54:17; 10. FURLONG, SHELLI, 0:55:05; 11. ONEILL, DIEDRE, 0:55:13; 12. BACON, KRISTIN, 0:59:14; 13. BLOOM, VANESSA; 1:02:41; 14. TRAUTMANN, ANNE , 1:04:42; 15. MITCHELL, KRISTIN, 1:05:55; 16. HAINES, CLAUDIA; 1:12:05; 17. CHRISTENSEN, CHARLOTTE ; 1:18:10; 18. SENEFF, KAREN, 1:24:59; 19. KOUGL, JACQUELINE, 1:31:32; 20. PITZMAN, STEPHANIE, 1:33:57; 21. HODGDON, MARLENA, 1:49:07; 22. WEBER, FRANKIE, 1:49:09; 23. HOLMAN, NANCY, 1:51:51. Women 40-49 — 1. DalBIANCO, JOAN, 0:50:07; 2. MAUGER SUE, 0:52:10; 3. ROBERTSON, SARAH, 0:52:47; 4. HOLMAN, HOLLY, 0:52:49; 5. KINDRED, B. C., 0:57:48; 5. JANEGO, MELANIE, 0:59:53; 6. HARTMAN, MARY JO, 1:03:48; 7. SPIGELMYER, TERRI, 1:18:18; 8. NEGRO, LORI, 1:20:51; 9. MORKILL, ANNE, 1:28:42; 10. BIRCHFIELD, TERI, 1:32:09; 11. HAWKINS, JENNIFER, 1:32:27; 12. DEVANEY, KAREN, 1:32:28; 13. PANCRATZ, HEATHER,1:34:48; 14. LOVETT, CATRIN, 1:45:49; 15. PAUL, LINDA, 1:46:14; 16. MOORE, DANA, 1:54:02; 17. BECKER, SUSAN, 0:55:52; 18. HAINES, SUZANNE, 1:01:16; 19. FELIX, LISA, 1:03:47; 20. BROOKS, SUE, 1:04:57; 21. PRINDLE-HESS, POLLY, 1:07:02; 22. WATSON, LINDA, 1:07:02; 23. LOWNEY, DEBRA, 1:09:32; 24. CHAPPLE, PEGGY, 1:25:20; 25. ROBRINSON, KATHY, 1:26:18; 26. FINZEN-MATHERS LINDA, 1:33:13; 27. NEELS, SUE, 1:36:15; 28. HENDRICKSON, MARTHA, 1:39:09; 29. BAKER, RUHIYYIH, 1:53:59; 30. WALLACE, SHARON, 1:54:03; 31. MANALISAY, PRISCILLA, 1:11:33; 32. LEICHTUNG, BARBARA, 1:12:34; 33. COBB, DIANE, 1:27:37; 34. DWYER, SHARAN, 1:35:10; 35. HAAS, LORRAINE, 1:39:11; 36. LELAND, NORMA, 1:52:14; 37. HARRINGTON, ANNE, 1:20:55; 38. RUHRER, C., 1:23:59; 39. PETERSON, LORI, 1:48:38.

MALE FINISHERS

Boys 0-10 — 1. LaFEHR, DAVID, 0:43:13; 2. NEGRO, TOMMY, 1:10:46; 3. WALSWORTH, JOHN, 1:15:10; 4. PITZMAN, ETHAN, 1:33:52; 5. GRAHAM, KANE, 1:38:56; 6. PITZMAN, OWEN, 1:25:18.

Boys 11-14 — 1. ANDERSON TYLER, 0:42:10; 2. THORINGTON, ANSEL, 0:46:57; 3. SENEFF, JONATHAN, 0:46:58; 4. NORCROSS, GLENN, 0:47:16; 5. HITCHCOCK-LOPEZ, DYLAN, 0:49:10; 6. KLAAR, BJORN, 0:57:55; 7. LOVETT, ANDRE, 0:58:11; 8. GLOSSER, ROBIN, 0:58:13; 9. JAMIESON, KEVIN, 0:58:59. Boys 15-18 — 1. ALLEN, NATHAN, 0:35:29; 2. SHANK, DAVID, 0:38:41; 3. WICKER, MICHAEL, 0:42:47; 4. HAAS, TYLER, 0:43:12; 5. HONER, TOMMY, 0:43:54; 6. KINDRED, TRAVIS, 0:46:15; 7. NEGRO, "BEANER", 0:55:53. Men 19-29 — 1. KNIGHT, BRENT, 0:33:47; 2. BEN, 0:36:03; 3. TILLY, SAM, 0:36:06; 4. MUMM, MICHAEL, 0:38:10; 5. HARRO, DANIEL, 0:40:15; 6. PELTIER, TRAVIS, 0:40:42; 7. BEACH, JON, 0:41:57; 8. GREENWELL, DUGAN, 0:42:30; 9. LILLEY, MATTHEW, 0:42:51; 10. CLAY, ADAM, 0:44:58; 11. FRIEDERICKS, DAVID, 0:45:02; 12. VAIT, ANDREW, 0:45:07; 13. HAWKINS, VAN, 0:47:10; 14. CHAPPLE IV, JOHN, 0:48:01; 15. REYNOLDS, DEREK, 0:52:51; 16. FLOREZ, FELIPE, 0:53:03; 17. JOHNSON, ANDY, 0:56:04. Men 30-39 — 1. PETERSON, KENT, 0:38:24; 2. ESPINOSA, LITO, 0:39:45; 3. CALDERON, GABE, 0:45:24; 4. BRUCE, JERRY, 0:45:42; 5. TARKA, TOM, 0:46:05; 6. HEDGES, JOHNY, 0:48:06; 7. BLACK, CHRISTIAN, 0:50:28; 8. RUMMERY, JOHN, 0:53:02; 9. HAND, BILL, 0:53:04; 10. RAYES, STEVEN, 0:53:49; 11. BAXLEY, JASON, 0:55:41; 12. HOLMAN, MIKE, 0:58:39; 13. MARTIN, MICHAEL, 1:15:08; 14. ROCKET, CLINTON, 1:51:49. Men 40-49 — 1. CLARK, JOHN, 0:34:25; 2. KLAAR, JENS, 0:39:16; 3. FARRELL, BOB, 0:40:43; 4. WILLIAMSON, LANCE, 0:42:14; 5. ANDREWS, DAVID, 0:42:48; 6. MCCARRON, JAMES, 0:44:09; 7. KAUFMAN, DOUG, 0:44:10; 8. NEGRO, BILL, 0:44:32; 9. MAILLOUX, JEFF, 0:46:01; 10. DalBIANCO, ROB, 0:47:57; 11. ALLEN, TOM, 0:50:29; 12. SCHROOTEN, PAUL, 0:54:27; 13. YATES, JOHN, 0:56:08; 14. STEWART, LOU, 0:57:53; 15. HAAS, ANDY, 44, 1:04:07; 16. WALSWORTH, CHARLIE, 1:15:13; 17. ROBINSON, BRUCE, 1:26:17; 18. HEMSTREET, MARK, 1:29:56; 19. BIRCHFIELD, DAVID, 1:32:08. Men 50-59 — 1. ELLIS, JOE, 0:43:30; 2. DEAN, STEVE, 0:45:43; 3. BERRYMAN, JON, 0:46:02; 4. LYON, GARY, 0:47:27; 5. ROOPER, MALCOLM, 0:48:50; 6. SATRE, KEN, 0:50:31; 7. PAUL, DAVID, 0:50:59; 8. NORCROSS, DAVID, 0:52:36; 9. CHAPPLE III, JOHN, 0:53:43; 10. MOSS, LYLE, 0:54:54; 11. KNIGHT, PAUL, 0:56:24; 12. GROSSMAN, WAYNE, 1:03:07; 13. SLUPETSKY, GUSTAV, 1:14:12; 14. MURRAY, MICHAEL, 1:38:51; 15. SMITH, JEFF, 45:56. Men 60-69 — 1. BURTON, RICHARD, 0:39:20; 2. BROSHES, RALPH, 0:51:47; 3. COBB, BILL, 0:53:36; 4. LEICHTUNG, MARTY, 0:53:44; 5. BOWMAN, BOW, 0:55:13; 6. HORNADAY, JIM, 1:12:42; 7. GREENWELL, TOM, 1:22:48. Men 70-79 — 1. RANDOLPH, JOE, 1:07:57. Men 80 and over — 1. CHAPPLE, JR., JOHN, 1:38:38.

Racing Lions complete two-day event

The Kenai Peninsula Racing Lions - Circle Track Division held the Northern Lights Dirt Series Sprint Challenge Friday and Saturday at Twin Cities Raceway. Saturday's results, and season points standings, follow:

Northern Lights Dirt Series Sprint Challenge

Saturday

at Twin Cities Raceway

Quarter Midgets

Trophy Dash: 1. Kendall and Mitchell Soares; 2. Keith Porter; 3. Steven Young; 4. Anita Braun.

Heat 1: 1. Anita Braun; 2. Keith Porter; 3. Steven Young; 4. Kendall and Mitchell Soares.

Heat 2: 1. Kendall and Mitchell Soares; 2. Steven Young; 3. Anita Braun; 4. Keith Porter.

Main Event: 1. Anita Braun; 2. Kendall and Mitchell Soares; 3. Steven Young; 4. Keith Porter.

A-Stocks

Trophy Dash: 1. John Clemmons; 2. Brian Vukasin; 3. T.J. Soares; 4. Tom Schanrock; 5. Don Akers.

Heat 1: 1. Brian Vukasin; 2. John Clemmons; 3. Don Akers; 4. Tom Schanrock; 5. Adam Tracy; 6. T.J. Soares.

Heat 2: Not run.

Main Event: 1. John Clemmons; 2. Brian Vukasin; 3. Tom Schanrock; 4. Adam Tracy; 5. Don Akers; 6. T.J. Soares.

B-Stocks

Trophy Dash: 1. Roger Hutto; 2. Ken Carlock; 3. Debbie Yancy; 4. Mike Young; 5. J.C. Herbst.

Heat 1: 1. Roger Hutto; 2. Mike Young; 3. Joe Essex; 4. Richard McGahan; 5. Debbie Yancy; 6. Ken Carlock.

Heat 2: Not run.

Main Event: 1. Roger Hutto; 2. Mike Young; 3. Richard McGahan; 4. Ken Carlock.

Late Models

Trophy Dash: 1. Chet Soares; 2. Marty/Kevin Oberg; 3. Jay Irving; 4. Mike Young; 5. Robert Watkins.

Heat 1: 1. Jay Irving; 2. Marty/Kevin Oberg; 3. Ed (Elvis); 4. Robert Watkins; 5. Chet Soares.

Heat 2: Not run.

Main Event: 1. Chet Soares; 2. Jay Irving; 3. Marty/Kevin Oberg; 4. Ed (Elvis); 5. Robert Watkins.

360 Sprints

Heat 1: 1. Ernie Seager; 2. Bob Erdman; 3. Doug Fischer; 4. Lance Violett; 5. Elton McGahan; 6. Leroy Perfect.

Heat 2: 1. Randy Barnes; 2. Cameron McGahan; 3. Ken Elliot; 4. Jackie McGahan; 5. Pete Ischi.

A-Dash: 1. Cameron McGahan; 2. Ernie Seager; 3. Randy Barnes; 4. Bob Erdman.

B-Dash: 1. Lance Violett; 2. Elton McGahan; 3. Jackie McGahan; 4. Doug Fischer; 5. Leroy Perfect; 6. Ken Elliot.

Main Event: 1. Elton McGahan; 2. Cameron McGahan; 3. Ernie Seager; 4. Lance Violett; 5. Jackie McGahan; 6. Doug Fischer; 7. Bob Erdman; 8. Ken Elliot; 9. Pete Ischi; 10. Leroy Perfect; 11. Randy Barnes.

Kenai Peninsula Racing Lions - Circle Track Division Season Points

A-Stocks: 1. Brian Vukasin, 319; 2. T.J. Soares, 304; 3. Tom Schanrock, 279; 4. John Clemmons, 238; 5. Don Akers, 226; 6. Adam Tracy; 193; 7. Brain Johnson, 178; 8. Shane Reid, 61.

B-Stocks: 1. Roger Hutto, 384; 2. Richard McGahan, 369; 3. Ken Carlock, 254; 4. Mike Young, 244; 5. Debbie Yancy, 210; 6. Raymond Hensley, 176; 7. J.C. Herbst, 73; 8. Joe Essex, 64.

Late Models: 1. Chet Soares, 401; 2. Marty/Kevin Oberg, 372; 3. Robert Watkins, 310; 4. Jay Irving, 305; 5. Mike Young, 287; 6. Ed (Elvis), 51; 7. Frank Soares, 0.

Sprints: 1. Cameron McGahan, 313; 2. Jackie McGahan, 305; 3. Pete Ischi, 222; 4. Randy Barnes, 177; 5. Ernie Seager, 130; 6. Lance Violett, 98; 7. Ken Elliot, 81; 8. Elton McGahan, 70; 9. Leroy Perfect, 61; 10. Doug Fischer, 45; 11. Bob Erdman, 42.

Midgets: 1. Kendall/Mitchell Soares, 214; 2. Anita Braun, 200; 3. Steven Young, 181; 4. Keith Porter, 173.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS