Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

SoHi boys take Skyview Invite

West High's Kris Smith shrugs off illness to dominate girls race

Posted: Sunday, August 26, 2001

Immediately after crossing the finish line for a dominating win at the Skyview Invitational Saturday at Tsalteshi Trails, Kris Smith thought she heard her worst fears about the race realized.

At the end of a swift finishing kick, the West High junior listened to the announcer call off her time as 19 minutes, 51 seconds, which was more than a minute off her goal of 18:45.

Sure, she had been sick with a cold the week before the race. And yeah, on a long uphill 4 kilometers into the 5-kilometer event she was feeling so rotten she thought she was going to throw up. But 19:51?

"I thought the announcer said 19:51," Smith said. "Right after, I found out it was 18:51.

"I felt really bad the whole race, so I'm glad I pulled together and sprinted at the end to get under 19 minutes."

Smith's winning time of 18:51 was exactly one minute ahead of runner-up Dominique Colberg of Colony. It also was the fastest time at the Skyview Invitational since Dimond's Darcy Dugan cruised to an 18:28 victory in 1998.

Smith dominated the race from the beginning, piling up a nine-second advantage as the runners neared the 1-kilometer mark. The only question at that point was whether she had started too fast, but Smith quickly answered that by increasing her advantage to 31 seconds just over 3 kilometers into the race.

The other dominating performance of the day came from the Soldotna boys, the two-time defending Class 4A state champions.

The Stars scored 53 points to finish 25 points ahead of runner-up Dimond and 81 points ahead of third-place Palmer. With all the major schools in the state present except for Juneau-Douglas and those from Fairbanks, the performance labeled Soldotna as the favorite to win another state title.

"I'm really pleased with the way they're starting to run more as a team," Soldotna coach Mark Devenney said. "In the past, we've relied more on outstanding individual performances.

"The kids have improved to the point where they can run together as a team, and running together helps you mentally."

Senior Kyle McBride paced the Stars by finishing second, five seconds behind Teddy O'Reilly of Service and his time of 16:45.

O'Reilly, a senior, missed the cross country season last year with a mysterious pain behind his knee. Doctors couldn't figure out the cause of the pain, but some time off from training healed the injury enough for O'Reilly to finish third in the 3,200-meter run at state last year.

"It was really tough coming to the races last year, watching, and knowing I could be out there with them," O'Reilly said. "It's great to be back."

O'Reilly and McBride started separating from the field on a long uphill 2 kilometers into the race. At a little over 3 kilometers, O'Reilly had a lead of four seconds and McBride was never able to catch him.

"The first lap was really fast," McBride said. "After that, I tried as hard as I could to get up there with him but I couldn't."

The Stars had two other runners in the top 10, with senior Ben Histand finishing sixth and Brent Knight finishing seventh, both in 17:27.

Devenney said the performance that stood out most to him was that of senior captain Bill Keller, who finished 11th with a time of 17:37.

"Our fourth runner, Bill Keller, ran as good as Kyle did last year at state," Devenney said, referring to McBride's 10th-place finish at state last year.

Cross country team scores are kept by adding up the finishing places of the top five runners, and the final runner to score for the Stars was junior Daniel Harro, who finished 27th.

Soldotna also had the top individual finish in the girls race, with sophomore Jessica Weimer finishing fifth in 20:27.

With Smith and Colberg way out ahead, a pack of girls, including Weimer and Skyview freshman Marci Mohler, settled in to battle for third place.

Mohler took the lead for third by the top of the hill 4 kilometers into the race, but by the finish Chugiak's Briana Sullivan, Bartlett's Christina Copus and Weimer had passed her.

In a scene reminiscent of the Kenai Peninsula Run for Women this year, Weimer held off a strong finishing kick from Mohler to beat her by one second.

"I knew she was right behind me," Weimer said. "I just concentrated on keeping my form."

 

Soldotna's Kyle McBride leads Service's Theodore O'Reilley up a long hill near the 2-kilometer point of the 5-kilometer Skyview Invitational at Tsalteshi Trails Saturday afternoon.

Photo by M. SCOTT MOON

Chugiak won the girls team title, scoring 72 points to defeat East by 10 points. The victory established the Mustangs as a serious threat to the Thunderbirds' three-year win streak at the state meet.

Kenai, led by a 12th place finish from Katherine Amen, was the top peninsula girls team and the top Region III team, finishing seventh behind all six Anchorage schools.

Skyview Invitational

Saturday

At Tsalteshi Trails

GIRLS

Team scores: 1. Chugiak, 72; 2. East, 82; 3. West; 4. Service; 5. Bartlett; 6. Dimond; 7. Kenai; 8. Grace; 9. Colony; 10. Homer; 11. Su Valley; 12. Nikiski; 13 (tie). Skyview, Palmer; 15. Seward; 16. Barrow (Scores not available).

Individual 5-kilometer times

1. Kris Smith, Wes, 18:51; 2. Dominique Colberg, Col, 19:51; 3. Briana Sullivan, Chu, 20:13; 4. Christina Copus, Bar, 20:20; 5. Jessica Weimer, Sol, 20:27; 6. Marci Mohler, Sky, 20:28; 7. Morgan Ekemo, Chu, 20:43; 8. Leah Besh, Eas, 20:44; 9. Ari Goldstein, Sol, 20:49; 10. Juliane Smith, Ser, 20:52; 11. Nina Johnson, Chu, 20:55; 12. Katherine Amen, Ken, 20:55; 13. Sarah Hamm, Dim, 20:57; 14. Danielle Pratt, Gra, 20:59; 15. Chelsea Holmes, Dim, 21:04; 16. Jessica Allman, Eas, 21:11; 17. Arianne Massengale, Eas, 21:12; 18. Ingrid Denkewalter, Wes, 21:12; 19. Emma Rea, Wes, 21:14; 20. Elizabeth Quinley, Eas, 21:14; 21. Ashley Mickens, Eas, 21:25; 22. Rachel Goldstein, Sol, 21:32; 23. Sally Johnson, Eas, 21:34; 24. Tamra Kornfield, Eas, 21:38; 25. Sheylyn Lindfors, Chu, 21:46.

26. Alena Sullivan, Chu, 21:49; 27. Mary Pearce, Dim, 21:51; 28. Nadine Fischetti, ACS, 21:57; 29. Taryn Council, Bar, 22:02; 30. Kim Rathmann, ACS, 22:03; 31. Rachel Daly, Gra, 22:05; 32. Alia Parker, Wes, 22:07; 33. Sarah Beetch, Ser, 22:11; 34. Erin Thorne, Ser, 22:19; 35. Lorell Gower, Ser, 22:20; 36. Sarah Hermann, Sew, 22:23; 37. Ellie Miner, Wes, 22:31; 38. Kaleena Schouweiler, Sky, 22:32; 39. Mary Krusen, Ken, 22:34; 40. Aleta Phelps, Hom, 22:37; 41. Allison Lamb, Bar, 22:41; 42. Taz Mannix, Su Valley, 22:45; 43. Melanie Mach, Hom, 22:45; 44. Mary Collins, Bar, 22:46; 45. Liberty Ziegahn, Ser, 22:46; 46. Renae Moore, SuV, 22:49; 47. Jessica Cerut, Bar, 22:49; 48. Heidi Schilling, Ser, 22:55; 49. Jacqueline Davies, Bet, 22:59; 50. Elena Bird, Ken, 23:00.

Other peninsula finishers

55. Syverine Abrahamson, Hom, 23:10; 58. Karli Knudsen, Ken, 23:21; 59. Katie Sela, Sew, 23:24; 63. Roxanna Wilcox, Ken, 23:31; 69. Anjani Salonen, Nik, 23:56; 72. Lily Sloth, Hom, 24:00; 73. Zara Lounsbury, Nik, 24:00; 75. Emilee Gillaspie, Nik, 24:05; 76. Marion Glaser, Sew, 24:18; 80. Elsa Gaule, Sew, 24:52; 83. Katie Floyd, Nik, 25:10; 85. Samantha Halpin, Hom, 25:16; 87. Michelle Trumpler, Sky, 25:35; 91. Jessica Ralston, Nik, 25:58; 92. Jolie Glaser, Sew, 26:00; 93. Summer Engler, Sky, 26:18; 98. Alecia Wood, Sky, 27:03; 100. Sharon Miller, Nik, 27:10; 104. Romoa Baker, Nik, 27:58.

Team scores: 1. Soldotna, 53; 2. Dimond, 78; 3. Palmer, 134; 4. ACS, 157; 5. Service, 163; 6. Chugiak, 173; 7. East, 176; 8. West, 216; 9. Nikiski, 260; 10. Colony, 268; 11. Bartlett, 269; 12. Homer, 273; 13. Grace, 297; 14. Bethel, 339; 15. Kenai, 356; 16. Kotzebue, 446; 17. Skyview, 491.

Individual 5-kilometer results

1. Teddy O'Reilly, Ser, 16:45; 2. Kyle McBride, Sol, 16:50; 3. Aaron Dickson, Pal, 17:14; 4. Shaun LeBaron, ACS, 17:21; 5. Chester Bukowski, Bet, 17:24; 6. Ben Histand, Sol, 17:27; 7. Brent Knight, Sol, 17:27; 8. Drew Dickson, Pal, 17:28; 9. Andrew Richie, Dim, 17:29; 10. Jeff Quickel, Dim, 17:30; 11. Bill Keller, Sol, 17:37; 12. Brian Knowles, Chu, 17:41; 13. Brendan Trickey, Ser, 17:42; 14. Nathaniel Grabman, Eas, 17:44; 15. Brent Lowen, Dim, 17:46; 16. Monte Garroutte, Hom, 17:47; 17. Mike Barth, ACS, 17:47; 18. Justin Singleton, Chu, 17:49; 19. Dave Mazany, Bar, 17:49; 20. Ross Wise, Col, 17:56; 21. Jake Peterson, Dim, 17:59; 22. Jesse Cherry, Chu, 18:00; 23. James Rapuzzi, Dim, 18:03; 24. Zack Neilson, Wes, 18:06; 25. Travis Kaufman, Hom, 18:07.

26. Andrew Peters, Hom, 18:09; 27. Daniel Harro, Sol, 18:15; 28. Trevor Baldwin, Ken, 18:19; 29. Zach Davison, Gra, 18:20; 30. Jon Kaster, Pal, 18:23; 31. Peter Doner, Col, 18:25; 32. Hendrik Van Hemert, Wes, 18:26; 33. Jared Gardner, Eas, 18:27; 34. George Brell, Wes, 18:29; 35. Buddy Bailey, ACS, 18:31; 36. Nate Bich, Bar, 18:38; 37. Joe Blanchard, Sol, 18:39; 38. Jake Moe, ACS, 18:41; 39. Ryan Wicker, Nik, 18:44; 40. Evan Haupt, Sol, 18:47; 41. Daniel Clark, Eas, 18:51; 42. Alan Swenson, Ser, 18:53; 43. Steve Kiley, Eas, 18:53; 44. Ryan Ford, Pal, 18:54; 45. Kanae Peacock, Kotz, 18:55; 46. Ryan Beckett, Ser, 18:56; 47. Pat Sherry, Eas, 18:56; 48. Tim Samuelson, Eas, 18:56; 49. Rory Egelus, Pal, 18:58; 50. Seth Price, Sew, 19:01.

Other peninsula finishers

51. Anthony Sykes, Nik, 19:01; 53. John Rooper, Nik, 19:06; 54. Joey Wicker, Nik, 19:08; 67. Anthony Lorenzo, Nik, 19:32; 71. Tom Blair, Sew, 19:42; 77. Morgan Saltenburger, Ken, 20:00; 81. Christopher Amen, Ken, 20:07; 82. Robert Doty, Nik, 20:07; 87. Clifford Cochran, Ken, 20:19; 89. James Hilbish, Sky, 20:22; 92. John McGlasson, Ken, 20:30; 93. Ruben Floyd, Nik, 20:31; 100. Trent Foldager, Sew, 20:55; 101. Brian Hibberd, Sky, 21:01; 102. Noah King, Sky, 21:07; 104. Josh Coots, Sew, 21:15; 109. Shaun Kiser, Ken, 21:45; 110. Travis Hines, Hom, 21:47; 111. Mike Farrens, Hom, 21:50; 114. David Thornton, Sky, 22:17; 115. Gabe Fellman, Sky, 22:22; 121. Joe Misner, Sky, 23:08; 123. Cam Poindexter, Hom, 23:20; 125. Sid Cox, Sky, 24:11.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS