Current weather

  • Scattered clouds
  • 54°
    Scattered clouds

Kenai boys, SoHi girls make splash

Posted: Sunday, August 28, 2005

Kenai Central, Skyview, Seward and Soldotna high school swimming teams opened their season Friday with a four-way meet at Soldotna.

The Kenai boys picked up team wins over Soldotna and Seward (Skyview did not have any boys competing) while the Soldotna girls notched team wins over Kenai, Seward and Skyview. The closest competition of the day was between the Kenai and Skyview girls, with the Kardinals prevailing by a point, 70-69.

Under the meet format, swimmers from each team competed together in each event, then head-to-head team scored were computed from those results.

In the girls competition, Eve Green of Soldotna posted the top times of the day in the 200-yard freestyle (2 minutes, 3.13 seconds) and the 100 freestyle (56.77) while teammate Lyla Marey had top finishes in the 500 freestyle (5:58.30) and the 100 backstroke (1:09.10). Jacqueline Van Driessche of Seward posted the best times in the 200 individual medley (2:23.97) and the 50 freestyle (27.15), and the Skyview team of Megan Risch, Carissa Arnold, Miranda Pollard and Sarah Clinton swam to a win in the 200 freestyle relay.

In the boys competition, Soldotna’s Colin Dudley swam the top times of the day in the 100 butterfly (1:01.23) and 100 breaststroke (1:11.04). Kenai’s Landon Mishler posted the fastest times in the 50 freestyle (23.48) and the 100 freestyle (52.79).

GIRLS

Team results — Kenai 95, Seward 12; Kenai 70, Skyview 69; Soldotna 121, Kenai 46; Skyview 77, Seward 12; Soldotna 125, Seward 12; Soldotna 117, Skyview 46.

200-yard medley relay — 1. Soldotna (L. Marey, Hartvigson, A. Marey, Green), 2 minutes, 2.17 seconds; 2. Soldotna B, 2:16.88; 3. Kenai, 2:21.70.

200 freestyle — 1. Green, Sol, 2:03.13; 2. Schoessler, Sol, 2:30.67; 3. Kilfoyle, Sky, 2:40.14; 4. Pollard, Sky, 2:42.

200 individual medley — 1. Van Driessche, Sew, 2:23.97; 2. Brandon, Sol, 2:39.96; 3. A. Marey, Sol, 2:43.97; 4. Moore, Ken, 2:56.59.

50 freestyle — 1. Van Driessche, Sew, 27.15; 2. Stenga, Sol, 27.18; 3. Hartvigson, Sol, 27.81; 4. Clinton, Sky, 29.60.

1-meter diving — 1. Porter, Sol, 193.10.

100 butterfly — 1. A. Marey, Sol, 1:16.01; 2. Brandon, Sol, 1:21.41; 3. Coursen, Sol, 1:31.83; 4. Gilman, Ken, 1:50.88.

100 freestyle — 1. Green, Sol, 56.77; 2. Schoessler, Sol, 1:07.73; 3. Risch, Sky, 1:08.36; 4. Pollard, Sky, 1:11.95.

500 freestyle — 1. L. Marey, Sol, 5:58.30; 2. Clinton, Sky, 6:24.16; 3. Moore, Ken, 7:02.88; 4. Orth, Sol, 7:39.44.

200 freestyle relay — 1. Skyview (Risch, Arnold, Pollard, Clinton), 2:05.34; 2. Soldotna, 2:19.46; 3. Kenai, 2:21.19.

100 backstroke — 1. L. Marey, 1:09.10; 2. Kilfoyle, Sky, 1:24.73; 3. Arnold, Sky, 1:26.17; 4. Dunn, Ken, 1:28.39.

100 breaststroke — 1. Stenga, Sol, 1:18.28; 2. M. Watkins, Ken, 1:19.47; 3. Risch, Sky, 1:36.05; 4. H. Watkins, Ken, 1:39.25.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Coursen, A. Marey, L. Marey, Green), 4:08.11; 2. Kenai, 4:57.78; 3. Skyview, 5:05.95.

BOYS

Team results — Kenai 110, Seward 7; Kenai 90, Soldotna 61; Soldotna 79, Seward 10.

200 medley relay — 1. Kenai (Demello, Baumer, Hall, Mishler), 1:50.66; 2. Soldotna, 1:59.93; 3. Kenai, 2:23.48.

200 freestyle — 1. Bennett, Sol, 2:07.02; 2. Moon, Ken, 2:32.37.

200 individual medley — 1. Birchfield, Sol, 2:17.92; 2. Hall, Ken, 2:19.82; 3. Sonnichsen, Ken, 2:52.37.

50 freestyle — 1. Mishler, Ken, 23.48; 2. Demello, Ken, 25.98; 3. Audette, Sew, 27.87; 4. Miller, Ken, 30.79.

1-meter diving — 1. Knowles, Ken, 165.10; 2. Rigby, Sol, 81.15.

100 butterfly — 1. Dudley, Sol, 1:01.23; 2. Baumer, Ken, 1:06.78; 3. Sonnichsen, Ken, 1:23.74.

100 freestyle — 1. Mishler, Ken, 52.79; 2. Moon, Ken, 1:05.77; 3. Speegle, Sol, 1:08.36; 4. Rigby, Sol, 1:11.19.

500 freestyle — 1. Hall, Ken, 5:35.97; 2. Bennett, Sol, 5:41.80.

200 freestyle relay — 1. Kenai (Baumer, Demello, Hall, Mishler), 1:42.42.

100 backstroke — 1. Birchfield, Sol, 1:00.65; 2. Demello, Ken, 1:06.57; 3. Jameson, Ken, 1:31.10; 4. Speegle, Sol, 1:31.42.

100 breaststroke — 1. Dudley, Sol, 1:11.04; 2. Baumer, Ken, 1:11.47; 3. Audette, Sew, 1:14.92; 4. Miller, Ken, 1:25.01.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Speegle, Birchfield, Bennett, Dudley), 4:02.85.



CONTACT US

  • 150 Trading Bay Rd, Kenai, AK 99611
  • Switchboard: 907-283-7551
  • Circulation and Delivery: 907-283-3584
  • Newsroom Fax: 907-283-3299
  • Business Fax: 907-283-3299
  • Accounts Receivable: 907-335-1257
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

MORRIS ALASKA NEWS