Sports Briefs

Posted: Sunday, August 29, 2004

Double dual opens swim season

Skyview, Soldotna and Kenai Central got together Saturday at Soldotna High School for a double dual meet. In the double dual format, all the schools race together then a computer figures out what the score would have been in dual meets.

The Kenai Central boys swept their dual meets, beating Skyview 64-19 and Soldotna 49-42. Soldotna topped Skyview 43-20.

The Soldotna girls also posted a sweep. SoHi topped Kenai 70-30 and Skyview 71-29. Kenai edged Skyview 48-46.

DOUBLE DUAL MEET

at Soldotna

Saturday

KENAI CENTRAL BOYS 64, SKYVIEW 19

KENAI CENTRAL BOYS 49, SOLDOTNA 42

SOLDOTNA BOYS 43, SKYVIEW 20

200-YARD MEDLEY RELAY 1. Soldotna (Birchfield, Dudley, Grabowski, Barsis), 1 minute, 50.77 seconds; 2. Kenai Central, 1:57.33.

200 FREESTYLE 1. Landon Mishler, Ken, 2:07.54; 2. Alex Rodgers, Sky, 2:09.51; 3. Josh Barsis, Sol, 2:15.66.

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Keegan Birchfield, Sol, 2:23.24; 2. Adam Demello, Ken, 2:54.51.

50 FREESTYLE 1. Nathan Grabowski, Sol, 23.13; 2. Christopher Hall, Ken, 25.74; 3. JM Revis, Sky, 27.88.

DIVING 1. Andy Knowles, Ken, 123.10; 2. Brian Hibberd, Sky, 122.10.

100 BUTTERFLY 1. Nathan Grabowski, Sol, 57.70; 2. Landon Mishler, Ken, 1:06.81; 3. Bill Ritchie, Ken, 1:12.47.

100 FREESTYLE 1. Colin Dudley, Sol, 55.33; 2. Luke Baumer, Ken, 58.80; 3. Brian Hibberd, Sky, 1:13.88.

500 FREESTYLE 1. Keegan Birchfield, Sol, 5:48.98; 2. Alex Rodgers, Sky, 5:55.95; 3. Christopher Hall, Ken, 6:06.27.

200 FREESTYLE RELAY 1. Kenai (Ritchie, Moon, Phillips, Roten), 2:05.33.

100 BACKSTROKE 1. Josh Barsis, Sol, 1:08.53; 2. Adam Demello, Ken, 1:13.57; 3. Benjamin Phillips, Ken, 1:31.57.

100 BREASTSTROKE 1. Luke Baumer, Ken, 1:12.44; 2. Colin Dudley, Sol, 1:21.61; 3. JM Revis, Sky, 1:17.45.

400 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna (Barsis, Grabowski, Dudley, Birchfield), 3:40.67; 2. Kenai, 3:58.49.

KENAI CENTRAL GIRLS 48, SKYVIEW 46

SOLDOTNA GIRLS 70, KENAI CENTRAL 30

SOLDOTNA GIRLS 71, SKYVIEW 29

200 MEDLEY RELAY 1. Soldotna (Hartvigson, Stenga, Marey, Green), 2:04.11; 2. Kenai, 2:15.65; 3. Soldotna, 2:30.47.

200 FREESTYLE 1. Eve Green, Sol, 2:07.02; 2. Sarah Clinton, Sky, 2:33.12; 3. Becky Kilfoyle, Sky, 2:36.18.

200 INDIVIDUAL MEDLEY 1. Vanessa Williams, Sky, 2:36.37; 2. Adrienne Marey, Sol, 2:36.72; 3. Taylor Moore, Ken, 3:08.72.

50 FREESTYLE 1. Lyla Marey, Sol, 27.05; 2. Amanda Keen, Ken, 27.55; 3. Tory Coursen, Sol, 29.22.

DIVING 1. Sasha Porter, Sol, 150.25; 2. Tory Coursen, Sol, 148.90; 3. Christina Strange, Sky, 126.50.

100 BUTTERFLY 1. Marit Hartvigson, Sol, 1:14.60; 2. Kendra Lucas, Sky, 1:28.39; 3. Taylor Moore, Ken, 1:34.16.

100 FREESTYLE 1. Eve Green, Sol, 57.56; 2. Amy Jahrig, Ken, 1:00.17; 3. Vanessa Williams, Sky, 1:00.64.

500 FREESTYLE 1. Lyla Marey, Sol, 6:11.35; 2. Adrienne Marey, Sol, 6:18.66; 3. Amanda Keen, Ken, 6:41.66.

200 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna (Tory Coursen, Brandon Ashley, Jenni Stenga, Lyla Marey), 1:54.01; 2. Skyview, 2:14.29; 3. Soldotna, 2:22.66.

100 BACKSTROKE 1. Amy Jahrig, Ken, 1:05.50; 2. Marit Hartvigson, Sol, 1:10.09; 3. Sarah Clinton, Sky, 1:20.83.

100 BREASTSTROKE 1. Jenni Stenga, Sol, 1:20.43; 2. Ashley Brandon, Sol, 1:24.86; 3. Maia Matarrese, Sky, 1:34.00.

400 FREESTYLE RELAY 1. Soldotna (Brandon, Adrienne Marey, Lyla Marey, Eve Green), 4:10.32; 2. Kenai, 4:28.27; 3. Skyview, 4:36.38.

Racing Lions hold city race

The Kenai Peninsula Racing Lions - Motocross Division held their sixth and final city race of the season Saturday at Twin Cities Raceway.

Vets 1. Mike Arno; 2. Barney Phillips; 3. Dean Ravin.

Vet Expert 1. Aaron Poland; 2. Lane Geisler.

Quads

Mini 1. Trevor Walden; 2. Jason Hall; 3. Cindi Hudson; 4. Olivia Farrell; 5. Titan Farrell.

Novice 1. Paul Pelkey; 2. Lucas Herrin.

Expert 1. Todd Ritter; 2. Stephen Bishop; 3. Derek Newton; 4. Robert Graeber.

Women's Novice 1. Monique Aragon; 2. Natasha Lott; 3. Anna Denney; 4. Franki Lamay.

50cc 1. Austin Hibbert; 2. Cole Crandall; 3. John Engen; 4. Emily Newton.

60cc 1. Cody Woodworth; 2. Neil Marion; 3. Joshua Szymanski; 4. Bruce Hudson; 5. Michael Stangel.

Novice 1. Troy Lamay; 2. Kegan Emery; 3. Taylor Hibbert; 4. Dan Ravin; 5. Travis Hamilton.

Intermediate 1. Dylan Hendricks.

Expert 1. Cody Woodworth; 2. Micah Rogers.

125cc

Novice 1. Justin Weaver; 2. Floyd Lindbloom; 3. Wesley Catlin; 4. Cortin Brown; Tony Miller.

Intermediate 1. Benny Scott; 2. Wayne Weaver.

Expert 1. Robert Graeber; 2. Sarah Herrin.

250cc

Novice 1. Jed Brown.



Subscribe to Peninsula Clarion



Trending this week:


 
 

© 2017. All Rights Reserved. | Contact Us